Oparty na planie ryby, wysoki na 14 metrów z ażurowa kopułą – tak będzie wyglądał kościół pod wezwaniem błogosławionego Jana Pawła II w Gdańsku. Wcześniejszy projekt zakładał budowę 40-metrowej wieży co było niezgodne z planem zagospodarowania, takiej koncepcji sprzeciwiali się też mieszkańcy Łostowic gdzie ma stanąć świątynia. Nowy projekt nie zakłada budowy 40-metrowej wieży, jednak,jak widać na planie, pojawia się ona obok świątyni.
Abp Głódź już dwa razy wycofywał się z projektów budowy kościoła na Łostowicach. Tym razem jednak wszystko wskazuje na to, że obecny będzie ostatecznym.
- Projekt przedstawiony przez arcybiskupa Głódzia jest zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Wysokość zabudowy kubaturowej wynosi 14 metrów - czyli tyle wynosi wysokość budynku. Do tego mamy ażurową wieżę w wyższej wysokości, co nie jest sprzeczne z planem, bowiem wieża ażurowa jest tylko architektonicznym wyróżnikiem niewliczającym się do wysokości budynku – wyjaśnia Dariusz Wołodźko z gdańskiego magistratu.
Wniosek o pozwolenie na budowę wpłynął w lipcu ubiegłego roku. Na prośbę parafii postępowanie zostało zawieszone 1 września, potem wniosek był uzupełniany.
- Decyzja o pozwoleniu na budowę została wydana 23 grudnia 2015 roku. Nie jest ostateczna, bo teraz strony mają czas na odwołanie się od niej. Sama budowa zależy już potem od parafii - dodał Wołodźko.
Z nawiązaniem do morza
Nowy projekt Sanktuarium Jana Pawła II w Gdańsku opracował mgr inż. arch. Piotr Pytasz, który przekonuje, że ten projekt różni się od innych projektów kościelnych.
- Nie jest oparty na planie krzyża, ale ryby, która jest wczesnochrześcijańskim symbolem Chrystusa. Falisty kształt dachu nawiązuje do położenia Gdańska nad morzem - opowiada Piotr Pytasz.
Potwierdza, że jego koncepcja została zatwierdzona przez inwestora.
Stanowczo za wysoki
Wcześniejszy projekt budowy świątyni budził spore kontrowersje. Zakładał powstanie kościoła, którego wieża miała mieć 40 metrów wysokości. Było to sprzeczne z lokalnym planem zagospodarowania, bo ten dopuszcza budowę obiektów nie wyższych niż 16 metrów.
Części mieszkańców osiedla, na którym miał stanąć kościół, nie spodobało się zlokalizowanie świątyni w niewielkiej odległości od bloków oraz wizja wieży, która miała być trzykrotnie wyższa od okolicznych budynków.
W tej sprawie przeprowadzano konsultacje społeczne, w których mieszkańcy osiedla mogli wypowiedzieć się na temat świątyni. Wzięły w nich udział 352 osoby czyli około 20 proc. uprawnionych. Większość z nich opowiedziała się za tym, by kościół i jego wieża miały nie więcej niż 14-16 metrów wysokości.
Nie zmienili planu
Abp Sławoj Leszek Głódź jeszcze pod koniec 2013 roku apelował do prezydenta Gdańska o zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Prezydent, mimo zapewnień, że uchwała w tej sprawie trafi pod obrady rady miasta, ostatecznie tego nie zrobił.
Tak miał wyglądać kościół pod wezwaniem Jana Pawła II:
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: ws / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: matriały prasowe