Muchomor plamisty - opis, zatrucie. Muchomor plamisty a kania i inne grzyby

Źródło:
encyklopedialesna.pl
Cudzoziemcy zatruli się grzybami. Jak nie popełnić ich błędu?
Cudzoziemcy zatruli się grzybami. Jak nie popełnić ich błędu?TVN24
wideo 2/4
Cudzoziemy zatruli się grzybami. Jak nie popełnić ich błędu?TVN24

Muchomor plamisty to silnie trujący grzyb, pospolicie występujący w lasach liściastych i iglastych. Rośnie na glebach piaszczystych i suchych, szczególnie pod sosnami, świerkami, bukami i dębami. Można się na niego natknąć od lipca do października. Bywa mylony z kanią.

● Muchomor plamisty  (Amanita pantherina) to grzyb silnie trujący o działaniu halucynogennym. ● Muchomor plamisty rośnie na suchych glebach w lasach liściastych i iglastych. ● Kapelusz muchomora plamistego jest brązowy z białymi łuskami, zmywanymi przez deszcz.  ● Muchomor plamisty najczęściej mylony jest z czubajką kanią i kilkoma odmianami muchomora, np. muchomorem twardawym.

Muchomor plamisty - co to za grzyb?

Muchomor plamisty  (Amanita pantherina) znany jest także jako m.in. muchomor pstrokaty, bedłka pstrokata, muchar pstrokaty, muchomór cętkowany lub panterowy. Jest to silnie trujący grzyb z rodziny muchomorowatych (Amanitaceae). W Polsce pospolity. Należy uważać na niego od lipca do października, udając się na grzybobranie do lasu liściastego lub iglastego. Szczególnie łatwo natknąć się na niego na piaszczystych, suchych glebach pod sosnami, świerkami, bukami czy dębami.

>> Sprawdź też: Kiedy na grzyby? Kalendarz grzybiarza, sezon na grzybobranie

Muchomor plamisty - opis

Opis wyglądu muchomora plamistego, który pomoże ci odróżnić go od kani i innych grzybów:

Kapelusz muchomora plamistego osiąga średnicę do ok.12 cm i ma kolor ochry lub brązu z białymi regularnie rozmieszczonymi łatkami (stąd nazwa). Łatki z czasem mogą zanikać - są to pozostałości po osłonie i zmywa je deszcz. Kapelusz jest półkolisty u młodych muchomorów plamistych, potem wypukły, a w końcu rozpostarty. Brzeg kapelusza muchomora plamistego jest głęboko i regularnie bruzdkowany (prążkowany) - to charakterystyczna cecha, po której można poznać muchomora plamistego.

Blaszki są gęste, miękkie i białe.

Trzon jest wąski i gładki, może osiągnąć nawet 15 cm wysokości. Jest biały ze zwisającym kołnierzem (pierścieniem) bez bruzd. Kołnierz ten czasami zanika. 

Bulwa muchomora plamistego ma zgrubienie, które zagina się do środka (skarpeta taternicka). Trzon jest pusty w środku.

Miąższ muchomora plamistego ma delikatny zapach rzodkiewki, biały kolor i słodkawy smak.

Muchomor plamistyShutterstock

Muchomor plamisty a kania 

Muchomor plamisty bywa mylony z czubajką kanią (Macrolepiota procera), potocznie nazywaną kanią lub sową. Kanie rosną od lipca do listopada w lasach liściastych i mieszanych, ale można je też spotkać przy drogach lub na polanach. Kanie rosną w grupach i mają parasolowate kapelusze z małym garbem na grzbiecie. Kapelusze czubajki kani są jadalne, dlatego pomylenie kani z muchomorem plamistym może być tragiczne w skutkach.

Muchomor plamisty a kania - podobieństwa i różnice Barwa - szarawa, brązowawa u obu grzybów.

Trzon - u muchomora plamistego jest grubszy. Trzon kani jest długi i smukły. Trzony obu grzybów są w środku puste.

Kołnierz (pierścień) - kania ma podwójny pierścień. Kołnierz kani jest jednak wełnisty i ruchomy, a muchomora plamistego gładki i nieruchomy.

Kapelusz kani jest popękany i pokryty łuskami w różnych odcieniach brązu - kolor łusek pomaga odróżnić kanię od muchomora plamistego, który ma białe łatki. Kapelusz muchomora plamistego nie ma pośrodku charakterystycznego dla kani garba.

Łuski - u muchomora plamistego są jaśniejsze od tła, u czubajki kani ciemniejsze. Łatek kani nie da się usunąć tak łatwo jak łusek muchomora plamistego.

Blaszki - u kani są najczęściej beżowe, u muchomora plamistego białe.

Najczęściej mylone grzybyPAP

Muchomor plamisty a inne muchomory

Muchomor plamisty bywa również mylony z innymi muchomorami: twardawym i czerwonawym (czerwieniejącym). Można je odróżnić od siebie po pierścieniach: u muchomora plamistego pierścień nie ma bruzd, jest gładki, u muchomora twardawego i czerwonawego jest rowkowany. Warto też zwrócić uwagę na miąższ - u muchomora plamistego nie zmienia on barwy po przecięciu lub uszkodzeniu, a u czerwonawego czerwieniej.

Muchomora plamistego zdarza się też pomylić z muchomorem chropowatym. Tu decydujący jest kolor pierścienia – żółty u muchomora chropowatego, biały u plamistego. 

Aby odróżnić muchomora plamistego od innych muchomorów, należy również sprawdzić barwę resztek osłony (łatek na kapeluszu) - u muchomora plamistego jest ona biała, u pozostałych często szarawa lub różowobrązowa. 

ZOBACZ >> Muchomor sromotnikowy - wygląd, występowanie, objawy zatrucia

Zatrucie muchomorem plamistym

Muchomor plamisty zawiera silne toksyny (kwas ibutenowy i muscymol), które uszkadzają układ nerwowy i zaburzają pracę mózgu. Powoduje zaburzenia neuropsychotropowe (halucynogenne), które pojawiają się po ok. sześciu godzinach od zjedzenia tego grzyba. Zatrucie muchomorem plamistym wymaga pomocy lekarskiej i płukania żołądka.

Objawy zatrucia muchomorem plamistym: - zmęczenie, - zawroty głowy, - zaburzenia równowagi, - nasilony niepokój, - nadpobudliwość, - omamy słuchowe i wzrokowe (halucynacje). 

ZOBACZ >> Objawy zatrucia grzybami - pierwsza pomoc. Po jakim czasie pojawiają się objawy?

Autorka/Autor:ks//mro

Źródło: encyklopedialesna.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed burzami, które przejdą w nocy z soboty na niedzielę przez Polskę. Najgroźniejsze zjawiska spodziewane są na Podkarpaciu i w Małopolsce - tam obowiązują ostrzeżenia najwyższego stopnia. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Ostrzeżenia najwyższego stopnia. Przed nami niebezpieczne godziny

Ostrzeżenia najwyższego stopnia. Przed nami niebezpieczne godziny

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na niedzielę 14.07. Nocą w części kraju będzie grzmieć. W dzień również pojawią się burze. Termometry pokażą maksymalnie 31 stopni.

Pogoda na jutro - niedziela, 14.07. Nocą będzie się błyskać, w dzień do 31 stopni

Pogoda na jutro - niedziela, 14.07. Nocą będzie się błyskać, w dzień do 31 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni przyniosą części kraju przelotne opady deszczu i burze, które mogą być gwałtowne. Nie zabraknie też miejsc, którym dopisze pogodna aura. W środę termometry pokażą miejscami aż 34 stopnie Celsjusza.

Pogoda na pięć dni: gwałtowne zjawiska i spiekota nie odpuszczą

Pogoda na pięć dni: gwałtowne zjawiska i spiekota nie odpuszczą

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło alert na terenie pięciu województw w związku z prognozowanymi burzami, intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem. Służby ostrzegają, że może dochodzić do podtopień.

Alert RCB dla pięciu województw. "Możliwe podtopienia"

Alert RCB dla pięciu województw. "Możliwe podtopienia"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze przetoczyły się w piątek i w nocy z piątku na sobotę przez Polskę. Towarzyszący wyładowaniom silny wiatr zrywał dachy z budynków, powalał drzewa. Szczególnie niebezpiecznie było w Tomaszowie Mazowieckim (Łódzkie), gdzie w wyniku nawałnicy porwało dach i zniszczyło elewację centrum handlowego.

Ranni, zerwane dachy, powalone drzewa. Ponad pięć tysięcy interwencji po nawałnicach

Ranni, zerwane dachy, powalone drzewa. Ponad pięć tysięcy interwencji po nawałnicach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP, TVN24

We Włoszech żar leje się z nieba. Władze odnotowały pierwsze tego lata zgony, których najbardziej prawdopodobną przyczyną był upał. W 11 miastach obowiązuje najwyższy, czerwony alert przed spiekotą. Media apelują do turystów o ostrożność podczas zwiedzania zabytków.

Antycyklon Charon we Włoszech. Gorąco zabiło dwie osoby

Antycyklon Charon we Włoszech. Gorąco zabiło dwie osoby

Źródło:
PAP, ilmeteo.it

Z powodu nawałnicy, która spowodowała znaczne uszkodzenia drzewostanu, wprowadzono okresowy zakaz wstępu do lasów w trzech leśnictwach w województwie warmińsko-mazurskim. Ma on obowiązywać do końca lipca.

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Źródło:
PAP

Podczas burzy w Tomaszowie Mazowieckim (województwo łódzkie) w piątek wiatr zerwał dach i zniszczył elewację centrum handlowego przy placu Kościuszki. Nikt nie został poszkodowany - przekazała straż pożarna. Strażacy w regionie interweniowali blisko 500 razy.

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Bałkany od początku tygodnia mierzą się z kolejną tego lata falą gorąca. W całej Chorwacji obowiązują alerty najwyższego stopnia. W Bułgarii upały spowodowały duży wzrost zagrożenia pożarowego, według straży pożarnej codziennie wybucha co najmniej 10 kolejnych, przy granicy z Turcją spłonęło kilkanaście domów.

Czerwony alert w Chorwacji, wiele pożarów i spalone domy w Bułgarii

Czerwony alert w Chorwacji, wiele pożarów i spalone domy w Bułgarii

Źródło:
PAP

Burzowa noc w Warszawie. Straż pożarna odnotowała ponad 170 interwencji w związku z pogodą - przekazał oficer prasowy miejskiej straży pożarnej. Jak mówił, na ulicy Popiełuszki na jadący samochód spadło drzewo. Strażacy wyciągnęli cztery osoby. - Dla nas ta noc jeszcze się nie skończyła - zaznaczył. Zdjęcia i nagrania otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Tak wygląda Warszawa po burzach

Tak wygląda Warszawa po burzach

Źródło:
TVN24

Piątkowa nawałnica nad Łodzią spowodowała poważne zniszczenia i sparaliżowała ruch w mieście. Przelewająca się woda doprowadziła do zerwania mostu przy ul. Siewnej.

Zerwany most po nawałnicy

Zerwany most po nawałnicy

Źródło:
TVN24
Co pogoda robi nam z mózgiem?

Co pogoda robi nam z mózgiem?

Źródło:
Magazyn TVN24
Premium

Ulewne deszcze spowodowały, że w czwartek w Tatrach na Słowacji zeszła lawina błotna, w której życie straciły dwie kobiety. Na zdjęciach z miejsca zdarzenia widać, w jak trudnych warunkach musieli pracować ratownicy.

Lawina błotna w Tatrach. Zdjęcia z miejsca zdarzenia

Lawina błotna w Tatrach. Zdjęcia z miejsca zdarzenia

Źródło:
PAP, TVN24

Po ulewnych deszczach na ulicach miast meksykańskiego stanu Tamaulipas pojawiło się co najmniej 200 krokodyli - przekazały lokalne władze. Gady zostały odłowione i przeniesione w bezpieczne miejsce. Podkreślono jednak, że kolejne osobniki można nadal spotkać na obszarach zaludnionych.

Ponad 200 krokodyli na ulicach. Wszystko przez ulewy

Ponad 200 krokodyli na ulicach. Wszystko przez ulewy

Źródło:
CNN, CBS News

W czasie rutynowej misji rakiety Falcon 9 firmy SpaceX silnik drugiego stopnia uległ awarii - poinformował w piątek Reuters. To spowodowało, że Starlinki zostały umieszczone na niższej wysokości, niż planowano. Według agencji, to pierwsza usterka w rakiecie nośnej od ponad siedmiu lat.

Awaria silnika rakiety Falcon 9. Starlinki niżej niż zwykle

Awaria silnika rakiety Falcon 9. Starlinki niżej niż zwykle

Źródło:
PAP, Reuters

Stado grindwali długopłetwych zostało wyrzucone na brzeg szkockiego archipelagu Orkadów. Gdy weterynarze przybyli na miejsce, 65 spośród 77 osobników już nie żyło. Mimo wysiłków lekarzy i wolontariuszy, nie udało się uratować także pozostałych zwierząt. Podjęto decyzję o eutanazji.

Morze wyrzuciło na szkocki brzeg stado waleni. 77 zwierząt nie żyje

Morze wyrzuciło na szkocki brzeg stado waleni. 77 zwierząt nie żyje

Źródło:
PAP, BDMLR

Lawina ziemna zepchnęła dwa autobusy do rzeki w Nepalu. Pojazdami poruszało się ponad 60 osób, spośród których większość wciąż uznawana jest za zaginione. Akcję ratunkową utrudnia padający bez przerwy deszcz.

Lawina zepchnęła dwa autobusy do rzeki. Poszukują 60 osób

Lawina zepchnęła dwa autobusy do rzeki. Poszukują 60 osób

Źródło:
PAP, The Kathmandu Post

Trąba powietrzna pojawiła się w czwartek w powiecie suskim (Małopolskie). W związku z pogodą straż pożarna interweniowała w regionie prawie 400 razy.

Trąba powietrzna nad Małopolską. Nagranie

Trąba powietrzna nad Małopolską. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, Kontakt 24

Co czeka nas w pogodzie pod koniec lata i jesienią? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował długoterminową prognozę eksperymentalną na sierpień, wrzesień, październik i listopad. Dwa miesiące okażą się cieplejsze niż zazwyczaj, a dwa - bardziej wilgotne.

Gorąco wam? Może prognoza na jesień 2024 trochę was ochłodzi

Gorąco wam? Może prognoza na jesień 2024 trochę was ochłodzi

Źródło:
IMGW

U wybrzeży Japonii uratowana została kobieta, która przez 36 godzin dryfowała na morzu. Unosząc się na wodzie dzięki asekuracyjnej bojce, pokonała kilkaset kilometrów. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Dryfowała na bojce przez 36 godzin. Porwana przez fale kobieta uratowana

Dryfowała na bojce przez 36 godzin. Porwana przez fale kobieta uratowana

Źródło:
PAP, The Guardian

Pierwszy start rakiety Ariane 6 był widoczny na polskim niebie. Nietypowa smuga towarzysząca przelotowi okazała się efektem problemów technicznych, do których doszło podczas lotu. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Historyczny moment i poważna awaria widoczne na polskim niebie

Historyczny moment i poważna awaria widoczne na polskim niebie

Źródło:
Z głową w gwiazdach, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

19 osób zmarło na skutek udaru słonecznego w Japonii, z czego sześć w samym Tokio. Od początku lipca kraj mierzy się z falą upałów - w niedzielę w mieście Shizuoka termometry pokazały 40 stopni Celsjusza. Jak ostrzegła Japońska Agencja Meteorologiczna, gorąco połączone z wysoką wilgotnością jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia.

Padły rekordy gorąca, ludzie trafili do szpitali. 19 osób nie żyje

Padły rekordy gorąca, ludzie trafili do szpitali. 19 osób nie żyje

Źródło:
CNA, NHK, The Japan Times

Osuwisko zabiło co najmniej 23 osoby na indonezyjskiej wyspie Celebes. Doszło do niego w niedzielę po ulewnych opadach deszczu. W regionie trwa akcja poszukiwawcza - zaginionych pozostaje 35 osób.

"Przez jakieś 50 metrów ciągnęła mnie poruszająca się ziemia. Było całkowicie ciemno, wszyscy nie żyją"

"Przez jakieś 50 metrów ciągnęła mnie poruszająca się ziemia. Było całkowicie ciemno, wszyscy nie żyją"

Źródło:
Reuters, PAP

Europejska Agencja Kosmiczna potwierdziła sukces pierwszego lotu rakiety Ariane 6. Nie obyło się bez problemów - w trakcie umieszczania satelitów na orbicie doszło do awarii jednego z systemów. Pojazd ma zapewnić Europie niezależny dostęp do przestrzeni kosmicznej i możliwość wynoszenia różnorodnych ładunków na orbitę.

Pierwszy start Ariane 6. "Europa wróciła w kosmos", ale nie bez anomalii

Pierwszy start Ariane 6. "Europa wróciła w kosmos", ale nie bez anomalii

Aktualizacja:
Źródło:
ESA, PAP, space.com, Reuters, tvnmeteo.pl

W Andach Peruwiańskich zostały znalezione zwłoki amerykańskiego alpinisty, który w 2002 roku zginął podczas próby wejścia na szczyt Huascaran na zachodzie Peru. Lawina zabiła wówczas wszystkich trzech uczestników wyprawy, ciała jednego z nich wciąż nie odnaleziono.

Zginął 22 lata temu. Znaleziono zmumifikowane ciało alpinisty

Zginął 22 lata temu. Znaleziono zmumifikowane ciało alpinisty

Źródło:
PAP

Turysta z Hiszpanii zginął w niedzielę w Parku Narodowym Pilanesberg w RPA. Mężczyznę stratowały słonie. Stało się to po tym, jak zbyt blisko podszedł do stada zwierząt z młodymi - poinformowała we wtorek tamtejsza policja.

Słonie stratowały turystę na śmierć. "Nie posłuchał ostrzeżeń"

Słonie stratowały turystę na śmierć. "Nie posłuchał ostrzeżeń"

Źródło:
PAP