73-letni "Profesor", polski "król amfetaminy", skazany na 20 lat więzienia

Sąd wydał wyrok ws. zorganizowanego gangu, któremu zarzucono przestępstwa narkotykowe
Produkował jedne z najgroźniejszych narkotyków. "Próbuje przedstawiać swoją linię obrony, uzyskać jakiś poklask"
Źródło: TVN24

Kilkanaście osób słucha wyroków przed Sądem Okręgowym w Gdańsku. Na ławie oskarżonych ponownie jest również Ryszard J., ps. Profesor. "Polski król amfetaminy" dostał karę łączną 20 lat więzienia. To jego kolejny wyrok. Jak ustalili śledczy, mężczyzna wykorzystał swoją znajomość chemii i zbudował wiele narkotykowych fabryk.

Wyrok Ryszarda J. zapadł w poniedziałek przed Sądem Okręgowym w Gdańsku. Na ławie oskarżonych zasiada 13 osób. Odpowiadają za produkcję amfetaminy w Gdańsku. Sąd nadal odczytuje wyroki pozostałych oskarżonych.

"Profesor" usłyszał 11 punktów wyroku. Dostał karę łączną 20 lat więzienia i 140 tys. złotych grzywny. Musi zapłacić również nawiązkę 30 tys. zł na zapobieganie narkomanii na rzecz Monaru w Gdańsku.

Sąd na poczet kary zaliczył mu okres aresztowania w latach 2018-2022.

Sędzia Aleksandra Kaczmarek podkreśliła w uzasadnieniu werdyktu, że Ryszard J. jest wybitnym chemikiem, ale niestety swoją wiedzę wykorzystuje w działaniach przestępczych.

Sąd wydał wyrok ws. zorganizowanego gangu, któremu zarzucono przestępstwa narkotykowe
Sąd wydał wyrok ws. zorganizowanego gangu, któremu zarzucono przestępstwa narkotykowe
Źródło: PAP/Adam Warżawa

73-letni Ryszard J. był już wcześniej wielokrotnie skazywany za działalność związaną z produkcją narkotyków. W latach 2000 powiązano go z laboratorium w Bliżynie, gdzie odkryto nielegalne substancje chemiczne. W Wielkiej Brytanii uznano go za twórcę "najczystszej amfetaminy w historii" i skazano na wieloletnie więzienie.

W marcu 2025 J. został prawomocnie skazany na pięć lat więzienia za wprowadzenie na rynek blisko 140 tysięcy tabletek ecstasy - mężczyzna unikał odbycia kary za przestępstwa sprzed 25 lat.

Akt oskarżenia

Akt oskarżenia trafił do sądu w 2020 roku. Śledztwo w tej sprawie prowadził Pomorski Wydział Zamiejscowy Departament do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku.

Akt oskarżenia obejmuje 14 osób w wieku od 33 do 73 lat pochodzących z województw mazowieckiego, świętokrzyskiego i pomorskiego.

W poniedziałek przed sądem odpowiadało jednak 13 osób - nie było ich na sali rozpraw.

Wyrok Ryszarda J. Pusta ława oskarżonych na sali Sądu Okręgowego w Gdańsku
Wyrok Ryszarda J. Pusta ława oskarżonych na sali Sądu Okręgowego w Gdańsku
Źródło: PAP/Adam Warżawa

Wg. śledczych, oskarżeni działali od 2016 roku do zatrzymania we wrześniu 2018 roku. Zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji, którzy podczas akcji rozbijania grupy i likwidacji laboratorium na terenie Gdańska zabezpieczyli ponad 120 kg substancji chemicznych, z których można było wyprodukować sześć tysięcy porcji amfetaminy.

"Król amfetaminy"

Jak ustalili śledczy, J. wykorzystał swoją znajomość chemii i zbudował wiele narkotykowych fabryk. Policje całego świata walczące z narkobiznesem uważają, że produkował jedne z najgroźniejszych i najbardziej śmiercionośnych środków odurzających.

To właśnie "król amfetaminy" stworzył między innymi "tabletkę UFO". Tylko w Trójmieście śmiertelnie zatruło się nią dziewięć osób, a doniesienia o zgonach napływały z całej Europy.

Skazany Ryszard J. był bohaterem reportażu Bertolda Kittela - "Król amfetaminy. Breaking Bad po polsku". W materiale J. podkreślał, że nie poczuwa się do winy. Stwierdził, że to "nie obciąża jego sumienia".

W więzieniach spędził kilkanaście lat

"Profesor" już w liceum był wyróżniającym się chemikiem. Udało mu się już wtedy zrobić amfetaminę. W PRL mężczyzna związał się z półświatkiem przestępczym. Po 1989 roku zaczął korzystać ze swoich chemicznych zdolności, a jego sława szybko dotarła na Zachód. W połowie lat 90. zwerbował go Wojciech Papina, jeden z największych baronów narkotykowych w Europie. Papina był obserwowany i podsłuchiwany przez policję kilku krajów Europy.

Zobacz materiał Uwagi! TVN: Zdolny chemik i śmiercionośny biznes. "Chciał poczuć smak grzechu"

Agentom udało się zarejestrować jego spotkanie z J. jesienią 2000 roku policja - jak relacjonował w swoim reportażu Bertold Kittel - aresztowała Papinę, który "wsypał" J. "Profesor" został wówczas zatrzymany.

Ryszard J. - jak sam wyliczał - w więzieniach spędził już łącznie około trzynastu lat. - Bilans mogę ocenić tak, że był katastrofalny - mówił przed kamerą "Superwizjera" TVN.

TVN24 Clean_20240406081506(4896)_aac
Produkował jedne z najgroźniejszych narkotyków. "Próbuje przedstawiać swoją linię obrony, uzyskać jakiś poklask"
Źródło: TVN24
TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Czytaj także: