Drzewka na balkon - jakie wybrać i jak je pielęgnować?

[object Object]
Anna Dec i Maja Popielarska o roślinachtvnmeteo.pl
wideo 2/4

Balkon to świetne miejsce do posadzenia drzewka. Wybór jest bardzo duży. Możesz zdecydować się na iglaka lub drzewko owocowe, a może wolisz drzewko szczęścia? Podejmując decyzję musisz wziąć pod uwagę wielkość balkonu i ilość światła, która się do niego dostaje.

Drzewko owocowe sprawi, że na balkonie poczujesz się jak na egzotycznych wakacjach.

Nie wszystkie drzewka nadają się do posadzenia na balkonie. Szukaj takich, które na pewno poradzą sobie z uprawą pojemnikową.

Dobrym pomysłem jest wybór drzewek całorocznych.

Drzewko na balkon i taras

Nie musisz mieć ogrodu, aby móc cieszyć się zielenią. Posiadając nawet najmniejszy balkon jesteś w stanie obsadzić różnego rodzaju roślinami - również drzewkami. Rozmiar drzewka będzie oczywiście zależy od przestrzeni, jaką dysponujesz. Do dyspozycji jest jednak wiele gatunków, które świetnie sprawdzą się w uprawie pojemnikowej.

Pamiętaj, że nie każde drzewo sprawdzi się jednak w balkonowych warunkach. Rośliny mają tam dość trudne warunki do życia - czasami walczą z przesuszeniem, brakiem światła czy małą ilością miejsca na rozwój korzeni. Najczęściej spotykanymi na balkonach drzewkami są takie, które wykazują się dużą odpornością. Zwykle są to gatunki karłowe, wąskie, szczepione na pniu.

ZOBACZ TEŻ >> Pnącza na balkon - jednoroczne, wieloletnie, szybko rosnące, gęste. Uprawa i pielęgnacja

Drzewko na balkon - całoroczne

Dekorując balkon roślinami warto wziąć pod uwagę szczególnie te, które są całoroczne. Będą bowiem świetną ozdobą przez wszystkie pory roku. Oczywistym rozwiązaniem są drzewka iglaste na balkon.

Decydując się na drzewko iglaste, weź pod uwagę gatunki, które są wolnorosnące lub karłowe. Ciekawym pomysłem są cisy, które mają ciemnozielone igły. Na balkonie najlepiej sprawdzi się odmiana o nazwie „Wojtek”. Kolejnym pomysłem na iglaka jest jałowiec. Do wyboru jest między innymi jałowiec pospolity lub płożący. Wybór zależy od oczekiwanego efektu - jedne gatunki rosną nisko, przy ziemi, inne są wąskie i kolumnowe.

Ciekawą alternatywą dla cisów i jałowców mogą być tuje. Kojarzą się one najczęściej z żywopłotem i dość dużymi rozmiarami, jednak jest wiele odmian, które nadają się do uprawy pojemnikowej. Warto zainteresować się odmianami: „Danica”, „Aurea Nana”, „Golden Globe” czy „Teddy”. Wybierając tuje weź pod uwagę nasłonecznienie na balkonie, ponieważ znaczna część odmian wymaga słonecznego stanowiska. Przy słabszym nasłonecznieniu zastanów się nad cisami.

Drzewko szczęścia - pielęgnacja

Roślina ta w rzeczywistości nosi nazwę grubosz. Nazywana jest najczęściej drzewkiem szczęścia lub drzewkiem pieniężnym. Grubosz to jednak rodzaj rośliny, która ma około 200 gatunków. W warunkach naturalnych potrafi osiągnąć wysokość nawet czterech metrów, w Polsce jest dość popularną rośliną doniczkową i dorasta do około metra. Trwa to jednak dość długo. Ma grube, mięsiste, błyszczące liście i jest sukulentem.

Grubosz bardzo lubi słońce, nie powinien więc stać w cieniu. Do doniczki najlepiej kupić specjalną mieszankę dla sukulentów. Sama doniczka powinna być wyposażona w drenaż. Drzewko szczęścia w ciepłe miesiące może stać na balkonie czy tarasie, jednak na zimę powinno trafić do mieszkania.

Drzewko oliwne w doniczce

Drzewko oliwne (oliwka europejska) jest drzewem wieloletnim, które będzie piękną ozdobą nasłonecznionego balkonu lub tarasu. Charakteryzuje się jasnozielonymi lub wręcz szarawymi listkami, a czasem również białymi, drobnymi kwiatami.

Jeżeli liczysz na oliwki z balkonu, pamiętaj, że będziesz potrzebować dwóch drzewek. Uzyskanie owoców nie jest jednak łatwym przedsięwzięciem i wymaga dużo pracy. Pamiętaj też, że drzewko oliwne nie przeżyje silnego mrozu, więc zimne miesiące powinno spędzać w mieszkaniu (aż do maja lub kwietnia). Latem nie zapominaj o regularnym (co drugi dzień), ale niezbyt obfitym podlewaniu. Zimą oliwkę można rzadziej - co około cztery lub pięć dni.

Drzewko owocowe na balkonie

Najczęstszym wyborem są mini drzewka owocowe na balkon, czyli karłowe lub kolumnowe. Mogą być to polskie, znane owoce: grusze, jabłonie, czereśnie czy śliwy. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby poczuć na balkonie powiew egzotyki. W tym celu najlepiej jest zainteresować się cytrusami - pomarańczami, cytrynami, mandarynkami czy kumkwatami.

Drzewka owocowe potrzebują światła i ciepła. Trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu i nawożeniu. Zimą wymagają natomiast zabezpieczenia doniczki przed przemarznięciem korzeni i okrycia korony na przykład jutą. Zadbane drzewka odwdzięczą się owocami.

ZOBACZ > Przycinanie jabłoni. Jak i kiedy przycinać drzewa owocowe?

Sztuczne drzewka

Jeżeli chcesz ozdobić swój balkon lub taras, ale obawiasz się, że nie podołasz w kwestii pielęgnacji roślin, zostaje jeszcze jedna alternatywa, czyli sztuczne drzewka na balkon. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które wyglądem bardzo przypominają żywe rośliny.

Autor: aw / Źródło: Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości