Kilkaset pojemników z niebezpiecznymi substancjami na nielegalnym składowisku znaleźli inspektorzy Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie. Udało się je zlokalizować dzięki użyciu dronów.
Jak poinformował Michał Ruczyński, rzecznik prasowy Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie, przy wykorzystaniu dronów, odkryli w Szczecinie w pobliżu Kanału Fabrycznego nielegalne składowisko materiałów niebezpiecznych.
– Stwierdzono obecność nie mniej niż 412 mauserów o pojemności 1000 litrów, 299 beczek o pojemności 200 litrów, pięć zbiorników paliwowych o pojemności 60 tysięcy litrów oraz 10 zbiorników paliwowych o pojemności 15 tysięcy litrów – relacjonuje Ruczyński.
Czytaj też: Katastrofa ekologiczna w Odrze. Końcowy raport Instytutu Ochrony Środowiska, ekspert komentuje.
Substancje groźne i żrące
Pojemniki te wypełnione były niebezpiecznymi substancjami, m.in: przepracowanymi olejami silnikowymi, filtrami olejowymi, odpadami klejów czy płynami hamulcowymi. Stwierdzono obecność związków chemicznych, które mogły zatruć środowisko i są niebezpieczne dla ludzi i żrące.
- Stwierdzono także odpady w postaci opon i świetlówek. Na kontrolowanym terenie prowadzony był również nielegalny demontaż barki – opisuje rzecznik. Uspokaja, że – choć składowisko znajdowało się w pobliżu Odry - inspektorzy przeprowadzając kontrolę nie zaobserwowali wydostawania się niebezpiecznych substancji do rzeki. O prowadzonej kontroli oraz ujawnieniu niebezpiecznych substancji powiadomiona została policja i straż pożarna.
Prokuratura zawiadomiona
– WIOŚ w Szczecinie zawiadomił również Prokuraturę Rejonową Szczecin Śródmieście o podejrzeniu popełnienia przestępstwa określonego w Kodeksie karnym w artykule 183 paragraf 1, za który grozi od 3 miesięcy do lat 5 pozbawienia wolności. Chodzi o składowanie odpadów w takich warunkach lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach – dodaje Ruczyński.
WIOŚ w Szczecinie wystąpił również do Prezydenta Miasta Szczecin o usunięcie tych odpadów. Urząd Miasta powinien także przeprowadzić badania zanieczyszczenia gruntu.
Źródło: TVN24 Szczecin
Źródło zdjęcia głównego: WIOŚ Szczecin