Pielęgniarkom Oddziału Chirurgii Naczyń Pomorskiego Centrum Traumatologii w Gdańsku prokuratura zarzuciła nieumyślne spowodowanie u pokrzywdzonej ciężkiego uszczerbku na zdrowiu poprzez niewłaściwą opiekę w okresie pooperacyjnym. Grozi im za to do trzech lat więzienia.
- Pomimo informacji od osoby postronnej o wystąpieniu u pacjentki niepokojących objawów, nie podjęły bezzwłocznie niezbędnych działań. Spowodowało to opóźnienie w rozpoznaniu pogarszającego się stanu pacjentki – poinformowała Wawryniuk, dodając, że gdy już pielęgniarki zorientowały się, jak zły jest stan pacjentki, zwlekały z zastosowaniem u chorej wentylacji i z powiadomieniem lekarza.
Dodatkowo jednej z nich zarzucono zniszczenie karty obserwacji chorej, wchodzącej w skład historii choroby. To przestępstwo zagrożone jest karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo karą do dwóch lat więzienia.
Nawet 5 lat więzienia
Trzem lekarzom zarzucono nieumyślne narażenie pokrzywdzonej na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Oskarżony został lekarz anestezjolog, znieczulający pokrzywdzoną w trakcie operacji. Został nim także lekarz specjalista z zakresu chirurgii plastycznej, kierujący zespołem operacyjnym i z tego tytułu sprawującemu opiekę lekarską nad pacjentką.
Prokuratorzy skierowali też akt oskarżenia wobec ówczesnego dyrektora placówki, któremu zarzucono nie zagwarantowanie prawidłowej opieki medycznej pooperacyjnej, w tym lekarskiej pacjentom komercyjnym. Wszystkim grozi do roku więzienia.
Ponadto anestezjologowi zarzucono usunięcie z dokumentacji medycznej pokrzywdzonej karty znieczulenia i zastąpienie jej inną, w której zmienił niektóre okoliczności dotyczące przebiegu procesu znieczulenia. Grozi mu za to do 5 lat pozbawienia wolności.
Nieudana operacja
W sierpniu 2010 roku Szwedka Christina Hedlund poddała się operacji powiększenia piersi w Gdańsku. Sam zabieg od strony chirurgicznej przebiegł prawidłowo. Wystąpiły natomiast między innymi nieprawidłowości w przebiegu opieki pooperacyjnej. U Christiny doszło do ustania oddychania i chwilowego zatrzymania krążenia. Spowodowało ono niedotlenie.
Następstwem przedłużającego się niedotlenienia było ciężkie uszkodzenie mózgu. Jest to choroba realnie zagrażająca życiu, a jednocześnie ciężka choroba nieuleczalna, która spowodowała, że pokrzywdzona pozostaje w stanie wegetatywnym.
Rekordowe odszkodowanie
Rodzina Szwedki w procesie cywilnym domaga się od szpitala, w którym przeprowadzono operację rekordowego odszkodowania w wysokości 6 mln zł. Jako zabezpieczenie powództwa sąd nakazał szpitalowi wypłacać comiesięczną rentę w wysokości około 11 tys. zł.
Rodzina Szwedki chce wysokiego odszkodowania
Tutaj była operowana Szwedka:
Autor: md/i / Źródło: TVN 24 Pomorze, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24