Ustalili tożsamość poległych obrońców Westerplatte, teraz zobaczymy twarze żołnierzy i to, jak zginęli

Źródło:
TVN24
Po analizie uszkodzeń kości biegli chcą ustalić, jak zginęli żołnierze na Westerplatte
Po analizie uszkodzeń kości biegli chcą ustalić, jak zginęli żołnierze na Westerplatte Oddział IPN w Gdańsku
wideo 2/8
Oddział IPN w GdańskuOddział IPN w Gdańsku

Jeszcze rok temu nikt nie wiedział, że szczątki żołnierzy, którzy zginęli we wrześniu 1939 roku, nadal są na Westerplatte. Teraz naukowcy postanowili, że nie poprzestaną na ustaleniu ich tożsamości. Dzięki pracy biegłych i naukowców będziemy mogli spojrzeć w twarze obrońców oraz zobaczyć, jak zginęli.

Zginęli podczas niemieckiego bombardowania Westerplatte w pierwszych dniach września 1939 roku. Jak się niedawno okazało, ich ciała przeleżały tam przez następne kilkadziesiąt lat. Na szczątki obrońców ku zaskoczeniu wszystkich natrafili archeolodzy, którzy prowadzili prace na Westerplatte jesienią zeszłego roku. Szukali pustych grobów, bo - według źródeł - ciała westerplatczyków miały w styczniu 1940 roku zostać wywiezione i pochowane na gdańskiej Zaspie. Badacze znaleźli jednak szczątki co najmniej dziewięciu osób.

Po przełomowym odkryciu Tomasz Jankowski, prokurator gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, powołał grupę biegłych, którzy prowadzą badania sądowo-lekarskie i radiologiczne. Efektem prac ma być opinia dotycząca tego, jak doszło do śmierci obrońców Westerplatte.

- Biegli pojawili się na Westerplatte. Uczestniczyli w oględzinach znalezionych szczątków, pojechali też do Szczecina, gdzie na terenie Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego poddali kości analizie. Dokonali też wizji terenowej na Westerplatte i dokładnie przeanalizowali miejsca zdarzeń z września 1939 roku, w których miało dojść do śmierci żołnierzy – wymienia prokurator Tomasz Jankowski.

Dowiemy się i zobaczymy, jak zginęli żołnierze

W składzie grupy biegłych znaleźli się: specjalistka medycyny sądowej lek. Joanna Chociej, specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej dr n. med. Tomasz Nowicki z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz archeolog i historyk mgr Adam Dziewanowski z Muzeum II Wojny Światowej.

Rekonstrukcja zdarzeń będzie się opierać między innymi na stwierdzonych uszkodzeniach, które widać na kościach. Opinia wydana będzie nie tylko w formie pisemnej, ale i multimedialnej. Oznacza to, że prawdopodobnie będziemy mogli zobaczyć na własne oczy, jak zginęli obrońcy we wrześniu 1939 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Szczątki polskiego żołnierza na Westerplattetvn24

Joanna Chociej mówi, że opinia będzie dotyczyła dziewięciu żołnierzy, których szczątki archeolodzy znaleźli na Westerplatte podczas prac w zeszłym roku.

- Na podstawie wykonanych badań szkieletów ustalamy złożone mechanizmy powstania ich uszkodzeń. Są to obrażenia powybuchowe, których charakter pozwala wyjaśnić, jak zginęli ci żołnierze – tłumaczy Chociej.

Zdradza, że pewne dane wskazują na to, że nie wszyscy mogli zginąć dokładnie w tym samym miejscu. - Są cztery stopnie obrażeń powybuchowych, które wskazują nie tylko na odległość osób od centrum wybuchu, ale również miejsce, w którym mogły się one wówczas znajdować – mówi Chociej.

Dodaje, że taka analiza pozwala na obiektywną weryfikację tego, co wydarzyło się 81 lat temu.

- Jest to pewniejsze od zeznań świadków, które w różnym stopniu bywają subiektywne. Muszę przyznać, że znaczna część danych historycznych oczywiście pokrywa się z informacjami, które uzyskałam po sądowo-lekarskich oględzinach szkieletów – mówi.

Joanna Chociej podkreśla także, że wyniki badań lekarskich mogą pomóc również w późniejszych badaniach archeologicznych i historycznych. - Łatwiej będzie ustalić lub zweryfikować pewne dane historyczne dotyczące tych konkretnych osób i wnioskować o ich tożsamości. Część szczątków nie została jeszcze zidentyfikowana, ale już teraz można podać przyczynę śmierci tych żołnierzy i jej mechanizm – tłumaczy.

W trakcie prac biegli zbadali wszystkie znalezione kości. Stwierdzone zmiany dokładnie opisali i sfotografowali. Biegły radiolog zlecił i wykonał badania tomografii komputerowej wybranych elementów szkieletów, żeby zweryfikować uszkodzenia.

Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku przesłał do mediów również film, na którym zilustrowano wyłamanie około połowy kości pokrywających część mózgową czaszki i większość kości części twarzowej czaszki. Strzałkami i czerwonym kolorem na kolejnych zdjęciach zaznaczone są odłamki metalu wbite w kości czaszki.

Opinia biegłych liczyć będzie kilkaset stron. Koniec prac zaplanowany jest już na październik tego roku.

Spojrzymy w twarz żołnierza, który 81 lat temu zginął na Westerplatte

Dzięki biegłym zobaczymy, jak zginęli znalezieni na Westerplatte żołnierze. To jednak nie wszystko. W Szczecinie trwają jeszcze inne prace.

Szczątki znalezionych na Westerplatte żołnierzy trafiły do Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów przy Pomorskim Uniwersytecie Medycznym. To dzięki ekspertom z Zakładu Genetyki Sądowej tożsamość pięciu żołnierzy nie jest już tajemnicą. Naukowcy stwierdzili jednak, że na tym nie skończą.

- Teraz będziemy rekonstruować wygląd dwóch z tych żołnierzy– mówi prof. Andrzej Ossowski, szef Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie.

Profesor dodaje, że są to osoby, których tożsamość została potwierdzona. Nie zdradza jednak, o kogo dokładnie chodzi, a to, że znane są ich nazwiska, nie musi wcale oznaczać, że wiemy, jak wyglądali. - Jest bardzo mało zachowanych fotografii, które przedstawiałyby walczących żołnierzy, a jeszcze mniej jest tych, gdzie widać poległych. Nawet jeśli mamy jakieś zdjęcia, to są one pojedyncze, często grupowe, a same odbitki są w złej jakości – tłumaczy Ossowski.

Obrońcy Westerplatte w niewoli po kapitulacjiwikipedia.org

Profesor tłumaczy, że taka rekonstrukcja to bardzo skomplikowany proces, który potrwa kilka, a nawet kilkanaście miesięcy.

- Najpierw musimy dokonać tzw. rekonstrukcji czaszek, które są mocno uszkodzone. Później wykonywane będą trójwymiarowe skany przy pomocy skanera 3D, wykonana będzie tomografia komputerowa i to jest dopiero pierwszy etap – wymienia Ossowski.

Jak mówi, następnie tworzone będą wirtualne modele trójwymiarowe, które będą wydrukowane przy pomocy drukarki 3D. - To jest baza do dalszych działań. Kolejnym etapem są badania genetyczne, które mają nam pomóc w ustaleniu koloru oczu i włosów tych osób. To posłuży później do rekonstrukcji. Dalej badania antropologiczne, które określają wiek, płeć danej osoby, jej cechy fizyczne – tłumaczy.

Kiedy wszystko będzie już gotowe, artysta plastyk wykona rekonstrukcję twarzy.

Proces jest bardzo czasochłonny, jednak dzięki temu na końcu będziemy mogli spojrzeć w twarz żołnierza, który 81 lat temu zginął na Westerplatte. Andrzej Ossowski zapewnia, że na rekonstrukcji dwóch obrońców się nie skończy.

Szukali pustych grobów, znaleźli ludzkie szczątki

Archeolodzy z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 (oddział Muzeum II Wojny Światowej) od września 2019 roku prowadzili piąty sezon prac archeologicznych. Miały one trwać do końca października, jednak badacze skończyli je oficjalnie dopiero 15 listopada. Wszystko przez odkrycia, których nikt się nie spodziewał.

- Planując badania, chcieliśmy sprawdzić miejsce pierwotnego pochówku westerplatczyków, trafić na jamy po ekshumacji, sprawdzić ich zasięgi i rozmiary. Na tej podstawie chcieliśmy móc stwierdzić, ile osób mogło tam być pochowanych - mówił wtedy Filip Kuczma, kierownik prac archeologicznych.

Źródła mówią o tym, że w styczniu 1940 roku na terenie Westerplatte została przeprowadzona ekshumacja. Ciała żołnierzy, którzy zginęli we wrześniu 1939 roku, broniąc Westerplatte, miały zostać wywiezione i pochowane na cmentarzu na gdańskiej Zaspie.

- Ekshumacja miała obejmować około 20 żołnierzy pochowanych właśnie w tym miejscu, w pobliżu ruin Wili Oficerskiej i Wartowni numer 5 - mówił Aleksander Masłowski z Muzeum II Wojny Światowej.

Zbiorowe pochówki polskich żołnierzy. Zdjęcie z 10 września 1939 rokuMuzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Jak przyznaje, spodziewali się odkryć artefakty związane z pochówkami, które zazwyczaj zostają po ekshumacjach oraz drobny materiał kostny. - Nie braliśmy pod uwagę tego, że te badania mogą przynieść jakiekolwiek większe zespoły szczątków ludzkich, tym bardziej szkieletów. A tego, że tych szkieletów będzie aż dziewięć, nikt się nie spodziewał - podkreśla Masłowski.

W sumie ujawniono i zabezpieczono kości pochodzące od co najmniej dziewięciu osób, w tym osiem niemal kompletnych szkieletów.

Śledztwo w sprawie odnalezionych szczątków wszczęła Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oddziału IPN w Gdańsku. Prokuratorzy IPN w ramach postępowania chcą dokonać identyfikacji wszystkich znalezionych szczątków. Stopniowo docierają do osób, które są spokrewnione z obrońcami Westerplatte i pobierają od nich materiał biologiczny do badań DNA. Pobrane materiały są przekazywane do Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Symboliczny Cmentarz Obrońców WesterplatteMuzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Przestali być anonimowi w 81. rocznicę wybuchu wojny

Pierwszego września podczas uroczystości na Westerplatte w 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej prezydent Andrzej Duda poinformował o identyfikacji pięciu polskich żołnierzy – obrońców Westerplatte, których szczątki znaleziono na terenie półwyspu. Tożsamość żołnierzy ustalił Zakład Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Ich nazwiska w przesłanym pierwszego września komunikacie przekazał prof. Andrzej Ossowski, kierownik tego Zakładu.

Są to:

Plutonowy Adolf Petzelt (1906 – 1939), dowódca wartowni nr 5. Na Westerplatte był od 20 września 1938 roku. Drugiego września 1939 roku w trakcie bombardowania Westerplatte zginął w wartowni nr 5. Pochowany został przy willi oficerskiej po zakończeniu walk.

Kapral Bronisław Perucki (1915 – 1939). Przybyły na Westerplatte wraz z ostatnim wzmocnieniem 13 sierpnia 1939 roku. Został przypisany do załogi wartowni nr 5. Zginął w jej wnętrzu w trakcie nalotu drugiego września 1939 roku. Pochowany został przy willi oficerskiej w zbiorowej mogile po zakończeniu walk.

Kapral Jan Gębura (1915 – 1939). Zameldował się na Westerplatte 17 marca 1939 roku. Żołnierz z obsady wartowni nr 5. On również zginął drugiego września 1939 roku w trakcie bombardowania Westerplatte. Pochowany został przy willi oficerskiej w zbiorowej mogile po zakończeniu walk.

Starszy strzelec Władysław Okrasa [Okraszewski] (1916 – 1939). Na terenie składnicy był od 30 lipca 1939 roku. Był odpowiedzialny za aprowizację i wyżywienie załogi. Poległ drugiego września 1939 roku w trakcie nalotu na Westerplatte w wartowni nr 5. Jak pozostali pochowany został przy willi oficerskiej w zbiorowej mogile po zakończeniu walk.

Legionista Józef Kita (1915 – 1939). Zameldował się na Westerplatte 17 marca 1939 roku. Został wybrany ordynansem komendanta składnicy. Przypisany do załogi wartowni nr 5. Zginął drugiego września 1939 roku w trakcie bombardowania Westerplatte. Pochowany przy willi oficerskiej w zbiorowej mogile po zakończeniu walk.

Ossowski podkreślił, że ich tożsamość ustalono dzięki genetycznym badaniom porównawczym, czyli porównaniu materiału genetycznego pobranego ze szczątków z materiałem pobranym od członków rodzin polskich obrońców Westerplatte.

Podczas obchodów na Westerplatte z okazji 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej prezydent Andrzej Duda wręczył rodzinom Westerplatczyków noty identyfikacyjne. Tego dnia również wiceszef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin zapowiedział, że pogrzeb obrońców odbędzie się najprawdopodobniej w 2022 roku. Mają zostać pochowani na cmentarzu, który chce zbudować na półwyspie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Prokurator Tomasz Jankowski przekazał, że na razie nie ustalono tożsamości pozostałych żołnierzy. Podkreśla jednak, że prace cały czas trwają i być może jeszcze w tym roku poznamy nazwiska pozostałych odnalezionych obrońców. 

***

1 września 1939 roku o godzinie 4.48 Westerplatte zostało zaatakowane wystrzałami z niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein. Oddziały polskie przez siedem dni broniły placówki przed atakami z morza, lądu i powietrza. Według rożnych źródeł, gdy wybuchły walki, w polskiej składnicy przebywało około 210-240 Polaków. W walkach poległo co najmniej 15 polskich żołnierzy, około 30 zostało rannych. Liczbę zabitych po stronie niemieckiej szacuje się na 50 żołnierzy, rannych - na około 120.

Google

Autorka/Autor:MAK/gp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Oddział IPN w Gdańsku

Pozostałe wiadomości

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

Marcelina Zawisza, posłanka koła Razem, podczas debaty w Sejmie nad nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zarzuciła rządowi zbyt małe wydatki na ochronę zdrowia. Następnie podeszła do premiera Donalda Tuska i postawiła obok niego figurkę - jak to określiła - "złotego wandala niszczenia ochrony zdrowia".

"Złoty wandal" od posłanki dla premiera 

"Złoty wandal" od posłanki dla premiera 

Źródło:
TVN24

Donald Trump wskazał go na nowego prokuratora generalnego USA. Matt Gaetz w czwartek zdecydował się jednak wycofać swoją kandydaturę. W sprawie Gaetza toczyło się śledztwo FBI i komisji amerykańskiego Kongresu dotyczące zapłaty za seks z nieletnią.

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa rezygnuje

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa rezygnuje

Źródło:
PAP

Trzy osoby zostały ranne w wypadku na drodze krajowej nr 92 między miejscowościami Pniewy i Lwówek (Wielkopolskie). Dwa samochody osobowe zderzyły się tam z ciężarówką przewożącą litewski sprzęt wojskowy.

Dwa auta osobowe zderzyły się z ciężarówką przewożącą sprzęt wojskowy

Dwa auta osobowe zderzyły się z ciężarówką przewożącą sprzęt wojskowy

Źródło:
PAP/TVN24

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

O potencjalnego kandydata Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich był pytany przez reporterkę "Faktów" TVN Arletę Zalewską prezes partii Jarosław Kaczyński. Przekazał, że jeszcze nie zapadła decyzja. Powiedział też, że kandydatów do nominacji jest "czterech".

Jarosław Kaczyński o potencjalnych kandydatach PiS na prezydenta

Jarosław Kaczyński o potencjalnych kandydatach PiS na prezydenta

Źródło:
TVN24

- Zbigniew Ziobro nie da się złamać, nie przyjdzie przed tę komisję - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Michał Wójcik, odnosząc się do tego, że prokuratura przekazała wniosek o zgodę Sejmu na doprowadzenie byłego ministra sprawiedliwości przed komisję śledczą do spraw Pegasusa. - Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa - komentował senator KO Krzysztof Kwiatkowski. Miłosz Motyka z PSL, wiceminister klimatu i środowiska, dodał, że Ziobro został "dosięgnięty przez sprawiedliwość".

"Rozmawiałem z Ziobrą tuż przed połączeniem. Mogę powiedzieć jedno"

"Rozmawiałem z Ziobrą tuż przed połączeniem. Mogę powiedzieć jedno"

Źródło:
TVN24

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sejm zajął się w czwartek wieczorem rządowym projektem wydłużającym urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków. - Nakłaniam wszystkie posłanki i wszystkich posłów na tej sali do poparcia dobrego prawa - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

W Sejmie o "projekcie ustawy, której słuszność nie wzbudza żadnych wątpliwości"

W Sejmie o "projekcie ustawy, której słuszność nie wzbudza żadnych wątpliwości"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Ursula von der Leyen udzieliła na pokładzie samolotu pierwszej pomocy jednemu z pasażerów. Przewodnicząca Komisji Europejskiej, która z wykształcenia jest lekarką, zareagowała na komunikat załogi z pytaniem, czy ktoś na pokładzie posiada fachową wiedzę medyczną.

Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ratowała Ursula von der Leyen

Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ratowała Ursula von der Leyen

Źródło:
PAP, 20 Minuten

Kapelusz, kozak, sztyblet, a może trzewik? W nowym odcinku "Milionerów" TVN pan Jakub Hopaluk odpowiadał m.in. na pytanie dotyczące przedmiotu zakładanego na stopkę kolby broni palnej. Było warte 20 tysięcy złotych.

Co zakłada się na stopkę? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy

Co zakłada się na stopkę? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy

Źródło:
tvn24.pl

Na przeważającym obszarze Polski obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niektórych regionach ma intensywnie padać śnieg, a w wielu miejscach do godzin porannych w piątek drogi będą śliskie. Innym pogodowym zagrożeniem jest silny wiatr, który w Tatrach może rozpędzać się do 150 kilometrów na godzinę.

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Sejm odrzucił wniosek PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec ministry zdrowia Izabeli Leszczyny. Marcelina Zawisza - przewodnicząca koła Razem, którego posłowie jeszcze niedawno byli w klubie Lewicy - zapowiedziała jeszcze przed głosowaniem, że koło opowie się za odwołaniem szefowej resortu zdrowia. - Według projektu budżetu na rok 2025 jedyne, co nowa władza oferuje naszym obywatelom, to realizacja starych zobowiązań - oceniła w dyskusji.

Izabela Leszczyna obroniona w Sejmie

Izabela Leszczyna obroniona w Sejmie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Rosja w czwartek miała po raz pierwszy użyć w Ukrainie broni, która mogłaby zagrozić celom w Europie Zachodniej. Czym jest pocisk RS-26 Rubież i dlaczego Moskwa chciałaby użyć go do zaatakowania obiektu oddalonego o zaledwie tysiąc kilometrów? - To ma pokazywać, że w Moskwie trochę się "zagotowało", że Zachód posuwa się za daleko - ocenia ekspert Mariusz Cielma.

Czym jest pocisk RS-26 Rubież? "Ma pokazywać, że w Moskwie trochę się zagotowało"

Czym jest pocisk RS-26 Rubież? "Ma pokazywać, że w Moskwie trochę się zagotowało"

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Krajowa przekazała do Adama Bodnara wniosek o zgodę Sejmu na zatrzymanie i doprowadzenie byłego szefa Ministerstwa Sprawiedliwości, posła PiS Zbigniewa Ziobry przed komisję śledczą do spraw Pegasusa.

Jest wniosek o doprowadzenie Ziobry

Jest wniosek o doprowadzenie Ziobry

Źródło:
PAP

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z lutego 2023 roku. Chodzi o wstrzymanie wyznaczenia sędziego Pawła Grzegorczyka do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, powołanej w czasach rządów PiS.

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

Źródło:
PAP

Pożar mieszkania w Ząbkach (Mazowieckie) pozbawił dachu nad głową rodzinę ratownika medycznego i pielęgniarki. Ogień pojawił się w garderobie, szybko objął także pozostałe pomieszczenia. - W 20 minut straciliśmy dorobek życia - opowiada pan Krzysztof. Spalone mieszkanie nie nadaje się do użytku. Przyjaciele zorganizowali zbiórkę dla znajdującej się w trudnej sytuacji rodziny medyków.

Rodzice wyszli po paczkę, dzieci zaskoczył dym z garderoby. Spłonęło mieszkanie ratownika i pielęgniarki

Rodzice wyszli po paczkę, dzieci zaskoczył dym z garderoby. Spłonęło mieszkanie ratownika i pielęgniarki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na kilka dni przed premierą wspomnień Angeli Merkel media cytują fragmenty książki poświęcone Donaldowi Trumpowi. Była kanclerz Niemiec pisze między innymi o pierwszym spotkaniu z 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych, wspomina także rozmowę z papieżem Franciszkiem, podczas której poprosiła go o radę, jak porozumieć się z Trumpem.

Merkel wspomina współpracę z Trumpem. "Zginaj, zginaj, zginaj"

Merkel wspomina współpracę z Trumpem. "Zginaj, zginaj, zginaj"

Źródło:
Politico, Reuters, PAP, tvn24.pl

Wołodymyr Zełenski podpisuje flagę ukraińskiej jednostki wojskowej, która podczas drugiej wojny światowej mordowała Polaków - z takim przekazem krąży w mediach społecznościowym pewne nagranie. To antyukraińska dezinformacja. Tłumaczymy, jaki naprawdę moment ten film pokazuje.

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

Źródło:
Konkret24

Po dwa lata więzienia dostali oskarżeni w procesie w sprawie pożaru w koszalińskim escape roomie, gdzie zginęło pięć nastoletnich dziewczyn. W Sądzie Okręgowym w Koszalinie zapadł wyrok w sprawie tragedii, do której doszło w styczniu 2019 roku.

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Potwierdzono śmierć kolejnej turystki w Vang Vieng, popularnym, laoskim kurorcie. To już czwarty zgon, do jakiego doszło tam w ostatnim czasie. Zmarła to 19-letnia Australijka. Dziewczyna najpewniej zatruła się metanolem. Władze ostrzegają podróżujących przed spożywaniem lokalnego alkoholu.  

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Źródło:
BBC, CNN
Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przedstawiamy oświadczenie redakcji TVN24 w związku z decyzją przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nałożeniu kary pieniężnej za reportaż "29 lat bezkarności. Fenomen ojca Tadeusza", pokazujący działalność Tadeusza Rydzyka. 

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Źródło:
TVN24

Za rządów Zjednoczonej Prawicy pieniądze polskich podatników trafiły - za pośrednictwem Polskiej Izby Handlowej działającej w USA - do lobbysty szerzącego rosyjską propagandę - ustalił dziennikarz "Czarno na białym" Marek Osiecimski w reportażu "Attaboys, czyli zuchy premiera". Jak wynika z dokumentów i korespondencji mailowej, w powstanie tej Izby osobiście zaangażowani byli ówczesny premier Mateusz Morawiecki i ówczesny wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Obaj mieli wpływ nie tylko na skład Izby, ale też na jej decyzje, w czasie gdy ta instytucja podpisała umowę z firmą, która skompromitowała się pracą dla ludzi Kremla.

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

Źródło:
TVN24

Łącząc ich najlepsze cechy, byliby pewnie idealnym kandydatem prezesa PiS w najbliższych wyborach prezydenckich. Zaufanie i lojalność, prezencja, młodość i świeżość, doświadczenie w politycznej walce, siła... - To są cztery dobre kandydatury - oceniał w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin. Ale... - Musimy wybrać jedną - dodał.

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Źródło:
tvn24.pl

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się teraz w Mediolanie. To Via Monte Napoleone - donosi CNN. Możemy tu zrobić zakupy w sklepach takich marek jak Gucci, Chanel, Hermes, Versace, Cartier, Bottega Veneta, czy Celine. Do tej pory królowała nowojorska Piąta Aleja, czyli Upper Fifth Avenue.

Nowa najdroższa ulica świata

Nowa najdroższa ulica świata

Źródło:
CNN

Zaledwie kilka tygodni po kinowej premierze "Joker: Folie à deux" zadebiutował w Wypożyczalni Playera. Widzowie znaleźć mogą tam już też kontynuację "Soku z żuka" w reżyserii Tima Burtona i najnowszy film Justina Baldoniego z Blake Lively w roli głównej. Oto przegląd nowości serwisu.  

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Źródło:
tvn24.pl