Domek i hotel dla owadów? Możesz pomóc murarkom i innym owadom zapylającym

Źródło:
Greenpeace.org, Uniwersytet w Białymstoku
Gdyńskie hotele dla zapylaczy
Gdyńskie hotele dla zapylaczyFakty/TVN24
wideo 2/3
Gdyńskie hotele dla zapylaczyFakty/TVN24

Na całym świecie zmniejsza się liczebność pszczół miodnych, murarek ogrodowych i dziko żyjących owadów zapylających. A są nam one niezbędne. Pomóc mogą domki dla owadów, zwane też hotelami. Jak je zrobić? Nie jest to wcale trudne.

●  Owady zapylające to przede wszystkim pszczołowate. Dzięki nim rozmnaża się wiele roślin, również potrzebnych człowiekowi.

●  Zmniejszająca się liczba owadów zapylających spowodowana jest różnymi czynnikami. Przez coraz większą powierzchnię zajmowaną przez miasta i ludzi mają one coraz mniej miejsca do życia.

● W naszych wypielęgnowanych ogrodach nie bardzo mają miejsce, w którym mogą się schować i rozmnażać. Dlatego warto jest im pomóc i wybudować hotel dla owadów. Materiały do przygotowania domku dla owadów znajdziesz najczęściej w swoim ogrodzie.

●  Warto również posadzić w swoim ogrodzie małą łąkę, która będzie rajem dla wielu gatunków.

Czym są owady zapylające?

Pierwsze skojarzenie to oczywiście pszczoły. Idąc dalej wiele osób powie zapewne o pszczołach miodnych, a - jak się okazuje - stanowią one tylko niewielki wycinek całej polskiej pszczelej rodziny. Większość stanowią bowiem pszczoły samotnice. W pszczelej rodzinie znaleźć można też trzmiele. Pszczołowate to jednak nie jedyne zapylacze. Do tego grona zaliczają się również chrząszcze, motyle, osy czy muchówki.

Co lata dookoła?Różnice między owadami: pszczoła, osa, trzmiel, szerszeń. PAP

Domki i hotele dla owadów

Aby zapewnić owadom zapylającym schronienie i miejsce lęgowe, coraz częściej stawiane są domki dla owadów, nazywane również hotelami dla owadów. Czym są? Ich konstrukcja nie jest skomplikowana - zwykle jest to rama z zadaszeniem, a w ramie znajdują się różnego rodzaju materiały, w których zamieszkać mogą owady.

Taka konstrukcja może przypominać kształtem na przykład karmnik dla ptaków. Rozmiar natomiast może być różny w zależności od możliwości danego miejsca. Małe domki mogą mieć zaledwie kilkanaście centymetrów wysokości, a duże osiągną nawet kilka metrów.

Jak zrobić domek, czy hotel dla owadów?

Do stworzenia domku dla owadów najlepiej jest wykorzystać materiały, które znajdziesz w swoim ogrodzie. Ramę większej konstrukcji mogą stanowić na przykład stare meble czy sprzęty - szafki, półki czy palety. Domki przeznaczone dla różnych gatunków owadów będą wyglądały zupełnie inaczej. Domek dla trzmieli może wyglądać jak kopiec z kamieni. Dla skorków warto podwiesić do góry nogami doniczkę wypełnioną słomą i gliną.

Czym wypełnić domek dla owadów? Wszystko zależy od gatunku, który chce się przyciągnąć. Najczęściej jednak spotyka się w domkach pociętą trzcinę, podziurawione, nawiercone drewno, cegły dziurawki, potłuczone doniczki, pędy bambusa, rdestowce, suche liście czy szyszki. Domek dla złotooka to przede wszystkim słoma, która da mu schronienie.

Hotel dla owadów w białostockim parkutvn24

Budując domek trzeba pamiętać, że otwory będą przyciągać nie tylko owady, ale też drapieżniki. Dlatego też dobrze jest zabezpieczyć hotel siatką z gęstymi oczkami.

Gdzie postawić hotel dla owadów?

Domek dla owadów powinien stanąć w miejscu, gdzie nie będzie zacinał deszcz i wiatr. Idealnym miejscem będzie ustronna część ogrodu czy parku. Miejsce, gdzie nie ma zbyt wielu ludzi. Wskazane jest, aby wyloty otworów skierowane były na południe lub południowy zachód. Dzięki temu do domku dochodzić będzie większa ilość promieni słonecznych. Pszczoły samotnice są ciepłolubne, dlatego nie warto wieszać domków wysoko pod koronami drzew. Jeżeli jednak koniecznie chcesz podwiesić domek, pamiętaj, żeby bardzo dobrze go przymocować. Konstrukcja musi być odporna na podmuchy wiatru.

Zobacz także: Boom na hotele dla owadów w polskich miastach 

Kiedy ustawiać domki? Najlepiej wczesną wiosną lub jesienią. Jeżeli domek będzie stał w bezpiecznym i osłoniętym miejscu, może spokojnie stać się całorocznym elementem ogrodu.

Proste domki dla owadów

Konstrukcja hotelu dla owadów nie musi być skomplikowana. Te prostsze z powodzeniem możesz zrobić z dziećmi. Jednym z najprostszych rozwiązań jest zebranie w pęczek bambusa o różnej średnicy i długości około 30 centymetrów. Następnie taki pęczek należy związać w co najmniej dwóch miejscach, żeby się nie rozpadał. Gdzie powiesić? Taki domek można podwiesić w miejscu, gdzie nie będzie narażony na silny wiatr. Na przykład pod dachem. Ważne, żeby był poza zasięgiem zwierząt.

Zobacz także: Tak wyglądają hotele dla owadów. We Wrocławiu może być ich 10, w całej Polsce 100

Drugim prostym rozwiązaniem jest domek dla owadów z butelki. Od butelki należy odciąć górną i dolną część. Zostawić środkową część i wypełnić ją bambusem, trzciną czy innymi materiałami z pustym środkiem. Dobrze będzie, jeżeli łodygi nie będą wystawać poza butelkę. Dzięki temu nie zmokną.

Murarka ogrodowa

Murarka ogrodowa to gatunek jednopokoleniowy, który żyje samotnie. Na gniazdo często wybiera szczeliny czy otwory. Mogą to być na przykład pęknięcia w drewnie, murze lub suche łodygi roślin.

Jak zrobić domek dla murarek? Samice murarki swoje gniazda budują liniowo. Znaleźć w nich można komórki ułożone w linii, które przedzielone są ściankami. W każdej komórce składane są jaja. Takie gniazdo powinno mieć średnicę od pięciu do ośmiu milimetrów i głębokość od 10 do 15 centymetrów. Miejsca, gdzie owady mogą gniazdować, powinny być od tyłu zamknięte. Murarki gniazdować lubią w pustych łodygach trzciny pospolitej, rurkach papierowych i drewnianych blokach z nawierceniami.

Źródła/Bibliografia:

Greenpeace.org Hotele dla dzikich zapylaczy, zrób to sam! Uniwersytet w Białymstoku Budujmy domki dla owadów. To nasi sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami “Kosmos” Hotele dla owadów – dobra praktyka czy wielka pomyłka?

Autorka/Autor:red.//am

Źródło: Greenpeace.org, Uniwersytet w Białymstoku

Pozostałe wiadomości

Samolot ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie wylądował w Kolonii, gdzie znajduje się Europejskie Centrum Astronautów ESA. Polak we wtorek wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie pracował w ramach misji kosmicznej Axiom-4. Teraz astronautę czekają badania lekarskie i proces adaptacji do ziemskich warunków.

Sławosz Uznański-Wiśniewski już w Kolonii. Co dalej

Sławosz Uznański-Wiśniewski już w Kolonii. Co dalej

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W południowo-zachodniej Islandii doszło do erupcji wulkanu Sundhnukur na półwyspie Reykjanes. Miejscowe służby ewakuowały mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów wypoczywających w kurortach. To już dziewiąty wybuch tego wulkanu od grudnia 2023 roku.

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Źródło:
Reuters, The Mirror

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed niebezpiecznymi warunkami. W części kraju obowiązują pomarańczowe i żółte alarmy przed burzami z silnym deszczem. Sprawdź szczegóły.

Tutaj trzeba uważać. W mocy pomarańczowe alarmy

Tutaj trzeba uważać. W mocy pomarańczowe alarmy

Źródło:
IMGW

W związku z prognozowanymi burzami, którym mają towarzyszyć ulewny deszcz oraz silny wiatr Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert RCB. SMS-owe ostrzeżenia otrzymali odbiorcy na terenie trzech województw.

Alert RCB. "Możliwe podtopienia"

Alert RCB. "Możliwe podtopienia"

Aktualizacja:
Źródło:
RCB

Pogoda na dziś. Środa 16.07 przyniesie chmury w całej Polsce. W niektórych rejonach spodziewane są burze, w innych jedynie popada. Temperatura w większości kraju przekroczy 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa, 15 lipca. Chłodniej, deszczowo. Miejscami zagrzmi

Pogoda na dziś - środa, 15 lipca. Chłodniej, deszczowo. Miejscami zagrzmi

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wtorek to kolejny burzowy dzień w Polsce. W województwach warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim zaobserwowano leje kondensacyjne, czyli zalążki trąb powietrznych.

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Aktualizacja:
Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz

W poniedziałek wschodnie stany USA nawiedziły silne opady, które wywołały powodzie. Woda pochłonęła życie co najmniej dwóch osób. Mieszkańcy i służby oceniają skalę zniszczeń i sprzątają po przejściu żywiołu.

"To było trochę postapokaliptyczne"

"To było trochę postapokaliptyczne"

Źródło:
CNN, CBS News

Burze i przyniesione przez nie ulewy powodują szkody na południu kraju. W Jelczu-Laskowicach (woj. dolnośląskie) doszło do zalania drogi na odcinku kilku metrów, a na Opolszczyźnie żywioł uszkodził dach stodoły. Padało także w Szczecinie.

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Źródło:
Oława na Sygnale, TVN24

Sąd koronny w Newcastle skazał we wtorek Daniela Grahama i Adama Carruthersa na cztery lata i trzy miesiące więzienia za ścięcie 100-letniego jaworu, który pojawił się w filmie o przygodach Robin Hooda. Mężczyźni odpowiedzieli też za uszkodzenie muru Hadriana z II wieku naszej ery, wpisanego na listę UNESCO.

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Źródło:
PAP

Najbliższe dni przyniosą ciepłą i jednocześnie dynamiczną aurę. Nad krajem pojawią się fronty niosące obfite opady deszczu, a miejscami burze. Temperatura maksymalna na ogół będzie przekraczać 20 stopni Celsjusza, a pod koniec tygodnia zbliży się do 30 st. C.

Do końca tygodnia warto mieć przy sobie parasol

Do końca tygodnia warto mieć przy sobie parasol

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych na Czerwonej Rzece, będącej głównym dopływem Jangcy - podała państwowa agencja Xinhua. Cel? Ochrona środowiska. Jednocześnie jednak w innej części kraju Pekin rozpoczyna budowę nowej, największej na świecie zapory, która budzi ogromne obawy ekologów.

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Źródło:
Xinhua, South China Morning Post, Financial Times, tvn24.pl

Intensywne opady deszczu nawiedziły miasto Fuji w japońskiej prefekturze Shizuoka. Przyniesione przez burzę tropikalną Nari ulewy spowodowały lokalne powodzie i paraliż komunikacyjny. Służby ostrzegały przed osuwiskami.

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Źródło:
Reuters, NHK

Ulewny deszcz sparaliżował w poniedziałek nowojorskie metro. Woda wdarła się do wagonów i na perony, powodując chaos i masowe opóźnienia. Nagrania z zalanej stacji 28th Street ukazują pasażerów, którzy w panice unosili nogi nad zalaną podłogą.

Deszcz zalał metro, pasażerowie wskakiwali na siedzenia

Deszcz zalał metro, pasażerowie wskakiwali na siedzenia

Źródło:
Reuters, CBS News

Sławosz Uznański-Wiśniewski bezpiecznie wrócił na Ziemię. Polak od końca czerwca przebywał na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji Axiom-4. Przed powrotem do domu astronauta skorzystał z usług "kosmicznego fryzjera".

Przed powrotem polski astronauta był u "kosmicznego fryzjera"

Przed powrotem polski astronauta był u "kosmicznego fryzjera"

Źródło:
Nichole "Vapor" Ayers/X, PAP

Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kapsuła wylądowała w Oceanie Spokojnym. Teraz astronautę czeka szereg badań, procedur i ważnych zadań. Jak będą wyglądały jego nadchodzące tygodnie?

Wodowanie i co dalej? Następne kroki polskiego astronauty

Wodowanie i co dalej? Następne kroki polskiego astronauty

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP, POLSA

Polski astronauta zakończył misję na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i jest w trakcie powrotu na Ziemię. We wtorek jego kapsuła będzie wodować w Pacyfiku. Jednak powrót jest bardziej skomplikowany i niebezpieczny niż mogłoby się wydawać.

Jak wcelować w ocean z kosmosu

Jak wcelować w ocean z kosmosu

Źródło:
PAP

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i kapsuła Dragon - taki widok mogliśmy podziwiać w nocy z poniedziałku na wtorek na polskim niebie. Na pokładzie statku kosmicznego znajduje się polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który we wtorek wróci z ISS na Ziemię. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Poniedziałek upływa w części kraju pod znakiem burz. W kilku miejscowościach pojawiły widać było groźnie wyglądający lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Lej kondensacyjny nad Polską

Lej kondensacyjny nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze przechodziły w poniedziałek nad częścią kraju. Towarzyszące im opady deszczu spowodowały, że podtopiło Suwałki, a w powiecie raciborskim zalana została trasa Pawłów-Maków. Na terenie Mazowsza spadł grad.

Suwałki popłynęły po ulewie

Suwałki popłynęły po ulewie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt24

W niedalekiej odległości od gminy Nijar w andaluzyjskiej prowincji Almeria zatrzęsła się ziemia. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od 1930 roku, na szczęście - jak poinformowały lokalne władze - nie doprowadziło do poważniejszych szkód.

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Źródło:
ENEX

Największy znany fragment Marsa na Ziemi, nazwany NWA 16788, zostanie wystawiony na sprzedaż 16 lipca w domu aukcyjnym Sotheby's. To meteoryt, który znaleziony został dwa lata temu na Saharze. Spodziewa się, że cena sprzedaży wyniesie od 2 do 4 milionów dolarów.

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Źródło:
CBS News, ABC news

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zbliża się do końca. W programie "Wstajesz i wiesz" reporter TVN24 BiS Hubert Kijek i Piotr Dziuban z firmy Creotech opowiadali o tym, jak będzie wyglądał powrót polskiego astronauty na Ziemię i tym, jakie są jego dalsze plany.

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Źródło:
TVN24, PAP

Góra lodowa zagraża portowi w niewielkiej miejscowości Innaarsuit na Grenlandii. Jak poinformował lokalny nadawca KNR, masa lodu znalazła się niebezpiecznie blisko zakładu przetwórstwa ryb i lokalnego sklepu. Służby monitorują sytuację na wypadek pęknięcia lodu.

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Źródło:
PAP

Burze z gradem przechodziły w niedzielę nad Polską. W południowej części kraju strażacy mieli pełne ręce roboty - na Podkarpaciu doszło do przerw w dostawach prądu, a w Małopolsce wiatr zwiał dach z kościoła. Groźnie wyglądające chmury szelfowe pojawiły się także na północy.

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Turcja walczy z pożarami lasów. Ogień ponownie pojawił się w zachodniej części kraju, która płonęła jeszcze niecałe dwa tygodnie temu. Służby walczą z żywiołem z ziemi i powietrza.

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Źródło:
Reuters, aa.com.tr

Zaraz po weekendzie temperatura zbliży się do 30 stopni. Co czeka nas w kolejnych dniach? Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: idzie duża zmiana

Pogoda na 16 dni: idzie duża zmiana

Źródło:
tvnmeteo.pl