Jedną obrączkę wrzucił do morza, drugą nosił do śmierci. Jak generał Haller 100 lat temu zaślubił Polsce morze

Źródło:
TVN24/PAP
Zaślubiny Polski z morzem
Zaślubiny Polski z morzemMuzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
wideo 2/5
Zaślubiny Polski z morzemMuzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Padał zimny deszcz. Mimo to na wybrzeżu roiło się od ludzi. W końcu – jak mówili Kaszubi – "tak Bóg zawsze błogosławi rybakom, jak wyjeżdżają na dobre połowy". Był to więc dobry znak. Małe Wanda i Stefania powitały generała w mieście. Później wszyscy udali się na plażę. Tam generał Józef Haller wrzucił w fale pierścień. Sto lat po tych wydarzeniach jest to największy symbol odzyskania przez Polskę części Pomorza i dostępu do morza. 

Fale obijające się o brzeg. Tuż przy wodzie stoi generał Józef Haller z uniesioną ręką. Zaraz wrzuci do morza pierścień, jako znak zaślubin Polski z morzem. Tak wydarzenia sprzed wieku utrwalił na słynnym obrazie Wojciech Kossak w 1930 roku. Taki obraz utrwalił się też w polskiej świadomości historycznej.

Rzeczywistość wyglądała jednak nieco inaczej. 10 lutego 1920 roku Zatoka Pucka była przy plaży skuta lodem. Generał nie mógł więc wejść do morza. Jak twierdzą niektórzy świadkowie, sama obrączka też nie od razu wpadła w morskie fale. Ktoś musiał pomóc.

Obraz "Zaślubiny Polski z Bałtykiem" Wojciecha Kossaka Wikipedia

„Szanownych Kolegów prosimy, by raczyli zamknąć sklepy i wraz z personelem wzięli udział w uroczystości w Pucku”

I wojna światowa skończyła się. 28 czerwca 1919 roku państwa podpisały traktat wersalski, który wszedł w życie 10 stycznia 1920 roku. Polska odzyskała dostęp do morza od Półwyspu Helskiego do Zatoki Puckiej. W jej granicach nie znalazł się jednak Gdańsk, który był wtedy Wolnym Miastem.

Wojska polskie wkraczały na Pomorze od 17 stycznia 1920 roku. Najpierw 18 stycznia zajęły Toruń, aż 10 lutego miały dotrzeć do Pucka. To tam miały odbyć się wyczekiwane zaślubiny Polski z morzem.

O wydarzeniu mówili mieszkańcy, pisały o nim gazety. Wszyscy czekali na pociąg z generałem, który 10 lutego kilka minut po północy ruszył z Torunia.

Szanownych Panów Kolegów niniejszym najuprzejmiej prosimy i wzywamy, by w celu uczczenia w chwili dziejowej w dniu 10-go lutego 1920 r. zamknąć raczyli sklepy i kantory handlowe a wraz z personelem udział wzięli w jutrzejszej uroczystości w Pucku. Zjednoczenie Polskich Kupców i Przemysłowców w Gdańsku

I stało się. Około godziny 15 pociąg wypełniony generałami, oficerami, wśród których był także minister spraw wewnętrznych, późniejszy prezydent Stanisław Wojciechowski, dotarł do Pucka.

Ogłoszenie Zjednoczenia Polskich Kupców i Przemysłowców w Gdańsku zamieszczone na stronie tytułowej "Gazety Gdańskiej"Gazeta Gdańska , 10 lutego 1920

Na dworcu pierwszy powitał podróżnych dr Łecki, starosta powiatu puckiego. Później generała powitały Wanda i Stefania, córki Antoniego Miotka, miejscowego kupca i działacza kaszubskiego.

- Dzień wcześniej wycofujące się wojsko niemieckie zniszczyło jego witryny sklepowe w odwecie za patriotyczną postawę – opisuje Maciej Maksymowicz z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w swoim opracowaniu "Puck 10 lutego 1920 roku w dokumentach pisanych".

Po powitaniu ruszyli w końcu nad morze. Z przodu kaszubscy rybacy z chorągwią, za nimi konno jechali generałowie i wyżsi oficerowie.

Kobiety i chłopcy młodzi, barczyści, zdrowi, to wszyscy rybacy, jeszcze na dzień uroczysty niosący w dłoniach sieci i inny sprzęt rybaczy

Córki Antoniego Miotka witające generała HalleraFot. Robert Vaucher, "Tygodnik Ilustrowany", 6 marca 1920

"Drobny deszczyk nie przeszkadzał zupełnie, a Kaszubi twierdzili, że tak zawsze Bóg błogosławił rybakom"

W końcu wszyscy dotarli nad Zatokę Pucką, gdzie rozpoczęła się uroczystość. Wspominając później tamten dzień, świadkowie często mówili o niesprzyjającej pogodzie.

Deszcz padał na umór, tak, że nad księdzem celebrującym mszę nad brzegiem morza trzymano parasol. Zatoka była zamarznięta, musiano wyrąbywać przerębel, by gen. Haller mógł dokonać Zaślubin z morzem, wrzucając do morza pierścień

Jak twierdził później obecny na miejscu Maciej Rataj, przez "niesprzyjające okoliczności ceremonia straciła dużo uroku".

Byli jednak i tacy, co mówili, że deszcz to dobry znak. Prezydent Stanisław Wojciechowski po latach opisywał, że chociaż wracał z uroczystości przemoknięty, to był "podniesiony na duchu".

Zatoka Pucka była jeszcze pokryta lodem, a w czasie mszy polowej padał ulewny deszcz. Kaszubi mówili, że to dobry znak przy zaślubinach z morzem. Wracałem z uroczystości przemoknięty i zziębnięty, ale podniesiony na duchu rozmową z Kaszubami. Twardy to rdzeń naszego narodu. Wytrwali w oporze przeciwko uciskowi pruskiemu, zachowali wiarę i język ojczysty, i sprawili, że Konferencja Pokojowa, kierująca się względami etnograficznymi, musiała przyznać Polsce to wybrzeże morskie.

Słup pamiątkowy wbity w dno zatokiFotografia ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

Podobnie po latach wydarzenia wspominał także sam generał Józef Haller.

Drobny deszczyk nie przeszkadzał zupełnie, a Kaszubi twierdzili, że tak zawsze Bóg błogosławił rybakom, jak wyjeżdżają na dobre połowy. (…) Stojąc pod banderą oświadczyłem w krótkim przemówieniu, żeśmy wrócili nad morze i, że Rzeczpospolita Polska staje się znów władczynią na swoim Baltyku (…).

Jedną obrączkę włożył na palec, drugą wrzucił do wody. Nie od razu wpadła w fale 

Już nad wodą kilka osób wygłosiło uroczyste przemówienia. Pierwszy był generał Józef Haller.

Naród czuje, że go już nie dusi ta hybryda, która dotąd okręcała mu szyję i piersi. Teraz wolne przed nami światy, wolne kraje. Żeglarz polski będzie mógł dotąd wszędzie dotrzeć pod znakiem Orła Białego. Cały świat stoi mu otworem.

Głos zabrali też  m.in. minister spraw wewnętrznych, późniejszy prezydent Stanisław Wojciechowski i pierwszy w historii II RP wojewoda pomorski Stefan Łaszewski. Następnie dwóch marynarzy wciągnęło na maszt poświęconą wcześniej banderę. Rozbrzmiał uroczysty hymn polski, a w niebo wystrzelono 21 salw armatnich.

- Wszyscy wojskowi zasalutowali, a chorążowie zanurzali sztandary w wodzie morskiej – opisuje w swojej pracy Maksymowicz.

Po nabożeństwie stało się to, co wiek później będzie największym symbolem odzyskania przez Polskę części Pomorza.

W toń morskich fal wrzuciłem platynowy pierścień, dar polskiej ludności Gdańska, stolicy Kaszubów wiernych strażników wybrzeża i morza polskiego

Dwa identyczne platynowe pierścienie Haller dostał wcześniej od gdańskiej Polonii. Na obrączkach był wygrawerowany napis: Gdańsk – Puck 10 lutego 1920.

Chociaż sam generał Haller, jak i wielu innych świadków w skrócie opisuje wrzucenie jednego z pierścieni do wody, podobno nie było to takie proste.

Stanisław Wojciechowski, żołnierz I Batalionu Morskiego (nazywał się tak samo, jak także obecny na uroczystości minister spraw wewnętrznych) w wywiadzie, który po wojnie udzielił w Radiu Wolna Europa opisał problemy, jakie wtedy się pojawiły.

"Pierścień zatoczył łuk, spadł na płask i spoczął na lodzie. (…) Generał Haller był ubrany w płaszcz wojskowy podbity futrem, siedział na koniu i miał zbyt skrępowane ruchy, by daleko rzucić pierścień. Nastąpiła konsternacja, nikt tego nie przewidział, że pierścień może spocząć na lodzie” – opowiadał.

W końcu pomóc postanowił pułkownik Skrzyński. Konno wjechał na zamarzniętą wodę.

„Pułkownik Skrzyński skruszył lód, zatopił pierścień, zamoczył konia do połowy boków oraz cholewy od butów i dolną część płaszcza” – wspominał Wojciechowski.

Zatoka Pucka podczas uroczystości Zaślubin Polski z morzemFragment zdjęcia ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego

I tak generał "zaślubił" polskie morze. Drugą obrączkę włożył na palec. Nosił ją do śmierci w 1960 roku. Teraz można ją znaleźć w Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego przy bazylice licheńskiej.

Morze Polsce poślubione. Wierności morze dotrzyma, a ludzie?

Program uroczystości 100-lecia Zaślubin Polski z morzem w Pucku

Niedziela 9 lutego 2020 r.

Godz. 17, kościół śś. Apostołów Piotra i Pawła w Pucku: koncert Wiwat Niepodległa - utwory polskich kompozytorów, Paweł A. Nowak z Orkiestrą Kameralną Progress

Poniedziałek 10 lutego 2020 r.

Godz. 10.15 odsłonięcie tablicy Antoniego Miotka na Starym Rynku w Pucku przez prezesa IPN dr. Jarosława Szarka i prezydenta RP Andrzeja Dudę

Godz. 11, kościół śś. Apostołów Piotra i Pawła w Pucku – koncelebrowana Msza św.

Godz. 12.45 - 13.00 - przejście z kościoła śś. Apostołów Piotra i Pawła w Pucku do portu rybackiego z Prezydentem RP w asyście Kompanii Reprezentacyjnej i Orkiestry MW

Godz. 13 - 14 - akt odnowienia Zaślubin Polski z Morzem, salut narodowy, odsłonięcie słupka zaślubinowego odnowionego przez OBUWiM IPN. Uroczystość z udziałem prezesa IPN dr. Jarosława Szarka

Godz. 14 -15.30, PZM AMEX (dawna baza Morskiego Dywizjonu Lotniczego) - inscenizacja historyczna w miejscu autentycznych Zaślubin Polski z Morzem, przed inscenizacją prezentacja tablicy edukacyjnej przygotowanej przez OBUWiM IPN. Prezentacji dokona prezes IPN dr Jarosław Szarek

Po zakończeniu części oficjalnej nastąpi przejazd na cmentarz parafialny i złożenie kwiatów na grobach Antoniego Miotka i Teofila Banieckiego przez delegację IPN

..............................................................

Pisząc tekst, korzystałam m.in. z opracowania Macieja Maksymowicza, kierownika Działu Dokumentacji Naukowej Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku pt. "Puck 10 lutego 1920 roku w dokumentach pisanych” oraz źródeł i artykułów prasowych.

Maciej Maksymowicz jest jednym z autorów wystawy "Puck, 10 lutego 1920 oczami świadków". Wystawę można zobaczyć od 9 lutego przy ulicy Ołowianka 9-13 w Gdańsku.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autorka/Autor:Marta Korejwo-Danowska

Źródło: TVN24/PAP

Źródło zdjęcia głównego: Fragment zdjęcia ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego

Pozostałe wiadomości

Pojedynek wyrównany, wynik trudny do przewidzenia. Donald Trump walczy o to, by ponownie rządzić jednym z najważniejszych krajów świata. Czego można się po nim spodziewać? Niektórzy twierdzą, że być może najgorsze jest to, że nie wiadomo. Warto jednak przyjrzeć się temu, co mówi i obiecuje. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Obietnice czy groźby? "Może zrobić różne rzeczy"

Obietnice czy groźby? "Może zrobić różne rzeczy"

Źródło:
TVN24

Zarówno Donald Trump, jak i Kamala Harris na finiszu kampanii zapowiadają zwycięstwo. O tym, kto ostatecznie wygra ten wyjątkowo zacięty wyścig zdecydują Amerykanie. Na ich werdykt Donald Trump oczekiwał będzie w Palm Beach na Florydzie, a Kamala Harris na Uniwersytecie Howarda w Waszyngtonie, swojej macierzystej uczelni. We wtorek o godzinie 23:00 w TVN24 i TVN24 GO rusza program "Czas decyzji. Ameryka wybiera".

Gdzie Harris i Trump spędzą wieczór wyborczy

Gdzie Harris i Trump spędzą wieczór wyborczy

Źródło:
PAP

W poniedziałek doszło do awarii w przedsiębiorstwie chemicznym Anwil we Włocławku. Jak przekazała spółka, część pracowników została ewakuowana. "Nie ma zagrożenia dla mieszkańców miasta" - poinformowano w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych włocławskiego urzędu miasta.

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Amerykanie wybierają prezydenta. Komisja śledcza do spraw inwigilacji systemem Pegasus złożyła wniosek o doprowadzenie Zbigniewa Ziobry. Z kolei Paweł S. dowie się we wtorek, czy jego areszt zostanie utrzymany. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 5 listopada.

Amerykanie głosują, Paweł S. czeka na decyzję, Rosja oferuje ryż

Amerykanie głosują, Paweł S. czeka na decyzję, Rosja oferuje ryż

Źródło:
PAP, TVN24

Minister budownictwa, transportu i infrastruktury Serbii Goran Vesić zapowiada, że poda się do dymisji w związku z tragedią na dworcu kolejowym w Nowym Sadzie. Z kolei prezydent Serbii Aleksandar Vuczić zaproponował zorganizowanie referendum w sprawie swojej dymisji.

Minister zapowiada rezygnację. Prezydent referendum w sprawie swojej dymisji

Minister zapowiada rezygnację. Prezydent referendum w sprawie swojej dymisji

Źródło:
PAP

- Antoni Macierewicz za każdym razem, jak jest u władzy, to powoduje jakiś skandal, który szkodzi Polsce - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych. Dodał, że "trzeba przerwać ten chocholi taniec". Mówił też o wtorkowych wyborach prezydenckich w USA.

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Źródło:
TVN24

Donald Trump kończy swoją kampanię prezydencką wiecem w Michigan, który jest jednym ze stanów wahających się. Tymczasem niektóre jego wypowiedzi rodzą obawy, że w przypadku kiedy wynik wyborów okazałby się dla niego niekorzystny, może dążyć do jego podważenia. O takim scenariuszu pisze brytyjski "The Guardian".

Trump kończy kampanię i co dalej? Mówi o "bandzie nieuczciwych ludzi"

Trump kończy kampanię i co dalej? Mówi o "bandzie nieuczciwych ludzi"

Źródło:
TVN24, Fakty TVN, PAP

Amerykańska policja podjęła szereg działań związanych z wyborami prezydenckimi. Przed budynkami rządowymi, w tym Białym Domem, pojawił się płot, a właściciele lokalnych biznesów zabezpieczają swój dobytek w obawie przed wybuchem zamieszek. Służby zapewniają jednak, że nie ma powodu do niepokoju.

Tak Waszyngton szykuje się na wybory

Tak Waszyngton szykuje się na wybory

Źródło:
PAP

O sile "zwykłych ludzi" i oddolnych inicjatyw, tempie kampanii i jej "ogromnych zaskoczeniach", specyfice walki o wyborców, ale także o motywacjach zwolenników Donalda Trumpa oraz o różnorodnej grupie republikańskich wyborców mówili w "Tak jest" reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska oraz dziennikarz Radia 357 Michał Żakowski, którzy śledzą wyborczy wyścig w USA.

"Cisi wyborcy" mogą zdecydować. "Postawią krzyżyk zgodnie z własnym sumieniem"

"Cisi wyborcy" mogą zdecydować. "Postawią krzyżyk zgodnie z własnym sumieniem"

Źródło:
TVN24

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nam przepisami umożliwiającymi ponowne przeliczenie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytur i rent rodzinnych przyznanych w czerwcu w latach 2009-2019. Według zapowiedzi wniosek o przeliczenie świadczenia będzie można złożyć od 1 czerwca 2025 roku.

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Źródło:
PAP

- W konstytucji jest jasny zapis, że wszyscy są równi wobec prawa, również Zbigniew Ziobro. Dlatego podjęliśmy decyzję o tym, że wystąpimy pierwszy raz w historii o zatrzymanie i doprowadzenie świadka przed komisję śledczą - powiedziała w "Kropce nad i" szefowa komisji do spraw Pegasusa Magdalena Sroka. Członek tego gremium Tomasz Trela ocenił, że "gdyby Zbigniew Ziobro nie miał nic na sumieniu, przyszedłby przed komisję".

"Ziobro dalej myśli, że może wszystko. Otóż, panie ministrze, tak nie jest"

"Ziobro dalej myśli, że może wszystko. Otóż, panie ministrze, tak nie jest"

Źródło:
TVN24

Magazyny energii oraz montaż mikroinstalacji wiatrowych będą objęte ulgą termomodernizacyjną - wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jednocześnie nowe przepisy wykluczą możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w przypadku zakupu i montażu kotłów olejowych i gazowych.

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Zmiana daty startu systemu kaucyjnego ze stycznia na październik 2025 roku to kompromisowe, realne rozwiązanie - ocenili uczestnicy poniedziałkowej dyskusji na Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Przedstawiciel jednego z operatorów systemu zwrócił jednak uwagę, że przesunięcie terminu oznacza koszty finansowe.

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Czy kładąc się spać w powyborczą noc, Amerykanie będą znać nazwisko swojego kolejnego prezydenta? Historia pokazuje, że jest to możliwe - tak było np. z wyborem Baracka Obamy w 2012 roku. Dużo bardziej prawdopodobne jest jednak, że na wynik będziemy musieli zaczekać. Wiele godzin, a może nawet dni. Do kiedy?

Kiedy poznamy wyniki wyborów w USA?

Kiedy poznamy wyniki wyborów w USA?

Źródło:
BBC, CNN, NBC, tvn24.pl

Pod względem kulturowym i politycznym to bardziej znaczące nawet od poparcia Beyonce i Taylor Swift dla Kamali Harris. To było na innym poziomie - tak wpływowy portal Politico komentuje poparcie udzielone kandydatce demokratów przez portorykańskiego rapera znanego jako Bad Bunny. Portal zwrócił uwagę, że gwiazdor nie ograniczył się tylko do udzielenia poparcia, ale zaangażował się z własnym przekazem w "kluczowym momencie wyścigu" prezydenckiego.

Politico: jego poparcie dla Kamali Harris ważniejsze niż Beyonce i Taylor Swift

Politico: jego poparcie dla Kamali Harris ważniejsze niż Beyonce i Taylor Swift

Źródło:
Politico, tvn24.pl

Dostawy 600-700 tysięcy ton ryżu rocznie, wypłaty w wysokości około 200 milionów dolarów, a także dostęp do technologii kosmicznych - to według południowokoreańskich mediów ofiaruje Rosja Korei Północnej w zamian za żołnierzy i sprzęt wojskowy do walki z Ukrainą. Kreml może także zaoferować reżimowi w Pjongjangu wsparcie wojskowe w razie zaostrzenia napięcia na Półwyspie Koreańskim - pisze dziennik "The Korean Herald".

Ryż za żołnierzy i sprzęt. Co zyska reżim?

Ryż za żołnierzy i sprzęt. Co zyska reżim?

Źródło:
PAP

Czterech nastolatków zostało rannych, w tym dwóch poważnie, w ataku z użyciem między innymi siekiery na pokładzie kolejki podmiejskiej - poinformowała paryska policja. Zarówno cztery ranne osoby, jak i zatrzymany niedługo później jeden z napastników, są w wieku 16-17 lat.

Atak w kolejce podmiejskiej z użyciem siekiery, kija i miecza, rannych czterech nastolatków

Atak w kolejce podmiejskiej z użyciem siekiery, kija i miecza, rannych czterech nastolatków

Źródło:
Guardian, BFMTV, Tribune de Geneve

Stacja TVN24 w październiku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,83 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura poinformowała, że śledztwo w sprawie zabójstwa Jolanty Brzeskiej zostało umorzone. Powodem jest "brak danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu zabronionego".

Śledztwo w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej umorzone

Śledztwo w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej umorzone

Źródło:
tvn24.pl

Rząd wprowadzi bony na ubrania z drugiej ręki i dopłaty dla przedsiębiorców chcących otworzyć sklep typu second hand, a to wszystko po to, by zapobiegać zmianom klimatycznym - tak przynajmniej sądzą internauci i przypisują ową zapowiedź wiceministrze klimatu Urszuli Zielińskiej. Tylko że ta nigdy takich słów nie wypowiedziała.

Bony na zakupy w lumpeksach? Tego ministra nie zapowiadała

Bony na zakupy w lumpeksach? Tego ministra nie zapowiadała

Źródło:
Konkret24
Diagnoza, recepta i lekarstwo. Doktor Trump chce drugiej operacji

Diagnoza, recepta i lekarstwo. Doktor Trump chce drugiej operacji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jak dotąd to demokraci chętniej korzystali z możliwości wczesnego głosowania, jednak w 2024 roku korzystają z niego tłumnie również wyborcy republikańscy. Analizujący dane naukowcy zastanawiają się, co oznacza to dla wyborów prezydenta USA. I jeden wniosek jest oczywisty.

Ponad 78 milionów wyborców już oddało swój głos. Analitycy wiedzą, co to oznacza dla wyborów

Ponad 78 milionów wyborców już oddało swój głos. Analitycy wiedzą, co to oznacza dla wyborów

Źródło:
NYT, Forbes, ABC News, Bipartisal Policy Center

Jolanta i Natalia Romiszewski to matka i córka, mieszkają w Pensylwanii. W nadchodzących wyborach prezydenckich Jolanta popiera kandydata republikanów Donalda Trumpa, a Natalia - demokratkę Kamalę Harris. Czy przedwyborcza polaryzacja odbija się na ich relacjach? O tym rozmawiała z nimi dziennikarka "Faktów" TVN Katarzyna Kolenda-Zaleska.

Matka głosuje na Trumpa, córka na Harris. "Jest mi smutno"

Matka głosuje na Trumpa, córka na Harris. "Jest mi smutno"

Źródło:
tvn24

Amerykański system wyborczy sprawia, że w stanach kluczowych (wahających się) rozstrzyga się przyszłość całego kraju. Jak wyglądają ostatnie sondaże i średnia sondażowa w Pensylwanii, Karolinie Północnej, Georgii, Michigan, Arizonie, Wisconsin i Nevadzie?

Kto prowadzi w stanach kluczowych? Co mówi nam średnia sondaży

Kto prowadzi w stanach kluczowych? Co mówi nam średnia sondaży

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Przez całą noc z 5 na 6 listopada oraz następnego dnia dziennikarze TVN i TVN24 będą na bieżąco relacjonować wydarzenia związane z wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. We wtorek o godzinie 23:00 w TVN24 i TVN24 GO rusza program "Czas decyzji. Ameryka wybiera".

"Czas decyzji. Ameryka wybiera". Wydanie specjalne w TVN24

"Czas decyzji. Ameryka wybiera". Wydanie specjalne w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Równolegle z kampanią kandydatów na prezydenta Stanów Zjednoczonych trwa ostra walka dezinformacyjna w sieci, której głównym celem już teraz jest podważenie wyniku głosowania. Stąd w mediach społecznościowych pojawią się przekazy o tym, że "maszyny do głosowania odmówiły wybrania Donalda Trumpa" czy "jeden pan głosował 29 razy". Pokazujemy, dlaczego są nieprawdziwe.

"Głosował 29 razy", "głosowałem w dwóch miejscach". Dezinformacja przed wyborami

"Głosował 29 razy", "głosowałem w dwóch miejscach". Dezinformacja przed wyborami

Źródło:
Konkret24

Wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych będzie miał wpływ nie tylko na gospodarkę USA, ale również będzie wiązał się z konsekwencjami dla rynków całego świata - zwracają uwagę analitycy Credit Agricole.

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Źródło:
tvn24.pl

Tomasz Jakubiak, juror popularnego programu kulinarnego "MasterChef", opowiedział w "Dzień dobry TVN" o swoim życiu z nowotworem. - To było strasznie trudne, że nie mogę zaprowadzić dziecka do przedszkola, nie mogę pójść na spacer, nie mogę pójść z kumplami na kawę - przyznał. Według jego żony Anastazji, życie jest teraz "zupełnie inne". - On na zewnątrz jest bardzo silny i wszystkim chce pokazać, że walczy - mówiła. Dodała, że mimo wszystko pojawia się "kruchość, lęk, strach".

"Już było tak, że nie byłem w stanie dojść z łazienki do sypialni". Tomasz Jakubiak o chorobie

"Już było tak, że nie byłem w stanie dojść z łazienki do sypialni". Tomasz Jakubiak o chorobie

Źródło:
Dzień Dobry TVN