Wybitny naukowiec, twórca Stacji Morskiej w Helu, zagorzały obrońca bałtyckiej fauny i flory - tak na Pomorzu zostanie zapamiętany prof. Krzysztof Skóra. Informacja o śmierci naukowca pojawiła się w sobotę rano. Tę smutną wiadomość potwierdził sekretarz helskiego urzędu miasta oraz władze Uniwersytetu Gdańskiego.
Niespodziewanie w sobotę rano pojawiła się informacja o śmierci prof. Krzysztofa Skóry, znanego biologa, cenionego ichtiologa i członka Polskiej Akademii Nauk. Profesor zasłynął jako twórca i kierownik Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu oraz działającego przy niej fokarium.
- Mogę tylko potwierdzić tą smutną informację, która dotarła do mnie niespełna kilka godzin temu. Nie znam szczegółów. Flagi na półwyspie zostały opuszczone do połowy masztu - mówi Marek Dykta, sekretarz Urzędu Miasta w Helu.
Naukowiec z pewnością zostanie zapamiętany jako zagorzały obrońca bałtyckiej fauny i flory. Dykta podkreśla, że prof. Skóra był i zawsze będzie ważną postacią dla Helu. - To wielka strata. Profesor zaczął tutaj działać w latach 90. On w dużej mierze stworzył to miejsce, za co otrzymał tytuł honorowego obywatela Helu - dodaje Dykta.
Nad śmiercią profesora ubolewają również pracownicy Uniwersytetu Gdańskiego. Na stronie internetowej uczelni pojawiło się w tej sprawie specjalny komunikat.
Stworzył Stację Morską
Krzysztof Skóra urodził się 30 września 1950 r. Ukończył oceanografię na Wydziale Biologii, Geografii i Oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego. W 1992 r. z jego inicjatywy powstała Stacja Morska Instytut Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. To jedyna tego typu placówka badawcza w Polsce. To tam prowadzi się badania nad ekologią ryb i nad sposobami ochrony rzadkich gatunków bałtyckiej flory i fauny. Jednym z głównych celów instytucji było przywrócenie populacji szarych fok na polskim wybrzeżu.
Profesor Skóra był autorem wielu publikacji naukowych. W 2008 r. został laureatem Szwedzkiej Nagrody Bałtyku ustanowionej przez szwedzki rząd. W tym samym roku wyróżniono go również prestiżową nagrodą Travelery przyznawaną przez National Geographic Traveler i National Geographic Polska. "Wodnego Nobla" otrzymał za wkład w ochronę fauny Morza Bałtyckiego. Wówczas doceniono jego działalność na rzecz morświnów, którym grozi wyginięcie.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa / Źródło: TVN 24 Pomorze/PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24