Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wysłała list do prezydenta RP Andrzeja Dudy. Poprosiła w nim, aby nie podpisywał specustawy dotyczącej przejęcia przez rząd terenu na Westerplatte. - Pani prezydent będzie nam dziękować za kilka lat, że wreszcie to miejsce wygląda godnie - bez wstydu, bez zażenowania, bo tak niestety wygląda dziś- skomentował apel Dulkiewicz wiceminister kultury Jarosław Sellin.
Po przyjęciu w piątek przez Sejm poprawek Senatu do specustawy w sprawie budowy Muzeum Westerplatte, trafiła ona do decyzji prezydenta. Może on ustawę podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.
Właśnie dlatego prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wysłała do prezydenta RP Andrzeja Dudy list, o czym poinformowała w sobotę na konferencji prasowej.
- Ostatnią nadzieją jest kończący proces legislacyjny w Polsce prezydent Andrzej Duda. Wczoraj po południu wysłałam list do pana prezydenta Andrzeja Dudy prosząc go o zawetowanie specustawy lub też skierowanie jej do Trybunały Konstytucyjnego - mówiła do dziennikarzy.
Jak dodała, wskazała w liście na "wiele nieprawidłowości, które działy się podczas tego procesu legislacyjnego".
- Na te nieprawidłowości również wskazywali legislatorzy, zarówno w Sejmie, jak i w Senacie. Mam nadzieję, że pan prezydent Andrzej Duda, który wielokrotnie podkreślał, zarówno na początku swojej prezydentury, ale także w orędziach kierowanych do Polek i Polaków, że jest tym, który łączy a nie dzieli, w tym wypadku wysłucha mojego apelu, ale także apelu kierowanego z różnych stron - dodała Dulkiewicz.
Sellin: pani prezydent będzie nam dziękować za kilka lat, że wreszcie to miejsce wygląda godnie
Wiceminister kultury Jarosław Sellin odnosząc się do apelu Dulkiewicz powiedział, że "odnotował w ubiegłym tygodniu informację o tym, że prezydent jest gotowy w miarę szybko podpisać ustawę o budowie Muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939".
- Wydaje mi się, że dla każdego, kto myśli o tym, żeby Polska polityka historyczna i święte miejsca dla Polaków, wyglądały godnie i żeby pracowały też na wiedzę na nasz temat w kraju i świecie, oczywiste jest, że wreszcie takie muzeum powinno powstać - podkreślił wiceminister. Jak zauważył, miasto Gdańsk miało możliwość przez ponad ćwierć wieku zbudowania takiego muzeum.
- Nie zbudowało, więc na zasadzie pomocniczości, wkracza władza państwowa - rząd, ministerstwo, inwestor dobry, czyli Muzeum II Wojny Światowej. Zbudujemy to muzeum - zapewnił wiceszef MKiDN.
- Myślę, że pani prezydent będzie nam dziękować za kilka lat, że wreszcie to miejsce wygląda godnie - bez wstydu, bez zażenowania, bo tak niestety wygląda dziś - dodał Sellin.
Wiceminister zaprosił także prezydent Gdańska na uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939, która odbędzie się 1 września na terenie półwyspu Westerplatte, przy elektrowni, oryginalnym budynku z 1939 roku. Sellin powtórzył także prośbę do prezydent Dulkiewicz o "oddelegowanie czterech osób, przez nią wskazanych, do komitetu budowy Muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939" oraz o "oddelegowanie, jakiejś osoby przez nią, do Rady Muzeum II Wojny światowej". Jak mówił, "ta prośba jest właściwie formułowana od dwóch lat".
- Na terenie Gdańska istnieje wspaniałe muzeum, a miasto nie oddelegowało, mimo naszych próśb, swojego przedstawiciela do rady tego muzeum - wyjaśnił wiceminister.
Specustawa dotycząca Westerplatte
W piątek Sejm przyjął 13 poprawek Senatu do specustawy w sprawie budowy Muzeum Westerplatte.
Ustawa o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - w myśl jej autorów, posłów PiS - ma usprawnić budowę plenerowego Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Posłowie PiS chcą m.in., by Westerplatte - lepiej niż dotychczas - ukazywało heroizm polskich żołnierzy, którzy w 1939 r. stawili opór w tym miejscu po agresji III Rzeszy Niemieckiej na Polskę. Ich zdaniem teren ten nie jest należycie wykorzystany dla polskiej pamięci. Specustawa zakłada budowę na terenie Westerplatte placówki muzealnej, która ma być oddziałem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Placówka miałyby działać na terenach dziś będących w gestii m.in. wojska i Straży Granicznej, ale również tych należących do miasta Gdańsk. Wśród tych ostatnich terenów są m.in. działki, na których zlokalizowana jest Wartownia nr 1, relikty budowli obronnych stanowiących niegdyś elementy wojskowej składnicy, a także wzgórze z Pomnikiem Obrońców Wybrzeża.
Zasady i warunki
Specustawa określa m.in. inwestycje w zakresie budowy muzeum, w tym roboty budowlane, dostawy lub usługi z tym związane, a także jego lokalizację na terenie obejmującym obszar położony na półwyspie Westerplatte w Gdańsku.
Precyzuje również zasady, warunki i tryb przygotowania oraz realizacji inwestycji w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, określa organy właściwe w sprawach przygotowania i realizacji inwestycji oraz że inwestorem jest Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Zakłada m.in. budowę na terenie Pola Bitwy na Westerplatte obiektów budowlanych służących realizacji celów statutowych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, w tym udostępnianiu zbiorów Muzeum, a także budowę innych instalacji, urządzeń i obiektów niezbędnych do wybudowania i funkcjonowania Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Ustala zasady zabezpieczenia Pola Bitwy na Westerplatte przed zniszczeniem lub uszkodzeniem oraz zapewnienia porządku i czystości na terenie Pola Bitwy na Westerplatte.
Westerplatte należy do kilkunastu właścicieli
Grunty na półwyspie Westerplatte należą do kilkunastu właścicieli - są wśród nich m.in. Straż Graniczna, a także prywatne i państwowe firmy. Jednak większość terenu, na którym w okresie międzywojennym działała Wojskowa Składnica Tranzytowa, należy dziś do miasta Gdańsk. Władze Gdańska, a także część środowiska muzealników i historyków, krytykowali specustawę od momentu złożenia jej projektu. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oceniała, że ustawa jest próbą przejęcia Westerplatte przez władze centralne. Prezydent Gdańska prezentowała swoje stanowisko m.in. pod koniec czerwca na spotkaniu z wiceministrem kultury Jarosławem Sellinem. Wiceszef MKiDN zaproponował po rozmowie, by przedstawiciele miasta Gdańska weszli do komitetu honorowego budowy Muzeum Westerplatte i mieli wpływ na jego kształt. Prezydent Gdańska poinformowała z kolei po spotkaniu, że złożyła Sellinowi ofertę, aby tereny miasta nadal pozostały jego własnością i zostały wniesione do powstającego Muzeum Westerplatte, a sama instytucja była współtworzona i współprowadzona przez samorząd i stronę rządową. Teraz specustawa ws. budowy Muzeum Westerplatte trafi do podpisu prezydenta. Jeśli prezydent ją podpisze, wejdzie w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: MAK/pm / Źródło: TVN24/PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24