Jedną obrączkę wrzucił do morza, drugą nosił do śmierci. Jak generał Haller 100 lat temu zaślubił Polsce morze

Źródło:
TVN24/PAP
Zaślubiny Polski z morzem
Zaślubiny Polski z morzemMuzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
wideo 2/5
Zaślubiny Polski z morzemMuzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Padał zimny deszcz. Mimo to na wybrzeżu roiło się od ludzi. W końcu – jak mówili Kaszubi – "tak Bóg zawsze błogosławi rybakom, jak wyjeżdżają na dobre połowy". Był to więc dobry znak. Małe Wanda i Stefania powitały generała w mieście. Później wszyscy udali się na plażę. Tam generał Józef Haller wrzucił w fale pierścień. Sto lat po tych wydarzeniach jest to największy symbol odzyskania przez Polskę części Pomorza i dostępu do morza. 

Fale obijające się o brzeg. Tuż przy wodzie stoi generał Józef Haller z uniesioną ręką. Zaraz wrzuci do morza pierścień, jako znak zaślubin Polski z morzem. Tak wydarzenia sprzed wieku utrwalił na słynnym obrazie Wojciech Kossak w 1930 roku. Taki obraz utrwalił się też w polskiej świadomości historycznej.

Rzeczywistość wyglądała jednak nieco inaczej. 10 lutego 1920 roku Zatoka Pucka była przy plaży skuta lodem. Generał nie mógł więc wejść do morza. Jak twierdzą niektórzy świadkowie, sama obrączka też nie od razu wpadła w morskie fale. Ktoś musiał pomóc.

Obraz "Zaślubiny Polski z Bałtykiem" Wojciecha Kossaka Wikipedia

„Szanownych Kolegów prosimy, by raczyli zamknąć sklepy i wraz z personelem wzięli udział w uroczystości w Pucku”

I wojna światowa skończyła się. 28 czerwca 1919 roku państwa podpisały traktat wersalski, który wszedł w życie 10 stycznia 1920 roku. Polska odzyskała dostęp do morza od Półwyspu Helskiego do Zatoki Puckiej. W jej granicach nie znalazł się jednak Gdańsk, który był wtedy Wolnym Miastem.

Wojska polskie wkraczały na Pomorze od 17 stycznia 1920 roku. Najpierw 18 stycznia zajęły Toruń, aż 10 lutego miały dotrzeć do Pucka. To tam miały odbyć się wyczekiwane zaślubiny Polski z morzem.

O wydarzeniu mówili mieszkańcy, pisały o nim gazety. Wszyscy czekali na pociąg z generałem, który 10 lutego kilka minut po północy ruszył z Torunia.

Szanownych Panów Kolegów niniejszym najuprzejmiej prosimy i wzywamy, by w celu uczczenia w chwili dziejowej w dniu 10-go lutego 1920 r. zamknąć raczyli sklepy i kantory handlowe a wraz z personelem udział wzięli w jutrzejszej uroczystości w Pucku. Zjednoczenie Polskich Kupców i Przemysłowców w Gdańsku

I stało się. Około godziny 15 pociąg wypełniony generałami, oficerami, wśród których był także minister spraw wewnętrznych, późniejszy prezydent Stanisław Wojciechowski, dotarł do Pucka.

Ogłoszenie Zjednoczenia Polskich Kupców i Przemysłowców w Gdańsku zamieszczone na stronie tytułowej "Gazety Gdańskiej"Gazeta Gdańska , 10 lutego 1920

Na dworcu pierwszy powitał podróżnych dr Łecki, starosta powiatu puckiego. Później generała powitały Wanda i Stefania, córki Antoniego Miotka, miejscowego kupca i działacza kaszubskiego.

- Dzień wcześniej wycofujące się wojsko niemieckie zniszczyło jego witryny sklepowe w odwecie za patriotyczną postawę – opisuje Maciej Maksymowicz z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w swoim opracowaniu "Puck 10 lutego 1920 roku w dokumentach pisanych".

Po powitaniu ruszyli w końcu nad morze. Z przodu kaszubscy rybacy z chorągwią, za nimi konno jechali generałowie i wyżsi oficerowie.

Kobiety i chłopcy młodzi, barczyści, zdrowi, to wszyscy rybacy, jeszcze na dzień uroczysty niosący w dłoniach sieci i inny sprzęt rybaczy

Córki Antoniego Miotka witające generała HalleraFot. Robert Vaucher, "Tygodnik Ilustrowany", 6 marca 1920

"Drobny deszczyk nie przeszkadzał zupełnie, a Kaszubi twierdzili, że tak zawsze Bóg błogosławił rybakom"

W końcu wszyscy dotarli nad Zatokę Pucką, gdzie rozpoczęła się uroczystość. Wspominając później tamten dzień, świadkowie często mówili o niesprzyjającej pogodzie.

Deszcz padał na umór, tak, że nad księdzem celebrującym mszę nad brzegiem morza trzymano parasol. Zatoka była zamarznięta, musiano wyrąbywać przerębel, by gen. Haller mógł dokonać Zaślubin z morzem, wrzucając do morza pierścień

Jak twierdził później obecny na miejscu Maciej Rataj, przez "niesprzyjające okoliczności ceremonia straciła dużo uroku".

Byli jednak i tacy, co mówili, że deszcz to dobry znak. Prezydent Stanisław Wojciechowski po latach opisywał, że chociaż wracał z uroczystości przemoknięty, to był "podniesiony na duchu".

Zatoka Pucka była jeszcze pokryta lodem, a w czasie mszy polowej padał ulewny deszcz. Kaszubi mówili, że to dobry znak przy zaślubinach z morzem. Wracałem z uroczystości przemoknięty i zziębnięty, ale podniesiony na duchu rozmową z Kaszubami. Twardy to rdzeń naszego narodu. Wytrwali w oporze przeciwko uciskowi pruskiemu, zachowali wiarę i język ojczysty, i sprawili, że Konferencja Pokojowa, kierująca się względami etnograficznymi, musiała przyznać Polsce to wybrzeże morskie.

Słup pamiątkowy wbity w dno zatokiFotografia ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

Podobnie po latach wydarzenia wspominał także sam generał Józef Haller.

Drobny deszczyk nie przeszkadzał zupełnie, a Kaszubi twierdzili, że tak zawsze Bóg błogosławił rybakom, jak wyjeżdżają na dobre połowy. (…) Stojąc pod banderą oświadczyłem w krótkim przemówieniu, żeśmy wrócili nad morze i, że Rzeczpospolita Polska staje się znów władczynią na swoim Baltyku (…).

Jedną obrączkę włożył na palec, drugą wrzucił do wody. Nie od razu wpadła w fale 

Już nad wodą kilka osób wygłosiło uroczyste przemówienia. Pierwszy był generał Józef Haller.

Naród czuje, że go już nie dusi ta hybryda, która dotąd okręcała mu szyję i piersi. Teraz wolne przed nami światy, wolne kraje. Żeglarz polski będzie mógł dotąd wszędzie dotrzeć pod znakiem Orła Białego. Cały świat stoi mu otworem.

Głos zabrali też  m.in. minister spraw wewnętrznych, późniejszy prezydent Stanisław Wojciechowski i pierwszy w historii II RP wojewoda pomorski Stefan Łaszewski. Następnie dwóch marynarzy wciągnęło na maszt poświęconą wcześniej banderę. Rozbrzmiał uroczysty hymn polski, a w niebo wystrzelono 21 salw armatnich.

- Wszyscy wojskowi zasalutowali, a chorążowie zanurzali sztandary w wodzie morskiej – opisuje w swojej pracy Maksymowicz.

Po nabożeństwie stało się to, co wiek później będzie największym symbolem odzyskania przez Polskę części Pomorza.

W toń morskich fal wrzuciłem platynowy pierścień, dar polskiej ludności Gdańska, stolicy Kaszubów wiernych strażników wybrzeża i morza polskiego

Dwa identyczne platynowe pierścienie Haller dostał wcześniej od gdańskiej Polonii. Na obrączkach był wygrawerowany napis: Gdańsk – Puck 10 lutego 1920.

Chociaż sam generał Haller, jak i wielu innych świadków w skrócie opisuje wrzucenie jednego z pierścieni do wody, podobno nie było to takie proste.

Stanisław Wojciechowski, żołnierz I Batalionu Morskiego (nazywał się tak samo, jak także obecny na uroczystości minister spraw wewnętrznych) w wywiadzie, który po wojnie udzielił w Radiu Wolna Europa opisał problemy, jakie wtedy się pojawiły.

"Pierścień zatoczył łuk, spadł na płask i spoczął na lodzie. (…) Generał Haller był ubrany w płaszcz wojskowy podbity futrem, siedział na koniu i miał zbyt skrępowane ruchy, by daleko rzucić pierścień. Nastąpiła konsternacja, nikt tego nie przewidział, że pierścień może spocząć na lodzie” – opowiadał.

W końcu pomóc postanowił pułkownik Skrzyński. Konno wjechał na zamarzniętą wodę.

„Pułkownik Skrzyński skruszył lód, zatopił pierścień, zamoczył konia do połowy boków oraz cholewy od butów i dolną część płaszcza” – wspominał Wojciechowski.

Zatoka Pucka podczas uroczystości Zaślubin Polski z morzemFragment zdjęcia ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego

I tak generał "zaślubił" polskie morze. Drugą obrączkę włożył na palec. Nosił ją do śmierci w 1960 roku. Teraz można ją znaleźć w Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego przy bazylice licheńskiej.

Morze Polsce poślubione. Wierności morze dotrzyma, a ludzie?

Program uroczystości 100-lecia Zaślubin Polski z morzem w Pucku

Niedziela 9 lutego 2020 r.

Godz. 17, kościół śś. Apostołów Piotra i Pawła w Pucku: koncert Wiwat Niepodległa - utwory polskich kompozytorów, Paweł A. Nowak z Orkiestrą Kameralną Progress

Poniedziałek 10 lutego 2020 r.

Godz. 10.15 odsłonięcie tablicy Antoniego Miotka na Starym Rynku w Pucku przez prezesa IPN dr. Jarosława Szarka i prezydenta RP Andrzeja Dudę

Godz. 11, kościół śś. Apostołów Piotra i Pawła w Pucku – koncelebrowana Msza św.

Godz. 12.45 - 13.00 - przejście z kościoła śś. Apostołów Piotra i Pawła w Pucku do portu rybackiego z Prezydentem RP w asyście Kompanii Reprezentacyjnej i Orkiestry MW

Godz. 13 - 14 - akt odnowienia Zaślubin Polski z Morzem, salut narodowy, odsłonięcie słupka zaślubinowego odnowionego przez OBUWiM IPN. Uroczystość z udziałem prezesa IPN dr. Jarosława Szarka

Godz. 14 -15.30, PZM AMEX (dawna baza Morskiego Dywizjonu Lotniczego) - inscenizacja historyczna w miejscu autentycznych Zaślubin Polski z Morzem, przed inscenizacją prezentacja tablicy edukacyjnej przygotowanej przez OBUWiM IPN. Prezentacji dokona prezes IPN dr Jarosław Szarek

Po zakończeniu części oficjalnej nastąpi przejazd na cmentarz parafialny i złożenie kwiatów na grobach Antoniego Miotka i Teofila Banieckiego przez delegację IPN

..............................................................

Pisząc tekst, korzystałam m.in. z opracowania Macieja Maksymowicza, kierownika Działu Dokumentacji Naukowej Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku pt. "Puck 10 lutego 1920 roku w dokumentach pisanych” oraz źródeł i artykułów prasowych.

Maciej Maksymowicz jest jednym z autorów wystawy "Puck, 10 lutego 1920 oczami świadków". Wystawę można zobaczyć od 9 lutego przy ulicy Ołowianka 9-13 w Gdańsku.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autorka/Autor:Marta Korejwo-Danowska

Źródło: TVN24/PAP

Źródło zdjęcia głównego: Fragment zdjęcia ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego

Pozostałe wiadomości

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Podczas świątecznego dnia przeciętny Polak zje sześć tysięcy kalorii, a niektórzy nawet 10 tysięcy – wskazuje profesor Danuta Figurska–Ciura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zapotrzebowanie dla zdrowego, dorosłego człowieka o masie 60-70 kilogramów to około dwa tysiące kalorii dziennie.

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone będą chciały przejąć kontrolę nad Kanałem Panamskim, jeśli uznają, że Panama nie przestrzega warunków traktatu z 1977 roku o statusie prawnym tego szlaku wodnego - ostrzegł na platformie Truth Social prezydent elekt Donald Trump. Chodzi między innymi o pobieranie przez władze Panamy zbyt wysokich opłat za korzystanie z kanału.

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Źródło:
PAP, Voice of America 

Premier Słowacji Robert Fico może w poniedziałek pojechać do Moskwy, żeby spotkać się z Władimirem Putinem - przekazał w piątek prezydent Serbii Aleksandar Vuczić na antenie jednej z serbskich stacji radiowych. Tematem rozmów ma być kwestia gazu i kończącej się umowy na tranzyt tego surowca z Rosji przez Ukrainę.

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Źródło:
PAP

Samolot marynarki wojennej USA został trafiony nad Morzem Czerwonym najprawdopodobniej w wyniku "bratobójczego ognia". Zmusiło to dwóch pilotów do katapultowania się - poinformowała agencja Associated Press.

"Bratobójczy ogień". Amerykański myśliwiec ostrzelany nad Morzem Czerwonym

"Bratobójczy ogień". Amerykański myśliwiec ostrzelany nad Morzem Czerwonym

Źródło:
PAP

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wpuściła do domu mężczyznę, podającego się za pracownika wodociągów. Straciła kilkanaście tysięcy złotych i biżuterię. Policja przestrzega przed oszustami podszywającymi się pod przedstawicieli administracji. Podpowiada też, co zrobić, by nie paść ich ofiarą.

Wpuściła do domu "pracownika wodociągów", straciła kilkanaście tysięcy złotych

Wpuściła do domu "pracownika wodociągów", straciła kilkanaście tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Na Kamczatce został odnaleziony samolot An-2, który zniknął z radarów trzy dni temu. Na jego pokładzie znajdowały się trzy osoby. Wszyscy żyją - oznajmił w niedzielę Siergiej Lebiediew, regionalny minister do spraw sytuacji nadzwyczajnych.

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Źródło:
RBK, Izwestija, Kam24

Wielki mufti Libii, szejk Sadik al-Ghariani wezwał w piątek wszystkich Libijczyków do zjednoczenia się i walki z Rosjanami, którzy przybyli do wschodniej części kraju z Syrii, skąd uciekli po obaleniu reżimu Baszara el-Asada.

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Źródło:
PAP

Papież Franciszek jest przeziębiony i nie spotka się z wiernymi w niedzielę przed świętami Bożego Narodzenia. Watykan tłumaczy, że decyzja ma też związek z obowiązkami papieża w przyszłym tygodniu.

Papież nie spotka się z wiernymi. Watykan tłumaczy

Papież nie spotka się z wiernymi. Watykan tłumaczy

Źródło:
PAP

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Pijani rodzice, którzy "opiekowali się" trójką dzieci, pogryźli interweniujących policjantów. Odpowiedzą za narażenie nieletnich na niebezpieczeństwo oraz za naruszenie nietykalności mundurowych.

Pijani rodzice pogryźli interweniujących  policjantów

Pijani rodzice pogryźli interweniujących policjantów

Źródło:
KMP Lublin/tvn24.pl

Służby nie odkryły żadnych powiązań sprawcy zamachu w Magdebugu z islamskimi radykałami. Przeciwnie, mężczyzna miał być islamofobem i w dodatku sympatykiem skrajnie prawicowej partii AfD. - Prawdopodobnie stopniowo, być może w sposób niezauważony przez nikogo, radykalizował się - ocenił Łukasz Jasiński z PISM. Napastnik to pochodzący z Arabii Saudyjskiej lekarz psychiatra legalnie mieszkający i pracujący w Niemczech. Według Agencji Reuters, saudyjskie władze miały ostrzegać wcześniej Niemcy przed mężczyzną, który publikował ekstremistyczne wpisy.

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

Premier Węgier Viktor Orban nie lubi rozliczeń. Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu dla Marcina Romanowskiego - napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl