Rekordowo długie pożary "elektryków", jeden z nich trwał prawie 22 godziny. Dlaczego tak długo?

Źródło:
tvn24.pl
Tuchom. Strażacy walczyli z pożarem ponad 21 godzin
Tuchom. Strażacy walczyli z pożarem ponad 21 godzinOchotnicza Straż Pożarna w Chwaszczynie
wideo 2/4
Tuchom. Strażacy walczyli z pożarem ponad 21 godzinOchotnicza Straż Pożarna w Chwaszczynie

Prawie 22 godziny trwał marcowy pożar samochodu elektrycznego w powiecie kartuskim (woj. pomorskie). Z kolei we wrześniu 2021 roku akcja gaśnicza trwała ponad 9 godzin. To dwa najdłuższe pożary "elektryków", z którymi do tej pory zmagali się strażacy w naszym kraju. W porównaniu z pożarami aut spalinowych, liczba pożarów samochodów elektrycznych jest znikoma. Co jednak sprawia, że ich gaszenie trwa tak długo? Wyjaśniamy.

Pod koniec marca w miejscowości Tuchom, w powiecie kartuskim, doszło do pożaru samochodu elektrycznego. Akcja gaśnicza trwała prawie 22 godziny i była to jak do tej pory najdłuższa akcją gaszenia pożaru "elektryka". A trwało to tak długo, ponieważ baterie elektrycznego mercedesa EQA wymagały schłodzenia. Auto musiało zostać umieszczone w specjalnym kontenerze napełnionym wodą.

"Średni czas działań gaśniczych przy pożarach pojazdów elektrycznych wyniósł ok. 1,5 godziny. Czas trwania pożaru tesli z 27 grudnia 2022 roku wyniósł 4 godziny i 34 minuty. Pożar z dnia 10 września 2021 roku trwał 9 godzin i 16 minut. Natomiast pożar samochodu elektrycznego z dnia 26 marca 2023 w miejscowości Miszewko w powiecie kartuskim woj. pomorskie to 21 godzin i 39 minut" - wylicza bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Pożar samochodu elektrycznego w Gdańsku
Pożar samochodu elektrycznego w GdańskuKM PSP Gdańsk

Jeden z ostatnich pożarów "elektryka" to ten z Gdańska, gdzie samochód zapalił się na stacji benzynowej. Działania służb również trwały kilka godzin. Jak wyjaśnia jednak bryg. Karol Kierzkowski, Państwowa Straż Pożarna odnotowuje na terenie całego kraju niewielką liczbę pożarów pojazdów elektrycznych.

"W 2021 roku takich pożarów było 4, a w 2022 roku 10. W porównaniu z analogicznymi pożarami pojazdów spalinowych, których odnotowano 9274 w 2021 roku i 8333 w 2022, pożary elektryków stanowią niecały promil tego typu zdarzeń" - podaje strażak.

Metody gaszenia pojazdów elektrycznych

Strażacy przyznają, że są przygotowani do gaszenia pożarów pojazdów z napędem elektrycznym. Największą trudnością przy tego typu działaniach jest przede wszystkim znaczne zapotrzebowanie na wodę niezbędną do gaszenia i chłodzenia palących się baterii.

"Zgodnie z procedurą straży pożarnej, niewielkie pożary samochodów elektrycznych możemy gasić przy użyciu gaśnic proszkowych lub pianowych, zachowując bezpieczną odległość wskazaną na etykiecie gaśnicy. Rozwinięty pożar samochodu elektrycznego gasimy z wykorzystaniem wody, piany sprężonej oraz proszkiem gaśniczym z wykorzystaniem samochodów straży pożarnej wyposażonych w zbiornik na proszek gaśniczy. Gaszenie pożarów z wykorzystaniem tych środków gaśniczych można prowadzić nawet bez odłączenia instalacji wysokiego napięcia w samochodzie" - tłumaczy bryg. Kierzkowski.

Dodaje, że jedną z metod gaszenia takich pojazdów jest również umieszczanie ich w kontenerze wypełnionym wodą. Nie zawsze jednak i nie we wszystkich przypadkach jest to metoda możliwa do zastosowania. Państwowa Straż Pożarna aktualnie jest w posiadaniu trzech takich kontenerów, które są w Warszawie, Krakowie oraz Wrocławiu.

Pożar samochodu elektrycznego w Tuchomiu. Podstawiono kontener do schłodzenia pojazduOSP w Chwaszczynie

"Kontenery to nie jedyny sprzęt służący do gaszenia takich pożarów. Istnieją również inne sposoby gaszenia ww. pojazdów, ale są jeszcze w fazie testowania przez służby innych krajów (np. płachty gaśnicze w Norwegii). Jednocześnie, mając na uwadze dynamikę rozwoju branży pojazdów elektrycznych, strażacy uczestniczą w licznych szkoleniach i seminariach organizowanych we współpracy z producentami samochodów, a także organizacjami pozarządowymi" - tłumaczy rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Skomplikowana technologia

Jedną z takich organizacji jest Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego. Jego prezes, Jakub Faryś, przyznaje, że współpraca w tym zakresie ze strażą pożarną układa się znakomicie. - Rozpoczęliśmy cykl spotkań z poszczególnymi firmami, gdzie przyjeżdżają strażacy i pokazują, jak radzić sobie z tego typu zagrożeniami. Ta współpraca układa się naprawdę fajnie" - mówi w rozmowie z tvn24.pl.

Faryś tłumaczy jednocześnie, że tak długie gaszenie pożaru samochodu elektrycznego wynika ze specyfiki jego budowy. - W przypadku samochodu spalinowego, jeżeli nastąpi pożar, to jest krótki, gwałtowny i następuje wybuch, który w promieniu kilkudziesięciu metrów potrafi narobić wiele szkody. Specyfika pojazdu elektrycznego polega na tym, że ma dużą baterię, która składa się z odrębnych ogniw. Jest ich wiele - wyjaśnia.

I podkreśla: - Jeżeli zapali się jedno z nich, to nie ma możliwości szybkiego demontażu baterii i dostania się do tego ogniwa, w związku z czym technologia gaszenia pojazdu elektrycznego jest niestety taka, że trzeba najlepiej cały pojazd zanurzyć w wodze, żeby się wypalił. Troszeczkę jesteśmy ofiarami sukcesu, ponieważ te pierwsze serie aut sprzed 10-15 lat były gorzej izolowane, w związku z czym to wszystko szybko się działo. W tej chwili wygląda to znacznie lepiej, ale niestety temperatura rośnie i od pierwszego ogniwa zapala się następne i kolejne, dlatego tak długo to trwa.

Pożar samochodu elektrycznegoKM PSP Gdańsk

Co zrobić w przypadku pożaru "elektryka"?

Jeżeli podejrzewamy, że nasz pojazd się pali, powinniśmy zatrzymać się w najbliższym, bezpiecznym miejscu. Strażacy przypominają, że złym pomysłem jest nagłe hamowanie i stawanie na lewym pasie autostrady czy drogi ekspresowej.

- Należy dojechać do prawego pasa, zatrzymać się i wysiąść z pojazdu. Warto pamiętać o tym, że na drogach szybkiego ruchu, jeśli to możliwe, należy wysiadać z prawej strony i oddalić się. W przypadku niewielkiego pożaru w obrębie silnika czy opony, gdy mamy gaśnicę i czujemy się na siłach oraz jesteśmy przeszkoleni, możemy podjąć próbę gaszenia pożaru. Być może też inni kierowcy zatrzymają się w bezpieczny sposób i doniosą nam swoje gaśnice - tłumaczy bryg. Jacek Jakóbczyk z KM PSP w Gdańsku.

W przypadku samochodów elektrycznych pewnym problemem jest bateria. - Bateria w zaawansowanej fazie pożaru potrafi generować wyrzut bardzo toksycznych gazów. Ważne, żebyśmy w takiej sytuacji ewakuowali się na bezpieczną odległość, tak by nie być pod ich wpływem - radzi bryg. Jakóbczyk.

Wsparcie dla strażaków

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej w czerwcu 2020 r. wprowadziła do stosowania w podległych jednostkach organizacyjnych PSP „Standardowe zasady postępowania podczas zdarzeń z samochodami osobowymi z napędem elektrycznym”. Zaktualizowano je w maju 2023 roku.

"Dokument ten stanowi istotne wsparcie wszystkich strażaków ratowników podczas prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych. Zasady te przed wprowadzeniem do stosowania w jednostkach straży pożarnej poprzedzone były licznymi konsultacjami, m. in. z podmiotami branży przemysłu samochodowego, instytutami badawczymi i jednostkami ochrony przeciwpożarowej" - przyznaje bryg. Karol Kierzkowski.

CZYTAJ TEŻ: W tych państwach jest najwięcej samochodów elektrycznych. Na którym miejscu Polska?

- Dobrze, że media włączają się w ten temat i chcą go trochę odczarować, ponieważ ludzie często, nie znając się na technice, nie rozumieją dlaczego tak długo trwa gaszenie pożaru samochodu elektrycznego. Myślą, że jest to coś bardzo złego, a wynika to tak naprawdę z technologii. Nie stawiałbym tezy, że samochody elektryczne płoną. Generalnie wszelkie techniczne urządzenia mają to do siebie, że w jakimś stopniu się uszkadzają - kończy Jakub Faryś.

Autorka/Autor:mm/tok

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: KM PSP Gdańsk

Pozostałe wiadomości

Biskup kościoła episkopalnego Mariann Edgar Budde w czasie wtorkowego nabożeństwa w Katedrze Narodowej w Waszyngtonie zwróciła się do prezydenta Donalda Trumpa o miłosierdzie dla imigrantów i mniejszości seksualnych. Apelowała także, by "znalazł współczucie" dla uchodźców uciekających z krajów objętych wojnami i przekonywała go, że większość imigrantów nie jest przestępcami. - Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo - stwierdził Trump po nim.

Duchowna prosiła Trumpa o miłosierdzie. "Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo"

Duchowna prosiła Trumpa o miłosierdzie. "Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Donald Trump odnalazł w poniedziałek na oczach dziennikarzy list w swoim prezydenckim biurku. Nadawcą był były prezydent Joe Biden. We wtorek nowy prezydent USA ujawnił nieco szczegółów dotyczących tej korespondencji.

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Źródło:
Reuters
MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Koalicja 18 stanów rządzonych przez demokratów, Dystrykt Kolumbii i miasto San Francisco złożyły pozwy przeciwko rozporządzeniu podpisanemu przez prezydenta Donalda Trumpa po objęciu urzędu i znoszące prawo niektórych osób urodzonych w kraju do nabywania amerykańskiego obywatelstwa.

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

Źródło:
PAP

Estońscy i fińscy eksperci w dziedzinie bezpieczeństwa i zagrożeń hybrydowych twierdzą, że doniesienia "Washington Post", że przerwanie podmorskich kabli w Zatoce Fińskiej było "wypadkiem, a nie aktem sabotażu", są wątpliwe. Oceniają, że wówczas kraje NATO nie zarządziłyby operacji patrolowania i ochrony morskiej infrastruktury.

"Bałtyk stał się linią frontu"

"Bałtyk stał się linią frontu"

Źródło:
PAP

Amerykańscy agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". W hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji doszło do pożaru, w którym zginęło 76 osób. Wiceszefowa Komisji Europejskiej Henna Virkkunen ostrzega przed działaniami sabotażowymi rosyjskiej floty cieni. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 22 stycznia.

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

Źródło:
PAP, TVN24

Nawet 500 miliardów dolarów zostanie przeznaczone na budowę centrów danych i architekturę potrzebną do rozwoju sztucznej inteligencji - ogłosili prezydent Donald Trump i szefowie japońskiego Softbanku, koncernu Oracle i firmy OpenAI. Projekt Stargate ma doprowadzić do powstania superinteligencji.

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Źródło:
PAP

Tom Homan - "car od granicy" Białego Domu - przekazał w wywiadzie ze stacją CNN, że agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) od wtorku "są w terenie" i zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". Równocześnie zaznaczył, że aresztowań będzie z pewnością więcej, bo agenci nie poszukują tylko osób z wyrokami. Nowa administracja Białego Domu ogłosiła, że aresztowania będą mogły się odbywać w szkołach i kościołach. Reuters pisze, że pierwsze samoloty z deportowanymi są planowane już na ten tydzień.

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Długa lista zaniedbań w straży miejskiej w podwarszawskim Legionowie. W święta strażnicy mieli wyłączony telefon alarmowy, choć w pracy byli. W Nowy Rok służbę zaczął tylko jeden strażnik, bo pozostali mieli wolny poranek. Gdy kamera monitoringu miejskiego nagrała zakrapianą dużą ilością alkoholu imprezę w parku, na dyżurze nie było żadnego operatora, który mógłby zareagować.

W słuchawce komunikat: "straż miejska nie pracuje". Ale strażnicy na służbie byli, tylko nie odbierali telefonu

W słuchawce komunikat: "straż miejska nie pracuje". Ale strażnicy na służbie byli, tylko nie odbierali telefonu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pożarze hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji zginęło 76 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Ogień wybuchł we wtorek rano w hotelowej restauracji. Niektórzy turyści uciekali przed pożarem, spuszczając się z okien na prześcieradłach.

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, ABC News

Wiceszefowa Komisji Europejskiej (KE) Henna Virkkunen ostrzegła, że w związku z niszczeniem infrastruktury przez rosyjską flotę cieni, Unia Europejska (UE) powinna przygotować się na najgorszy scenariusz.

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed trudnymi warunkami na drogach w Polsce. Największe zagrożenie sprawiają gęsta mgła oraz opady marznące. W 13 województwach obowiązują żółte alarmy.

Niebezpiecznie na drogach. Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Niebezpiecznie na drogach. Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Źródło:
IMGW

Jesteśmy Grenlandczykami, nie chcemy być Amerykanami - oświadczył premier wyspy Mute Egede. Dzień wcześniej nowo zaprzysiężony prezydent USA Donald Trump stwierdził, że Stany Zjednoczone potrzebują kontroli nad Grenlandią ze względu "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

Źródło:
PAP

Na zaprzysiężeniu Donalda Trumpa pojawili się m.in. najbogatsi ludzie świata. Szczególną uwagę mediów i internautów przykuła partnerka jednego z nich, Jeffa Bezosa. Powodem - odważna stylizacja dziennikarki.

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Źródło:
Fox News, People, Newsweek

Ericsson i Spotify to szwedzkie firmy, które wpłaciły pieniądze na fundusz inauguracyjny prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Według szwedzkich mediów w przypadku Ericcsona decyzja ta spotkała się z wewnątrzną krytyką, gdyż firma z zasady stara się nie angażować w sprawy polityczne.

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

Źródło:
PAP

PKO BP 6 maja 2025 roku wprowadzi zmiany w regulaminie bankowości elektronicznej, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie - poinformował bank w komunikacie. Wprowadzone zostaną "nowe limity dzienne na przelewy, które klienci robią w serwisie internetowym".

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Źródło:
tvn24.pl

Zarzut kradzieży usłyszał 52-latek, który w trakcie wykonywania remontu mieszkania miał ukraść pierścionek z brylantem o wartości pięciu tysięcy złotych. Mężczyzna nie przyznał się do winy.

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Źródło:
tvn24.pl

Inspektorzy Przewodnika Michelin mają zakaz wstępu do restauracji we francuskim kurorcie narciarskim Megeve. To decyzja właściciela i szefa kuchni Marca Veyrata, który sześć lat temu wytoczył przewodnikowi kulinarnemu proces za zabranie mu jednej z gwiazdek - poinformował portal stacji CNN.

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Źródło:
PAP, CNN

Chwilę grozy przeżył nastolatek w autobusie miejskim jadącym przez Siedlce (Mazowieckie). Jeden z pasażerów przystawił mu nóż do gardła i zażądał pieniędzy. Zareagowała kierująca autobusem, która powiadomiła dyspozytora i dowiozła napastnika na pętlę. Tam czekała na niego policja.

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W momencie wypowiadania słów przysięgi przez Donalda Trumpa jego dłoń nie leżała na Biblii, którą obok trzymała jego żona, Melania. Wielu internautów zastanawiało się, czy miało to jakikolwiek wpływ na samą przysięgę. Wyjaśniamy.

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Źródło:
ABC, Reuters
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

Źródło:
tvn24.pl
Premium