Organizowali pokazy węży. Nielegalnie

Policjanci interweniowali na Jarmarku w sprawie węży
Policjanci interweniowali na Jarmarku w sprawie węży
Źródło: KWP Gdańsk

Dwaj mężczyźni - obywatele Tunezji - odpowiedzą za nielegalne pokazy węży, które organizowali na Jarmarku św. Dominika w Gdańsku. Jeden z mężczyzn dostał mandat, drugi stanie przed sądem.

Do zdarzenia doszło w sobotę, 5 sierpnia. Informację o dwóch mężczyznach, prowadzących na ul. Długiej w Gdańsku pokaz węży, policjanci otrzymali od operatora miejskiego monitoringu..

Mężczyzn zauważył operator miejskiego monitoringu
Mężczyzn zauważył operator miejskiego monitoringu
Źródło: KWP Gdańsk

"Na miejscu policjanci z komisariatu na Śródmieściu wylegitymowali dwóch obywateli Tunezji w wieku 39 i 41 lat. Mężczyźni okazali dokumenty poświadczające, że trzymane przez nich węże to pyton i boa" - poinformowała w komunikacie Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku.

Funkcjonariusze poinformowali mężczyzn, że wystawiając węże na pokaz, łamią przepisy i wręczyli im wezwania do stawienia się w jednostce policji. Obywatele Tunezji zakończyli prezentację i odeszli.

Na skutek interwencji mężczyźni zakończyli prezentację
Na skutek interwencji mężczyźni zakończyli prezentację
Źródło: KWP Gdańsk

Mężczyźni nie dopełnili formalności

We wtorek, 8 sierpnia, mężczyźni usłyszeli trzy zarzuty za złamanie przepisów ustawy o ochronie zwierząt, ustawy o ochronie przyrody i ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczania chorób zakaźnych.

"Młodszy z mężczyzn za popełnione wykroczenia został ukarany mandatem gotówkowym. 41-latek stanie przed sądem i odpowie za to, że prezentował zwierzę poza miejscem wyznaczonym do organizowania takiego pokazu, w miejscu i w sposób niegwarantujący bezpieczeństwa ludzi i zwierząt. Ponadto Tunezyjczyk nie zgłosił do rejestru prowadzonego przez prezydenta Miasta Gdańska, że posiada gada, podlegającego ochronie na podstawie przepisów prawa Unii Europejskiej" - informują policjanci.

Mężczyzna - jak przekazują mundurowi - o swojej działalności nie zawiadomił też w wyznaczonym terminie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii.

Jak tłumaczy policja, prezentowanie zwierząt może odbywać się tylko w określonych miejscach i na określonych warunkach oraz po uprzednim zgłoszeniu i wydaniu decyzji administracyjnej przez Powiatowy Inspektorat Weterynaryjny. Dodatkowo w przypadku posiadania zwierzęcia podlegającego ochronie na podstawie prawa Unii Europejskiej, należy zgłosić je do rejestru prowadzonego przez właściwego starostę.

Źródło: Google Maps
TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Czytaj także: