"Wotum dla bóstw" z epoki brązu trafiło do muzeum w Kamieniu Pomorskim

301456885_5374806855967436_8790524611387407685_n
"Wotum dla bóstw" z epoki brązu trafiło do muzeum w Kamieniu Pomorskim
Źródło: Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Siekierka i dwa dłuta datowane na epokę brązu zostały znalezione przez mieszkańca Świnoujścia, który prowadził poszukiwania przy pomocy wykrywacza metali. Archeolodzy podejrzewają, że przedmioty mogły być darem wdzięczności dla bóstw. Trafiły do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

Artefakty zostały odkryte w 2022 roku podczas legalnych poszukiwań na terenie powiatu kamieńskiego (woj. zachodniopomorskie). Przy pomocy wykrywacza metali znalazł je mieszkaniec Świnoujścia. Odkrywca przekazał zabytki do Starostwa Powiatowego w Kamieniu Pomorskim, a następnie decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie zostały przekazane do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim.

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej ma nowe eksponaty
Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej ma nowe eksponaty
Źródło: Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Skarby datowane są na II-III okres epoki brązu ( 1700-1100 rok p.n.e.). To siekierka z podniesionymi brzegami o długości 17,5 cm, dłuto z podniesionymi brzegami o długości 20,4 cm oraz drugie dłuto o długości 11,7 cm.

Dowód wdzięczności dla bóstw

Według badaczy zabytki mogły zostać zdeponowane ponad trzy tysiące lat temu jako dar wdzięczności dla lokalnych bóstw podczas dorocznych świąt związanych z przesileniem letnim lub zimowym.

- W epoce brązu powszechnymi darami składanymi bóstwom była przede wszystkim broń - jak miecze, sztylety, noże, toporki, oszczepy - jak również różnego rodzaju ozdoby, zarówno męskie jak i żeńskie - fibule do spinania szat, naszyjniki, naramienniki, bransolety. Spotyka się również ozdoby uprzęży końskiej, między innymi tak zwane guzy-krępulce. Składano również ofiary z ludzi, jednak nie mamy takich odkryć na terenie naszego kraju - tłumaczy dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej Grzegorz Kurka.

W przypadku siekierki zachował się pierścień mocujący niegdyś drewnianą rękojeść, a pod nim fragmenty drewna. Być może pozwoli to na wykonanie badań radiowęglowych C14 i dokładne wydatowanie zabytku.

Zabytki można już oglądać na stałej wystawie poświęconej odkrytym w ostatnich latach na terenie powiatu kamieńskiego skarbom z epoki brązu.

Źródło: Google Maps
TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Czytaj także: