Na przedmioty z epoki brązu natrafił w trakcie poszukiwań na terenie Nadleśnictwa Starogard (woj. pomorskie) jeden z pasjonatów historii. To przede wszystkim toporki sprzed około 3500 lat oraz fibula, której używano około dwa tysiące lat temu. Znaleziska zostały zabezpieczone przez konserwatora zabytków.
O "sensacyjnym odkryciu" poinformowało w mediach społecznościowych Nadleśnictwo Starogard. Kilka dni wcześniej pasjonat historii udał się do lasu z wykrywaczem metali. Znalazł toporki z epoki brązu.
"Wiek toporków określa się wstępnie na około 3500 lat. Przedmioty te mogły służyć pierwotnie do rąbania drewna, cięcia bądź też do walki. Byliśmy szczerze zdumieni, w jak świetnym stanie zostały zachowane" - podkreślili leśnicy.
Fibula sprzed 2000 lat
Oprócz toporków w ręce mężczyzny trafiła fibula, która znajdowała się niedaleko od pierwszego znaleziska.
"Jej wiek ocenia się na około 2000 lat. Fibula służyła dawniej do spinania szat, traktowano ją też jako ozdobę. Często były wręczane w podarunku a bogate zdobienia świadczyły o zamożności właściciela" - przekazało nadleśnictwo.
Czytaj też: "Wotum dla bóstw" z epoki brązu trafiło do muzeum w Kamieniu Pomorskim Leśnicy zaznaczyli, że "pan Denis działał na podstawie uzyskanego pozwolenia na wykonywanie tego typu poszukiwań z użyciem wykrywacza metali". Dodali również, że znaleziska zostały zabezpieczone przez konserwatora zabytków z Gdańska.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Nadleśnictwo Starogard