Muchomor czerwony – charakterystyka, właściwości. Czy jest trujący?

Źródło:
„Wielki atlas grzybów”
Poszukiwania grzybiarza w okolicach Chełmna
Poszukiwania grzybiarza w okolicach Chełmnatvn24
wideo 2/6
Poszukiwania grzybiarza w okolicach Chełmnatvn24

Muchomor czerwony (Amanita muscaria L.) to grzyb należący do rodziny muchomorowatych, który licznie występuje w polskich lasach oraz w lasach na całym świecie. Zwyczajowo nazywany jest również bedłka, muchomor prawdziwy, muchomor czerwony, muchorówka, muchotrutka, muszorka, muchoraj, muchojer, muchota oraz marymuch. Występuje w lasach iglastych i mieszanych, rzadziej w liściastych. Najczęściej można go spotkać pod brzozą brodawkowatą.

● Muchomor czerwony jest trującym grzybem, który wywołuje halucynacje, duszności i dolegliwości żołądkowe. ● Grzyb muchomor czerwony jest gatunkiem kosmopolitycznym, czyli o bardzo szerokim zasięgu występowania. ● Muchomor czerwony należy do rodziny muchomorowatych, w której występują także jadalne grzyby. ● Nalewka z muchomorów czerwonych ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, jednak można ją stosować jedynie zewnętrznie.

Grzyb muchomor - charakterystyka 

Budowa muchomora czerwonego przypomina wygięty ku górze parasol, gdyż u dorosłego osobnika trzon jest wysoki i dosyć wąski, a kapelusz rozłożysty, układający się w kształt miski. Młode okazy mają kulisty, potem półkulisty kapelusz, który docelowo może osiągnąć 20 centymetrów średnicy. Muchomor osiąga od 10 do 20 centymetrów wysokości, a w górnej części jego białego trzonu znajduje się pierścień, u dołu kulista podstawa. Cechą charakterystyczną tego grzyba jest czerwony, czasem pomarańczowy kolor kapelusza nakrapiany białymi łatkami. Łatki te to resztki osłony – błony otaczającej młody owocnik. Pod kapeluszem muchomora znajdują się białe lub bladożółte blaszki. Jego miąższ jest biały i kruchy, bezwonny o łagodnym smaku, nie zmienia koloru po uszkodzeniu.

>> Sprawdź też: Kiedy na grzyby? Kalendarz grzybiarza, sezon na grzybobranie

Muchomor czerwony - jadalny czy nie?

Wiele osób zastanawia się, czy muchomor jest jadalny. Niestety ten gatunek widnieje we wszystkich atlasach grzybów jako trujący. W miąższu muchomora prawdziwego zawarte są toksyczne substancje – m.in. kwas ibotenowy, muskaryna i muscymol. Zatrucie muchomorem czerwonym objawia się dusznościami, wymiotami i biegunką, a w częstych przypadkach halucynacjami. W średniej wielkości świeżym owocniku muchomora czerwonego (60-70 g) znajduje się do 70 mg kwasu ibotenowego, który odpowiada za halucynacje obejmujące poważne zaburzenia poczucia czasu i przestrzeni powodujące ogólną dezorientację. Objawy te ustępują zwykle po dwóch godzinach, kiedy to dochodzi do wprost niemożliwej do powstrzymania senności.

Muchomor czerwony nie powoduje raczej długotrwałych uszkodzeń narządów wewnętrznych, a śmiertelne zatrucia występują niezwykle rzadko.

Grzyby trujące – jak je rozpoznać i odróżnić od jadalnych?

Czy wszystkie muchomory są trujące?

Choć muchomor czerwony jest trujący, to jednak posiada jadanych krewniaków. Do muchomorów jadalnych zaliczają się:

muchomor cesarski – to bardzo rzadko występujący grzyb, można go pomylić z muchomorem żółtawym lub czerwonym, gdyż posiada kapelusz o barwie pomarańczowej, czerwonej lub żółtej. Nie posiada jednak białych kropek bądź ma ich niewiele, a jego blaszki są koloru żółtego,

muchomor czerwieniejący zwany też muchomorem czerwonawym lub muchomorem krostowatym, surowy jest trujący. Wyglądem przypomina okazy silnie toksyczne, np. muchomora plamistego – ma kapelusz w kolorze brązowym lub czerwonym, który pokryty jest łatkami (przypominającymi zabarwienie kani),

muchomor mglejarka (muchomor pochwiasty lub muchomor szarawy) – ten gatunek grzyba również  nadaje się do spożycia wyłącznie po ugotowaniu. Muchomor ten posiada niewielki (zwykle do 12 centymetrów średnicy) kapelusz o zabarwieniu żółtym lub jasnobrązowym,

muchomor rdzawobrązowy (panienka) – kapelusz tego grzyba nie posiada śladów osłony i jest u młodych osobników jasnobrązowy, później pomarańczowobrązowy, na koniec czerwonobrązowy. Charakterystyczne dla muchomora rdzawobrązowego jest prążkowany kapelusz i jego brzeg,

muchomor twardawy znany również jako bedłka twardawa lub muchar twardawy – to muchomor podobny do trującego muchomora plamistego, posiada kapelusz w kolorze szarobrązowym. Jedyną cechą umożliwiającą odróżnienie go od trującego brata jest brak prążkowania na brzegach kapelusza.

Zaś muchomor plamisty i muchomor sromotnikowy należą do popularnych grzybów trujących.

Zatrucia grzybamiPAP

Muchomor czerwony – właściwości

Mimo że muchomor czerwony jest grzybem niejadalnym, nie oznacza to, że jest całkowicie bezużyteczny i nie można go stosować w innym celu niż spożycie. Doskonałym przykładem jest nalewka z muchomorów, którą wciera się w skórę w celu uśmierzenia bólu reumatycznego, zapalenia stawów, a także eliminowania miejscowego obrzęku, zatrzymania krwawienia i przyspieszenia gojenia się ran. Zwolennicy niekonwencjonalnych metod leczenia uważają, że można spożywać nalewkę z muchomora na raka, gdyż łagodzi ostre objawy leczenia onkologicznego.

Dawniej muchomor czerwony był stosowany jako trutka na muchy, stąd jego polska nazwa. Kawałki grzyba muchomora dodawano do mleka, co zwabiało owady. Po spożyciu takiej mikstury muchy padały, jednak nie ginęły, a były jedynie sparaliżowane. 

Na Syberii szamani palili suszone muchomory, by wprowadzić się w trans i móc kontaktować się z duszami zmarłych. Legenda głosi, że szamani, poza paleniem suszonych muchomorów czerwonych, wypijali mocz osób, które spożyły surowe grzyby trujące, gdyż nie chcieli się narażać na silne dolegliwości pokarmowe.

ZOBACZ TEŻ >> Borowik szatański – jak wygląda grzyb szatan i czy jest trujący?

Autorka/Autor:ms//mro

Źródło: „Wielki atlas grzybów”

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Kolejne dni będą deszczowe oraz burzowe. Największych opadów spodziewamy się pod koniec weekendu, a także na początku przyszłego tygodnia. Miejscami możliwe są ulewy. Termometry czasami pokażą tylko 20 stopni.

Nadciągają kolejne opady. Miejscami mogą być obfite

Nadciągają kolejne opady. Miejscami mogą być obfite

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał alarmy pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami. Sprawdź, gdzie na siebie uważać w trakcie nadchodzącej nocy.

Tu może silnie padać. IMGW wciąż ostrzega

Tu może silnie padać. IMGW wciąż ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na piątek 25.07. Noc przyniesie miejscami lokalne zamglenia i mgły, a także burze. W dzień popada, a na termometrach zobaczymy maksymalnie 26 stopni.

Pogoda na jutro - piątek, 25.07. Nocą może grzmieć, w dzień również

Pogoda na jutro - piątek, 25.07. Nocą może grzmieć, w dzień również

Źródło:
tvnmeteo.pl

W norweskim hrabstwie Trondelag temperatura powyżej 30 stopni Celsjusza utrzymywała się przez 13 dni, bijąc poprzedni rekord sprzed 43 lat. Tak długiego gorącego okresu nie odnotowano odkąd prowadzone są pomiary meteorologiczne. Wyjątkowość zjawiska podkreślają zarówno lokalne władze, jak i naukowcy. I ostrzegają.

Tak długo upał nie trwał tam od ponad 40 lat

Tak długo upał nie trwał tam od ponad 40 lat

Źródło:
PAP, NRK

Część Danii zmaga się z ulewami i powodziami. Policja ewakuowała około 20 tysięcy osób z festiwalu muzycznego Gron Koncert. Wydano ostrzeżenia przed burzami i deszczem dla części kraju.

Burza, ulewa i powódź. Ewakuacja blisko 20 tysięcy osób z festiwalu

Burza, ulewa i powódź. Ewakuacja blisko 20 tysięcy osób z festiwalu

Źródło:
Reuters, Vafo.dk

Filipiny przygotowują się na nadejście kolejnego tajfunu. W części kraju zamknięto szkoły i odwołano kilkadziesiąt lotów. Żywioł o nazwie Co-May nadciąga w czasie, gdy kraj zmaga się ze skutkami wcześniejszych burz i ulewnych deszczy, w wyniku których zginęło blisko 20 osób.

Zamknięte szkoły, odwołane loty. Szykują się na uderzenie żywiołu

Zamknięte szkoły, odwołane loty. Szykują się na uderzenie żywiołu

Źródło:
France24, Philippine News Agency

Tureccy strażacy już czwarty dzień walczą z pożarem, który wybuchł w prowincji Bilecik, położonej w północno-zachodniej części kraju. Walkę z żywiołem utrudniają silny wiatr i wysoka temperatura.

Kolejny dzień walki. "Największy pożar w historii"

Kolejny dzień walki. "Największy pożar w historii"

Źródło:
Reuters

Patrzyliśmy, jak rakieta wynosi Sławosza do góry i to było w takim samym stopniu piękne, co zatrważające - mówiła w "Faktach po Faktach" Aleksandra Uznańska-Wiśniewska, opisując chwile startu jej męża w kosmos. Sławosz Uznański-Wiśniewski, który 20 dni spędził poza Ziemią, przyznał zaś, że "troszeczkę odzwyczaił się" od błękitnej planety. I opisywał, jak wygląda proces powrotu do zdrowia.

Pożegnanie wzrokiem i moment "w takim samym stopniu piękny, co zatrważający"

Pożegnanie wzrokiem i moment "w takim samym stopniu piękny, co zatrważający"

Źródło:
TVN24

Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił do Polski w czwartek po godzinie 11. Godzinę później, w towarzystwie szefów Polskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej, spotkał się z dziennikarzami i osobami zgromadzonymi na warszawskim lotnisku. Następnie udał się do kancelarii premiera, gdzie po godzinie 14 rozpoczęła się konferencja po spotkaniu z Donaldem Tuskiem. O godzinie 19.30 polski astronauta będzie gościem "Faktów po Faktach" w TVN24 i TVN24+.

"Pańska misja mogłaby mieć motto: warto marzyć"

"Pańska misja mogłaby mieć motto: warto marzyć"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

W południowej części Cypru wybuchły ogromne pożary. Służby walczą z żywiołem, a władze ewakuowały setki mieszkańców. Policja potwierdziła dwie ofiary śmiertelne.

Pożary na Cyprze. Są ofiary śmiertelne

Pożary na Cyprze. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Sławosz Uznański-Wiśniewski jest już w Polsce. O to jak przebiegała jego podróż i co robił na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, polski astronauta pytany był przez zgromadzone na lotnisku Chopina dzieci. Chętnych do powitania członka załogi misji Axiom-4 nie brakowało.  

Sławosz Uznański-Wiśniewski powitany na lotnisku pytaniami od dzieci

Sławosz Uznański-Wiśniewski powitany na lotnisku pytaniami od dzieci

Źródło:
TVN24

Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił na Ziemię po 20 dniach w kosmosie. Nawet tak krótka wizyta znacząco wpływa na organizm. O tym, jakie zmiany zachodzą w ciele człowieka po powrocie z warunków mikrograwitacji, i jak je odwrócić, opowiadał w TVN24 profesor Jędrzej Antosiewicz z Zakładu Bioenergetyki i Fizjologii Wysiłku Fizycznego na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

Co z organizmem po pobycie w kosmosie. "Niektóre funkcje mogą się poprawić"

Co z organizmem po pobycie w kosmosie. "Niektóre funkcje mogą się poprawić"

Źródło:
TVN24

W czerwcu doszło do wypadku na jeziorze w Kalifornii - wysokie fale wywróciły łódź, w wyniku czego zginęło osiem osób. Wstępny raport śledczych ujawnił ważne szczegóły tragedii.

Fale przewróciły łódź, zginęło osiem osób. Wstępny raport śledczych

Fale przewróciły łódź, zginęło osiem osób. Wstępny raport śledczych

Źródło:
PAP

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze wygłosił opinię doradczą, która może mieć kluczowe znaczenie dla przyszłych działań państw na rzecz walki ze zmianami klimatu. Choć opinia nie będzie prawnie wiążąca, stanie się ważnym punktem odniesienia dla setek toczących się procesów klimatycznych na całym świecie.

Trybunał w Hadze wydał opinię, która może pomóc "uniknąć szkód zagrażających ludzkości"

Trybunał w Hadze wydał opinię, która może pomóc "uniknąć szkód zagrażających ludzkości"

Źródło:
Reuters, Center for International Environmental Law, Al Jazeera

Fala upałów nawiedziła Włochy. Miejscami temperatura przekroczyła 40 stopni Celsjusza. W środę lokalne służby medyczne podały, że prawdopodobnie z powodu wysokiej temperatury na plażach w Apulii zmarło pięć osób.  

W dwa dni na plażach we Włoszech zmarło pięć osób  

W dwa dni na plażach we Włoszech zmarło pięć osób  

Źródło:
PAP, gazzetta.it

Trzecia w tym roku fala upałów ogarnęła Półwysep Bałkański. Wysoka temperatura powietrza w połączeniu ze skąpymi opadami deszczu spowodowały, że poziom wody w serbskim jeziorze Gruza jest alarmująco niski.

Jezioro wysycha. "Sytuacja jest alarmująca"

Jezioro wysycha. "Sytuacja jest alarmująca"

Źródło:
Reuters

Fala ekstremalnych upałów obejmie w tym tygodniu ponad 90 milionów Amerykanów. Temperatura ma być dużo wyższa niż średnio, dlatego też mogą paść rekordy ciepła.

90 milionów osób objętych alertami przed ekstremalnymi upałami

90 milionów osób objętych alertami przed ekstremalnymi upałami

Źródło:
PAP

Turystka została zaatakowana przez niedźwiedzia brunatnego na popularnym górskim szlaku na Alasce. Kobieta doznała obrażeń niezagrażających życiu i dzięki szybkiej akcji ratunkowej została ewakuowana do szpitala.

Niedźwiedź zaatakował kobietę. "Nie była w stanie chodzić"

Niedźwiedź zaatakował kobietę. "Nie była w stanie chodzić"

Źródło:
Anchorage Daily News

Turyści spożywający posiłki w restauracjach w portugalskim Porto zmagają się w ostatnich tygodniach z natrętnymi gołębiami i mewami. Ptaki próbują zabrać pożywienie z talerzy. Dotychczasowe próby odstraszenia zwierząt zakończyły się niepowodzeniem.

Sceny jak z filmu Hitchcocka w portugalskim mieście

Sceny jak z filmu Hitchcocka w portugalskim mieście

Źródło:
PAP, Jornal de Noticias

Na przedmieściach Buenos Aires, stolicy Argentyny, zaobserwowano pumę. Drapieżnik zabija zwierzęta hodowlane lokalnych mieszkańców. Służby nie są w stanie schwytać dzikiego kota.

Puma na przedmieściach. Mieszkańcy boją się wychodzić z domów

Puma na przedmieściach. Mieszkańcy boją się wychodzić z domów

Źródło:
PAP, pagina12.com.ar

Groźnie wyglądająca chmura pojawiła się we wtorek w Jeleniej Górze. Był to wał szkwałowy, który często zwiastuje nadejście burzy. Jego zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt24.

Wał szkwałowy sunął nad Jelenią Górą

Wał szkwałowy sunął nad Jelenią Górą

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Iran zmaga się z falą ekstremalnych upałów. Temperatura przekracza miejscami 50 stopni Celsjusza. W niektórych regionach mieszkańcy skarżą się na niedobór wody. Z powodu spiekoty środa w stolicy kraju będzie dniem wolnym od pracy.

Ponad 50 stopni. Władze apelują o oszczędzanie wody

Ponad 50 stopni. Władze apelują o oszczędzanie wody

Źródło:
The Guardian, Al Jazeera

Wysoka temperatura powietrza, której doświadczają w ostatnich dniach mieszkańcy Półwyspu Bałkańskiego, sprzyja wybuchom pożarów. Ogień pojawił się we wtorek na zachodzie Bułgarii. Z żywiołem walczyło kilkanaście zastępów straży pożarnej. Pożary pojawiły się także w Albanii i Kosowie.

Pożary na Półwyspie Bałkańskim. "Dobrze, że strażacy tu byli"

Pożary na Półwyspie Bałkańskim. "Dobrze, że strażacy tu byli"

Źródło:
ENEX, Reuters

Połamane gałęzie, zalane ulice - to skutki burz z intensywnymi opadami deszczu, jakie wystąpiły w poniedziałek oraz w nocy z poniedziałku na wtorek. W związku z dynamiczną pogodą strażacy przeprowadzili dziesiątki interwencji w kilku województwach zachodniej Polski.

Dziesiątki interwencji strażaków. Zalane ulice, połamane gałęzie

Dziesiątki interwencji strażaków. Zalane ulice, połamane gałęzie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzecia w tym roku fala upałów ogarnęła Ateny. Z powodu wysokiej temperatury zamknięto we wtorek na kilka godzin Akropol. Gorąco jest również w Czarnogórze i Chorwacji.

Akropol zamknięty na kilka godzin z powodu upałów

Akropol zamknięty na kilka godzin z powodu upałów

Źródło:
Reuters, Enex

Intensywne opady deszczu nawiedziły chińską prowincję Szantung. W ciągu pięciu godzin spadło tyle deszczu, ile zwykle pada w tym regionie w pół roku. Potężne ulewy doprowadziły do powstania powodzi. W wyniku żywiołu zginęły co najmniej dwie osoby.

W pięć godzin spadło tyle deszczu, ile w pół roku

W pięć godzin spadło tyle deszczu, ile w pół roku

Źródło:
Reuters

Na plaży Sao Conrado w pobliżu Rio de Janeiro znaleziono ciało martwego humbaka. Zwierzę znajdywało się w zaawansowanym stanie rozkładu i prawdopodobnie zostało przyciągnięte na mieliznę przez prąd. Badaniem ssaka zajęli się specjaliści.

Martwy humbak znaleziony na popularnej plaży

Martwy humbak znaleziony na popularnej plaży

Źródło:
Reuters, Correio Popular, CBN

20 lipca podczas spaceru z rodzicami 4-letnie dziecko zostało zaatakowane przez pumę. Niebezpieczna sytuacja miała miejsce na terenie Parku Narodowego Olympic w stanie Waszyngton. Amerykańskie media podają, że ojciec rzucił się na ratunek. Dzięki temu skończyło się na lekkich obrażeniach.

Puma zaatakowała 4-latka w parku narodowym

Puma zaatakowała 4-latka w parku narodowym

Źródło:
CBS News, tvn24.pl