W sprawie nurków ratowanych w niedzielę w nocy z okolic Górek Zachodnich w Gdańsku (Pomorze) pojawiło się wiele wątpliwości. Okazuje się, że schodzili pod wodę w pobliżu infrastruktury krytycznej - Naftoportu, gdzie przeprowadza się przeładunki produktów naftowych. Obcokrajowcy, choć nie mieli żadnych pozwoleń, dysponowali profesjonalnym sprzętem, który pozwoliłby im na długie zejścia pod wodę.
W niedzielę o 2 w nocy z Bałtyku na wysokości Górek Zachodnich służby odholowały łódź z trzema obcokrajowcami, którzy twierdzili, że są Hiszpanami. Ich jednostka miała problemy techniczne i konieczna była pomoc Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.
- Policjanci wstępnie ustalili, że łódź nie była wyposażona w podstawowe elementy gwarantujące bezpieczeństwo, między innymi w oświetlenie nawigacyjne, środki łączności oraz w środki ratunkowe. Ponadto funkcjonariusze ustalili, że załoga łodzi nie miała uprawnień do prowadzenia tej jednostki oraz nie uzyskała zgody na nurkowanie - powiedziała nam wówczas podkomisarz Karina Kamińska z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. I dodała, że "policjanci w związku z tym zdarzeniem sporządzili dokumentację, która została już przekazana do Kapitanatu Portu Gdańsk".
Nurkowali w pobliżu Naftoportu
Teren, na którym przebywali obcokrajowcy, leży niedaleko infrastruktury krytycznej, a mianowicie Naftoportu, gdzie przeładowuje się jednostki ropy naftowej i produktów naftowych w Porcie Gdańsk.
Jak powiedział redakcji trójmiasto.pl Cezary Przepiórka, zastępca kapitana Portu Gdańsk, sprawa wymaga dodatkowych wyjaśnień, ale problem w tym, że tylko jednego z Hiszpanów wylegitymowano, a numery telefonów pozostałych są błędne lub nieaktywne.
- Policjanci nie widzieli w tym nic podejrzanego i nie drążyli sprawy. Hiszpanie zostali puszczeni, nie zostali zatrzymani w celu identyfikacji, dalszych wyjaśnień, dlaczego mieli pojazd, prawdopodobnie drona podwodnego, na łódce, co tam robili. Sporządzono tylko notatkę – wskazuje Przepiórka.
Profesjonaliści na niezarejestrowanej łodzi
To właśnie profesjonalny sprzęt wzbudza najwięcej wątpliwości ekspertów. Obcokrajowcy mieli mieć między innymi specjalistyczny sprzęt, dzięki któremu mogli pod wodą poruszać się szybko nawet na dalsze odległości i pozostać niezauważonymi. Ich wyposażenie wskazuje, że są doświadczonymi nurkami.
Kolejny element, który wymagałby wyjaśnienia, to weryfikacja historii nurków, którzy utrzymywali, że szukali pod wodą bursztynu. Szukanie w nocy pod wodą jantaru jest rzadkością i wymaga między innymi lamp ultrafioletowych. Tych na łodzi, którą płynęli, nie było.
Sama łódź nie była nawet zarejestrowana. Nie posiadała żadnych oznaczeń.
Sytuacja "niepoważna"
Maciej Samsel, ekspert ds. bezpieczeństwa, w rozmowie z naszym reporterem, przypomina, że za naszą wschodnią granicą trwa wojna, w którą jesteśmy zaangażowani. - Premier już parę miesięcy temu ogłosił i wciąż on trwa stopień alarmowy "bravo" w sprawie zagrożeń terrorystycznych - przypomina.
- Tutaj wychodzi na to, że nikt się jeszcze nie obudził w tym kraju ze służb na dole i nie zorientował się, że mamy wojnę, a graniczymy z krajem agresorem - uważa Samsel. - Biorąc pod uwagę, gdzie ci "Hiszpanie" zostali odnalezieni, z czym zostali odnalezieni i to, że była to łódka nierejestrowana, gdzie oni pływali, podali fałszywe dane, to zrobiło się bardzo niepoważnie - komentuje ekspert.
Przypomina, że nie tylko sytuacja miała miejsce blisko od infrastruktury krytycznej, ale także obwodu kaliningradzkiego. Tam znajduje się między innymi ośrodek szkoleniowy rosyjskich dywersantów. - Dziwi mnie, że nikogo nie zainteresował sprzęt, jaki znajdował się na tej łódce. Całkiem profesjonalny dron, który raczej do poszukiwań bursztynu się nie nadaje. Nie wiem zresztą, kto szuka bursztynu parę mil od brzegu - dodaje.
Wypożyczyli sprzęt, kupili latarki...
Łukasz Piórewicz z Centrum Techniki Nurkowej rozmawiał z hiszpańskimi nurkami i wypożyczał im sprzęt. Twierdzi, że zachowywali się jak nurkowie rekreacyjni. - Przyjechali nabić do nas butle. Kupili dwie latarki, wypożyczyli trochę sprzętu. Podali swoje dane, nie ukrywali tożsamości – opowiada. Pytali także o możliwość nurkowania w morzu.
- Normalnie się zachowywali. Dopytywali, jak działa sprzęt. Mamy do czynienia często z wojskowymi nurkami i oni zachowują się zupełnie inaczej – twierdzi. Także podwodny skuter, jakiego używali, zdaniem Piórewicza to model rekreacyjny.
Pytania do służb
- Zgłosiliśmy i przekazaliśmy materiały organom ścigania, w których stwierdzono, że jednostka 4-metrowa, na której pokładzie były te trzy osoby, operowała około 4,5 mili morskiej na północny-wschód od wejścia do Portu Północnego, łódź nie była zarejestrowana, żaden z mężczyzn nie miał uprawnień adekwatnych do kierowania łodzią i nie było na łodzi odpowiedniego wyposażenia: środków ratunkowych i oświetlenia - poinformowała nas Magdalena Kierzkowska z Urzędu Morskiego w Gdyni.
Kapitanat Portu Gdańsk skierował do policji pismo, ws. ustalenia aktualnego miejsca pobytu Hiszpana, którego w policyjnej notatce określono jako sternika jednostki. Może to okazać się trudne, bo, jak ustaliła redakcja, prawdopodobnie opuścili już Polskę.
Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku nie chciała udzielać informacji w tej sprawie. Odesłano nas do Komendy Głównej Policji w Warszawie.
Zapytania w sprawie możliwości nurkowania w pobliżu infrastruktury krytycznej skierowaliśmy także do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Czekamy na odpowiedź.
Akcja ratownicza w rejonie ujścia Wisły
Akcja ratunkowa nurków miała miejsce w nocy z soboty na niedzielę. Rzecznik prasowy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa Rafał Goeck powiedział PAP, że w akcji uczestniczyli funkcjonariusze policji, straży pożarnej, ratownicy medyczni ratownicy z Brzegowej Stacji Ratowniczej Świbno. - Od godziny 1.53 trwała akcja ratownicza. Otrzymaliśmy sygnał ze straży pożarnej o jednostce, która ma kłopoty na północ od Górek Zachodnich - przekazał Goeck. Początkowo służby miały sygnał o tonącej barce. Później okazało się, że chodzi o czterometrową motorówkę.
Czerwona czterometrowa motorówka uległa awarii około trzech mil morskich na północ od Górek Zachodnich w rejonie Ujścia Martwej Wisły. Załoga jednostki - trzech nurków z Hiszpanii - walczyła z przywróceniem sterowności jednostce. "(...) Od co najmniej sześciu godzin nurkowali w rejonie ich odnalezienia" - przekazała Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa w mediach społecznościowych.
Wychłodzeni, ale bez hospitalizacji
Jak podkreślił Goeck, na morzu panowały trudne warunki: siła wiatru wynosiła 7-8 w skali Beauforta, temperatura powietrza - 6 stopni Celsjusza, a wody 3 stopnie Celsjusza. Ratownicy rozpoczęli poszukiwania tonącej jednostki wzdłuż Wyspy Sobieszewskiej aż do rejonu Westerplatte. Poszukiwania jednostki trwały ponad godzinę. Motorówka znajdowała się ok. 2,7 mili morskiej (ok. 5 km) na północ od Górek Zachodnich. "Łódź poszkodowanych nie tonęła, a ostatecznie miała awarię układu sterowania, a co za tym idzie nie miała manewrowości" - poinformowała Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa w mediach społecznościowych.
Jak podano, Hiszpanie wraz z łodzią zostali przetransportowani do portu. Tam trafili pod opiekę zespołu ratownictwa medycznego i policji.
- Obywatele Hiszpanii byli lekko wychłodzeni, ale nie wymagali hospitalizacji - powiedział Goeck.
Źródło: PAP, tvn24.pl