Odkryto starożytne monety. Mógł w tym pomóc głodny borsuk

Źródło:
livescience.com
Odkrycia dokonano w rejonie Grado
Odkrycia dokonano w rejonie Grado
Google Maps
Google MapsOdkrycia dokonano w rejonie Grado

Na terenie gminy Grado na północy Hiszpanii, a dokładniej w jednej z tamtejszych jaskiń, badacze odnaleźli ponad 200 monet z czasów starożytnych. Naukowcy podejrzewają, że wykopał je przez przypadek borsuk, który szukał pożywienia.

Pierwsze monety hiszpańscy badacze znaleźli przy wejściu do jaskini w lasach w Grado w północnej Hiszpanii w kwietniu 2021 roku. Naukowcy podejrzewają, że cenne przedmioty zostały odkopane przez borsuka europejskiego (łac. Meles meles). W tamtym czasie region ten nawiedziła silna burza, która sprowadziła duże opady śniegu. To utrudniło zwierzętom poszukiwanie pożywienia. Głodny borsuk prawdopodobnie wszedł do jaskini i zamiast jedzenia odkrył monety.

Znalezisko z czasów Imperium Rzymskiego

W jaskini badaczom udało się odnaleźć 209 monet datowanych na trzeci i piąty wiek naszej ery. Dalsze analizy wykazały, że przedmioty wykonane były z miedzi i brązu, a wybito je na terenie ówczesnego Imperium Rzymskiego.

Swoimi odkryciami badacze podzielili się na łamach pisma "Cuadernos de Prehistoria y Arqueología de la Universidad Autanoma de Madrid".

- To największe znalezisko rzymskich monet w jaskini w północnej Hiszpanii - napisali naukowcy w swoim artykule, nazywając odkrycie "wyjątkowym".

To nie pierwsze takie znalezisko w tym regionie Hiszpanii. Pod koniec lat 30. ubiegłego wieku znaleziono tam 14 rzymskich monet. Naukowcy podejrzewają, że ubiegłoroczne odkrycie jest częścią większego zbioru i powrócą do jaskini na dalsze wykopaliska, aby poszukać dowodów na to, że jaskinia ta mogła być zamieszkana.

BorsukShutterstock

anw,dd

Źródło: livescience.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości