"Szczurek był na potykaczach, dmuchańcach, trolejbusach. Obkleił miasto swoją twarzą". Co się stało w Gdyni?

Źródło:
TVN24, PAP
Kto ubiega się o rządzenie Gdynią?
Kto ubiega się o rządzenie Gdynią?TVN24
wideo 2/5
Kto ubiega się o rządzenie Gdynią?TVN24

Po 26 latach panowania w Gdyni kończy się era Wojciecha Szczurka. Dotychczasowy prezydent przegrał walkę o fotel już w pierwszej turze. Dlaczego do tego doszło? "Uruchomił zmasowaną reklamę samego siebie. I to taką w stylu Korei Północnej. Inaczej nie można tego nazwać" - twierdzi Łukasz Piesiewicz z Miasta Wspólnego, gdyńskiego ruchu miejskiego. Uważa, że kandydat sam zraził tym do siebie wyborców.

Do drugiej tury wyborów na prezydenta Gdyni przeszła kandydatka Gdyńskiego Dialogu Aleksandra Kosiorek i Tadeusz Szemiot z Koalicji Obywatelskiej. Otrzymali odpowiednio 34,43 i 25,85 proc. głosów wyborców. Oboje podkreślają, że spodziewali się wejść do drugiej tury z Wojciechem Szczurkiem.

Ubiegający się o reelekcję Wojciech Szczurek, który prezydentem miasta był od 1998 roku, uzyskał jednak dopiero trzeci wynik. Zagłosowało na niego ponad 22,5 tys. mieszkańców, czyli 23,53 proc. gdynian.

Jak podkreśla Szemiot, Szczurek, "popełnił szereg błędów" i "nie potrafił zmienić stylu swojej komunikacji z mieszkańcami". Zaznaczył, że jego były kontrkandydat powinien umieć przyznać się do porażek i za nie przeprosić, natomiast on - zdaniem Szemiota - prowadził permanentną propagandę sukcesu. "Ta koncepcja się wyczerpała" - stwierdził i ocenił, że Szczurek stracił wiarygodność, która w polityce jest najważniejsza.

Zdaniem Aleksandry Kosiorek ubieganie się o oficjalne poparcie przez Wojciecha Szczurka przed II turą wyborów mogłoby być "pocałunkiem śmierci". Zapewnia jednak, że zamierza zwrócić się do wyborców ustępującego prezydenta.

- Trzeba pamiętać, że pan Szczurek miał swoje dobre momenty w Gdyni i tę pracę dawniejszą na rzecz miasta trzeba docenić. Ale dzisiejszy wynik pokazuje, że ostatnie lata nie były zbyt udane - dodała.

Łukasz Piesiewicz z Miasta Wspólnego przypomina jednak, że Wojciech Szczurek mógł nie uzyskać reelekcji już przy okazji poprzednich wyborów, przez lotnisko, na które Gdynia wydała 86 milionów złotych i nigdy nic z niego nie wyleciało.

Komisja Europejska zadecydowała bowiem, że kwota jaką miasto Gdynia i gmina Kosakowo przekazały budującej lotnisko spółce to niedozwolona pomoc publiczna. Spółka miała zwrócić te pieniądze, jednak ponieważ zdążyła je wydać, ogłosiła upadłość. Gdynia i Kosakowo odwołały się od decyzji Komisji Europejskiej, jednak sąd Unii Europejskiej oddalił ich skargi.

- Coś takiego rozwaliłoby każdego samorządowca, a on dalej trwał - mówi.

Dezintegracja ugrupowania

- Fakt, że Wojciech Szczurek nie wszedł do drugiej tury był dla nas sporym zaskoczeniem, ponieważ zawsze uważaliśmy, że jego stały elektorat jest znacznie większy. Ale de facto on wciąż istnieje, bo poparcie wobec jego kandydatury wyraziło ponad 20 procent wyborców - dodaje.

Podkreśla przy tym, że jeszcze większym zaskoczeniem jest dla niego kompletna dezintegracja ugrupowania Wojciecha Szczurka, które jak dotąd rządziło w Gdyni samodzielnie. Tym razem zaś członkom KWW Wojciecha Szczurka Samorządność udało się zdobyć jedynie pięć mandatów.

Filip Iwen, jeden z liderów stowarzyszenia Gdynianka, podkreśla, że do Rady Miasta nie wszedł chociażby dotychczasowy wiceprezydent Marek Łucyk.

- Samorządność Wojciecha Szczurka stała się de facto ugrupowaniem kadłubkowym - mówi.

- Jakby zastanowić się nad strukturą, opartą przez 26 lat przez jednego człowieka, i nagle z tej struktury wyjmujemy człowieka, na której ona wisi to dochodzi do jakiegoś krachu. To będzie fascynujący proces z punktu widzenia teorii organizacji - dodaje Piesiewicz.

Pasmo niepowodzeń i powiew świeżości

Co było przyczyną przegranej Wojciecha Szczurka? Zdaniem Piesiewicza puzzli było dużo, jednak to jeden z nich przeważył o przegranej.

- Z pewnością w jakimś stopniu miały na to wpływ różne niepowodzenia na poziomie inwestycji, mniejsze i większe sprawy o negatywnym wydźwięku, jak np. afera ze sprzedażą gruntu, który był zmieniany ze spółki magazynowej na mieszkaniówkę - tłumaczy.

Chodzi o sprzedaż prywatnej firmie niemal trzyhektarowej nieruchomości przy ulicy Przemyskiej w Małym Kacku, z jasnymi zapisami planu pozwalającymi na zabudowę magazynową. Dopiero po zakończonej transakcji, Rada Miasta, głosami radnych Samorządności Wojciecha Szczurka, zmieniła plan zagospodarowania przestrzennego, dopuszczając możliwość wzniesienia na niej osiedla mieszkaniowego. Wówczas cena nieruchomości poszybowała do ponad tysiąca zł za metr kwadratowy. Tym samym gmina miała stracić co najmniej kilkanaście milionów złotych.

Kolejne niepowodzenia Wojciecha Szczurka punktuje też Filip Iwen.

- Ostatnia kadencja Szczurka to było pasmo wielu niepowodzeń, symbolem czego był chociażby słynny węzeł na Karwinach, czy niezrealizowane flagowe inwestycje jak obwodnica Witomina. Szczurkowi nie pomagał fakt, że na ręcę patrzyli mu działacze ruchów miejskich, którzy regularnie kontrolowali władze miasta i informowały o tym opinię publiczną - podkreśla.

Dodaje, że jego zdaniem Szczurek przegrał w tak spektakularny sposób, bo stał się prezydentem, który przestał wsłuchiwać się w głos mieszkańców. Kluczem do jego porażki był zaś powiew świeżości w postaci pozostałych kontrkandydatów.

- Ola Kosiorek to kandydatka nowa, wcześniej nie związana z polityką, a z kolei Tadeusz Szemiot - doświadczony samorządowiec, stanął na czele bloku, który łączył KO, Lewicę i Ruchy Miejskie. Wojciech Szczurek, który rządzi Gdynią od ponad ćwierć wieku, przegrał właśnie przede wszystkim z powiewem świeżości - podkreśla.

Potykacze i dmuchańce z twarzą Szczurka

- Myślę, że Wojciech Szczurek sam zaserwował sobie tę porażkę, gdy uruchomił zmasowaną reklamę samego siebie. I to taką w stylu Korei Północnej. Inaczej nie można tego nazwać. Cała Gdynia została obwieszona jego podobizną. Nachalność tych reklam doprowadziła do sytuacji, w której stały się one antyreklamą. Ten mechanizm mógł spowodować, że mieszkańcy doszli do pewnej masy krytycznej i zwyczajnie się im ulało - tłumaczy Piesiewicz.

Podkreśla, że wizerunek Szczurka w przestrzeni Gdyni pojawił się nie tylko na reklamach wielkoformatowych i autobusach, ale również potykaczach i... dmuchańcach.

- To wyglądało jak w jakimś lunaparku. Już kilka lat temu mówiliśmy, że Wojciech Szczurek zwleka z uchwałą krajobrazową, bo podczas kampanii będzie chciał obkleić Gdynię swoją twarzą - dodaje.

Wspomina też o aferze dotyczącej umieszczenia na pojazdach komunikacji miejskiej materiałów z wizerunkiem Wojciecha Szczurka i hasłem "Razem na 100-lecie Gdyni", które jeździły po mieście z okazji nadchodzącego jubileuszu Gdyni.

- Mieszkańcy Gdyni musieli posklejać sobie fakty, że to wszystko za ich pieniądze i tym razem podjąć decyzję na jego niekorzyść - podkreśla.

Autorka/Autor:Natalia Grzybowska

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości
Jedne spółki przelewają miliony, inne odmawiają. Co dalej z Polską Fundacją Narodową?

Jedne spółki przelewają miliony, inne odmawiają. Co dalej z Polską Fundacją Narodową?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W poniedziałek w Brukseli odbędzie się nieformalny szczyt Unii Europejskiej. Szefowie unijnych państw i rządów będą negocjować w temacie obsady najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej. Głównymi negocjatorami Europejskiej Partii Ludowej będzie premier Donald Tusk i premier Grecji Kyriakos Mitsotakis.

Dla kogo kluczowe stanowiska w UE? Donald Tusk jednym z głównych negocjatorów

Dla kogo kluczowe stanowiska w UE? Donald Tusk jednym z głównych negocjatorów

Źródło:
PAP, RMF FM

845 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. W nocy z niedzieli na poniedziałek zarejestrowano aktywność rosyjskich bombowców strategicznych Tu-95 - podały ukraińskie media, powołując się na wpisy w kanałach monitorujących na Telegramie. Siły rosyjskie zrzuciły na Charków bombę lotniczą. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, NV, tvn24.pl

Antycyklon afrykański, którego nazwano Minos, nadciąga nad Włochy. Sprawi, że temperatura powietrza sięgnie miejscami 42-43 stopni Celsjusza. Według prognoz meteorologów upał ma być piekielny i dlatego zjawisku, które ja przyniesie, nadano imię z sędziego z "Boskiej komedii" Dantego. Minos, bo o nim mowa, wyznaczał miejsce grzesznym duszom. 

Nadciąga antycyklon Minos. Nadano mu imię sędziego z Piekła Dantego

Nadciąga antycyklon Minos. Nadano mu imię sędziego z Piekła Dantego

Źródło:
PAP, ilmeteo.it

Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić przygotowuje zgodę na otwarcie największej w Europie kopalni litu - przekazał "Financial Times". Projekt eksploatacji "białego złota" w Serbii wstrzymano kilka lata temu po masowych protestach społecznych.

Gigantyczna kopalnia "białego złota". Ma być największa w Europie

Gigantyczna kopalnia "białego złota". Ma być największa w Europie

Źródło:
PAP

Na konferencji pokojowej w Szwajcarii zawarto porozumienie w trzech ważnych dla Ukrainy kwestiach. Polska przegrała na Euro z Holandią. Nie żyje chłopiec, który wpadł pod kosiarkę. Od poniedziałku rusza monitoring recept na opiody. Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 17 czerwca.

Sześć rzeczy, które warto dziś wiedzieć

Sześć rzeczy, które warto dziś wiedzieć

Źródło:
TVN24, PAP, tvn24.pl, Reuters

Nicolas Sarkozy, były prezydent Francji, w wywiadzie dla tygodnika "Journal du Dimanche", przyznał, że rozwiązanie parlamentu przez Emmanuela Macrona jest ryzykowne. W jego opinii lider Zjednoczenia Narodowego Jordan Bardella nie ma doświadczenia w rządzeniu.

Sarkozy przestrzega Macrona przed chaosem w kraju

Sarkozy przestrzega Macrona przed chaosem w kraju

Źródło:
PAP

Strzelanina niedaleko Austin, w stanie Teksas. Doszło do niej podczas obchodów święta Juneteenth, upamiętniającego ostateczne zniesienie niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych. Dwie osoby zginęły, a sześć, w tym dwoje dzieci, zostało rannych.

Strzelanina podczas koncertu. Są zabici i ranni

Strzelanina podczas koncertu. Są zabici i ranni

Źródło:
PAP

Syn prezydenta Serbii Danilo Vuczić uczestniczył w bójce serbskich kibiców z albańskimi, do której doszło przed niedzielnym meczem mistrzostw Europy pomiędzy Serbią i Anglią w Gelsenkirchen.

Bójka kibiców przed meczem Euro. Wśród uczestników syn prezydenta

Bójka kibiców przed meczem Euro. Wśród uczestników syn prezydenta

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. Poniedziałek 17.06 przyniesie opady deszczu na dużym obszarze Polski. W niektórych regionach wystąpią również burze, podczas których będzie obficie padać. Temperatura osiągnie od 23 do 27 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek 17.06. Wiele regionów z deszczem, w części kraju burze z ulewami

Pogoda na dziś - poniedziałek 17.06. Wiele regionów z deszczem, w części kraju burze z ulewami

Źródło:
tvnmeteo.pl

Czterolatek wpadł pod kosiarkę w niedzielne popołudnie w miejscowości Białobłocie (woj. lubuskie). Jak przekazały służby, chłopiec "doznał bardzo poważnych obrażeń". Zmarł w szpitalu.

Czterolatek wpadł pod kosiarkę. Zmarł w szpitalu

Czterolatek wpadł pod kosiarkę. Zmarł w szpitalu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Płonie opuszczony neogotycki pałac Stolbergów we Wrocławiu. Trwa akcja gaśnicza, w której bierze szesnaście zastępów straży pożarnej. Jak informują strażacy, nie ma osób poszkodowanych.

Pożar w opuszczonym pałacu. "Cały obiekt objęty ogniem"

Pożar w opuszczonym pałacu. "Cały obiekt objęty ogniem"

Źródło:
tvn24.pl

Czternastu Jordańczyków zmarło w czasie hadżdżu, corocznej pielgrzymki muzułmanów do Mekki w Arabii Saudyjskiej. Przyczyną śmierci części z nich był udar cieplny - poinformowało jordańskie ministerstwo spraw zagranicznych. Władze ostrzegają przed bardzo wysoką temperaturą powietrza.

Pielgrzymi umierają od upału

Pielgrzymi umierają od upału

Źródło:
Reuters

Konferencja pokojowa z punktu widzenia Ukrainy, ale też naszego punktu widzenia była istotna, ponieważ "doprasza" tak zwane Globalne Południe, pozwala Ukrainie przedstawić swoje racje - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Katarzyna Pisarska, komentując szczyt w Szwajcarii. - Chiny nie pojawiły się na tym szczycie z prostego powodu. Prezydent Ukrainy próbowałby wbić swego rodzaju klin między Moskwę a Pekin - stwierdził z kolei generał Jarosław Kraszewski.

"Absurdalne" ultimatum Putina, nieobecność Chin "z prostego powodu"

"Absurdalne" ultimatum Putina, nieobecność Chin "z prostego powodu"

Źródło:
TVN24

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Śmiertelny wypadek na lokalnej drodze w powiecie międzyrzeckim (województwo lubuskie). W zdarzeniu zginęła 25-letnia motocyklistka.

Kierowca wymusił pierwszeństwo, zginęła 25-letnia motocyklistka

Kierowca wymusił pierwszeństwo, zginęła 25-letnia motocyklistka

Źródło:
PAP

Policja w północnych Indiach zatrzymała w sobotę mężczyznę podejrzanego o gwałt na polskiej turystce - pisze portal Indian Express. Kobieta zgłosiło przestępstwo w piątek.

W Indiach zatrzymano podejrzanego o zgwałcenie polskiej turystki

W Indiach zatrzymano podejrzanego o zgwałcenie polskiej turystki

Źródło:
PAP

Mieszkańcy kompleksu luksusowych apartamentowców w chilijskim nadmorskim kurorcie Vina del Mar żyją w strachu. Obawiają się zawalenia ich domów po tym, jak u podnóża jednego z bloków po ulewach otworzyła się głęboka na 30 metrów dziura. Budynek zawisł tuż nad przepaścią.

"Kładziemy się spać w strachu"

"Kładziemy się spać w strachu"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl
"Tekst znali już wszyscy, Meloni nie mogła go zignorować. I zaczął się atak"

"Tekst znali już wszyscy, Meloni nie mogła go zignorować. I zaczął się atak"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Książę George, księżniczka Charlotte i ich najmłodszy brat, książę Louis złożyli swojemu tacie, księciu Williamowi, życzenia z okazji Dnia Ojca. "Kochamy Cię tato. Wszystkiego najlepszego" - napisali na platformie X. To - jak zaznacza BBC - pierwszy wpis rodzeństwa w mediach społecznościowych rodziny królewskiej. 

Pierwszy taki wpis w mediach społecznościowych rodziny królewskiej

Pierwszy taki wpis w mediach społecznościowych rodziny królewskiej

Źródło:
BBC

Płynąca do Polski fala gorącego powietrza z Afryki napotka przeszkodę. Jak bardzo upalnie będzie? Co czeka nas w drugiej połowie czerwca i jak zacznie się lipiec? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: upał inny, niż miał być

Pogoda na 16 dni: upał inny, niż miał być

Źródło:
tvnmeteo.pl

Aż do dziesięciu wypadków doszło 15 czerwca w Tatrach. W jednym z nich zginął turysta. Mężczyzna najprawdopodobniej poślizgnął się na płacie zmrożonego śniegu i upadł z dużej wysokości, doznając śmiertelnych obrażeń. W wyższych partiach Tatr wciąż panują bardzo trudne warunki.

Czarna seria śmiertelnych wypadków w Tatrach. Jeden zły ruch może kosztować życie

Czarna seria śmiertelnych wypadków w Tatrach. Jeden zły ruch może kosztować życie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W niedzielę mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o ćwiczeniach służb z użyciem środków pirotechnicznych w poniedziałek i wtorek.

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

"Z okazji jutrzejszego Dnia Ojca mam bardzo ważną wiadomość dla wszystkich tatusiów... ZAKŁADAJCIE KASKI!" - napisał w sobotę w mediach społecznościowych Gordon Ramsay. Kucharz poinformował, że doznał "poważnego wypadku podczas jazdy na rowerze".

Gordon Ramsay z "bardzo ważną wiadomością"

Gordon Ramsay z "bardzo ważną wiadomością"

Źródło:
tvn24.pl

Tegoroczne lato w Chorwacji ma być wyjątkowo gorące, co zwiększy ryzyko suszy i pożarów. Do walki z zapowiadanym "piekielnym" latem zaangażowano kilku tysięcy strażaków, a nawet wojsko.

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Kilkadziesiąt interwencji przeprowadzili strażacy w związku z burzą, która przeszła w niedzielę nad Warszawą. Ich działania dotyczyły przede wszystkim konarów czy gałęzi, które spadały na ulice i chodniki.

Uszkodzone samochody, połamane drzewa po burzy w Warszawie

Uszkodzone samochody, połamane drzewa po burzy w Warszawie

Źródło:
PAP

Piszą, że kierowca jest chory, w tym tygodniu kursów nie będzie. Aktualizują tę informację kilka dni później: kierowca nadal jest chory, więc w kolejnym tygodniu autobus także nie przyjedzie - tak o problemach z transportem w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl opowiada Olga Gitkiewicz, autorka książki "Nie zdążę". - Nie każdy jest w stanie jeździć dwadzieścia pięć kilometrów rowerem, zwłaszcza zimą - zauważa. Z szacunków wynika, że problem wykluczenia komunikacyjnego może dotyczyć nawet czternastu milionów Polaków.

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Źródło:
tvn24.pl

Zalane i nieprzejezdne ulice to coraz częstszy widok w wielu polskich miastach po krótkich, ale bardzo intensywnych opadach deszczu. Dlaczego dzieje się tak, że z roku na roku, mniej więcej o tej porze, problem narasta? Specjaliści od klimatu, urbanistyki i hydrologii zwracają uwagę na kilka kwestii. To nie tylko ocieplenie klimatu, ale też wszechobecna betonoza i niewłaściwe rozwiązania infrastrukturalne.

Polskie miasta toną po ulewach. "Popełniono mnóstwo błędów trudnych do usunięcia"

Polskie miasta toną po ulewach. "Popełniono mnóstwo błędów trudnych do usunięcia"

Źródło:
tvn24.pl

94-letnia mieszkanka Łukowa wybrała się samotnie w podróż do Warszawy, by spotkać się z koleżanką na Starym Mieście. Na szczęście w pociągu poznała mężczyznę, który jej pomógł, bo na kobietę nikt nie czekał. Zawiadomił strażników, a ci wnuka starszej pani, której - jak się okazało - nie była to pierwsza taka wyprawa. Poprzednio bliscy odbierali ją z Krakowa.

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Max pozwala nam wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe. To jest duże szczęście, to jest prezent - stwierdziła Marta Malikowska, aktorka i jurorka 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". W jego ramach odbył się panel dyskusyjny "Max is here. More stories to tell".

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Źródło:
tvn24.pl

Uprzedzałem, że będę pisał o książkach, których nikt nie czyta. I właśnie trafiła mi się taka książka.

Żeby się nie pozabijać…

Żeby się nie pozabijać…

Źródło:
tvn24.pl