Arapaima to jedna z największych na świecie słodkowodnych ryb. Jak alarmują brazylijscy naukowcy, gatunek szybko rozprzestrzenia się w tamtejszych rzekach, wpływając negatywnie na lokalne ekosystemy. Pokaźnych rozmiarów ryba jeszcze kilkadziesiąt lat temu była uznawana za wymarłą.
Cytujący brazylijskich naukowców portal UOL poinformował o nasilającej się obecności arapaimy (Arapaima gigas), zwanej też piraruku, poza obszarem Puszczy Amazońskiej. Według biologów z uniwersytetu UNESP w Sao Paulo populacja tej ryby rozprzestrzeniła się w ostatnich latach na tereny oddalone o tysiące kilometrów od jej naturalnych siedlisk. Uznaje się ją tam za gatunek inwazyjny.
Występowanie dochodzącej do ponad dwóch metrów długości ryby potwierdzono już poza stanem Amazonas w pięciu innych brazylijskich stanach: Bahia, Sao Paulo, Minas Gerais, Mato Grosso, a także w Mato Grosso do Sul.
Żarłoczny olbrzym
Jak przekazała brazylijska biolożka Lidiane Franceschini, na nowych terenach arapaima niszczy wiele endemicznych gatunków, zaburzając ekosystemy. Przestrzegła, że w wielu rzekach nie ma już naturalnych drapieżników, gdyż żarłoczna ryba z Amazonii ich wytępiła.
- Obecność tej ryby może prowadzić do spadku populacji gatunków zwierząt ważnych dla regionalnego rybołówstwa - przestrzegła badaczka, odnotowując, że nasilona obecność arapaimy w brazylijskich rzekach poza Amazonią uwidoczniła się szczególnie od 2022 r.
Arapaima, która może ważyć nawet 200 kilogramów, poluje głównie na ryby i skorupiaki. Zdarza się, że atakuje też płazy, niektóre gady, a nawet ptaki.
Uznawano ją za wymarłą
Naukowcy przypominają, że jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku rybę uznawano za wymarłą ze względu na niekontrolowany połów. Jednak programy reintrodukcji gatunku w ostatnich latach doprowadziły do rozprzestrzenienia się ryby w środowisku, które nie jest dla niej rodzime, a to stwarza zagrożenie dla innych gatunków ryb.
Źródło: PAP, UOL, DOL, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock