Morze Śródziemne. Unikalny ekosystem i organizmy endemiczne są zagrożone zmianami klimatycznymi

Źródło:
TVN Meteo
03.09 | Morze pełne śmieci
03.09 | Morze pełne śmieciarchiwum
wideo 2/2
03.09 | Morze pełne śmieciarchiwum

Morze Śródziemne przez ostatnie 60 lat bardzo się zmieniło, a jego ekosystem jest obecnie jednym z najbardziej zagrożonych. Niemały wpływ na ten stan rzeczy miała ingerencja ludzi. Istnieją jednak projekty, których celem jest odbudowa zdegradowanych siedlisk w tym zbiorniku wodnym i edukacja społeczeństwa w zakresie ekologii morskiej. Dzięki takim działaniom pojawia się szansa na uratowanie wielu gatunków roślin i zwierząt żyjących w Morzu Śródziemnym. 

Morze Śródziemne jest morzem międzykontynentalnym leżącym pomiędzy Europą, Afryką i Azją.Na Morzu Śródziemnym znajduje się 207 wysp, a dostęp do niego mają 23 kraje.Finansowany przez Unię Europejską Projekt MERCES koncentruje się na odbudowie różnych zdegradowanych siedlisk Morza Śródziemnego.

Położenie Morza Śródziemnego

Morze Śródziemne stanowi zaledwie 1 proc. powierzchni wszystkich mórz świata. Posiada najbogatszą różnorodność biologiczną i jest jednym z najważniejszych ekosystemów na Ziemi. Dzięki połączeniu geomorfologicznych i jednorodnych czynników klimatycznych, wiele gatunków żyjących w tym morzu, przystosowało się do gorących, suchych lat i łagodnych zim w klimacie kontynentalnym.

Morze Śródziemne jest międzykontynentalnym zbiornikiem wodnym graniczącym z wybrzeżem południowej Europy, Afryki Północnej i Azji - od Cieśniny Gibraltarskiej na zachodzie do cieśniny Dardanele i Kanału Sueskiego na wschodzie. Jego nazwa pochodzi z łacińskiego mare Mediterraneum, czyli morze w środku lądu.

Morze Śródziemne nagrzało się do 30 stopniShutterstock

Morze Śródziemne zajmuje powierzchnię około 2,5 miliona kilometrów kwadratowych, a jego otwarcie na Ocean Atlantycki przez Cieśninę Gibraltarską ma szerokość 14 kilometrów.

Morze jest otoczone przez wiele krajów i wysp do nich należących. Do państw Morza Śródziemnego należą: Albania, Algieria, Bośnia i Hercegowina, Cypr, Chorwacja, Egipt, Hiszpania, Francja, Grecja, Izrael, Włochy, Watykan, Liban, Libia, Malta, Maroko, Monako, Gibraltar, Czarnogóra, Autonomia Palestyńska, Słowenia, Syria, Tunezja i Turcja.

Morze ŚródziemneNASA

Ekosystem i organizmy endemiczne Morza Śródziemnego

Morze Śródziemne jest najbardziej znane z unikalnego ekosystemu i wysokiego poziomu endemizmu. Znajduję się w nim znacznie więcej organizmów endemicznych niż w sąsiadującym Oceanie Atlantyckim. Szacuje się, że około 25 proc. gatunków organizmów żyjących w Morzu Śródziemnym jest dla niego endemicznych, co oznacza, że nie występują nigdzie indziej.

Występujące na Morzu Śródziemnym skaliste rafy, łąki z trawy morskiej i inne obszary podmorskie są bardzo ważnym siedliskiem wspierającym różnorodność biologiczną. Łąki z trawy morskiej są miejscem lęgowym, żerowania oraz odpoczynku dla wielu gatunków morskich, głównie ryb, skorupiaków i żółwi morskich.

Czy ekosystem i organizmy endemiczne są zagrożone?

Temperatura wody Morza Śródziemnego rośnie w niepokojącym tempie – poinformowała o tym organizacja ekologiczna WWF. Ekolodzy wyliczyli, że temperatura wzrasta nawet o 20 proc. szybciej niż przeciętnie w innych morzach. Według WWF jest to skutek zmian klimatycznych.

Morze Śródziemne wysycha

Konsekwencje tych zmian mogą być bardzo poważne. Ekspertka WWS ds. ochrony mórz Heike Vesper twierdzi, że w Morzu Śródziemnym mogą zacząć pojawiać się obce dla tych wód gatunki fauny i flory, a także nasilać się ekstremalne zjawiska pogodowe. Kolejnym problemem jest kurczenie się siedlisk przybrzeżnych przez zanikanie trawy morskiej.

Vesper nadmienia, że w coraz cieplejszych wodach Morza Śródziemnego odnotowano już około tysiąc obcych gatunków. Przybyły one przez Kanał Sueski z Morza Czerwonego i stanowią zagrożenie dla gatunków, które tradycyjnie występują w Morzu Śródziemnym.

Ekstremalne zjawiska pogodowe doprowadzają do niszczenia wrażliwych koralowców, ale również zagrażają wybrzeżom i miastom. Szczególnie problematyczne jest to, iż zmiany klimatyczne wpływają na morski ekosystem, który jest osłabiony przez nadmierne połowy i zanieczyszczenia, głównie spowodowane plastikiem. Do Morza Śródziemnego, co minutę, trafia około 30 tysięcy butelek plastikowych, które również stanowią zagrożenie dla gatunków morskich, ekosystemów i łańcucha pokarmowego, do którego należą też ludzie.

Morze Śródziemne jest pełne plastikowych śmieciarchiwum

Morze Śródziemne – wpływ człowieka na ekosystem

Morski ekosystem znajduje się pod wpływem różnych czynników zewnętrznych. Do jego obciążenia przyczyniają się m.in. rybołówstwo, akwakultura, różnego rodzaju zanieczyszczenia, inwazje obcych gatunków czy degradacja siedlisk.

W celu lepszego poznania ciągle zmieniającej się interakcji między człowiekiem, środowiskiem i gatunkami morskimi powstał projekt MERCES (Marine Ecosystem Restoration in Changing European Seas), który działał od 1 czerwca 2016 do 30 listopada 2020. Był to program finansowany ze środków Unii Europejskiej, którego głównym celem była odbudowa różnych zdegradowanych siedlisk morskich. W ramach projektu MERCES utworzono multidyscyplinarne konsorcjum dysponujące umiejętnościami w zakresie ekologii morskiej, renowacji, prawa, polityki i zarządzania, socjoekonomii, transferu wiedzy, rozpowszechniania i komunikacji.

Morze Śródziemne ma niezwykle zróżnicowany ekosystem. Reprezentuje 7-10 proc. bioróżnorodności morskiej świata. Na podstawie danych z lat 1950-2011, partnerzy projektu MERCES zbadali całość Morza Śródziemnego i wywnioskowali, że ingerencja człowieka odgrywa ważną rolę w kształtowaniu dynamiki gatunkowej.

Z publikacji Scientific Reports z 2017 roku dowiadujemy się, że nastąpił spadek zasobności gatunków ryb o 34 proc. oraz najważniejszych drapieżników o 41 proc. Wskaźniki takie jak: biomasa zbiorowiska, poziomy troficzne i różnorodność wskazują na degradację ekosystemu w czasie, co wyjaśnia zespół naukowców.

Mikroplastik w Morzu Śródziemnym

Metody do wykrywania mikroplastiku nie pozwalają na odnalezienie wszystkich jego cząstek. Problem zanieczyszczeń mikroplastikiem jest prawdopodobnie większy niż się wszystkim wydawało, dlatego potrzebne są nowe sposoby przeprowadzania badań.

ZOBACZ TEŻ: Mikroplastik to środek transportu dla pasożytów. Również tych wywołujących toksoplazmozę

Hiszpańscy naukowcy z Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie stwierdzili, że problem zanieczyszczeń mikroplastikiem jest niedoszacowany, a Morze Śródziemne jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych przez plastikowe materiały zbiorników wodnych. Zespół ekspertów porównał to do Wielkiej Pacyficznej Wyspy Śmieci.

Mikroplastik zalewa świat Shutterstock

Według danych, które udało się do tej pory zebrać, na terenie Morza Śródziemnego kilometr kwadratowy powierzchni wody zawiera średnio 84 tys. cząstek mikroplastiku. Większość z nich unosi się na wodzie, jednak ostatecznie mogą trafić one na dno i będą tam zalegać.  

Czy w Morzu Śródziemnym są rekiny?

Czy w Morzu Śródziemnym są rekiny? To pytanie nurtuje każdego, kto wybiera się do państw leżących nad tym morzem. Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak. W Morzu Śródziemnym znajduję się około 50 gatunków najróżniejszych rekinów. Większość z nich nie stanowi jednak zagrożenia dla turystów.

Istnieją jednak niebezpieczne gatunki i zdarza się, co prawda bardzo rzadko, że dochodzi do ataków na ludzi. Ponad 90 proc. ataków rekinów śródziemnomorskich przypisuje się rekinowi białemu. Zazwyczaj ataki innych gatunków, takich jak rekin błękitny lub rekin sześcioskrzeli, są atakami sprowokowanymi.

ZOBACZ TEŻ: Atak rekina w pobliżu Hurghady. Dwie kobiety nie żyją

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Najbliższa noc będzie zimna. Termometry wskażą wszędzie tylko nieco powyżej zera, a przy gruncie temperatura spadnie do ujemnych wartości. Pojawią się też gęste mgły, za to dzień przyniesie dużo słońca.

Pogoda na jutro - środa 16.10. Aż do rana będzie lodowato

Pogoda na jutro - środa 16.10. Aż do rana będzie lodowato

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gęsta mgła będzie utrudniać podróżowanie w nocy z wtorku na środę na znacznym obszarze Polski. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia. Widzialność ma spadać do 200 metrów.

Niebezpiecznie w 13 województwach. IMGW ostrzega

Niebezpiecznie w 13 województwach. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Wieczorami w tym tygodniu możemy obserwować krążącą po niebie kometę C/2023 A3. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia, na których widać przelot obiektu we wtorek po zachodzie słońca nad województwem kujawsko-pomorskim.

Kometa C/2023 A3 nad Polską. Widać ją na waszych zdjęciach

Kometa C/2023 A3 nad Polską. Widać ją na waszych zdjęciach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach

Ulewy spowodowały podtopienia i powodzie błyskawiczne, a silny wiatr łamał drzewa we wtorek w południowych Indiach. W niektórych miejscach zamknięto szkoły i siedziby przedsiębiorstw.

Drogi pod wodą i połamane drzewa. Nie przestaje padać

Drogi pod wodą i połamane drzewa. Nie przestaje padać

Źródło:
India Today, Reuters

Lada moment na niebie zalśni superksiężyc - i to trzeci raz z rzędu. Srebrny Glob będzie wydawał się większy i jaśniejszy niż zazwyczaj.

Zbliża się pełnia Księżyca. Będzie wyjątkowa

Zbliża się pełnia Księżyca. Będzie wyjątkowa

Źródło:
tvnmeteo.pl, timeanddate.com

Najbliższe dni przyniosą sporo słońca i wzrost temperatury do około 18 stopni Celsjusza. Wszystko przez wyżowy układ, który będzie dominował nad Polską. W nocy i nad ranem w środę kierowcy powinni uważać na silne zamglenia.

Z każdym dniem coraz cieplej. Miejscami blisko 20 stopni na termometrach

Z każdym dniem coraz cieplej. Miejscami blisko 20 stopni na termometrach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Władze rezerwatu Mwea w Kenii podjęły decyzję o relokacji 50 słoni afrykańskich. W pewnym momencie populacja tak się zwiększyła, że zwierzęta przestały się mieścić na terenie parku.

Słoni tak dużo, że przestały się mieścić w rezerwacie. "Zaczęły się błąkać po osiedlach"

Słoni tak dużo, że przestały się mieścić w rezerwacie. "Zaczęły się błąkać po osiedlach"

Źródło:
Reuters

Przedłużająca się pora deszczowa pogorszyła tragiczną sytuację związaną z powodziami w Afryce Zachodniej i Środkowej w tym roku. Odnotowano prawie 1500 ofiar śmiertelnych, zniszczonych lub uszkodzonych zostały setki tysięcy domów - wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Niemal 1500 zabitych. Najgorsza sytuacja od dekad

Niemal 1500 zabitych. Najgorsza sytuacja od dekad

Źródło:
Reuters, ONZ, tvnmeteo.pl

W jednym z najsuchszych i jałowych miejsc na świecie - Maroku - spadł deszcz. Doszło tam do pierwszej od dziesięcioleci powodzi. Między wydmami pojawiły się gigantyczne jeziora.

Sahara pod wodą. Zobacz, jak wygląda

Sahara pod wodą. Zobacz, jak wygląda

Źródło:
CNN, AP

Prawdopodobieństwo wystąpienia anomalii pogodowej La Nina w nadchodzących miesiącach zmniejszyło się - poinformowało we wtorek australijskie biuro meteorologiczne Bureau of Meteorology. Dodało, że jeśli zjawisko wystąpi, to będzie słabe i krótkotrwałe.

Czy La Nina przejmie stery w pogodzie? Najnowsze prognozy

Czy La Nina przejmie stery w pogodzie? Najnowsze prognozy

Źródło:
Reuters, NOAA, Bureau of Meteorology

Pojawienie się ogromnej jaszczurki wzbudziło przerażenie wśród mieszkańców miasta Fajardo w Portoryko. Egzotyczny gad został zauważony w rzece w dzielnicy Mansion del Sapo. Opublikowany film błyskawicznie rozprzestrzenił się po sieci. Sprawą zainteresował się krajowy Departament Zasobów Naturalnych i Środowiskowych.

Gad przypominający warana z Komodo budził strach wśród mieszkańców

Gad przypominający warana z Komodo budził strach wśród mieszkańców

Źródło:
ENEX, El Nuevo Dia

W poniedziałek wieczorem fala intensywnego deszczu nawiedziła popularną wśród turystów portugalską wyspę Maderę. Ulewy sparaliżowały ruch na wielu ulicach, a także doprowadziły do lokalnych podtopień i osuwisk ziemi.

Intensywny deszcz sparaliżował popularną wśród turystów wyspę

Intensywny deszcz sparaliżował popularną wśród turystów wyspę

Źródło:
PAP, Diaro de Noticias Madeira, IPMA

Pogoda na zimę 2024. Z wyliczeń NOAA, opublikowanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej, wynika, że w Polsce zimą ma panować dodatnia anomalia temperatury, a więc będzie cieplej niż zwykle. Jak skomentował te przewidywania Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl, może nas czekać kolejna zima bez zimy.

Kolejna zima bez zimy? Tomasz Wasilewski komentuje najnowsze prognozy

Kolejna zima bez zimy? Tomasz Wasilewski komentuje najnowsze prognozy

Źródło:
IMGW, TVN24, NOAA, tvnmeteo.pl

Czarno-biały duet - Bao Li i Qing Bao - to pierwsze pandy wielkie, które Chiny wysłały do Waszyngtonu od 24 lat. Do transportu zwierząt wynajęto specjalnie samolot transportowy FedEx Boeing 777, nazwany "Panda Express". Poprzednia para wróciła do Chin ze swoim młodym w listopadzie ubiegłego roku - podała stacja CNN.

Czarno-biali "dyplomaci" wzbogacą zoo w Waszyngtonie     

Czarno-biali "dyplomaci" wzbogacą zoo w Waszyngtonie     

Źródło:
PAP,CNN, nbcwashington.com

Krótko po godzinie 18 polskiego czasu rozpoczęła się misja NASA Europa Clipper. Z Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego na Florydzie wystartowała rakieta SpaceX Falcon Heavy. Na jej pokładzie znajduje się sonda, która ma sprawdzić, czy na jednym z księżyców Jowisza - Europie - występują warunki sprzyjające powstaniu życia.

Po raz pierwszy sprawdzimy, czy na Europie jest życie

Po raz pierwszy sprawdzimy, czy na Europie jest życie

Źródło:
NASA

Fala intensywnych opadów deszczu nawiedziła w weekend południowe regiony Hiszpanii. Niespokojną aurę przyniosła burza o nazwie Berenice. Ulewom powodującym podtopienia towarzyszył silny wiatr, który łamał gałęzie drzew.

Berenice podtopiła część Hiszpanii, teraz nadciąga tam były huragan

Berenice podtopiła część Hiszpanii, teraz nadciąga tam były huragan

Źródło:
ENEX, El Pais. Dario de Sevilla

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podpisała kluczowy kontrakt misji RISE. Jej celem jest zbudowanie systemu, który pozwoli na serwisowanie satelitów umieszczonych na orbicie geostacjonarnej.

ESA chce w przyszłości serwisować satelity na orbicie geostacjonarnej

ESA chce w przyszłości serwisować satelity na orbicie geostacjonarnej

Źródło:
PAP, ESA

Wieczne chemikalia mogą znajdować się w wodzie gruntowej przez ponad 40 lat. Do takiego wniosku doszli amerykańcy naukowcy, badający stężenie PFAS w zanieczyszczonych wodach na terenie dwóch hrabstw w Karolinie Północnej.

Potrzeba 40 lat, by wieczne chemikalia zniknęły z wód gruntowych

Potrzeba 40 lat, by wieczne chemikalia zniknęły z wód gruntowych

Źródło:
ScienceDaily, European Chemicals Agency

Władze Hongkongu prowadzają badania, które mają ustalić przyczynę śmierci małp z tamtejszego zoo. W niedzielę nieoczekiwanie znaleziono w nim osiem martwych zwierząt różnych gatunków. "Małpy w niewoli są często narażone na patogeny, które mogą być przenoszone na ludzi" - wskazał w oświadczeniu przedstawiciel PETA Asia.

W chińskim zoo umierają małpy, strach przed wybuchem nowej epidemii

W chińskim zoo umierają małpy, strach przed wybuchem nowej epidemii

Źródło:
Reuters

Niedziela w wielu regionach kraju minęła pod znakiem wichur. Silne porywy wiatru łamały konary i zrywały linie energetyczne. W Zielonej Górze uszkodzony został dach przedszkola. Na jednym z osiedli w Wielkopolsce przewrócone drzewa poważnie uszkodziły kilka samochodów. Niebezpieczną pogodę do naszego kraju sprowadził niż Helma.

Wiatr łamał drzewa i uszkadzał dachy. Skutki niżu Helma w Polsce

Wiatr łamał drzewa i uszkadzał dachy. Skutki niżu Helma w Polsce

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W drugiej połowie miesiąca temperatura zbliży się do 20 stopni. Wpierw jednak czeka nas chłodniejszy czas. Jakie wartości na termometrach zobaczymy do niemal ostatnich dni października? Sprawdź długoterminową prognozę pogody, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: szykuje się duże ocieplenie

Pogoda na 16 dni: szykuje się duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mieszkańcy Sri Lanki od weekendu zmagają się z ulewnymi deszczami i powodziami. Zginęły trzy osoby, a kilka tysięcy zostało ewakuowanych. W stolicy kraju - Kolombo - zamknięto wszystkie szkoły.

Zamknięte szkoły w stolicy, nie żyją trzy osoby

Zamknięte szkoły w stolicy, nie żyją trzy osoby

Źródło:
PAP, AP

Rosnący poziom wód powodziowych, niedobory paliwa i przerwy w dostawie prądu utrudniają usuwanie skutków huraganu Milton, który dotarł w ubiegłym tygodniu do Florydy jako huragan trzeciej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Do tak dużej skali zniszczeń przyczynił się także wcześniejszy huragan Helene. Odbudowa ma zająć dużo czasu, ponieważ oba żywioły uderzyły w ten region w odstępie dwóch tygodni.

"Poziom wody nadal rośnie", możliwe kolejne ewakuacje

"Poziom wody nadal rośnie", możliwe kolejne ewakuacje

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Park Narodowy "Ujście Warty" składa się głównie z mokradeł. Ich znaczenie mogliśmy poznać podczas ostatniej powodzi. Jak podkreśliła przyrodniczka Olga Betańska, takie obszary są nie tylko siedliskiem dla dzikich zwierząt, ale potrafią skutecznie chronić mieszkańców dolin rzecznych przed wielką wodą.

"Takich terenów zostało w naszym kraju niewiele"

"Takich terenów zostało w naszym kraju niewiele"

Źródło:
PAP

Słynny XV-wieczny odkrywca Krzysztof Kolumb był prawdopodobnie sefardyjskim Żydem z Europy Zachodniej - stwierdzili hiszpańscy naukowcy po przeprowadzeniu analizy DNA w celu rozwiązania wielowiekowej tajemnicy pochodzenia podróżnika.

Gdzie urodził się Krzysztof Kolumb? Nowe badanie

Gdzie urodził się Krzysztof Kolumb? Nowe badanie

Źródło:
BBC, PAP

Jedenastu członków rodziny - w tym roczne dziecko - trafiło do szpitala w jednym z miasteczek w Pensylwanii po spożyciu "toksycznych grzybów" - poinformowały lokalne władze.

11 osób "spożyło toksyczne grzyby, wszystkie zachorowały"

11 osób "spożyło toksyczne grzyby, wszystkie zachorowały"

Źródło:
CNN

Pierwszy stopień rakiety Starship, czyli Super Heavy, odłączył się od niej bezpiecznie i wrócił precyzyjnie na platformę startową. - Złapałem się za głowę, bo przewidywałem, że dojdzie do ogromnej eksplozji, ale ten pierwszy stopień wrócił, oni naprawdę go złapali stalowymi ramionami - mówił na antenie Hubert Kijek, reporter TVN24 BiS.

Booster megarakiety wylądował na platformie startowej. "Wyglądało to imponująco"

Booster megarakiety wylądował na platformie startowej. "Wyglądało to imponująco"

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, SpaceX, CNN, PAP

Grzyby obrodziły w polskich lasach. W ferworze poszukiwań leśnych skarbów łatwo jednak o pobłądzenie, a nawet zgubienie się. Jak poradzić sobie podczas grzybobrania? Leśnicy mają na to sprawdzone sposoby.

Jak nie zgubić się na grzybach

Jak nie zgubić się na grzybach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl