Nie wiadomo, jak się nazywał. Pracownicy muzeum ustalili jedynie, że służył w II Korpusie Polskim we Włoszech. Teraz mundur nieznanego żołnierza można zobaczyć w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. - Chcieliśmy symbolicznie wspomnieć o zaangażowaniu i losach tych anonimowych polskich żołnierzy, którzy brali udział w walkach – mówi Wojciech Łukaszun, kierownik Działu Zbiorów.
Po blisko ośmiu tygodniach przerwy spowodowanej pandemią COVID-19 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostało w piątek ponownie otwarte dla zwiedzających. Właśnie z tej okazji pracownicy postanowili zaprezentować szczególny eksponat – bluzę mundurową Battledress P. 37, należącą do polskiego żołnierza służącego w II Korpusie.
- W ramach akcji "Wejście w historię" tym razem postanowiliśmy pokazać mundur żołnierza, kaprala podchorążego, który służył w II Korpusie Polskim we Włoszech. Nie znamy imienia i nazwiska tego żołnierza, ale chcieliśmy tak symbolicznie wspomnieć o zaangażowaniu i losach tych anonimowych polskich żołnierzy, którzy brali udział w walkach we Włoszech w latach 44-45 – mówi Wojciech Łukaszun, kierownik Działu Zbiorów Muzeum II Wojny Światowej.
Dodaje, że jest to kurtka jednorzędowa, o kroju tzw. olimpijki, wykonana z sukna. Na naramiennikach widoczne są oznaczenia stopnia kaprala podchorążego, a na rękawach zaś naszywki "POLAND" oraz odznaka honorowa nadana przez brytyjską 8. Armię, w ramach której II Korpus brał udział w walkach we Włoszech. Powyżej lewej kieszeni umieszczone zostały baretki polskich i brytyjskich odznaczeń.
Muzeum ponownie otwarte
Muzeum II Wojny Światowej od piątku jest ponownie otwarte. Zwiedzający mogą przychodzić sześć dni w tygodniu – od wtorku do niedzieli, w godzinach 10–18.
- Zawsze gdy otwieramy Muzeum II Wojny Światowej w okresie pandemii, to towarzyszy temu radość dzielenia się naszą ofertą, ofertą wystawy głównej i wystaw czasowych. Mimo że tematyka naszego muzeum dotyczy rzeczy tragicznych, najtragiczniejszego konfliktu w historii cywilizacji, to każda państwowa placówka kultury jest od tego, żeby dzielić się swoimi dokonaniami, tą wiedzą z naszymi gośćmi – mówi Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Dodał, że placówka będzie działa z zachowaniem reżimu sanitarnego.
- Na jedną turę może wejść tylko 400 osób, wszyscy są zobowiązani do noszenia maseczek, do dezynfekcji rąk, także materiały multimedialne funkcjonują bezdotykowo – podkreślił Nawrocki.
Źródło: TVN24/PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24