W rejonie Mierzei Wiślanej trwają manewry wojskowe pod kryptonimem Zalew-23, których gospodarzem jest 16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana z Olsztyna. W ćwiczeniu uczestniczy 2,5 tysiąca żołnierzy. W ich trakcie okręty Marynarki Wojennej po raz pierwszy wykorzystają przekop Mierzei Wiślanej.
Od poniedziałku (27 marca) do piątku (31 marca) będą trwać manewry wojskowe 16. Dywizji Zmechanizowanej we współpracy z wojskami sojuszniczymi pod kryptonimem Zalew-23. Działania odbywają się w rejonie Mierzei Wiślanej.
Ćwiczenie są prowadzone we współpracy z Batalionową Grupą Bojową NATO, Marynarką Wojenną, Wojskami Obrony Terytorialnej oraz Wojskami Inżynieryjnymi. W sumie udział ma wziąć 2,5 tysiąca żołnierzy, 500 jednostek sprzętu bojowego i logistycznego.
Ćwiczenia Marynarki Wojennej na Mierzei Wiślanej
We wtorek byliśmy świadkami załadunku ok. 15 pojazdów gąsienicowych na jednostkę ORP Toruń, która popłynie w stronę granicy z obwodem kaliningradzkim na Zalewie Wiślanym.
Jak informuje media rzecznik 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej major Magdalena Kościńska, są to największe manewry realizowane przez dywizję w tym roku. Scenariusz ćwiczenia zakłada realizację zadań nie tylko na obszarze Mierzei Wiślanej, ale również na Przykoszarowym Placu Ćwiczeń Modrzewinie, w 22 Bazie Lotniczej w Malborku oraz w Porcie Wojennym w Gdyni.
Czytaj też: Remont ORP Orzeł w Stoczni Wojennej w Gdyni
Jak wyjaśniła mjr Kościńska, jako główny element ćwiczenia zaplanowano wykonanie przeprawy przez Mierzeję Wiślaną przez pododdziały 15 Brygady Zmechanizowanej oraz Batalionową Grupę Bojową eFP przy wsparciu żołnierzy Wojsk Inżynieryjnych. Żołnierze wykonają przeprawę za pomocą Transporterów PTS-M oraz zrealizują transport uszkodzonego sprzętu. Ponadto batalion zmotoryzowany 15BZ będzie prowadził walkę o odzyskanie obiektu.
Szkolą się na wypadek zagrożenia
Głównymi celami ćwiczenia jest demonstracja zdolności pododdziałów i oddziałów 16 Dywizji Zmechanizowanej do odpowiedzi na zagrożenia o charakterze militarnym i niemilitarnym z morza, z wykorzystaniem nowej drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną, w rejonie przygranicznym na Zalewie Wiślanym.
Wśród potencjalnych scenariuszów, na które przygotowują się żołnierze, są: skuteczne prowadzenie działań w przypadku ataku terrorystycznego, prowadzenie rozpoznania przez Marynarkę Wojenną na kierunku Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego, prowadzenie działań demonstracyjnych na kierunku Zatoki Gdańskiej oraz działanie w sytuacji wystąpienia skażeń - informuje 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana.
Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: TVN24