W nocy na plac budowy inwestycji "Polimery Police" wjechał nietypowy pojazd, a na nim 96-metrowa kolumna. To splitter, który ma służyć do uzyskiwania propylenu o czystości 99,6 procent. - To urządzenie jest największe i najcięższe, jakie zostało przetransportowane do portu w Policach - wyjaśniał Andrzej Łuc, prezes zarządu portu. Transport trwał 4 godziny, zorganizowano go w nocy.
To była niezwykła operacja logistyczna - podkreślali przedstawiciele Grupy Azoty, która w podszczecińskich Policach budują kompleks "Polimery Police". Splitter - gigantyczne urządzenie ważące 888 ton, o wysokości 96 metrów - musiało zostać przetransportowane w poziomie z Portu Barkowego w Policach na teren budowy.
- To urządzenie jest największe i najcięższe, jakie zostało przetransportowane do portu w Policach i najważniejsze dla inwestycji "Polimery Police" - powiedział Andrzej Łuc, prezes Zarządu Morskiego Portu Police.
5,5 kilometra w cztery godziny
Konstrukcja przypłynęła do portu z Chin w niedzielę, 14 lutego. - Przygotowanie do rozpoczęcia transportów wielkogabarytowych trwały wiele miesięcy - mówi Andrzej Niewiński, prezes Zarządu Grupy Azoty Polyolefins S.A. Konieczne było między innymi wyznaczenie bezpiecznej trasy transportu i odpowiednie przygotowanie dróg dojazdowych, a także budowa tymczasowego mostu na trasie.
Ogromne urządzenie zostało zainstalowane na platformach samojezdnych SMPT i przetransportowane wzdłuż oczyszczalni ścieków. Transport drogami publicznymi realizowany był w godzinach nocnych, aby ograniczyć ewentualne utrudnienia. We wtorek około godziny 3 w nocy kolumna pojazdów dotarła na miejsce. Odległość 5,5 kilometra przebyła w cztery godziny.
Transport obserwowało wielu mieszkańców Polic, w tym jej burmistrz Władysław Diakun. - To jest wielkie przedsięwzięcie. W Policjach to jest pierwsze takie wydarzenie w historii - powiedział dziennikarzom TVN24.
Instalacja splittera, jak podkreśla inwestor, Grupa Azoty, to "kluczowy kamień milowy realizacji inwestycji" w Policach. Urządzenie służy do rozdzielenia propylenu i nieprzereagowanego propanu, dzięki czemu możliwe będzie uzyskanie produktu o czystości wynoszącej minimalnie 99,6 procent propylenu. Takie parametry umożliwią późniejszą produkcję polipropylenu o najwyższej jakości - wyjaśniono.
Źródło: TVN24 Szczecin
Źródło zdjęcia głównego: TVN24