Budowa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Za kilkanaście miesięcy Muzeum II Wojny Światowej zostanie udostępnione zwiedzającym. Trwają jeszcze prace budowlane oraz nad ekspozycją stałą. 1 września na budowie jest dniem otwartym dla gości.
Prace budowlane przebiegają zgodnie z harmonogramem. Zaczęła się też produkcja wystawy stałej. Odpowiada za nią firma Qumak, z którą muzeum podpisało kontrakt w kwietniu tego roku. Według zapisów zawartych w umowie, wykonawca ma 18 miesięcy na jej montaż. Pierwsze elementy będą instalowane już jesienią.
- Ekspozycja jest już gotowa od strony koncepcyjnej. Aktualnie trwają prace nad jej ostatnim elementem – treściami filmów i prezentacji multimedialnych. Odpowiada za nie firma No Label, która wygrała konkurs na wykonawstwo 2 lata temu. Te materiały będą gotowe do końca tego roku - powiedział prof. Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.
Otwarcie wystawy na przełomie 2016 i 2017 roku
Instalacja całej ekspozycji planowo ma zakończyć się 30 października 2016 roku. Następnie zaczną się odbiory techniczne, które potrwają około 2 lub 3 miesięcy. - Można założyć, że wystawa zostanie udostępniona zwiedzającym do końca 2016 lub na przełomie 2016 i 2017 roku - mówi prof. Machcewicz.
Polska opowieść o II wojnie światowej w europejskim kontekście
Nie uległy również istotnym zmianom założenia programowe muzeum, które sformułowano jeszcze w 2008 roku.
- Naszym celem jest wpisanie polskiej opowieści o II wojnie światowej w szerszy kontekst światowej i europejskiej narracji, która do tej pory często pomijała bądź marginalizowała drugowojenne doświadczenia Polski. Uważamy, że to najlepszy sposób na przedstawienie naszego udziału w tym wielkim konflikcie zbrojnym - powiedział prof. Machcewicz.
Historia Westerplatte w pigułce
25 sierpnia tego roku muzeum uruchomiło serwis internetowy o Westerplatte, który jest poświęcony historii półwyspu od momentu jego powstania, aż do chwili obecnej. Strona zawiera informacje i materiały archiwalne dotyczące Wojskowej Składnicy Tranzytowej oraz animowaną mapę walk obronnych, które rozegrały się tam w dniach od 1 do 7 września 1939 r. Serwis znajduje się pod adresem http://www.westerplatte1939.pl/.
Dzień otwarty na budowie muzeum
Muzeum przygotowało również atrakcje z okazji nadchodzącej 76. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
- 1 września otworzymy plac budowy dla zwiedzających. W podziemiach budynku będzie można obejrzeć film o muzealnej ekspozycji i zobaczyć wybrane eksponaty. Ponadto, do 15 września można zwiedzać naszą wystawę o końcu wojny w Europejskim Centrum Solidarności, na której prezentujemy 45 artefaktów z naszych zbiorów - powiedział prof. Machcewicz.
Otwarcie dwa lata później niż zakładano
Jeśli wszystkie prace budowlane i te nad ekspozycją główną pójdą zgodnie z planem, to muzeum zostanie otwarte na przełomie 2016 i 2017 r.
Pierwotnie planowano, że otwarcie nastąpi już 1 września 2014 roku, na 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Ta data jednak szybko przestała być aktualna z powodu przedłużającej się procedury wyboru generalnego wykonawcy.
Kolejnym zapowiadanym terminem był 1 września 2015 roku. Otwarcie nowego gmachu muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku nastąpi więc dwa lata później niż pierwotnie zakładano.
Zaczęli od betonowej wanny
Muzeum II Wojny Światowej powstaje na obrzeżach historycznego centrum Gdańska, w miejscu, gdzie do Motławy wpada Kanał Raduni. Teren ten jest podmokły i wykonanie w nim szczelnego, głębokiego na 16 m wykopu wymagało zastosowania bardzo specjalistycznej technologii. Najpierw wybrano ziemię, po czym - gdy wykop zapełnił się wodą - w maju 2014 r. na jego dno wylano prawie 25 tys. m sześc. betonu. Kiedy beton zastygł, wypompowano wodę.
W podziemnej części wystawa główna
Wewnątrz wykopu ulokowana zostanie podziemna część muzeum, w tym wystawa główna zaprojektowana przez belgijską firmę Tempora SA, która w październiku 2009 r. zwyciężyła w konkursie na wstępną koncepcję ekspozycji. Urządzona w nowoczesny sposób scenografia uzupełniona o liczne multimedia będzie tłem dla autentycznych przedmiotów związanych z II wojną, a całość ma pokazać spójny obraz konfliktu wojennego i jego konsekwencji zarówno w kontekście politycznym, jak i losów pojedynczych ludzi.
Powstanie wysoki na 40 metrów budynek
Siedzibę Muzeum II Wojny Światowej zaprojektowało Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni. Zgodnie z tym projektem na powierzchni działki stanie wysoki na około 40 m budynek w kształcie pochylonego graniastosłupa o podstawie trójkąta. W tej części na sześciu poziomach użytkowych zaplanowano m.in. zaplecze administracyjne, bibliotekę, sale wykładowe i kawiarnię.
Muzeum za 385 mln zł
Muzeum II Wojny Światowej budowane jest z funduszy państwowych. Polski rząd w ramach wieloletniego programu zarezerwował na projekt 358 mln zł. Kolejne 27 mln zł dołoży do inwestycji ministerstwo kultury.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: ws / Źródło: PAP, TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku