Rada miejska przyjęła uchwałę, która zakazuje nocnej sprzedaży alkoholu w kilku punktach w centrum Gdańska. - Chcemy, aby Śródmieście było otwarte na turystykę, ale też rozumiemy, że zamieszkujący tu gdańszczanie i gdańszczanki mają prawo do odpoczynku w swoich domach, do ciszy nocnej - przekazał Piotr Grzelak, zastępca prezydent ds. zrównoważonego rozwoju.
Joanna Bieganowska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku poinformowała, że rada miasta jednogłośnie przyjęła w czwartek dwie uchwały - antyhałasową i ograniczającą nocną sprzedaż alkoholu w Śródmieściu. Ma to poprawić jakość życia mieszkańców, którzy borykają się nocą z hałasem.
- Przygotowaliśmy narzędzia, dzięki którym będzie można skutecznie walczyć z hałasem w Śródmieściu. Chcemy, aby Śródmieście było otwarte na turystykę, ale też rozumiemy, że zamieszkujący tu gdańszczanie i gdańszczanki mają prawo do odpoczynku w swoich domach, do ciszy nocnej – powiedział Piotr Grzelak, zastępca prezydent ds. zrównoważonego rozwoju.
Co, gdzie i w jakich godzinach będzie zakazane
Władze samorządowe zdecydowały o ograniczeniu w godzinach nocnych sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Ograniczenia będą dotyczyć sprzedaży prowadzonej między godziną 23.00 a 6.00. Rada gminy zasięgnęła w tej kwestii opinii m.in. Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Ograniczenie dotyczy kilku punktów działających całodobowo, w tym dwóch na stacjach paliw. Jak przekazał Łukasz Kłos, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej, chodzi o punkty:
- Długie Ogrody 14 (Biedronka sezonowo w okresie letnim)
- Stągiewna 8/1
- Podwale Grodzkie w tunelu dworca PKP
- Rajska 2
- Wały Jagiellońskie 8
- Dąbrowskiego 4 (LOTOS)
- Sadowa 3 (ORLEN)
Deklarowanym przez władze celem uchwały "antyhałasowej" jest natomiast ochrona mieszkańców Śródmieścia poprzez ograniczenie hałasu w godzinach nocnych - od 22.00 do 8.00. Ograniczenia dotyczą w szczególności miejsc organizujących dyskoteki, koncerty, występy, festyny lub inne imprezy prowadzone między innymi przy użyciu urządzeń oraz instalacji wzmacniających celem odtwarzaniu muzyki. Ograniczenia dotyczą także organizacji promocji przy użyciu reklam mobilnych (przenośnych, obwoźnych), działalności w salonach gier i rozrywki, klubach nocnych, oraz tych prowadzących działalność gastronomiczną.
Nowe zasady wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego.
Opinie mieszkańców
Przed przyjęciem uchwał władze samorządowe przeprowadziły badania opinii publicznej.
- Wynika z nich, że 70 procent mieszkańców Głównego i Starego Miasta skarży się na zakłócenia ciszy nocnej, a aż 78 procent uważa, że głównym problemem jest głośne zachowanie osób gromadzących się i spożywających alkohol w przestrzeni publicznej. Dziś przyjęte uchwały mają za zadanie poprawić tę sytuację - mówił w czwartek Grzelak.
Miasto chce też wypracować standardy działania klubów nocnych i dyskotek, szczególnie w sezonie letnim. Wzmocnione mają zostać również kontrole w Śródmieściu - monitoring oraz patrole służb mundurowych.
Jak zaznacza Urząd Miejski w Gdańsku, proces przygotowania uchwał poprzedziły konsultacje społeczne, które prowadzone były między innymi na obszarze Śródmieścia Gdańska, w tym na Głównym Mieście. Sondaż "Opinie mieszkańców Śródmieścia na temat wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych" przeprowadzony został przez Pracownię Realizacji Badań Socjologicznych Uniwersytetu Gdańskiego.
Źródło: TVN24/gdansk.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock