Morze Śródziemne. Unikalny ekosystem i organizmy endemiczne są zagrożone zmianami klimatycznymi

Źródło:
TVN Meteo
03.09 | Morze pełne śmieci
03.09 | Morze pełne śmieciarchiwum
wideo 2/2
03.09 | Morze pełne śmieciarchiwum

Morze Śródziemne przez ostatnie 60 lat bardzo się zmieniło, a jego ekosystem jest obecnie jednym z najbardziej zagrożonych. Niemały wpływ na ten stan rzeczy miała ingerencja ludzi. Istnieją jednak projekty, których celem jest odbudowa zdegradowanych siedlisk w tym zbiorniku wodnym i edukacja społeczeństwa w zakresie ekologii morskiej. Dzięki takim działaniom pojawia się szansa na uratowanie wielu gatunków roślin i zwierząt żyjących w Morzu Śródziemnym. 

Morze Śródziemne jest morzem międzykontynentalnym leżącym pomiędzy Europą, Afryką i Azją.Na Morzu Śródziemnym znajduje się 207 wysp, a dostęp do niego mają 23 kraje.Finansowany przez Unię Europejską Projekt MERCES koncentruje się na odbudowie różnych zdegradowanych siedlisk Morza Śródziemnego.

Położenie Morza Śródziemnego

Morze Śródziemne stanowi zaledwie 1 proc. powierzchni wszystkich mórz świata. Posiada najbogatszą różnorodność biologiczną i jest jednym z najważniejszych ekosystemów na Ziemi. Dzięki połączeniu geomorfologicznych i jednorodnych czynników klimatycznych, wiele gatunków żyjących w tym morzu, przystosowało się do gorących, suchych lat i łagodnych zim w klimacie kontynentalnym.

Morze Śródziemne jest międzykontynentalnym zbiornikiem wodnym graniczącym z wybrzeżem południowej Europy, Afryki Północnej i Azji - od Cieśniny Gibraltarskiej na zachodzie do cieśniny Dardanele i Kanału Sueskiego na wschodzie. Jego nazwa pochodzi z łacińskiego mare Mediterraneum, czyli morze w środku lądu.

Morze Śródziemne nagrzało się do 30 stopniShutterstock

Morze Śródziemne zajmuje powierzchnię około 2,5 miliona kilometrów kwadratowych, a jego otwarcie na Ocean Atlantycki przez Cieśninę Gibraltarską ma szerokość 14 kilometrów.

Morze jest otoczone przez wiele krajów i wysp do nich należących. Do państw Morza Śródziemnego należą: Albania, Algieria, Bośnia i Hercegowina, Cypr, Chorwacja, Egipt, Hiszpania, Francja, Grecja, Izrael, Włochy, Watykan, Liban, Libia, Malta, Maroko, Monako, Gibraltar, Czarnogóra, Autonomia Palestyńska, Słowenia, Syria, Tunezja i Turcja.

Morze ŚródziemneNASA

Ekosystem i organizmy endemiczne Morza Śródziemnego

Morze Śródziemne jest najbardziej znane z unikalnego ekosystemu i wysokiego poziomu endemizmu. Znajduję się w nim znacznie więcej organizmów endemicznych niż w sąsiadującym Oceanie Atlantyckim. Szacuje się, że około 25 proc. gatunków organizmów żyjących w Morzu Śródziemnym jest dla niego endemicznych, co oznacza, że nie występują nigdzie indziej.

Występujące na Morzu Śródziemnym skaliste rafy, łąki z trawy morskiej i inne obszary podmorskie są bardzo ważnym siedliskiem wspierającym różnorodność biologiczną. Łąki z trawy morskiej są miejscem lęgowym, żerowania oraz odpoczynku dla wielu gatunków morskich, głównie ryb, skorupiaków i żółwi morskich.

Czy ekosystem i organizmy endemiczne są zagrożone?

Temperatura wody Morza Śródziemnego rośnie w niepokojącym tempie – poinformowała o tym organizacja ekologiczna WWF. Ekolodzy wyliczyli, że temperatura wzrasta nawet o 20 proc. szybciej niż przeciętnie w innych morzach. Według WWF jest to skutek zmian klimatycznych.

Morze Śródziemne wysycha

Konsekwencje tych zmian mogą być bardzo poważne. Ekspertka WWS ds. ochrony mórz Heike Vesper twierdzi, że w Morzu Śródziemnym mogą zacząć pojawiać się obce dla tych wód gatunki fauny i flory, a także nasilać się ekstremalne zjawiska pogodowe. Kolejnym problemem jest kurczenie się siedlisk przybrzeżnych przez zanikanie trawy morskiej.

Vesper nadmienia, że w coraz cieplejszych wodach Morza Śródziemnego odnotowano już około tysiąc obcych gatunków. Przybyły one przez Kanał Sueski z Morza Czerwonego i stanowią zagrożenie dla gatunków, które tradycyjnie występują w Morzu Śródziemnym.

Ekstremalne zjawiska pogodowe doprowadzają do niszczenia wrażliwych koralowców, ale również zagrażają wybrzeżom i miastom. Szczególnie problematyczne jest to, iż zmiany klimatyczne wpływają na morski ekosystem, który jest osłabiony przez nadmierne połowy i zanieczyszczenia, głównie spowodowane plastikiem. Do Morza Śródziemnego, co minutę, trafia około 30 tysięcy butelek plastikowych, które również stanowią zagrożenie dla gatunków morskich, ekosystemów i łańcucha pokarmowego, do którego należą też ludzie.

Morze Śródziemne jest pełne plastikowych śmieciarchiwum

Morze Śródziemne – wpływ człowieka na ekosystem

Morski ekosystem znajduje się pod wpływem różnych czynników zewnętrznych. Do jego obciążenia przyczyniają się m.in. rybołówstwo, akwakultura, różnego rodzaju zanieczyszczenia, inwazje obcych gatunków czy degradacja siedlisk.

W celu lepszego poznania ciągle zmieniającej się interakcji między człowiekiem, środowiskiem i gatunkami morskimi powstał projekt MERCES (Marine Ecosystem Restoration in Changing European Seas), który działał od 1 czerwca 2016 do 30 listopada 2020. Był to program finansowany ze środków Unii Europejskiej, którego głównym celem była odbudowa różnych zdegradowanych siedlisk morskich. W ramach projektu MERCES utworzono multidyscyplinarne konsorcjum dysponujące umiejętnościami w zakresie ekologii morskiej, renowacji, prawa, polityki i zarządzania, socjoekonomii, transferu wiedzy, rozpowszechniania i komunikacji.

Morze Śródziemne ma niezwykle zróżnicowany ekosystem. Reprezentuje 7-10 proc. bioróżnorodności morskiej świata. Na podstawie danych z lat 1950-2011, partnerzy projektu MERCES zbadali całość Morza Śródziemnego i wywnioskowali, że ingerencja człowieka odgrywa ważną rolę w kształtowaniu dynamiki gatunkowej.

Z publikacji Scientific Reports z 2017 roku dowiadujemy się, że nastąpił spadek zasobności gatunków ryb o 34 proc. oraz najważniejszych drapieżników o 41 proc. Wskaźniki takie jak: biomasa zbiorowiska, poziomy troficzne i różnorodność wskazują na degradację ekosystemu w czasie, co wyjaśnia zespół naukowców.

Mikroplastik w Morzu Śródziemnym

Metody do wykrywania mikroplastiku nie pozwalają na odnalezienie wszystkich jego cząstek. Problem zanieczyszczeń mikroplastikiem jest prawdopodobnie większy niż się wszystkim wydawało, dlatego potrzebne są nowe sposoby przeprowadzania badań.

ZOBACZ TEŻ: Mikroplastik to środek transportu dla pasożytów. Również tych wywołujących toksoplazmozę

Hiszpańscy naukowcy z Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie stwierdzili, że problem zanieczyszczeń mikroplastikiem jest niedoszacowany, a Morze Śródziemne jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych przez plastikowe materiały zbiorników wodnych. Zespół ekspertów porównał to do Wielkiej Pacyficznej Wyspy Śmieci.

Mikroplastik zalewa świat Shutterstock

Według danych, które udało się do tej pory zebrać, na terenie Morza Śródziemnego kilometr kwadratowy powierzchni wody zawiera średnio 84 tys. cząstek mikroplastiku. Większość z nich unosi się na wodzie, jednak ostatecznie mogą trafić one na dno i będą tam zalegać.  

Czy w Morzu Śródziemnym są rekiny?

Czy w Morzu Śródziemnym są rekiny? To pytanie nurtuje każdego, kto wybiera się do państw leżących nad tym morzem. Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak. W Morzu Śródziemnym znajduję się około 50 gatunków najróżniejszych rekinów. Większość z nich nie stanowi jednak zagrożenia dla turystów.

Istnieją jednak niebezpieczne gatunki i zdarza się, co prawda bardzo rzadko, że dochodzi do ataków na ludzi. Ponad 90 proc. ataków rekinów śródziemnomorskich przypisuje się rekinowi białemu. Zazwyczaj ataki innych gatunków, takich jak rekin błękitny lub rekin sześcioskrzeli, są atakami sprowokowanymi.

ZOBACZ TEŻ: Atak rekina w pobliżu Hurghady. Dwie kobiety nie żyją

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ten rok zaczyna się w Polsce dynamiczną pogodą. W wielu miejscach silnie wieje, a na północy kraju pojawiły się nawet burze. W nocy i w piątek także może zagrzmieć.

Błyskało się i grzmiało. Mogą nas czekać kolejne zimowe burze

Błyskało się i grzmiało. Mogą nas czekać kolejne zimowe burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Piątek 03.01 upłynie z przelotnymi opadami w całym kraju. W górach i nad morzem może spaść kilka centymetrów śniegu. Będzie chłodniej niż w ostatnich dniach.

Pogoda na dziś - piątek 03.01. Może spaść kilka centymetrów śniegu

Pogoda na dziś - piątek 03.01. Może spaść kilka centymetrów śniegu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pierwszy weekend stycznia przyniesie zmianę pogody na zimową. Jeszcze w tym tygodniu czekają nas przelotne opady śniegu i duży spadek temperatury nocami. Do tego cały czas będzie porywiście wiać, a w części kraju niewykluczone, że zagrzmi.

Widać śnieg i mróz. Synoptyk ostrzega przed "serią niebezpiecznych zjawisk"

Widać śnieg i mróz. Synoptyk ostrzega przed "serią niebezpiecznych zjawisk"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wyjątkowo zimne powietrze ma objąć znaczną część Stanów Zjednoczonych w weekend i na początku następnego tygodnia - informuje CNN. Temperatura spadnie znacząco poniżej normy, a mróz dotknie prawdopodobnie nawet obszary nad Zatoką Meksykańską.

Przed nimi "brutalne natarcie mrozu"

Przed nimi "brutalne natarcie mrozu"

Źródło:
CNN

W nocy i rano w piątek na drogach w prawie całej Polski będzie ślisko. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed oblodzeniem po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu.

Będzie niebezpiecznie. Ostrzeżenia IMGW prawie w całej Polsce

Będzie niebezpiecznie. Ostrzeżenia IMGW prawie w całej Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Prawie 200 śladów dinozaurów odkryto tego lata w kamieniołomach w hrabstwie Oxfordshire w południowo-wschodniej Anglii - poinformowali w czwartek naukowcy. Jest to największe stanowisko tego typu znalezione w Wielkiej Brytanii. Badacze nie są pewni, co pomogło zachować ślady w skamieniałym błocie.

Dobrze zachowane ślady dinozaurów. "Można cofnąć się w czasie"

Dobrze zachowane ślady dinozaurów. "Można cofnąć się w czasie"

Źródło:
PAP, BBC

Setki osób musiały opuścić domy w północno-zachodniej części Anglii. Po ulewnych opadach deszczu doszło do rozległych podtopień. Drogi, posesje i pola są pod wodą.

Ulewy w Anglii. Setki ewakuowanych

Ulewy w Anglii. Setki ewakuowanych

Źródło:
BBC, Reuters

Zdjęcie "Skarby Oriona nad Królową Beskidów" zostało wybrane zdjęciem dnia przez NASA. Autorem niezwykłej fotografii jest Włodzimierz Bubak, który na co dzień jest nauczycielem w jednej ze szkół technicznych w Jaworznie.

Zrobił zdjęcie wschodu Oriona nad Babią Górą, wyróżniła go NASA

Zrobił zdjęcie wschodu Oriona nad Babią Górą, wyróżniła go NASA

Źródło:
PAP, Trzeci Plan

Ważący ponad 500 kilogramów metalowy pierścień spadł z nieba na kenijską wioskę Mukuku w hrabstwie Makueni. Wydarzeniu towarzyszył olbrzymi huk, który był słyszalny z odległości 50 kilometrów. Kenijska Agencja Kosmiczna przekazała, że tajemniczy obiekt był najprawdopodobniej fragmentem rakiety kosmicznej, który nie spłonął w ziemskiej atmosferze.

Z nieba spadł metalowy pierścień o średnicy 2,5 metra

Z nieba spadł metalowy pierścień o średnicy 2,5 metra

Źródło:
PAP, KSA

Turyści spędzający czas w Tatrach mierzą się dziś z trudnymi warunkami pogodowymi. Głównym zagrożeniem jest silny wiatr, który w porywach przekracza 100 km/h. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują o ostrożność.

"Bezpiecznie nie jest". Bardzo silnie wieje w Tatrach

"Bezpiecznie nie jest". Bardzo silnie wieje w Tatrach

Źródło:
TVN24, TPN

Pierwsze dni 2025 roku przyniosły niezwykłe spektakle na niebie w postaci zorzy polarnej. Zjawisko było widoczne zarówno w nocy z wtorku na środę, jak i ze środy na czwartek. Kolorowe smugi na niebie oglądali mieszkańcy wielu regionów Polski.

Zorza polarna nad Polską

Zorza polarna nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt24

Dwóch mężczyzn z Teksasu może mówić o niesamowitym szczęściu. Przetrwali znalezienie się w samym środku tornada, gdy łowili ryby na łódce. Moment uderzenia żywiołu udało się nagrać.

"Nie powinienem tu być". Dramatyczne nagranie

"Nie powinienem tu być". Dramatyczne nagranie

Źródło:
CNN, KKTV, tvnmeteo.pl

Starty polskich satelitów, zaskakujące odkrycia zwierząt sprzed setek milionów lat i archeologiczne znaleziska, które mogą zmienić dotychczasowe ustalenia naukowców. Oto jedne z najważniejszych wydarzeń w polskiej nauce w 2024 roku.

"Przełomowe wydarzenie w historii polskiej nauki", szczątki pierwszych Słowian i zwierzęta sprzed milionów lat

"Przełomowe wydarzenie w historii polskiej nauki", szczątki pierwszych Słowian i zwierzęta sprzed milionów lat

Źródło:
PAP

Rok 2024 prawdopodobnie przejdzie do historii jako najcieplejszy na świecie. - Pozostaje oczywiście pytanie jak długo. Wszystko wskazuje na to, że ten rekord szybko zostanie pobity - powiedział Bogdan Chojnicki, profesor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

"To zmienia rzeczywistość na całym globie"

"To zmienia rzeczywistość na całym globie"

Źródło:
PAP

Wzrost średniej globalnej temperatury nasila gwałtowne zjawiska pogodowe. Wrześniowa powódź na południowym zachodzie Polski, a także susza hydrologiczna to nowa rzeczywistość, z którą musimy się mierzyć.

"Powódź w Polsce była symptomem zmieniającego się świata"

"Powódź w Polsce była symptomem zmieniającego się świata"

Źródło:
PAP

Ekstremalne fale upałów, rekordowe opady deszczu, niszczycielskie susze. W 2024 roku mieliśmy wiele okazji do zaobserwowania wpływu zmian klimatycznych na środowisko i ludzkie życie. Skutki ocieplającego się klimatu odczuli zarówno mieszkańcy bliskich nam regionów, jak i odległych zakątków świata.

Ofiary śmiertelne, ogień, ogromne opady, rekordowe susze. Katastrofy naturalne w 2024 roku

Ofiary śmiertelne, ogień, ogromne opady, rekordowe susze. Katastrofy naturalne w 2024 roku

Źródło:
tvnmeteo.pl, Reuters, World Weather Attribution

Dwóch mężczyzn zostało znalezionych martwych w lesie w stanie Waszyngton podczas polowania na Wielką Stopę w USA. Poszukiwacze legendarnego stworzenia wybrali się do lasu przed Wigilią, a gdy nie wrócili do domu pierwszego dnia świąt, ich rodziny zaalarmowały policję. Akcja ratunkowa trwała trzy dni.

Szukali Wielkiej Stopy, zostali znalezieni martwi

Szukali Wielkiej Stopy, zostali znalezieni martwi

Źródło:
BBC, NPR, Skamania County Sheriff's Office

Ten rok zapisze się na kartach historii za sprawą katastrofalnej powodzi, która dotknęła południowo-zachodnią Polskę. W wyniku kilkudniowych i intensywnych opadów deszczu spowodowanych niżem genueńskim wylały rzeki w dorzeczu Odry. W 2024 roku zdarzały się także niezapomniane chwile, jak majowa zorza polarna czy kometa C/2023 A3.

Warszawa cieplejsza od Madrytu, wielka woda, zimowy krajobraz w środku lata

Warszawa cieplejsza od Madrytu, wielka woda, zimowy krajobraz w środku lata

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Kilka osób zostało rannych po tym, jak w brazylijskim mieście Barueri w obszarze metropolitalnym Sao Paulo zawalił się dach supermarketu. Doszło do tego po intensywnych opadach gradu.

Od gradu zawalił się dach supermarketu

Od gradu zawalił się dach supermarketu

Źródło:
Reuters, CNN Brasil

W kończącym się roku we Włoszech odnotowano ponad 350 ekstremalnych zjawisk pogodowych. To, jak zaznaczyli eksperci, sześć razy więcej niż dziesięć lat temu, co jest wyraźnym potwierdzeniem zmian klimatu i ich skutków.

351 ekstremalnych zjawisk. Najgorzej na północy

351 ekstremalnych zjawisk. Najgorzej na północy

Źródło:
PAP

Premier Francji Francois Bayrou przedstawił plan odbudowy Majotty po przejściu niszczycielskiego cyklonu Chido. Przed końcem stycznia do każdego domu na wyspach mają wrócić dostawy prądu. Jak powiedział szef rządu, pełna odbudowa infrastruktury może potrwać nawet dwa lata.

Bez prądu spędzą jeszcze miesiąc, odbudowa potrwa całe lata

Bez prądu spędzą jeszcze miesiąc, odbudowa potrwa całe lata

Źródło:
Reuters, PAP, Le Monde

Rekin zaatakował dwóch turystów w egipskim kurorcie Marsa Alam. Jeden z nich zmarł - podało w niedzielę tamtejsze ministerstwo środowiska. Obydwaj turyści byli najprawdopodobniej narodowości włoskiej.

Atak rekina w egipskim kurorcie. Jeden turysta zginął, drugi ranny

Atak rekina w egipskim kurorcie. Jeden turysta zginął, drugi ranny

Źródło:
Reuters, PAP

Wysokie fale od kilku dni nawiedzają Peru. W 91 portach wprowadzono zakaz wypływania na morze. Wzburzona woda zatapiała łodzie rybackie i uszkadzała falochrony.

Fale zatapiały łodzie, uszkadzały falochrony. Zamknięto porty

Fale zatapiały łodzie, uszkadzały falochrony. Zamknięto porty

Źródło:
Reuters

Władze Parku Narodowego Wulkanów Hawai'i informują o "szokujących wydarzeniach", jakie kilka dni temu rozegrały się w pobliżu wulkanu Kilauea. Dziecko przebywające tam z rodziną wymknęło się opiekunom i nieomal spadło z wysokiego na 120 metrów urwiska. Strażnicy apelują do odwiedzających o ostrożność i przestrzegają przed łamaniem obowiązujących w parku zasad.  

Dziecko niemal wpadło do aktywnego wulkanu. "Szokujące wydarzenia"  

Dziecko niemal wpadło do aktywnego wulkanu. "Szokujące wydarzenia"  

Źródło:
BBC, tvn24.pl