Kompostowanie - co to jest? Jak zrobić kompost?

Źródło:
naszesmieci.mos.gov.pl
Właściwa segregacja śmieci wyzwaniem dla Polaków
Właściwa segregacja śmieci wyzwaniem dla Polaków
wideo 2/4
Właściwa segregacja śmieci wyzwaniem dla Polaków

Jeżeli szukasz sposobu na tanie uzyskanie nawozu organicznego, to zainteresuj się kompostowaniem. Kompostownik świetnie sprawdzi się w ogrodzie i na działce, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby jego mniejszą wersję ustawić również na balkonie.

● Kompostownik można kupić w sklepie lub wybudować własnoręcznie. ● Kompost to organiczny nawóz, który wykorzystasz w ogrodzie czy w roślinach doniczkowych. ● Istnieją środki i sposoby na przyspieszenie kompostowania.

Co to jest kompostowanie? 

Jest to naturalna metoda przetwarzania odpadów organicznych w wartościowy nawóz organiczny. Kompost to właśnie nawóz wytwarzany z odpadów organicznych.

W domach znaczną część odpadów stanowią odpady biodegradowalne. Warto, zamiast wyrzucać je do śmieci, umieszczać je w kompostowniku. Dzięki czemu powstanie darmowy nawóz, który świetnie sprawdzi się w użyźnianiu podłoża w doniczce lub w ogrodzie.

Odpady, które można wrzucać do kompostownika to stanowcza większość odpadów, które powstają w kuchni czy ogrodzie. Mogą to być między innymi resztki warzyw i owoców, fusy z kawy czy herbaty, zgniecione skorupki jaj, przekwitnięte kwiaty, liście, skoszona trawa, słoma. Możesz też zrobić kompost z samej trawy i liści. Trzeba pamiętać, że do kompostownika nie można wrzucać resztek mięsnych i kości.

Kompostowanie odpadów

Kompostownik można postawić na działce lub w ogrodzie. Najprostszą metodą jest pryzma kompostowa, czyli układanie odpadów bezpośrednio na ziemi. Na samym spodzie powinny znaleźć się rozdrobnione gałęzie i większe odpadki, później liście i skoszona trawa. Później dokłada się kolejne warstwy pamiętając, że całość nie powinna przekroczyć wysokości półtora metra. Można poszczególne warstwy posypywać torfem. Warto jest taką pryzmę osłonić pokrywą lub folią. Trzeba też pamiętać o regularnym mieszaniu i przewracaniu pryzmy.

Można też kupić gotowy kompostownik z tworzyw sztucznych w sklepie ogrodniczym lub zrobić jego drewnianą wersję samemu. Wystarczą do tego deski lub zaimpregnowane belki, zbite w skrzynię w taki sposób, żeby do poszczególnych warstw kompostu dostawało się powietrze. 

Przerwy pomiędzy belkami czy deskami są też niezbędne, aby dżdżownice mogły dostać się do kompostu. Dżdżownice i bakterie mają duży udział w powstawaniu kompostu. Ryją w nim korytarze, a w rezultacie poprawiają napowietrzenie. Wydalają też odchody w formie biohumusu. 

Jak zwabić dżdżownice do kompostownika? Warto do kompostu dodać odpady bogate w cukier. Ile dżdżownic do kompostownika? Zalecana ilość dwa kilogramy dżdżownic przypadać powinny na każdy kilogram odpadów.

Jak zrobić kompost? 

Najlepszym terminem na założenie kompostownika jest okres od wiosny do jesieni. Warto przeznaczyć na kompostownik miejsce, które będzie osłonięte od wiatru i bezpośredniego słońca. Powinno to być też miejsce na chociaż niewielkim wzniesieniu, aby przy opadach nie było zalewane wodą.

Proces dojrzewania kompostu jest dość długi. Trwa nawet 18 miesięcy. Co przyspiesza kompostowanie? Kompost szybciej dojrzeje w kompostowniku z tworzyw sztucznych, ponieważ plastikowa powierzchnia szybciej się nagrzewa. Okres ten może się wtedy skrócić nawet do kilku tygodni. Istnieją też środki do przyspieszania kompostowania, trzeba jednak dokładnie czytać ich etykiety. W niektórych nie wszystkie składniki są pochodzenia naturalnego. W sklepach kupić można też grzybnię do rozkładu pni drzew, która wspomaga kompostowanie.

Dojrzały kompost poznać można do jednolitej strukturze, czarnym lub ciemnobrązowym kolorze i zapachu przypominającym świeżą ziemię. Kiedy dojrzeje, można go używać jako nawozu do użyźniania ziemi.

Kompost w workach

Jeżeli szukasz kompostu i chcesz go wykorzystać w ogrodzie czy roślinach doniczkowych, nie musisz koniecznie od razu zakładać kompostownika. W sklepach dostępne są komposty w workach.

W sklepach dostępna jest kora przekompostowana, która powstała w kompostowania kory drzew iglastych. Wykorzystuje się ją do ściółkowania roślin.

Kompostownik na balkon

Kompostowanie odpadów jest możliwe również w bloku. Najlepszym rozwiązaniem jest kupno przeznaczonego do tego celu kompostownika, który nie będzie zbyt duży. Będzie też miał wieczko oraz otwory wentylacyjne. Jednocześnie będzie tak skonstruowany, żeby nie wydobywały się z niego nieprzyjemne zapachy, które mogłyby przeszkadzać sąsiadom.

Przy balkonowym kompostowniku trzeba uważać na to, żeby kompost nie był zbyt mokry. Wtedy może pojawić się niechciana pleśń. Nie można zapominać o regularnym mieszaniu, a wrzucane odpady powinny być jak najbardziej rozdrobnione i nie składowane na wierzchu, tylko pod warstwą kompostu. Świeże odpadki na wierzchu wabią muszki owocówki.

Dobrą metodą do tworzenia kompostu na balkonie jest wykorzystanie dżdżownic.

ZOBACZ >> Kwiaty balkonowe wieloletnie - kwitnące, zimozielone rośliny wieloletnie, iglaki, krzewy, drzewa

Drzewka na balkon - jakie wybrać i jak je pielęgnować?

Toaleta kompostująca

Ciekawym pomysłem jest zamontowanie na przykład na działce toalety kompostującej. Można ją zbudować samemu, w formie wychodka z beczką pod spodem, do której będą wpadały ekskrementy, lub kupić gotową toaletę, którą wystarczy zamontować.

Autorka/Autor:aw//mro

Źródło: naszesmieci.mos.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na jutro. W niedzielę 25.08 na wschodzie i w centrum Polski termometry będą wskazywać ponad 30 stopni Celsjusza. Temperatura nieco spadnie w zachodnich regionach i tam mogą się pojawić słabe opady deszczu i burze.

Pogoda na jutro - niedziela 25.08. Najgoręcej będzie w Warszawie

Pogoda na jutro - niedziela 25.08. Najgoręcej będzie w Warszawie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałami we wschodniej połowie Polski. Temperatura w cieniu będzie przekraczać 30 stopni Celsjusza. Dla wielu miejsc wydano ostrzeżenia drugiego stopnia.

Pomarańczowe ostrzeżenia w 12 województwach

Pomarańczowe ostrzeżenia w 12 województwach

Aktualizacja:

Upały wróciły do Polski. W niedzielę temperatura w cieniu poszybuje aż do 33 stopni Celsjusza. Kolejne dni również zapowiadają się bardzo gorąco. Słoneczne chwile w nielicznych miejscach mogą być przerywane przez opady deszczu i burze.

Fala gorąca na ostatni tydzień wakacji

Fala gorąca na ostatni tydzień wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ziemia nagle zapadła się na chodniku w stolicy Malezji. 48-letnia kobieta, która wpadła do środka, pozostaje zaginiona - poinformowały służby.

W centrum miasta zapadł się chodnik. Kobieta runęła kilka metrów w dół

W centrum miasta zapadł się chodnik. Kobieta runęła kilka metrów w dół

Źródło:
Reuters, The Guardian, CBS News

Dym pochodzący z pożarów lasów w zachodniej Kanadzie dotarł w tym tygodniu do Europy - podało Europejskie Centrum Monitorowania Atmosfery Copernicus (CAMS).

Dym z kanadyjskich pożarów dotarł do Europy

Dym z kanadyjskich pożarów dotarł do Europy

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Sucha i gorąca pogoda sprzyja wzrostowi zagrożenia pożarowego w lasach. Jak przestrzega IMGW w mediach społecznościowych, planując wycieczki na łono natury warto zachować ostrożność. Z map opublikowanych przez synoptyków wynika, że w niedzielę w wielu miejscach Polski sytuacja ma być ekstremalna.

Ekstremalne zagrożenie. Mapy pełne fioletu i brązu

Ekstremalne zagrożenie. Mapy pełne fioletu i brązu

Źródło:
tvnmeteo.pl IMGW

28-letni mężczyzna zginął na Orlej Perci w wyniku upadku z dużej wysokości - przekazało w sobotę Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Od piątku ratownicy interweniowali 27 razy.

28-latek zginął w Tatrach

28-latek zginął w Tatrach

Źródło:
PAP, RMF FM

Co najmniej dziesięć osób zginęło po tym, jak w wyniku intensywnych opadów deszczu na wyspie Phuket w Tajlandii osunęła się ziemia. Znajduje się tam wiele hoteli i turystycznych apartamentów. Blisko 20 osób zostało rannych.

Ziemia osunęła się na popularnej wśród turystów wyspie. Zginęło co najmniej 10 osób

Ziemia osunęła się na popularnej wśród turystów wyspie. Zginęło co najmniej 10 osób

Źródło:
PAP, AFP

Brazylijski stan Sao Paulo zmaga się z pożarami. Jak przekazały lokalne władze, w piątek wieczorem ogień znajdował się w okolicach 30 miast. W jednym z zakładów przemysłowych zginęły dwie osoby, które próbowały walczyć z żywiołem.

Ogień w pobliżu 30 miast, dwie osoby nie żyją

Ogień w pobliżu 30 miast, dwie osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Liczba śmiertelnych ofiar powodzi na pograniczu Indii i Bangladeszu wzrosła do blisko 40. Przez wielką wodą musiały uciec setki tysięcy ludzi. Zalanych jest wiele domów.

"Woda sięgała nam do szyi. Wszystko jest zniszczone"

"Woda sięgała nam do szyi. Wszystko jest zniszczone"

Źródło:
Reuters, CNN

Po Pacyfiku w stronę Hawajów kieruje się burza tropikalna Hone. Niesie ze sobą silny wiatr, ulewny deszcz, a także ryzyko warunków pogodowych, które mogą sprzyjać pożarom.

Hone zmierza w kierunku Hawajów. Niesie powodzie i ryzyko pożarów

Hone zmierza w kierunku Hawajów. Niesie powodzie i ryzyko pożarów

Źródło:
CNN, NHC, tvnmeteo.pl

W czwartkowe popołudnie u wybrzeży miasta Palm Beach na Florydzie pojawiły się dwie trąby wodne. Zjawisko zostało zarejestrowane na nagraniu, które udostępnił tamtejszy departament policji.

Trąby wodne wirowały u wybrzeży miasta

Trąby wodne wirowały u wybrzeży miasta

Źródło:
Reuters, CBS12, tvnmeteo.pl

Miasto Huludao w prowincji Liaoning na północnym wschodzie Chin nawiedziły w tym tygodniu katastrofalne ulewy, doprowadzające do powodzi błyskawicznych. Nie żyje jedenaście osób, a 14 uznaje się za zaginione. Wśród ofiar śmiertelnych jest policjant, który udzielał pomocy poszkodowanym.

Policjant ratował poszkodowanych w ulewach. Nie żyje

Policjant ratował poszkodowanych w ulewach. Nie żyje

Źródło:
PAP, Reuters, AP

W ostatnich dniach Polskę nawiedziły rekordowe ulewy. Szczególnie groźnie było w Warszawie i w Zamościu, gdzie doszło do ogromnych zalań. O tym, czy takie zjawiska będą doświadczać nas częściej, mówiła na antenie TVN24 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"Pogoda w Europie wchodzi na zupełnie nową ścieżkę"

"Pogoda w Europie wchodzi na zupełnie nową ścieżkę"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Mieszkaniec brazylijskiego miasta Guaruja w stanie Sao Paulo przyszedł w czwartek na szpitalną izbę przyjęć z jadowitym wężem w ręku, wywołując panikę wśród personelu placówki. Kilkanaście minut wcześniej został ukąszony przez gada.

Ukąsił go jadowity wąż. Przyszedł do szpitala z gadem w ręku

Ukąsił go jadowity wąż. Przyszedł do szpitala z gadem w ręku

Źródło:
PAP

Od czwartkowego wieczora na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii trwa erupcja wulkanu, którą poprzedziło trzęsienie ziemi. Położone w pobliżu miasto Grindavik i elektrownia geotermalna Svartsengi nie są zagrożone, ewakuowano jednak i zamknięto ośrodek spa. To szósty wybuch w tym regionie od grudnia zeszłego roku.

"Pojechaliśmy tam spędzić miło dzień, a potem ziemia eksplodowała tuż obok nas"

"Pojechaliśmy tam spędzić miło dzień, a potem ziemia eksplodowała tuż obok nas"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, RUV

W środę rozpoczął się odstrzał niedźwiedzi brunatnych w Szwecji. Zgodnie z decyzją władz, populacja tego gatunku ma zmniejszyć się o 20 procent, czyli o 468 osobników. Do tej pory zabito ich ponad 150. Działania wywołują spore kontrowersje wśród przedstawicieli organizacji zajmujących się ochroną przyrody.

Ma zginąć prawie 500 niedźwiedzi. Już zabito ich ponad 150

Ma zginąć prawie 500 niedźwiedzi. Już zabito ich ponad 150

Źródło:
The Guardian, tvnmeteo.pl

Położony w środkowej Austrii lodowiec Hallstatter od 2006 roku stracił jedną trzecią masy, a odsłonięte skały tylko przyspieszają jego topnienie. Władze ostrzegają, że jest za późno, by dało się go uratować.

Lodowiec w pobliżu jednego z najpiękniejszych miejsc w Austrii. "Nie da się go uratować"

Lodowiec w pobliżu jednego z najpiękniejszych miejsc w Austrii. "Nie da się go uratować"

Źródło:
PAP, meinbezirk.at, tvnmeteo.pl

Do tragicznego wypadku doszło w piątek w Nepalu. Autokar z ponad 40 osobami na pokładzie zsunął się w stronę wezbranej rzeki. Co najmniej 27 osób zginęło, a 16 zostało rannych - poinformowała lokalna policja.

Autokar nieomal wpadł do wezbranej rzeki. Zginęła ponad połowa pasażerów

Autokar nieomal wpadł do wezbranej rzeki. Zginęła ponad połowa pasażerów

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, timesofindia.com

Setki uszanek kalifornijskich opanowały plażę San Carlos w mieście Monterey w Kalifornii. To skłoniło lokalne władze do zamknięcia terenu dla ludzi. Nie powstrzymało ich to jednak od podziwiania tego niecodziennego widoku.

Setki uszanek opanowały popularną plażę

Setki uszanek opanowały popularną plażę

Źródło:
Reuters, CNN

W zeszłym roku w wodach jeziora Tefe w brazylijskiej części Amazonii z powodu poważnej suszy padły setki delfinów z gatunku inia amazońska. Naukowcy chcą ocalić te rzadkie i zagrożone wyginięciem zwierzęta. W tym tygodniu jednego z osobników sprowadzili na brzeg, by wykonać potrzebne badania i lepiej poznać wpływ skutków zmian klimatu na ten gatunek.

Różowe delfiny umierają. Naukowcy ruszają z misją

Różowe delfiny umierają. Naukowcy ruszają z misją

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Lekarz był w szoku, gdy powiedziałem mu, że to 160 użądleń - mówi cytowany przez lokalne media Brytyjczyk, który przeżył atak os. Mężczyzna podkreśla, że zawdzięcza życie zespołowi z oddziału ratunkowego.

"Lekarz był w szoku". Mężczyzna został 160 razy użądlony przez osy

"Lekarz był w szoku". Mężczyzna został 160 razy użądlony przez osy

Źródło:
Sky News, BBC, tvn24.pl

Poruszający się z prędkością około 600 kilometrów na sekundę w przestrzeni kosmicznej obiekt przykuł uwagę naukowców z całego świata. Eksperci badający zjawisko spekulują, że możemy mieć do czynienia z pierwszą zaobserwowaną gwiazdą hiperprędkościową o bardzo małej masie. Trajektoria gwiezdnego "sprintera" wskazuje, że może on opuścić Drogę Mleczną.

Porusza się tak szybko, że może opuścić Drogę Mleczną. Naukowcy nie są pewni, czym jest

Porusza się tak szybko, że może opuścić Drogę Mleczną. Naukowcy nie są pewni, czym jest

Źródło:
CNN, W. M. Keck Observatory

Chińscy naukowcy odkryli "zupełnie nową metodę" produkcji dużych ilości wody z gruntu księżycowego. Chodzi o próbki, które trafiły na Ziemię cztery lata temu - poinformował państwowy nadawca CCTV.

Produkcja wody z księżycowych próbek. "Odkryto zupełnie nową metodę"

Produkcja wody z księżycowych próbek. "Odkryto zupełnie nową metodę"

Źródło:
PAP

Nad wodami Morza Bałtyckiego na wysokości Dębek (woj. pomorskie) w czwartek pojawiła się trąba wodna. Nagranie, na którym widać wirujący lej, dostaliśmy na Kontakt24.

Trąba wodna nad Bałtykiem. Nagranie

Trąba wodna nad Bałtykiem. Nagranie

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Zespół naukowców opracował nową metodę ocieplenia atmosfery Marsa. Obliczenia ekspertów sugerują, że dzięki wykorzystaniu składników zawartych w marsjańskim pyle możliwe jest podniesienie temperatury atmosfery tej planety nawet o 30 stopni Celsjusza. Nowy sposób jest również o wiele tańszy w realizacji niż wcześniej przedstawiane metody.

Marsjański pył może pomóc w ociepleniu atmosfery Czerwonej Planety

Marsjański pył może pomóc w ociepleniu atmosfery Czerwonej Planety

Źródło:
PAP, Science

Różowy delfin z gatunku inia amazońska utknął na brzegu rzeki Yapacani położonej w środkowej części Boliwii. Ssakowi morskiemu pomogli mieszkańcy wioski Santa Fe.

Różowy delfin utknął na brzegu rzeki

Różowy delfin utknął na brzegu rzeki

Źródło:
Reuters

Fruczak gołąbek spija nektar z kielicha kwiatów za pomocą ssawki, unosząc się w powietrzu.

Wygląda jak koliber, spotkasz go w Polsce. Poznaj niezwykłego motyla

Wygląda jak koliber, spotkasz go w Polsce. Poznaj niezwykłego motyla

Źródło:
instagram: delfinozaur