Morze Śródziemne. Unikalny ekosystem i organizmy endemiczne są zagrożone zmianami klimatycznymi

Źródło:
TVN Meteo
03.09 | Morze pełne śmieci
03.09 | Morze pełne śmieciarchiwum
wideo 2/2
03.09 | Morze pełne śmieciarchiwum

Morze Śródziemne przez ostatnie 60 lat bardzo się zmieniło, a jego ekosystem jest obecnie jednym z najbardziej zagrożonych. Niemały wpływ na ten stan rzeczy miała ingerencja ludzi. Istnieją jednak projekty, których celem jest odbudowa zdegradowanych siedlisk w tym zbiorniku wodnym i edukacja społeczeństwa w zakresie ekologii morskiej. Dzięki takim działaniom pojawia się szansa na uratowanie wielu gatunków roślin i zwierząt żyjących w Morzu Śródziemnym. 

Morze Śródziemne jest morzem międzykontynentalnym leżącym pomiędzy Europą, Afryką i Azją.Na Morzu Śródziemnym znajduje się 207 wysp, a dostęp do niego mają 23 kraje.Finansowany przez Unię Europejską Projekt MERCES koncentruje się na odbudowie różnych zdegradowanych siedlisk Morza Śródziemnego.

Położenie Morza Śródziemnego

Morze Śródziemne stanowi zaledwie 1 proc. powierzchni wszystkich mórz świata. Posiada najbogatszą różnorodność biologiczną i jest jednym z najważniejszych ekosystemów na Ziemi. Dzięki połączeniu geomorfologicznych i jednorodnych czynników klimatycznych, wiele gatunków żyjących w tym morzu, przystosowało się do gorących, suchych lat i łagodnych zim w klimacie kontynentalnym.

Morze Śródziemne jest międzykontynentalnym zbiornikiem wodnym graniczącym z wybrzeżem południowej Europy, Afryki Północnej i Azji - od Cieśniny Gibraltarskiej na zachodzie do cieśniny Dardanele i Kanału Sueskiego na wschodzie. Jego nazwa pochodzi z łacińskiego mare Mediterraneum, czyli morze w środku lądu.

Morze Śródziemne nagrzało się do 30 stopniShutterstock

Morze Śródziemne zajmuje powierzchnię około 2,5 miliona kilometrów kwadratowych, a jego otwarcie na Ocean Atlantycki przez Cieśninę Gibraltarską ma szerokość 14 kilometrów.

Morze jest otoczone przez wiele krajów i wysp do nich należących. Do państw Morza Śródziemnego należą: Albania, Algieria, Bośnia i Hercegowina, Cypr, Chorwacja, Egipt, Hiszpania, Francja, Grecja, Izrael, Włochy, Watykan, Liban, Libia, Malta, Maroko, Monako, Gibraltar, Czarnogóra, Autonomia Palestyńska, Słowenia, Syria, Tunezja i Turcja.

Morze ŚródziemneNASA

Ekosystem i organizmy endemiczne Morza Śródziemnego

Morze Śródziemne jest najbardziej znane z unikalnego ekosystemu i wysokiego poziomu endemizmu. Znajduję się w nim znacznie więcej organizmów endemicznych niż w sąsiadującym Oceanie Atlantyckim. Szacuje się, że około 25 proc. gatunków organizmów żyjących w Morzu Śródziemnym jest dla niego endemicznych, co oznacza, że nie występują nigdzie indziej.

Występujące na Morzu Śródziemnym skaliste rafy, łąki z trawy morskiej i inne obszary podmorskie są bardzo ważnym siedliskiem wspierającym różnorodność biologiczną. Łąki z trawy morskiej są miejscem lęgowym, żerowania oraz odpoczynku dla wielu gatunków morskich, głównie ryb, skorupiaków i żółwi morskich.

Czy ekosystem i organizmy endemiczne są zagrożone?

Temperatura wody Morza Śródziemnego rośnie w niepokojącym tempie – poinformowała o tym organizacja ekologiczna WWF. Ekolodzy wyliczyli, że temperatura wzrasta nawet o 20 proc. szybciej niż przeciętnie w innych morzach. Według WWF jest to skutek zmian klimatycznych.

Morze Śródziemne wysycha

Konsekwencje tych zmian mogą być bardzo poważne. Ekspertka WWS ds. ochrony mórz Heike Vesper twierdzi, że w Morzu Śródziemnym mogą zacząć pojawiać się obce dla tych wód gatunki fauny i flory, a także nasilać się ekstremalne zjawiska pogodowe. Kolejnym problemem jest kurczenie się siedlisk przybrzeżnych przez zanikanie trawy morskiej.

Vesper nadmienia, że w coraz cieplejszych wodach Morza Śródziemnego odnotowano już około tysiąc obcych gatunków. Przybyły one przez Kanał Sueski z Morza Czerwonego i stanowią zagrożenie dla gatunków, które tradycyjnie występują w Morzu Śródziemnym.

Ekstremalne zjawiska pogodowe doprowadzają do niszczenia wrażliwych koralowców, ale również zagrażają wybrzeżom i miastom. Szczególnie problematyczne jest to, iż zmiany klimatyczne wpływają na morski ekosystem, który jest osłabiony przez nadmierne połowy i zanieczyszczenia, głównie spowodowane plastikiem. Do Morza Śródziemnego, co minutę, trafia około 30 tysięcy butelek plastikowych, które również stanowią zagrożenie dla gatunków morskich, ekosystemów i łańcucha pokarmowego, do którego należą też ludzie.

Morze Śródziemne jest pełne plastikowych śmieciarchiwum

Morze Śródziemne – wpływ człowieka na ekosystem

Morski ekosystem znajduje się pod wpływem różnych czynników zewnętrznych. Do jego obciążenia przyczyniają się m.in. rybołówstwo, akwakultura, różnego rodzaju zanieczyszczenia, inwazje obcych gatunków czy degradacja siedlisk.

W celu lepszego poznania ciągle zmieniającej się interakcji między człowiekiem, środowiskiem i gatunkami morskimi powstał projekt MERCES (Marine Ecosystem Restoration in Changing European Seas), który działał od 1 czerwca 2016 do 30 listopada 2020. Był to program finansowany ze środków Unii Europejskiej, którego głównym celem była odbudowa różnych zdegradowanych siedlisk morskich. W ramach projektu MERCES utworzono multidyscyplinarne konsorcjum dysponujące umiejętnościami w zakresie ekologii morskiej, renowacji, prawa, polityki i zarządzania, socjoekonomii, transferu wiedzy, rozpowszechniania i komunikacji.

Morze Śródziemne ma niezwykle zróżnicowany ekosystem. Reprezentuje 7-10 proc. bioróżnorodności morskiej świata. Na podstawie danych z lat 1950-2011, partnerzy projektu MERCES zbadali całość Morza Śródziemnego i wywnioskowali, że ingerencja człowieka odgrywa ważną rolę w kształtowaniu dynamiki gatunkowej.

Z publikacji Scientific Reports z 2017 roku dowiadujemy się, że nastąpił spadek zasobności gatunków ryb o 34 proc. oraz najważniejszych drapieżników o 41 proc. Wskaźniki takie jak: biomasa zbiorowiska, poziomy troficzne i różnorodność wskazują na degradację ekosystemu w czasie, co wyjaśnia zespół naukowców.

Mikroplastik w Morzu Śródziemnym

Metody do wykrywania mikroplastiku nie pozwalają na odnalezienie wszystkich jego cząstek. Problem zanieczyszczeń mikroplastikiem jest prawdopodobnie większy niż się wszystkim wydawało, dlatego potrzebne są nowe sposoby przeprowadzania badań.

ZOBACZ TEŻ: Mikroplastik to środek transportu dla pasożytów. Również tych wywołujących toksoplazmozę

Hiszpańscy naukowcy z Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie stwierdzili, że problem zanieczyszczeń mikroplastikiem jest niedoszacowany, a Morze Śródziemne jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych przez plastikowe materiały zbiorników wodnych. Zespół ekspertów porównał to do Wielkiej Pacyficznej Wyspy Śmieci.

Mikroplastik zalewa świat Shutterstock

Według danych, które udało się do tej pory zebrać, na terenie Morza Śródziemnego kilometr kwadratowy powierzchni wody zawiera średnio 84 tys. cząstek mikroplastiku. Większość z nich unosi się na wodzie, jednak ostatecznie mogą trafić one na dno i będą tam zalegać.  

Czy w Morzu Śródziemnym są rekiny?

Czy w Morzu Śródziemnym są rekiny? To pytanie nurtuje każdego, kto wybiera się do państw leżących nad tym morzem. Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak. W Morzu Śródziemnym znajduję się około 50 gatunków najróżniejszych rekinów. Większość z nich nie stanowi jednak zagrożenia dla turystów.

Istnieją jednak niebezpieczne gatunki i zdarza się, co prawda bardzo rzadko, że dochodzi do ataków na ludzi. Ponad 90 proc. ataków rekinów śródziemnomorskich przypisuje się rekinowi białemu. Zazwyczaj ataki innych gatunków, takich jak rekin błękitny lub rekin sześcioskrzeli, są atakami sprowokowanymi.

ZOBACZ TEŻ: Atak rekina w pobliżu Hurghady. Dwie kobiety nie żyją

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W piątek 25.04 nad częścią Polski pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Zjawiskom towarzyszą opady deszczu i silny wiatr.

Gdzie jest burza? Grzmi i obficie pada

Gdzie jest burza? Grzmi i obficie pada

Źródło:
tvnmeteo.pl

Miłośnicy astronomii będą mieli okazję w czasie najbliższych nocy zobaczyć na niebie Drogę Mleczną. Jak przekazał Karol Wójcicki, autor profilu "Z głową w gwiazdach", warunki będą naprawdę sprzyjające.

"Przed nami najlepszy weekend w roku"

"Przed nami najlepszy weekend w roku"

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

W świetle najnowszych wyliczeń amerykańskiego modelu meteorologicznego GFS wyraźnie widać, że początek majówki będzie przyjemny, choć umiarkowanie ciepły. Potem w pogodzie ma zadziać się więcej.

Pogoda na majówkę. Co pokazuje amerykański model

Pogoda na majówkę. Co pokazuje amerykański model

Źródło:
TVN24+

Mieszkańcy południowych regionów Polski powinni dziś uważnie obserwować niebo - mówią synoptycy. Najbliższe godziny mogą przynieść tam kolejne porcje obfitych opadów deszczu. O szczegółach opowiada Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl.

"Uważnie patrzyłbym w niebo. To jeszcze nie koniec tych opadów"

"Uważnie patrzyłbym w niebo. To jeszcze nie koniec tych opadów"

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

IMGW ostrzega przed niebezpiecznymi warunkami atmosferycznymi. W południowej części kraju mogą dziś wystąpić silne opady deszczu oraz burze. Z kolei w nocy i nad ranem w wielu regionach pojawią się przymrozki. Sprawdź szczegóły.

Silny deszcz z burzami i przymrozki. Są nowe ostrzeżenia IMGW

Silny deszcz z burzami i przymrozki. Są nowe ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Ogromny wir pojawił się w czwartek w Krzyżowicach w województwie śląskim. Po południu nad jedną z dróg utworzył się lej, który w efektowny sposób unosił masy piasku nad ziemią.

Gigantyczna kolumna piachu wirowała nad drogą w Krzyżowicach

Gigantyczna kolumna piachu wirowała nad drogą w Krzyżowicach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ponad 200 razy interweniowały polskie służby w związku ze skutkami intensywnych opadów deszczu i burz, jakie przechodziły w ostatnich godzinach nad Polską. Jak przekazał TVN24 rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej zgłoszenia nie dotyczyły żadnych poważnych zdarzeń.

"Odnotowaliśmy podtopienia dróg, podtopienia budynków"

"Odnotowaliśmy podtopienia dróg, podtopienia budynków"

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, Bielskie Drogi, tvnmeteo.pl

Ogromny bolid pojawił się nad brazylijskim stanem Rio Grande do Sul. Według lokalnych ekspertów mógł to być największy zarejestrowany meteor w tym regionie. Obecnie trwają poszukiwania jego szczątków.

Niezwykły przelot kosmicznej skały. Na kilka sekund noc zamieniła się w dzień

Niezwykły przelot kosmicznej skały. Na kilka sekund noc zamieniła się w dzień

Źródło:
CNN, TVN24, G1 Globo

Od soboty turyści ponownie będą mogli zwiedzać Jaskinię Mroźną w Dolinie Kościeliskiej w Tatrach. Każdego roku to miejsce jest zamykane na okres zimowy, który przypada na okres od 1 listopada od 25 kwietnia. W tym czasie służy jako schronienie dla zimujących nietoperzy.

Duża atrakcja polskiej części Tatr ponownie otwarta dla turystów

Duża atrakcja polskiej części Tatr ponownie otwarta dla turystów

Źródło:
PAP, TPN

Pogoda na dziś. Piątek 25.04 zapowiada się znacznie spokojniej niż czwartek, chociaż miejscami wciąż może zagrzmieć i spaść więcej deszczu. Na termometrach zobaczymy od 10 do 17 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - piątek, 25.04. Miejscami przydadzą się parasole

Pogoda na dziś - piątek, 25.04. Miejscami przydadzą się parasole

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burzowa aura nie pozostanie z nami na długo. Już w weekend chmury się rozwieją, a pogoda będzie sprzyjała spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Na horyzoncie widać także wzrost temperatury.

Kiedy front opuści Polskę. Pogoda na 5 dni

Kiedy front opuści Polskę. Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Objawy pojawiają się przeważnie od 6 do 12 godzin od momentu zatrucia. Większość pacjentów początkowo uskarża się na biegunkę, wymioty i ból głowy, u części występuje nadmierne pocenie się, odrętwienie czy ból w obrębie mięśni i stawów. Później dochodzą dziwniejsze objawy: metaliczny, palący smak w ustach czy poczucie, że ciepłe powierzchnie są lodowato zimne. Skóra zaczyna intensywnie swędzieć, serce nieregularnie bije. Większość objawów utrzymuje się przez kilka dni, ale niektóre mogą prześladować pacjentów przez tygodnie lub miesiące, niekiedy dłużej. Czasami wracają one ze wzmożoną siłą, na przykład po spożyciu alkoholu.

Jesz kolację na wakacjach, czujesz metaliczny posmak, a potem jest tylko gorzej

Jesz kolację na wakacjach, czujesz metaliczny posmak, a potem jest tylko gorzej

Źródło:
TVN24+

Blisko 156 milionów Amerykanów żyje na obszarach, gdzie powietrze zawiera niebezpieczne dla zdrowia stężenie zanieczyszczeń - wynika z najnowszego raportu Amerykańskiego Stowarzyszenia ds. Schorzeń Płuc. Prócz niepokojących danych eksperci zwracają też uwagę na ostatnie decyzje amerykańskiej administracji, które mogą pogłębić problem walki ze smogiem.

Przybyło osób, które oddychają powietrzem pełnym szkodliwych substancji

Przybyło osób, które oddychają powietrzem pełnym szkodliwych substancji

Źródło:
ALAS, PAP, THE Guardian, NPR, CBS News

Ulewy spowodowały zejście osuwiska w środkowym Ekwadorze. Jak podały lokalne media, ruchome masy ziemi uszkodziły kilkanaście domów, a 50 osób zostało ewakuowanych. Osuwisko spowodowało także konieczność zamknięcia biegnącej w pobliżu autostrady E30.

Domy pękły na pół, w jezdni otworzyły się głębokie szczeliny

Domy pękły na pół, w jezdni otworzyły się głębokie szczeliny

Źródło:
Ecuavisa, laprensa.com.ec

Dwa duże pożary szaleją w środkowym Izraelu. Ogień zniszczył domy w niektórych miejscowościach, konieczne były ewakuacje. Wiatr kieruje płomienie w kierunku Jerozolimy. Jak podały lokalne media, w walce z żywiołem rannych zostało trzech strażaków.

Dwa pożary zmierzają w stronę Jerozolimy. Ewakuacje, nieprzejezdne drogi

Dwa pożary zmierzają w stronę Jerozolimy. Ewakuacje, nieprzejezdne drogi

Źródło:
Reuters, The Jerusalem Post

Trzęsienie ziemi zakłóciło program na żywo w jednej z tureckich stacji telewizyjnych. Wstrząsy o magnitudzie 6,2 zatrzęsły całym studiem nagraniowym. Jak podał prowadzący, aktywność sejsmiczna była wyczuwalna już wcześniej.

Zamieszanie w programie na żywo. Nagranie

Zamieszanie w programie na żywo. Nagranie

Źródło:
Reuters, Ekol TV, tvnmeteo.pl

Po środowym trzęsieniu o magnitudzie 6,2 Stambuł nawiedziła seria wstrząsów wtórnych. Chociaż pierwsza ocena skutków wykazała, że nie doszło do poważnych uszkodzeń, trzęsienia wywołały panikę wśród mieszkańców miasta. Około 150 osób doznało obrażeń podczas wyskakiwania z trzęsących się budynków.

Trzęsienie ziemi w Turcji. Ludzie wyskakiwali w panice

Trzęsienie ziemi w Turcji. Ludzie wyskakiwali w panice

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, EMSC, PAP, BBC, TGRT

Pożar wybuchł we wtorek na terenie amerykańskiego stanu New Jersey. Z powodu rozprzestrzeniającego się ognia ewakuowano ponad trzy tysiące osób, zamknięto też odcinek jednej z najruchliwszych autostrad.

Ewakuowano ponad trzy tysiące osób, zamknięto ruchliwą autostradę

Ewakuowano ponad trzy tysiące osób, zamknięto ruchliwą autostradę

Źródło:
PAP, Reuters, CNN

We wtorek doszło do erupcji najwyższego wulkanu w Europie. Tryskająca z krateru lawa rozświetliła nocne niebo. Etna znów niepokoi mieszkańców Sycylii.

Nocny pokaz potęgi natury. Etna znów przypomina o sobie

Nocny pokaz potęgi natury. Etna znów przypomina o sobie

Źródło:
Reuters, lasicilia.it, ilmeteo.it

Chiny rozważają budowę elektrowni jądrowej na Księżycu. Miałaby ona zasilać Międzynarodową Stację Badawczą na Księżycu (ILRS), projekt powstający pod egidą chińskiej i rosyjskiej agencji kosmicznej.

Chiny z Rosją chcą zbudować elektrownię jądrową na Księżycu

Chiny z Rosją chcą zbudować elektrownię jądrową na Księżycu

Źródło:
Reuters, PAP

Fala upałów nawiedziła Pakistan. We wtorek w największym mieście tego kraju - Karaczi - temperatura sięgnęła 41 stopni Celsjusza. Władze ostrzegają przed spiekotą, która może zagrażać zdrowiu i życiu.

"Jest piekielnie gorąco". Ponad 40 stopni na termometrach

"Jest piekielnie gorąco". Ponad 40 stopni na termometrach

Źródło:
Reuters, thenews.com.pk, arynews.tv

Sonda Lucy przesłała na Ziemię zdjęcia asteroidy 52246 Donaldjohanson. Naukowców zaskoczyły jej wymiary - obiekt był tak długi, że sonda miała problem z uwiecznieniem go w całości. To ostatni przystanek w drodze do ostatecznego celu misji.

Bliskie spotkanie z "kosmicznym kręglem". Lucy nadaje na Ziemię

Bliskie spotkanie z "kosmicznym kręglem". Lucy nadaje na Ziemię

Źródło:
NASA, AP, tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły w poniedziałek Nowy Orlean. W kilka godzin niektóre dzielnice i obszary podmiejskie znalazły się pod wodą, konieczne było zamknięcie części ulic. W ponad 4000 gospodarstw domowych wystąpiły przerwy w dostawie prądu.

"Nie widać, gdzie kończy się droga, a zaczyna kanał"

"Nie widać, gdzie kończy się droga, a zaczyna kanał"

Źródło:
NOLA, NWS New Orleans

Rekin zaatakował pływaka u wybrzeży Izraela. Jak podały lokalne media, zwierzę wciągnęło mężczyznę do wody, a ślad po nim zaginął. Szczątki odnaleziono dopiero po 24 godzinach. W historii kraju odnotowano zaledwie cztery przypadki ataków rekinów na ludzi.

Wyjątkowo rzadki atak rekina na Morzu Śródziemnym

Wyjątkowo rzadki atak rekina na Morzu Śródziemnym

Źródło:
BBC, The Jerusalem Post, tvnmeteo.pl

Władze i studenci amerykańskiej uczelni University of Richmond w Wirginii zmagają się ze skutkami ogromnej awarii prądu, po tym jak wąż dostał się do głównej elektrowni i spowodował tam zwarcie. W efekcie zasilanie straciło kilkanaście budynków, a na kampusie odwołano zajęcia.

Na początku myśleli, że to żart. Wąż spowodował awarię na uniwersytecie

Na początku myśleli, że to żart. Wąż spowodował awarię na uniwersytecie

Źródło:
The Collegianur, WTVR

Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe nagrania z miejscowości Piaski w województwie mazowieckim. Nasz czytelnik zaobserwował tam zjawisko zwane wirem pyłowym.

Wir pyłowy na Mazowszu. "Wielkie zdziwienie"

Wir pyłowy na Mazowszu. "Wielkie zdziwienie"

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Dorośli również mogą zapadać na alergie. Jak wyjaśniają lekarze, mechanizmy obronne układu odpornościowego mogą aktywować się w każdym wieku. U niektórych osób rozwinięcie się alergii może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

Alergie mogą pojawiać się też u dorosłych. Na wiele sposobów

Alergie mogą pojawiać się też u dorosłych. Na wiele sposobów

Źródło:
CBS News, Penn Medicine News

Mieszkańcy części zachodnich regionów Francji zmagają się ze skutkami powodzi. Po wylaniu rzek ewakuowano kilkaset osób, w wielu domach nie ma prądu.

Wylały rzeki. Ewakuacje, ponad tysiąc domów bez prądu

Wylały rzeki. Ewakuacje, ponad tysiąc domów bez prądu

Źródło:
francebleu.br, francetvinfo.fr

Ciepło w święta i jeszcze chwilę po nich to ostatni etap kwietniowego lata. Co później czeka nas w pogodzie? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: możliwy powrót przymrozków

Pogoda na 16 dni: możliwy powrót przymrozków

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nawet kwietniowe słońce może być niebezpieczne. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV bez odpowiedniej ochrony może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych - od poparzeń i alergii słonecznej po nowotwory. Jak powinniśmy dbać o bezpieczeństwo skóry?

Uważajmy. Nawet w kwietniu opalanie może być groźne

Uważajmy. Nawet w kwietniu opalanie może być groźne

Źródło:
PAP

Osy dachowe sieją spustoszenie w australijskim stanie Wiktoria. Przez owady zamknięto kawiarnie, a dzieci boją się wyjść z domów. Według ekspertów, wzrost populacji tego gatunku związany jest z cieplejszą niż zwykle jesienią.

Zamknięte kawiarnie. Mieszkańcy zmagają się z inwazją os

Zamknięte kawiarnie. Mieszkańcy zmagają się z inwazją os

Źródło:
ABC News