TVN Meteo | Ciekawostki

Przegrzanie organizmu – przyczyny, objawy, skutki

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
red.
Źródło:
TVN24
Woda, czapka, krem z filtrem. Sposoby na upały
Woda, czapka, krem z filtrem. Sposoby na upałytvn24
wideo 2/4
tvn24Woda, czapka, krem z filtrem. Sposoby na upały

Przegrzanie organizmu, inaczej nazywane hipertermią, to poważny stan, w którym wzrasta temperatura wewnątrz ciała, co może prowadzić do tragicznego w skutkach udaru cieplnego. Na przegrzanie organizmu szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze i cierpiące na przewlekłe choroby, u których sprawność układu termoregulacji jest słabsza. W tym artykule przedstawimy objawy i skutki hipertermii oraz podpowiemy jak pomóc osobie, która jej doznała.

● Przegrzanie organizmu jest bardzo niebezpieczne, gdyż może prowadzić do wystąpienia udaru słonecznego. ● Na przegrzanie organizmu narażone są zwłaszcza dzieci, osoby starsze i przewlekle chore. ● Do przegrzania organizmu może dojść nie tylko na skutek nadmiernej ekspozycji na słońce, ale i poprzez wysiłek fizyczny. ● Przyczyną przegrzania niemowlaka może być zbyt ciepłe, niedostosowane do panującej temperatury ubranie. ● Aby uchronić siebie i dzieci przed przegrzaniem słonecznym należy ubierać nakrycie głowy i unikać przebywania na słońcu pomiędzy 11 a 15 godziną.

Przegrzanie organizmu – przyczyny

Najczęstszą przyczyną przegrzania organizmu jest zbyt długie przebywanie na słońcu, szczególnie bez nakrycia głowy oraz w godzinach okołopołudniowych. Intensywne nasłonecznienie głowy i karku prowadzi do upośledzenia naturalnej zdolności organizmu do ochładzania się. Niekorzystnie na organizm w czasie upałów działa także zbyt ciasne, nieprzewiewne i za ciepłe ubranie.

Na palące, letnie słońce powinny również uważać osoby, które przyjmują leki antyhistaminowe, moczopędne, antydepresyjne i rozszerzające naczynia krwionośne. Dużym ryzykiem wystąpienia przegrzania organizmu obarczone są także osoby otyłe oraz cierpiące na cukrzycę, choroby serca czy nadczynność tarczycy.

ZOBACZ TEŻ >> Udar słoneczny - objawy i leczenie

Przegrzanie organizmu – objawy

Objawy przegrzania organizmu mogą pozornie wydawać się błahe, przez co łatwo jest je zlekceważyć. Do hipertermii dochodzi najczęściej podczas długotrwałego przebywania na słońcu, zwłaszcza w lecie w porze południa, a także w efekcie zbyt długiej gorącej kąpieli lub wysiłku fizycznego. Do głównych objawów przegrzania organizmu należą: - bardzo ciepła i sucha skóra, - oparzenia skórne, - swędząca wysypka, - wzrost temperatury ciała powyżej 40 st. Celsjusza, - osłabienie organizmu, - bóle i zawroty głowy, - zaczerwienienie twarzy przypominające oparzenia słoneczne, - obrzęki stóp i okolicy kostek, - przyspieszenie akcji serca, - mdłości, - skurcze cieplne (brzucha, rąk i nóg), - zaburzenia świadomości, - zaburzenia widzenia, - problemy z oddychaniem, - utrata przytomności.

Objawy przegrzania organizmu mogą wystąpić nawet kilka godzin po ekspozycji na słońce

Skutki przegrzania organizmu

Najbardziej poważnym skutkiem przegrzania organizmu jest udar cieplny, który może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, a nawet śpiączki i śmierci. Pozostałe skutki przegrzania organizmu również są niebezpieczne dla zdrowia, a należą do nich: - gorączka, - osłabienie odporności (powodujące większą podatność na infekcje i choroby), - wyczerpanie cieplne, czyli skrajne osłabienie spowodowane zbyt wysoką temperaturą, - szok termiczny, - poważne zaburzenia świadomości (np. halucynacje), które niezauważone przez osoby towarzyszące osobie przechodzącej przegrzanie cieplne mogą prowadzić do nieszczęścia (utonięcia, upadku z wysokości).

Przegrzanie dziecka

Przegrzanie niemowlaka, a także większego dziecka jest bardziej groźne niż u osób dorosłych i co gorsza, łatwiejsze. Nie każdy rodzic ma świadomość, że dziecko odczuwa temperaturę tak samo, jak osoby dorosłe, a co za tym idzie jest mu tak samo gorąco i niekomfortowo w kilku warstwach ubrania. I choć rodzice mają dobre intencje chcąc uchronić dziecko przed zimnem poprzez założenie ciepłych ubranek, to niestety może to prowadzić do wystąpienia hipertermii. Jedyną częścią garderoby, której nigdy podczas upałów nie można nie założyć (zarówno dziecku, jak i sobie) jest nakrycie głowy.

Na przegrzanie organizmu narażone są zwłaszcza dzieci, które nie ukończyły 12 miesiąca życia, ponieważ nie mają jeszcze w pełni wytworzonego systemu regulującego temperaturę ciała. Ten fakt oraz zbyt ciepłe, niedostosowane do panującej temperatury ubranie mogą doprowadzić malucha do udaru cieplnego, który może być bezpośrednim zagrożeniem dla życia malucha.

Przegrzanie dziecka na szczęście łatwo jest zauważyć, gdyż maluch sam zasygnalizuje je płaczem, że nie najlepiej się czuje. Jeżeli pojawi się również wysypka, zwana potówką oraz zaczerwienienie skóry, można być pewnym, że doszło do przegrzania organizmu. W takiej sytuacji należy jak najszybciej schłodzić dziecko, czyli przenieść w chłodniejsze miejsce, rozebrać i przemyć wilgotnym ręcznikiem.

Przegrzanie organizmu – ile trwa?

Przegrzanie organizmu może utrzymywać się od kilku godzin do kilku dni, a czas jego występowania jest w zależny od indywidualnych predyspozycji organizmu, a także stopnia przegrzania. W przypadku przegrzania dziecka, osoby starszej lub przewlekle chorej, gdy organizm długo się nie schładza lub nastąpiły niepokojące, silne objawy przegrzania, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub wezwać pogotowie.  

Autor:red.

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości