Kwiaty balkonowe wieloletnie - kwitnące, zimozielone rośliny wieloletnie, iglaki, krzewy, drzewa

Autor:
ks//mro
Źródło:
tvnmeteo.pl
Anna Dec i Maja Popielarska o roślinach
Anna Dec i Maja Popielarska o roślinachtvnmeteo.pl
wideo 2/4
tvnmeteo.plAnna Dec i Maja Popielarska o roślinach

Kwiaty balkonowe wieloletnie to idealne rozwiązanie, jeśli nie chcesz co roku sadzić nowych roślin. Na balkonie lub tarasie z powodzeniem można uprawiać różne rośliny wieloletnie: zwisające, kwitnące, byliny, krzewy, a nawet karłowate drzewa liściaste i iglaste. Podpowiadamy, jakie rośliny i kwiaty wieloletnie można uprawiać w donicach na tarasie i balkonie.

● Kwiaty balkonowe wieloletnie to m.in. rośliny cebulowe (np. krokusy) i byliny (np. astry). ● Rośliny wieloletnie na balkon to także pnącza, karłowate drzewa, krzewy i iglaki. ● Wieloletnie długo kwitnące rośliny na balkon to m.in. pelargonia, azalia i lawenda. ● Niektóre wieloletnie rośliny balkonowe wymagają zimowania w pomieszczeniu lub zimowania ich bulw albo cebulek.

Kwiaty balkonowe wieloletnie

Wieloletnie kwiaty balkonowe to oszczędność czasu i pieniędzy. Zamiast co roku kupować nowe sadzonki, wystarczy, że odpowiednio zaopiekujesz się rośliną wieloletnią. Do balkonowych kwiatów wieloletnich zaliczamy m.in.:

rośliny cebulowe: hiacynty, krokusy, tulipany, narcyzy, mieczyki, frezje, tygrysówki byliny: astry, funkie, żurawki, rozchodniki, rudbekie, goździki ogrodowe, lawendy, liliowce. Dobrym pomysłem jest uzupełnianie donic z wieloletnimi kwiatami balkonowymi roślinami jednorocznymi lub sezonowymi. W ten sposób możesz stworzyć piękne roślinne aranżacje.

Rośliny wieloletnie na balkon

Rośliny wieloletnie na balkon mogą być kwitnące, ale też zimozielone, atrakcyjne przez cały rok dzięki zielonym liściom, których nie gubią na jesień. Jako rośliny balkonowe wieloletnie dobrze sprawdzą się też karłowate drzewa, krzewy i iglaki. Nie mają wielu wymagań, a tworzą estetyczną aranżację i są atrakcyjnym tłem dla roślin kwitnących. 

Kwiaty wieloletnie długokwitnące na balkon

Prawdopodobnie najbardziej znanym wieloletnim kwiatem balkonowym, który długo kwitnie, jest pelargonia (Pelargonium). Jest wiele odmian pelargonii, o różnych kolorach kwiatów i zabarwieniu liści. Jedną z niewątpliwie najpiękniejszych jest pelargonia królewska, inaczej wielkokwiatowa lub angielska (Pelargonium grandiflorum), która ma postrzępione liście i wyjątkowe, pełne kwiaty o różnych kolorach, często z ciemniejszymi środkami.

Pelargonie na balkonieShutterstock

Kwitnące kwiaty balkonowe, które są roślinami wieloletnimi, to także:

azalie (Azalea), inaczej: różaneczniki, rododendrony, np. azalia indyjska (Azalea indica) i azalia japońska (Azalea japonica),  dalie (Dahlia), krzewuszka cudowna (Weigela florida), żurawka (Heuchera) - ma dzwonkowate kwiaty i pofalowane kolorowe liście, tawułka Arendsa (Astilbe arendsii) ma puchate kwiaty o czerwonej lub różowej barwie, z których tworzą się owoce, pozostające na roślinie zimą,  ostróżka (Delphinium) ma wysokie kwiatostany pełne błękitnych, białych, fioletowych lub różowych kwiatów, lawenda (Lavandula) - kojarząca się z Prowansją bylina o charakterystycznych fioletowych kwiatach i intensywnym zapachu.

 Kwiaty balkonowe zwisające wieloletnie 

Zwisające kwiaty balkonowe wieloletnie to m.in. pelargonie, np. pelargonia bluszczolistna (Pelargonium hederaefolium) o ciekawych liściach, fuksja (Fuchsia), której fioletowo-różowe kwiaty są ozdobą wielu balkonów, a także milin amerykański (Campsis radicans), który jest pnączem, a w okresie kwitnienia tworzy kaskady zwisających rurkowatych kwiatów, podobnie jak glicynia (Wisteria). 

Jakie rośliny wieloletnie na taras?

Rośliny wieloletnie na tarasie mogą być bardziej okazałe od tych balkonowych, bo mają więcej miejsca do wzrostu. Oprócz wspomnianych już wieloletnich roślin kwitnących, na tarasie i dużych balkonach sprawdzą się także drzewa karłowate, pnącza balkonowe i krzewy, takie jak: - bluszcz pospolity, - winobluszcz, - glicynia, - krzewy i drzewa szczepione na pniu, - bukszpan, - ostrokrzew, - azalia japońska,  - trzmielina, - pięciornik krzewiasty, - tawuła japońska,  - klon palmowy,  - berberys.

Wieloletnie rośliny na balkon - krzewy

Piękne aranżacje balkonów i tarasów stworzysz dzięki wieloletnim krzewom. Na balkonie dobrze będą się czuły:

bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens) - rośnie dobrze w każdych warunkach i można go przycinać w ciekawe kształty,

berberys Thunberga (Berberis thunbergii) o zielonych, żółtych i czerwonych liściach, które jesienią okrywają się pomarańczem,

ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea) - ma ozdobne pomarańczowe lub czerwone owoce o kształcie kulek i zimozielone błyszczące liście,

irga (Cotoneaster) jesienią ma czerwone kulki owoców, a w sezonie małe okręgłe listki. 

Iglaki na balkon

Jednymi z najchętniej uprawianych na balkonach i tarasach roślin wieloletnich są iglaki. Najczęściej są to:

jałowce (Juniperus), np. jałowiec chiński (Plumosa Aurea), jałowiec pospolity (Compressa);

tuje (Thuja), inaczej: żywotniki zachodnie, a szczególnie ich karłowate uformowane w kule odmiany, które ładnie prezentują się w donicach;

kosodrzewina, czyli niewielka sosna górska (Pinus mugo), która dobrze znosi trudne warunki pogodowe oraz karłowata sosna bośniacka.

Drzewa na balkon

Nie musisz mieć ogromnego tarasu, żeby uprawiać na balkonie drzewo. Jest wiele odmian karłowatych, które dobrze rosną w donicach. Szczególnie atrakcyjne są rośliny szczepione na pniu - to minidrzewka o smukłych pniach i ładnych, nierzadko kwitnących, koronach. Popularnym drzewkiem balkonowym jest m.in. wierzba japońska (Salix integra) o  różowych liściach, które z czasem odbarwiają się srebrzyście. Ładnie wyglądają także kwitnący na czerwono sumak octowiec (Rhus typhina) i oraz owocująca morwa biała (Morus alba). Pięknie wyglądać będą także lilak Meyera Palibin, brzoza brodawkowata i drzewka cytrusowe.

Rośliny balkonowe wieloletnie: zimowanie

Wiele wieloletnich roślin i kwiatów może stać wiosną i latem na balkonie lub na tarasie, zimą jednak trzeba je przenieść do chłodnego pomieszczenia, np. do piwnicy lub na klatkę schodową. Do takich roślin należą m.in. pelargonie, fuksje, zioła (szałwia, rozmaryn, tymianek), sundevilla, oleander. Część kwiatów balkonowych wieloletnich wymaga zimowania cebul i bulw. Są to np. tulipany, dalie, narcyzy.

Niektóre rośliny wieloletnie, np. róże pnące, mogą zimować na balkonie, jeśli wcześniej odpowiednio zabezpieczysz pojemniki, w których rosną. Warto wtedy postawić donicę na styropianie, by izolować roślinę od chłodu z podłoża, pojemnik owinąć styropianem lub filcem, a samą roślinę - jeśli tego wymaga - można osłonić agrowłókniną lub słomianą matą. 

Autor:ks//mro

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości