Nowe technologie wchodzą na sopockie kąpieliska. Miasto we współpracy z prywatną firmą stworzyło opaski z systemem identyfikacji radiowej. Mają one pomóc w szybszym połączeniu dzieci z rodzicami.
Bezpłatne elektroniczne opaski dla dzieci będą od tego sezonu czekać na plażowiczów w Sopocie. Mają pomóc w szybkim odnalezieniu rodziców lub opiekunów dzieci zagubionych na plaży.
– Zaginięcia dzieci na plażach to niestety problem, który powraca każdego lata. Sama pomagałam kiedyś takiemu zagubionemu i zdezorientowanemu maluchowi w odnalezieniu rodziców – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. - Akcja zakończyła się wówczas szczęśliwie, ale z opaską przebiegłaby o wiele szybciej, oszczędzając nerwów dorosłym, a przede wszystkim stresu dziecku - uważa.
Numer w pamięci
Każda opaska wyposażona jest w pamięć, w której rodzic może zapisać swój numer telefonu. Jeśli maluch posiadający taką opaskę zagubi się, każdy, kto go spotka, będzie miał możliwość dodzwonienia się do jego rodziców lub opiekunów, uzyskując ich numer po przyłożeniu swojego telefonu do opaski dziecka.
Opaski można odebrać w wybranych miejscach na terenie Sopotu, m.in. w punktach Informacji Turystycznej, restauracjach na plaży, a od połowy czerwca również u ratowników sopockiego WOPR. Należy ją zakodować, czyli zarejestrować na swój numer telefonu, a następnie założyć na rękę dziecka. Technologia, na której została oparta funkcjonalność opaski, jest szeroko dostępna i powszechna – praktycznie każdy smartfon wyposażony jest obecnie w NFC, dzięki niej możemy np. płacić telefonem zbliżeniowo.
Genialne w swojej prostocie
– Opaski dla dzieci, te tradycyjne, na których można wpisać numer telefonu, wykorzystujemy na sopockiej plaży od ponad 15 lat – mówi Maciej Dziubich, prezes Sopockiego WOPR. Teraz jednak jego zdaniem Sopot wchodzi w nową erę. - Jestem pod wrażeniem, że w tak prosty sposób można zaadaptować technologię, która jest dostępna praktycznie w każdym telefonie. To jest genialne w swojej prostocie, bo do tej pory największym problemem był brak czegoś do pisania. A jeśli nawet ten numer udało się zapisać, to po kąpieli w wodzie i pobycie na słońcu ten numer się zmywał lub stawał się nieczytelny. Tu nie ma takiego problemu - zauważa.
Opaska z wprowadzonym numerem telefonu będzie aktywna przez 72 godziny, później należy ją ponownie zakodować lub wymienić na nową, jeśli jest uszkodzona. W pamięci koduje się tylko numer telefonu rodzica lub opiekuna.
Partnerem projektu jest marka MIYA Cosmetics, a partnerem technologicznym Talkin' Things, TDJ S.A.
Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: UM Sopot