Gdynia przed wielką zmianą. Kandydaci deklarowali powyborczą współpracę

Źródło:
TVN24, PAP
Gdynia przed wielką zmianą. Kto zastąpi Wojciecha Szczurka?
Gdynia przed wielką zmianą. Kto zastąpi Wojciecha Szczurka?TVN24
wideo 2/5
Gdynia przed wielką zmianą. Kto zastąpi Wojciecha Szczurka?TVN24

Nikt nie spodziewał się, że ta dwójka zmierzy się w II turze wyborów na prezydenta Gdyni. A jednak to właśnie Aleksandra Kosiorek i Tadeusz Szemiot zdołali przekonać do siebie większą rzeszę mieszkańców, niż zrobił to rządzący przez ponad 26 lat prezydent Wojciech Szczurek. W niedzielę przekonamy się kto zajmie jego miejsce.

Wyniki I tury wyborów w Gdyni wywołały niemałą sensację. Okazało się, że po blisko 26 latach w mieście dojdzie do zmiany, a urzędujący prezydent Wojciech Szczurek będzie zmuszony oddać swój fotel któremuś z kontrkandydatów. Zabrakło dla niego miejsca w II turze. Weszli do niej natomiast: prawniczka Aleksandra Kosiorek z ramienia federacji Gdyński Dialog oraz wieloletni radny Koalicji Obywatelskiej Tadeusz Szemiot. Kandydatka zdobyła w I turze 34,43 proc. głosów, a jej kontrkandydat - 25,85 proc.

PRZECZYTAJ: "Szczurek był na potykaczach, dmuchańcach, trolejbusach. Obkleił miasto swoją twarzą". Co się stało w Gdyni? Wiadomo już, że bez względu na wynik niedzielnych wyborów, zarówno Gdyński Dialog, jak i KO, będą zmuszeni szukać koalicjantów w Radzie Miasta. Zarówno Kosiorek, jak i Szemiot deklarowali, że zamierzają współpracować i powierzyć sobie wzajemnie funkcję wiceprezydenta.

KO rujnuje szansę na współpracę?

Nie wiadomo jednak, czy planów tych nie przekreśli fala hejtu, która - zdaniem Gdyńskiego Dialogu - wylała się na Aleksandrę Kosiorek. Komitet oskarżył Koalicję Obywatelską o prowadzenie nieczystej kampanii wyborczej. Działacze Gdyńskiego Dialogu ujawnili bowiem nagranie, na którym nowo wybrana radna z ramienia Koalicji Obywatelskiej Larysa Kramin rozmawia z młodym mężczyzną pytającym na kogo ma głosować w wyborach prezydenckich. Lokalna polityk z KO przekonuje, że ma twarde dowody, że za Kosiorek stoją ludzie z PiS. "Z Olą jest taka sytuacja, jak z Andrzejem Dudą" – twierdzi w nagraniu Kramin. Jak dodaje, nieznaną prawniczkę związaną ze Strajkami Kobiet – Aleksandrę Kosiorek wyciągnął Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski, wcześniej pracujący z Wojciechem Szczurkiem i w biurze u posła PiS Marcina Horały. "Za nią stoją prawicowcy" – mówi w nagraniu Kramin. Dodała, że w ten sposób tylnymi drzwiami do władzy chce dojść PiS.

Kosiorek oceniła, że środowisko Koalicji Obywatelskiej robi wszystko, żeby po wyborach ich współpraca nie była możliwa i zaapelowała do swojego kontrkandydata, by zatrzymał hejt. Podkreśliła, że stała zarówno z kobietami w obronie praw kobiet, jak i podczas demonstracji w związku ze zmianami w wymiarze sprawiedliwości. Kandydatka stała się rozpoznawalna w Gdyni po protestach ws. reformy sądownictwa i po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. - Nie da mi się zarzucić, że działam na rzecz PiS - oświadczyła.

Koniec "samotnej wyspy"?

Sondaże w lokalnych mediach wskazują na wi.eksze szanse Kosiorek. Jeżeli rzeczywiście tak się stanie, Trójmiastem rządzić będą same kobiety. W I turze zwyciężyły bowiem Aleksandra Dulkiewicz, dotychczasowa prezydent Gdańska oraz Magdalena Czarzyńska-Jachim, która w grudniu objęła funkcję komisarza Sopotu. Nowym wojewodą pomorskim została zaś Beata Rutkiewicz.

W przypadku wygranej, Aleksandra Kosiorek zapowiada audyt finansów miasta i jednostek miejskich oraz przegląd umów wieloletnich i wszystkich umów związanych z promocją miasta, ponieważ - jej zdaniem - największym wyzwaniem jest zmniejszenie zadłużenia Gdyni i odbudowanie zaufania do władzy samorządowej.

Według kandydatki, Gdynia powinna skupić się na inwestycjach dzielnicowych, współpracy z gminami sąsiednimi w szczególności w zakresie wspólnych projektów, budowie dialogu społecznego i realnych konsultacjach. Jak podkreśla, to właśnie dialog z mieszkańcami był jedną z bolączek ustępujących władz miasta. Przekonuje, że dotychczasowa władza nie rozmawiała z mieszkańcami, a skupiała się na utrzymaniu władzy absolutnej, ale nie realizowała żadnych istotnych inwestycji.

- Od lat obserwowaliśmy budowanie strategii samotnej wyspy, koncentrowanie się na promocji i propagandzie. Brak jest spójnej wizji miasta i wyznaczenia kierunków i obszarów preferowanego rozwoju - mówi.

Szemiot z poparciem byłego prezydenta

W czwartek, 18 kwietnia, w pierwszym, oficjalnym wystąpieniu po ogłoszeniu pierwszej tury wyborów samorządowych w Gdyni wieloletni prezydent Wojciech Szczurek udzielił poparcia kandydatowi Koalicji Obywatelskiej, Tadeuszowi Szemiotowi.

- Jest wieloletnim gdyńskim radnym, doświadczonym samorządowcem, który rozumie jak działa miasto. Osoba, która swoją wieloletnią praca udowodniła, że kocha Gdynię. Spieraliśmy się w wielu sprawach, ale to normalne w demokracji. Uważam, ze jest w stanie przejąć stery Gdyni (...) - uargumentował.

Wcześniej kandydata poparł również minister sportu i turystyki Sławomir Niklas, podkreślając przy tym, że w Gdyni potrzebny jest ktoś, kto "nada miastu nową dynamikę z coraz nowocześniejszą infrastrukturą".

Zatrzyma "odpływ mieszkańców"?

Tadeusz Szemiot twierdzi, że największym wyzwaniem dla Gdyni jest demografia. Polityk Koalicji zapowiada, że chce zatrzymać odpływ mieszkańców, wprowadzając program mieszkaniowy ze wsparciem Banku Gospodarstwa Krajowego. "Musimy przywrócić Gdynię mieszkańcom, to ma być miasto, w którym się mieszka, a nie - które się odwiedza wakacyjnie" – zapowiada.

- Chcemy wejść do urzędu z już gotowymi projektami, które od razu zaczniemy realizować, tak by pod koniec mojej kadencji na różnych etapach przygotowań mieć 2,5 tys. mieszkań - od koncepcji do gotowych lokali z podpisaną umową wynajmu - dodaje.

Jako jeden z głównych filarów swojego programu wskazuje także poprawę gdyńskiego systemu transportowego. Jak zapowiada, od 2025 roku w Gdyni wprowadzony zostanie bilet okresowy, który "będzie zawierał w sobie komponent kolejowy".

- Innymi słowy, gdynianki i gdynianie, jeżeli zakupią bilet ZKM będą mogli również dzięki temu podróżować SKM, Polregio i w ten sposób będą mogli w znacząco łatwiejszy podróżować po aglomeracji trójmiejskiej – wyjaśnia. Wśród innych wyzwań, przed którymi - jego zdaniem - stoi gdyński samorząd, Szemiot wymienia m.in. konieczność przebudowy węzła Karwiny oraz budowy kolei do północnych dzielnic Gdyni.

Autorka/Autor:ng/gp

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości

Szpital, w którym operowany był prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, dostał w ciągu pięciu lat dotacje z Funduszu Sprawiedliwości sięgające niemal 18,5 miliona złotych - podał Onet. W sobotę portal tvn24.pl dotarł do nagrań z dwóch spotkań, które zarejestrował Tomasz Mraz, były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Nowe taśmy. "Pierwsze kolano RP" i miliony dla szpitala

Nowe taśmy. "Pierwsze kolano RP" i miliony dla szpitala

Źródło:
tvn24.pl, Onet

Polska ma prawdziwą rodzinę Soprano - odkryliśmy ją, gdy byłem prokuratorem generalnym. To bliscy Donalda Tuska - napisał w mediach społecznościowych lider Suwerennej Polski Zbigniew Ziobro. Były minister sprawiedliwości zabrał głos, podczas gdy od kilku dni mediach publikowane są fragmenty rozmów w aferze taśmowej, dotyczącej nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości.

Ziobro zabiera głos. Pisze o "prawdziwej rodzinie Soprano" 

Ziobro zabiera głos. Pisze o "prawdziwej rodzinie Soprano" 

Źródło:
tvn24.pl

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz na konferencji prasowej mówił o programie "Tarcza Wschód". - To jest operacja strategiczna dla bezpieczeństwa Polski - podkreślił. Tłumaczył, że program "ma na celu ochronę, obronę i zadbanie o każdy metr kwadratowy obszaru Rzeczypospolitej". Szczegóły "Tarczy Wschód" przedstawili wiceszef MON Cezary Tomczyk i szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Wiesław Kukuła.

"Największa operacja umacniania granicy od 1945 roku". Minister obrony o "Tarczy Wschód"

"Największa operacja umacniania granicy od 1945 roku". Minister obrony o "Tarczy Wschód"

Źródło:
TVN24, PAP

Mieszkaniec Łodzi odnalazł w lesie łagiewnickim leżącego przy drodze młodego mężczyznę. 24-latek był cały poparzony i trafił w stanie ciężkim do szpitala. Jak poinformowała tvn24.pl rzeczniczka łódzkiej policji, mężczyzna zmarł dzisiaj nad ranem. Okoliczności jego śmierci wyjaśnia Prokuratura Rejonowa Łódź-Bałuty.

Był poparzony i leżał w lesie. Mężczyzna nie żyje

Był poparzony i leżał w lesie. Mężczyzna nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

Polska Izba Handlowa złożyła wniosek o odrzucenie projektu poselskiego przywracającego dwie niedziele handlowe w każdym miesiącu. Jak ostrzega branża, "wejście w życie nowych regulacji doprowadzi do strat po stronie konsumentów oraz handlowców".

Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Branża zabrała głos

Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Branża zabrała głos

Źródło:
PAP

My istniejemy. Nie zapominajcie - mówią kupcy z Marywilskiej. Dwa tygodnie temu w gigantycznym pożarze większość z nich straciła majątki życia. Dzisiaj o godzinie 9.00 zaczęli losować miejsca w tymczasowych kontenerach, które na handel przygotowało miasto. Na miejscu pojawili się już w niedzielę, bo chcieli mieć pewność, że to losowanie przebiegnie spokojnie.

Termosy i koce przy Marywilskiej. Tak wyglądała noc w kolejce po kontenery 

Termosy i koce przy Marywilskiej. Tak wyglądała noc w kolejce po kontenery 

Źródło:
tvn24.pl

W Irlandii mieszka 120 tysięcy Polaków, a przez 20 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej były ich setki tysięcy - stwierdził irlandzki minister stanu do spraw promocji handlu, regulacji cyfrowych i firm Dara Calleary. Wskazał także, Polacy pracują głównie w branżach nowych technologii i usługach cyfrowych.

Polacy zadomowili się w irlandzkiej gospodarce

Polacy zadomowili się w irlandzkiej gospodarce

Źródło:
PAP

"Nie będę małpą w cyrku Michała Szczerby" - napisał Daniel Obajtek dzień przed jego planowanym przesłuchaniem na komisji śledczej do spraw afery wizowej. Były prezes Orlenu pisze też, że nie został skutecznie wezwany. Policja informowała, że kilkukrotnie podejmowała próby wręczenia mu wezwania na komisję.

Daniel Obajtek o komisji wizowej i kampanii. Pisze, kiedy "będzie do dyspozycji"

Daniel Obajtek o komisji wizowej i kampanii. Pisze, kiedy "będzie do dyspozycji"

Źródło:
tvn24.pl

Policja z Żuromina (Mazowieckie) zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzanych o handel fentanylem, substancją o działaniu 50 razy silniejszym od heroiny. Obaj zostali tymczasowo aresztowani. Grozi im do 12 lat więzienia.

Policja zatrzymała dilerów fentanylu

Policja zatrzymała dilerów fentanylu

Źródło:
PAP

Określałem to wendettą polityczną i nadal podtrzymuję to sformułowanie. Działania obecnego rządu, działania pana mecenasa Giertycha, dokładnie się w to wpisują - powiedział w TVN24 Michał Dworczyk z PiS. Przekonywał, że w czasie rządów PiS "nie miał wiedzy na temat funkcjonowania Ministerstwa Sprawiedliwości, bo Suwerenna Polska w sposób samodzielny kierowała resortem".

Dworczyk: Suwerenna Polska samodzielnie kierowała resortem sprawiedliwości. Ja nie miałem wiedzy

Dworczyk: Suwerenna Polska samodzielnie kierowała resortem sprawiedliwości. Ja nie miałem wiedzy

Źródło:
TVN24

Co najmniej kilkadziesiąt osób zginęło w czasie niedzielnego ataku powietrznego Izraela na Rafah w Strefie Gazy - donoszą zagraniczne agencje, powołując się na informacje palestyńskich lekarzy. Pociski miały spaść między innymi na namioty dla wysiedleńców. Wcześniej tego dnia Hamas wystrzelił w kierunku Tel Awiwu osiem rakiet, wszystkie zostały zestrzelone przez izraelskie wojsko.

Izraelskie pociski "uderzyły w namioty dla wysiedleńców". Wielu zabitych

Izraelskie pociski "uderzyły w namioty dla wysiedleńców". Wielu zabitych

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

W niedzielę Hamas, po raz pierwszy od czterech miesięcy, wystrzelił rakiety w kierunku Tel Awiwu. Agencja Reutera opublikowała nagranie, które ma pokazywać przygotowania oraz sam moment wystrzelenia. Izraelskie wojsko przekazało, że część rakiet została przechwycona, nie ma doniesień o ofiarach. W odpowiedzi jeszcze tego samego dnia Izrael przeprowadził krwawy atak na miasto Rafah w Strefie Gazy. Doniesienia mówią o nawet 50 ofiarach w ludności cywilnej, wśród których są dzieci.

Tak miał wyglądać atak, po którym nadeszła krwawa odpowiedź

Tak miał wyglądać atak, po którym nadeszła krwawa odpowiedź

Źródło:
Reuters, PAP

Szwedzki minister obrony Pal Jonson poinformował, że broniący się przed rosyjską inwazją Ukraińcy, "mają prawo" wykorzystywać szwedzką broń do rażenia celów na terenie Rosji. "O ile jest to zgodne z prawem wojennym" - podkreślił na łamach gazety "Hallandsposten".

Zielone światło dla Ukrainy od szwedzkiego ministra

Zielone światło dla Ukrainy od szwedzkiego ministra

Źródło:
PAP

23-letni mężczyzna trafił do szpitala po tym, jak został zaatakowany przy użyciu łatwopalnej substancji na stacji metra na Dolnym Manhattanie w Nowym Jorku - poinformowała policja, która zatrzymała podejrzanego. Według służb 49-latek w przeszłości dopuścił się podobnego ataku.

Atak w metrze. 23-letni pasażer oblany płonącą cieczą

Atak w metrze. 23-letni pasażer oblany płonącą cieczą

Źródło:
NBC New York, CBS News, USA Today

IMGW ostrzega przed kolejnym, burzowym dniem w części kraju. W dziewięciu województwach spodziewane są wyładowania atmosferyczne. Wraz z nimi pojawią się silne opady deszczu, porywisty wiatr i grad. Sprawdź, co przyniesie pogoda w poniedziałek.

Groźne zjawiska w ponad połowie województw. Tu ostrzega IMGW

Groźne zjawiska w ponad połowie województw. Tu ostrzega IMGW

Źródło:
IMGW
Przychodzi Matecki do Romanowskiego. "To wygląda bardzo słabo, panowie"

Przychodzi Matecki do Romanowskiego. "To wygląda bardzo słabo, panowie"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zaufana prokuratura Zbigniewa Ziobry w trzy tygodnie umorzyła sprawę dotyczącą sprzedaży nagrań z afery taśmowej Rosjanom - napisał "Newsweek". Umorzenie - jak podaje tygodnik - odbyło się "po cichu", a sprawa "toczyła się poza kontrwywiadem i prokuratorami wyspecjalizowanymi do walki ze szpiegostwem".

Zaufana prokuratura Ziobry i "umorzenie po cichu" w trzy tygodnie. Chodzi o sprzedaż nagrań z afery podsłuchowej

Zaufana prokuratura Ziobry i "umorzenie po cichu" w trzy tygodnie. Chodzi o sprzedaż nagrań z afery podsłuchowej

Źródło:
"Newsweek", TVN24

Co najmniej 18 osób nie żyje po burzach i tornadach, jakie nawiedziły w miniony weekend amerykańsie stany Teksas, Arkansas, Oklahoma i Kentucky. Jest wielu rannych. Żywioł niszczył domy, zrywał linie energetyczne i łamał drzewa. W jednym ze stanów ogłoszono stan wyjątkowy.

"Szkody są tak duże, że nie wiemy, od czego zacząć naprawy". Co najmniej 18 osób nie żyje

"Szkody są tak duże, że nie wiemy, od czego zacząć naprawy". Co najmniej 18 osób nie żyje

Źródło:
PAP, CNN

Meksykańskie miasto Puebla nawiedziła potężna burza gradowa. Ulice zasypała miejscami półtorametrowa warstwa lodu. Do zjawiska doszło nagle, podczas trwającej w kraju fali upałów.

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Źródło:
Reuters, El Pais

"Zwracamy się do Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz jej Członków z wnioskiem o niezwłoczne podjęcie działań zmierzających do wydania decyzji o przedłużeniu koncesji na rozpowszechnianie programu TVN Style" - apeluje Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji. Z kolei Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej dodaje, że "ze względu na poruszaną w ramach treści dostępnych w programie TVN Style tematykę oraz jego popularność, dostępność tego programu jest pożądana przez abonamentów i stanowi o ich atrakcyjności".

Brak koncesji dla kanału TVN Style. Organizacje medialne apelują do KRRiT

Brak koncesji dla kanału TVN Style. Organizacje medialne apelują do KRRiT

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl

Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce, odniósł się do działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która ciągle nie podjęła decyzji o przedłużeniu koncesji kanału TVN Style. Napisał, że "oświadczenie KRRiT, kwestionujące zasadność prowadzenia działalności w Polsce przez amerykańską firmę, podważa nasze wspólne wartości, dwustronne interesy i praworządność".

Brzezinski: oświadczenie KRRiT podważa nasze wspólne wartości

Brzezinski: oświadczenie KRRiT podważa nasze wspólne wartości

Źródło:
tvn24.pl

Nie da się policzyć, ile kobiet zbadało w sobotę swoje piersi, ile z nich dowiedziało się, że potrzebna jest pilna wizyta u lekarza. Na pewno wiele, bo aż w 90 miejscowościach polskie Amazonki uczyły chętne osoby, jak robić badania profilaktycznie w kierunku raka piersi. W niedzielę Dzień Matki. Akcja odbyła pod hasłem "Badamy nie tylko Mamy".

Dlaczego warto badać piersi? "Gdybym nie poszła wtedy na USG, dziś mogłoby mnie tutaj nie być"

Dlaczego warto badać piersi? "Gdybym nie poszła wtedy na USG, dziś mogłoby mnie tutaj nie być"

Źródło:
Fakty TVN