W sobotę o godzinie 4.42 rozpoczęło się astronomiczne lato. Potrwa ono do 22 września. Wśród najciekawszych zjawisk do obserwacji na letnim niebie będą roje meteorów, w tym sierpniowe Perseidy, a także zaćmienie Księżyca, które przypadnie 7 września.
W 2025 roku moment przesilenia letniego wypadł dokładnie 21 czerwca o godzinie 4.43 czasu środkowoeuropejskiego letniego. Godzina ta wskazuje najdłuższy dzień w roku, kiedy Słońce góruje w zenicie nad Zwrotnikiem Raka. Od tego momentu, dni na półkuli północnej będą stawały się coraz krótsze.
Podczas przesilenia letniego na półkuli północnej obserwujemy najdłuższe dni i najkrótsze noce w roku. Dokładna długość dnia i nocy zależy jednak od miejsca, w którym się znajdujemy. Najdłuższego dnia doświadczą mieszkańcy północnej Polski - w Gdańsku potrwa on tam aż 17 godzin i 13 minut. Z kolei na południu Polski najdłuższy dzień w roku będzie trwać niemal o godzinę krócej - 16 godzin i 14 minut w Zakopanem.
Sprawdź także: Lato "utkane z fal gorąca i chłodu". Co mówią modele?
Kalendarzowe lato 2025 - kiedy się zaczyna?
Na półkuli północnej lato kalendarzowe zawsze zaczyna się 22 czerwca i trwa do 23 września. Okres ten został ustalony, aby ułatwić prowadzenie obserwacji zjawisk pogodowych. Istnieje również pojęcie lata meteorologicznego. Każdorazowo zaczyna się ono 1 czerwca i kończy 31 sierpnia.
Roje meteorów
28 czerwca przypadnie maksimum roju tzw. czerwcowych Bootydów (rój ten jest aktywny mniej więcej od 22 czerwca do 2 lipca). Nazwa roju pochodzi od gwiazdozbioru Wolarza (łac. Bootes), z którego meteory "wybiegają". Miesiąc później, 28 lipca, będzie można podziwiać na niebie tzw. południowe delta Akwarydy (rój aktywny od 12 lipca do 19 sierpnia), mające radiant w gwiazdozbiorze Wodnika. Jednym z najchętniej oglądanych na nocnym niebie jest rój Perseidów, którego aktywność przypada na dni 17 lipca - 24 sierpnia, z maksimum w nocy z 12 na 13 sierpnia oraz dużą aktywnością w noce przed i po maksimum. Perseidy, należące do najaktywniejszych rojów meteorów, są znane od starożytności. Zwykle "spadają" grupami, po 6-15 meteorów w ciągu 2-3 minut. W maksimum może pojawić się nawet 100 meteorów w ciągu godziny (w teoretycznych, idealnych warunkach).
Całkowite zaćmienie Księżyca
Natomiast 7 września będzie można w Polsce obserwować całkowite zaćmienie Księżyca. Zjawisko osiągnie maksimum o godz. 20.13. Później, 21 września, nastąpi zaćmienie Słońca, które jednak nie będzie widoczne w Polsce - będzie można je obserwować na półkuli południowej.
Źródło: timeanddate.com, tvnmeteo.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock