Załoga porzuciła samolot na lotnisku w Goleniowie (Zachodniopomorskie) po tym, jak przywiozła ostatnich ukraińskich uchodźców z Egiptu. Mieli powiedzieć obsłudze lotniska, że nie są już pracownikami linii Azur Air Ukraine. Jeśli właściciel nie zgłosi się po samolot, zostanie on prawdopodobnie sprzedany. Jest wart ponad 50 milionów dolarów.
Samolot linii Azur Air Ukraine, boeing 737-800 przyleciał z Egiptu do Goleniowa w czwartek (17 marca). Na pokładzie byli ukraińscy uchodźcy, którzy wyjechali na wakacje przed atakiem Rosji. Kiedy rozpoczęła się wojna w Ukrainie, nie mieli już jak wrócić do swoich domów. Tak do Goleniowa trafiło w sumie ponad cztery tysiące uchodźców.
Po ostatnim locie załoga samolotu opuściła lotnisko razem z pasażerami. - Gdy wyszli wszyscy pasażerowie i udali się na kontrolę dokumentów, to za nimi poszła również załoga. Poinformowali nas, że nie są już pracownikami linii Azur Air i w związku z tym nie mogą już kontynuować swojej pracy - mówi Krzysztof Domagalski, rzecznik prasowy portu lotniczego Szczecin - Goleniów.
Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę. 27. doba inwazji
- Szukamy informacji na temat właściciela. Jeżeli już ją pozyskamy i go poinformujemy, a on nie odbierze samolotu, to skontaktujemy się z Urzędem Lotnictwa Cywilnego, w jaki sposób można go sprzedać - przekazuje Krzysztof Domagalski. - Jeszcze nie mieli takiej sytuacji, żeby załoga porzuciła samolot - dodaje.
Wart 50 milionów dolarów
Boeing 737-800 ustawiony jest na najdalej oddalonym stanowisku postojowym, aby nie przeszkadzał w eksploatacji lotniska. - Dzienna opłata za postój na płycie wynosi 600 złotych, a samolot wart jest ponad 50 milionów dolarów - informuje rzecznik.
UE zamyka przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów
Międzynarodowe sankcje mają wpływ także na firmy wypożyczające swoje samoloty rosyjskim przewoźnikom. Zgodnie z sankcjami Unii Europejskiej spółki muszą wypowiedzieć tego rodzaju umowy do 28 marca.
Największa w tym sektorze firma AerCap Holdings pod koniec lutego potwierdziła, że zastosuje się do unijnych sankcji. Jak przekazała, rosyjscy przewoźnicy wypożyczają około 100 z jej 2000 samolotów. Korzystają z nich m.in. właśnie Azur Air, ale również Aerofłot, S7 Airlines, Rossija oraz Ural Airlines.
Oglądaj telewizję na żywo w TVN24 GO
Źródło: TVN24/PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24