TVN Meteo | Ciekawostki

Gdzie wyrzucamy żarówki? Co zrobić z ledami, halogenami i świetlówkami?

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
aw//mro
Źródło:
naszesmieci.mos.gov.pl; zuzyteoswietlenie.pl
Odpady medyczne zanieczyszczają środowisko
Odpady medyczne zanieczyszczają środowiskotvn24
wideo 2/3
tvn24Odpady medyczne zanieczyszczają środowisko

Segregacja śmieci nie zawsze jest oczywista. Nie zawsze wiadomo, co można zrobić z konkretnym produktem, do którego pojemnika go wyrzucić. Podpowiadamy, gdzie wyrzucać żarówki.

● Szczególną ostrożność należy zachować podczas wyrzucania świetlówek. ● Aby znaleźć najbliższy punkt odbioru elektrośmieci lub Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, warto zajrzeć na stronę gminy. ● Szkło może być przetwarzane praktycznie w nieskończoność.

Segregacja śmieci

Segregacja odpadów to jedna z najważniejszych czynności, jakie powinno się wykonywać w trosce o środowisko. Wyrzucając różne produkty czy opakowania do śmieci warto zastanowić się, czy da się z nich odzyskać surowce. Oddzielając na przykład resztki jedzenia od opakowania można dać temu opakowaniu drugie życie. 

Jak prawidłowo segregować śmieci? 

Jednolity System Segregacji Odpadów ma jedną podstawową zasadę - oddzielenie surowców od odpadów, których nie da się ponownie wykorzystać. Najprostszy podział to zbieranie osobno: tworzyw sztucznych z metalem, papieru, szkła i odpadów biodegradowalnych. Należy pamiętać o tym, że nie wszystkie pozostałe śmieci można wrzucać do śmieci zmieszanych. Zaliczają się do tego grona między innymi przeterminowane lekarstwa oraz zużyte sprzęty RTV i AGD, czyli elektroodpady. Oddawać je można w specjalnie przygotowanych do tego miejscach - na przykład do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).

Nie wszystkie śmieci są proste w segregacji. Niektóre wielu osobom sprawiają problemu. Jednym z takich produktów są żarówki. Gdzie wyrzucić żarówki? Wszystko zależy od jej rodzaju.

Jak segregować odpady.pngPAP

Gdzie wyrzucić żarówki?

Tradycyjne żarówki są coraz rzadziej używane w gospodarstwach domowych. Zużyte żarówki żarowe można wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane. Dobrze jest jednak zabezpieczyć taką żarówkę przed wyrzuceniem, aby nikt się nie zranił zbitym szkłem. Stłuczona żarówka generuje bardzo drobne drobinki. Do zabezpieczenia można wykorzystać na przykład papier pokryty tłuszczem, który trafiłby i tak do pojemnika na odpady zmieszane.

Gdzie wyrzucać zużyte żarówki ledowe?

Żarówki LED stają się coraz popularniejsze. Mają długą trwałość i są energooszczędne. Jednak i one z czasem się zużywają. Nie powinny one trafiać do zwykłych śmieci. Żarówki ledowe możesz oddać do sklepu, w którym kupujesz kolejną żarówkę, lub do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Gdzie wyrzucamy żarówki świetlówki?

W niektórych budynkach używane są też jeszcze świetlówki. Ze względu na zawartość szkodliwej dla środowiska i człowieka rtęci, wyrzucanie świetlówek wymaga większej uwagi. Wykręcając je i przewożąc do punktu zbiórki trzeba bardzo uważać, żeby się nie stłukły. Pod żadnym pozorem nie można wyrzucać ich do zwykłych śmieci

Przepaloną świetlówkę można oddać do sklepu, w którym kupuje się kolejną żarówkę, można też wyrzucić ją do specjalnego pojemnika, który jest przystosowany do tego celu, zawieźć do punktu, w którym zbierane są elektrośmieci lub do PSZOKu

Jeżeli doszło do uszkodzenia świetlówki, zachowaj szczególną ostrożność. Przede wszystkim otwórz w pomieszczeniu okno i nie wpuszczaj do niego dzieci i zwierząt domowych. Fragmenty świetlówki zbierz w grubych rękawiczkach i wrzuć je do worka. Worek odwieź do punktu odbioru elektrośmieci. Pamiętaj, żeby poinformować pracownika punktu, że w worku znajduje się rozbita świetlówka.

Gdzie wyrzucić żarówki halogenowe?

Żarówki halogenowe swojego czasu były bardzo popularne. Nie zawierają żadnych szkodliwych substancji, więc można je wyrzucić do śmieci zmieszanych

Gdzie wyrzucić lampę?

Oprawy oświetleniowe (między innymi żyrandole, lampki nocne, lampki na biurko, kinkiety) są elektrośmieciami i tak należy je traktować. Zawieź starą oprawę oświetleniową do najbliższego punktu odbioru elektrośmieci lub do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Jeżeli planujesz na miejsce lampy kupić nową, starą możesz oddać do sklepu, w którym zrobisz zakupy.

Rodzaje żarowek.pngPAP

Autor:aw//mro

Źródło: naszesmieci.mos.gov.pl; zuzyteoswietlenie.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości