Burze śnieżne w Polsce nie są zjawiskiem częstym, jednak czasami się pojawiają. Najczęściej zdarzają się na północy kraju. Odpowiadamy na pytanie - co to jest burza śnieżna?
● Burzą śnieżną często potocznie określa się zwykłą śnieżycę. ● Aby mówić o burzy śnieżnej, opadom śniegu powinny towarzyszyć wyładowania atmosferyczne. ● Burza śnieżna jest zjawiskiem niebezpiecznym.
Burze śnieżne - co to za zjawiska?
Burze najczęściej kojarzą się - i słusznie - z ciepłymi miesiącami. To wtedy wyładowania atmosferyczne występują najczęściej. Burze możliwe są jednak również zimą.
Burzą śnieżną często potocznie określa się intensywne opady śniegu, czyli śnieżyce. Nie jest to jednak poprawna definicja. Z założenia burza śnieżna jest odmianą burzy adwekcyjnej lub frontowej. Aby powstała, muszą zaistnieć odpowiednie warunki pogodowe - przede wszystkim powinny pojawić się wysoko wypiętrzone chmury Cumulonimbus. Wtedy opadom śniegu towarzyszą też wyładowania atmosferyczne.
SPRAWDŹ: Jak powstaje burza?
W zimowych miesiącach chmury Cumulonimbus powstają najczęściej na aktywnych frontach chłodnych. Za takim frontem płynie zimne powietrze. Jeżeli będzie padał śnieg i pojawią się wyładowania atmosferyczne, wtedy mamy do czynienia z burzą śnieżną. Nie jest to zjawisko częste, ale mimo wszystko się zdarza. Czasami aż trudno uwierzyć, że śnieżycy towarzyszy burza.
Co ciekawe - często nie da się zauważyć rozbłysku towarzyszącego wyładowaniom. Skutecznie utrudniają to zwykle intensywne opady śniegu.
Burze śnieżne w Polsce - Orkan Ksawery
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podaje, że na terenie Polski każdej zimy jest kilka takich dni, kiedy chmury Cumulonimbus wypiętrzają się tak mocno, że ich rozmiary pozwalają na wygenerowanie pojedynczych wyładowań atmosferycznych. Dzieje się to najczęściej w rejonie polskiego wybrzeża.
Jednym z takich epizodów był pamiętny niż Ksawery (nazywany orkanem Ksawery), który nawiedził Polskę w grudniu 2013 roku. Z niżem tym związane były aktywne chłodne fronty atmosferyczne. Jeden z nich przechodził z północy kraju na południowy wschód. Na froncie pojawiały się liczne chmury Cumulonimbus i wyładowania atmosferyczne. Towarzyszyły im śnieżyce.
Burze śnieżne - zagrożenia
Burza śnieżna jak każda inna burza jest zjawiskiem niebezpiecznym - przez swoją gwałtowność. Zimą mniej osób spędza czas na zewnątrz, więc ryzyko jest mniejsze niż latem. Burze w okresie zimowym zdarzają się też bardzo rzadko.
Nadal istnieje jednak ryzyko porażenia piorunem. Dodatkowym zagrożeniem są opady śniegu, które przez swoją intensywność wpływają na bezpieczeństwo jazdy - ograniczają widoczność. Śnieg sprawia też, że drogi stają się śliskie. Niekiedy nie da się po nich jeździć przez ilość śniegu, który spadł na drogę. Burzom śnieżnym towarzyszy też często silny wiatr, który może powalać drzewa i uszkadzać budynki.
Syberyjska burza śnieżna
Mianem burzy śnieżnej określa się często gwałtowny, północno-wschodni wiatr z zamiecią śnieżną, który występuje na Syberii. Jego nazwa to purga.
Burze śnieżne - mapa
Jeżeli szukasz informacji o zbliżających się burzach śnieżnych lub opadach śniegu, sprawdzaj regularnie prognozę pogody na tvnmeteo.pl. Znajdziesz tam mapy, na których przedstawiane są prognozowana zjawiska meteorologiczne na terenie Polski.
IMGW, Polscy Łowcy Burz, PWN
Źródło zdjęcia głównego: justoomm/Shutterstock