Do Gdyni wpłynęły okręty NATO, które wezmą udział w największych od siedmiu lat ćwiczeniach morskich Steadfast Jazz. Wśród nich są jednostki Stałego Zespołu Sił Przeciwminowych, które dziś świętują 40. lecie powstania i są otwarte dla zwiedzających. Nam udało się wejść na pokład jednostki dowodzącej, polskiego okrętu ORP "Kontradmirał Xawery Czernicki".
Okręty Stałego Zespołu Sił Przeciwminowych NATO zacumowane są w basenie VIII Portu Wojennego. Do Gdyni wpłynęły w sobotę. Niebawem m.in. te jednostki wezmą udział w największych w tym roku ćwiczenia sił NATO oraz krajów partnerskich sojuszu, nazwanych Steadfast Jazz 2013. Pierwszy w historii tak dużą operacją dowodzić będzie Polak, komandor Mariusz Kościelski.
Otwarte dla zwiedzających
W manewrach weźmie udział m.in. Zespół Obrony Przeciwminowej, który sprawdzi wyznaczone akweny pod kątem obecności min morskich oraz innych obiektów, które mogłyby utrudnić transport morski. W skład Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO wchodzi obecnie polski okręt dowodzenia ORP "Kontradmirał Xawery Czernicki" oraz pięć niszczycieli min: BNS Narcis (Belgia), ENS Admiral Cowan (Estonia), FGS Dillingen (Niemcy), HNLMS Makkum (Holandia) i HNOMS Rauma (Norwegia).
Uniwersalny ORP "Kontradmirał Xawery Czernicki"
Jak tłumaczył kmdr ppor. Czesław Cichy z Biura Prasowego MW, we wtorek obchodzono 40. urodziny tej formacji. – Z tego powodu udostępniamy do zwiedzania wszystkie okręty należące do zespołu m.in. jednostkę dowodzącą, czyli "Kontradmirał Xawery Czernicki" – mówił.
Zdaniem kpt. mar. Piotra Wojtasa, rzecznika prasowego Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO, ORP "Kontradmirał Xawery Czernicki" to bardzo charakterystyczna, uniwersalna jednostka. - Jest ona bardzo potrzebna temu zespołowi ze względu na to, że może uzupełniać zapasy paliwa innych okrętów w morzu i nie trzeba w tym celu wchodzić do portu, może także w morzu podawać okrętom wodę - opowiadał.
Ponadto zauważył, że jednostka może przewozić dla innych okrętów części zapasowe, a także służyć jako szpital. - Znajduje się na nim bowiem ambulatorium, jak i komora dekompresyjna, w której możemy leczyć wypadki nurkowe. Możemy przyjąć również śmigłowiec, którym na paletach dostarczane mogą być potrzebne materiały, czy też na jego pokładzie ranni mogą być ewakuowani do szpitala - tłumaczył Wojtas. Wszystkie sześć okrętów można zwiedzać we wtorek i w środę w godzinach od 14:00 do 16:00 w Porcie Wojennym w Gdyni.
Dodatkowo w tych samych godzinach swoje pokłady dla publiczności otworzą dwie największe jednostki biorące udział w ćwiczeniach - holenderska jednostka dowodzenia i kontroli HNLMS De Ruyter - pełniąca podczas manewrów rolę okrętu flagowego - oraz włoski niszczyciel ITS Duilio. Okręty można było zwiedzać już w weekend.
Największe manewry
W Steadfast Jazz 2013 udział weźmie ok. 6 tys. żołnierzy z 14 krajów. Manewry potrwają od 2-9 listopada. Będą to największe od lat manewry NATO, zarazem test gotowości sił odpowiedzi NATO. Polska Marynarka Wojenna do udziału w manewrach Steadfast Jazz 2013 skierowała m.in. okręt podwodny ORP Sokół, czy fregatę rakietową ORP Gen. T. Kościuszko.
Macie może zdjęcia okrętów? A może udało się Wam wejść na pokład jednostki? Opisujcie wyjątkowe historie, przysyłajcie zdjęcia i filmy na kontakt24@tvn.pl lub zamieszczajcie je na stronie kontakt24.tvn.pl.
Okręty można zwiedzać w Porcie Wojennym w Gdyni:
Autor: aja,dp/par / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: Marynarka Wojenna RP | Grzegorz Waletko