TVN24 Biznes | Ze świata

Unia Europejska zamyka przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów

TVN24 Biznes | Ze świata

Aktualizacja:
Autor:
kris,
fc/ToL
Źródło:
PAP, Reuters, BBC
Piotr Mueller o zamknięciu przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów
Piotr Mueller o zamknięciu przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotówTVN24
wideo 2/21
TVN24Piotr Mueller o zamknięciu przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów

Zamknięcie przestrzeni powietrznej nad całą Unią Europejską dla rosyjskich samolotów zapowiedziała w niedzielę w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przedstawiając pakiet kolejnych restrykcji wobec Rosji w związku z inwazją na Ukrainę. Już wcześniej na taki krok zdecydowały się między innymi Francja, Niemcy, Włochy, Kanada czy Polska.

Zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Unią Europejską to jedna z nowych restrykcji wobec Rosji w związku z inwazją na Ukrainę. Zakaz obejmie wszystkie samoloty należące do Rosji, zarejestrowane w Rosji lub kontrolowane przez Rosję.

Rosyjskie samoloty nie będą mogły lądować, startować ani przelatywać nad terytorium UE. - Dotyczy to także prywatnych odrzutowców oligarchów - wyjaśniła szefowa KE.

Już wcześniej na taki krok zdecydowało się kilkanaście państw europejskich.

"Działamy w zgodzie i koordynacji z wieloma innymi krajami europejskimi"

Od niedzieli od godz. 15.00 czasu polskiego niemiecka przestrzeń powietrzna została zamknięta dla rosyjskich samolotów i linii lotniczych - przekazało niemieckie ministerstwo transportu. Rzecznik resortu podał, że zakaz ma potrwać trzy miesiące, a loty z pomocą humanitarną są wyłączone z zakazu.

Także Austria zamknęła swoją przestrzeń powietrzną i lotniska dla rosyjskich samolotów od godz. 15.00 czasu polskiego.

"Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby pokazać Władimirowi Putinowi, że nie akceptujemy jego militarnej inwazji na Ukrainę. Zakaz lotów i lądowań rosyjskich samolotów to kolejny środek, który jest wyraźną odpowiedzią na łamanie przez Putina prawa międzynarodowego. Działamy tutaj w zgodzie i koordynacji z wieloma innymi krajami europejskimi" – oświadczył kanclerz Austrii Karl Nehammer.

Minister transportu Francji Jean-Baptiste Djebbari poinformował w niedzielę po południu, że Francja zamknie swoją przestrzeń powietrzną dla wszystkich rosyjskich samolotów i linii lotniczych w niedzielę wieczorem.

Podobnie zapowiedziała Holandia, o czym poinformował na Twitterze minister infrastruktury Mark Harbers.

"W holenderskiej przestrzeni powietrznej nie ma miejsca dla reżimu, który stosuje niepotrzebną i brutalną przemoc - podkreślił. "Holandia przygotowuje się zatem dziś wieczorem do zamknięcia swojej przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów" - dodał.

"Belgia postanowiła zamknąć swoją przestrzeń powietrzną dla wszystkich rosyjskich linii lotniczych" - napisał na Twitterze premier Alexander De Croo.

Dodał też: "Nasze europejskie niebo jest otwartym niebem. Jest otwarte dla tych, którzy łączą ludzi, a nie dla tych, którzy szukają brutalnej agresji".

W niedzielę rano minister spraw zagranicznych Irlandii Simon Coveney potwierdził, że Irlandia zamierza zamknąć przestrzeń powietrzną kraju dla rosyjskich samolotów.

Napisał na Twitterze: "Szokujące rosyjskie ataki na Ukrainę w nocy. Irlandia zamierza zamknąć irlandzką przestrzeń powietrzną dla wszystkich rosyjskich samolotów".

Coveney wezwał również inne kraje UE, by zrobiły to samo.

Włochy zdecydowały się zamknąć swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów - poinformowało w niedzielę biuro premiera.

Hiszpania także zdecydowała się zamknąć swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów - podał Reuters, powołując się hiszpańskie ministerstwo transportu.

Z kolei o zamknięciu przestrzeni powietrznej nad Portugalią poinformowało portugalskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskiego ruchu lotniczego zamyka również Islandia. Poinformowała o tym na Twitterze szefowa MSZ Islandii Thordis Kolbrun Gylfadottir.

Reuters podawał, że także Finlandia, Szwecja i Dania przygotowują się do zamknięcia przestrzeni powietrznych dla rosyjskich samolotów i linii w niedzielę.

Norweski minister spraw zagranicznych kraju powiedział agencji NTB, iż Norwegia zdecydowała się zamknąć swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskiego ruchu lotniczego po inwazji Rosji na Ukrainę.

Również Macedonia Północna zamknie swoją przestrzeń powietrzną dla wszystkich rosyjskich samolotów z wyjątkiem lotów humanitarnych i ratunkowych, zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej - poinformował Reuters, powołując się na macedoński rząd.

Identyczną decyzję podjęła Albania, o czym poinformowała minister spraw zagranicznych Olta Xhacka.

Z kolei premier Chorwacji Andrej Plankovic zapowiedział, że Chorwacja swoją przestrzeń powietrzną dla wszystkich rosyjskich samolotów zamknie najprawdopodobniej od poniedziałku.

Kanada, jako pierwszy kraj spoza Europy, zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich operatorów lotniczych ze skutkiem natychmiastowym. "Pociągniemy Rosję do odpowiedzialności za jej niesprowokowane ataki na Ukrainę" - napisał minister transportu Omar Alghabra w poście na Twitterze.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę 

Już wcześniej na zamknięcie swoich przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów zdecydowały się: Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Mołdawia, Polska, Rumunia, Słowenia i Wielka Brytania.

Sytuacja rosyjskich linii

Ograniczenie lotów nad wieloma krajami na zachód od Rosji będzie wymagało od rosyjskich linii lotniczych wybieranie okrężnych tras, co spowoduje znaczne wydłużenie czasu lotu - zaznacza BBC.

Rosyjskie linie lotnicze już stały w obliczu niemal całkowitej blokady przestrzeni powietrznej w Europie. Tablice odlotów na moskiewskich lotniskach Domodiedowo i Szeremietiewo pokazywały w niedzielę dziesiątki odwołanych lotów, w tym rejsy do Paryża, Wiednia i Kaliningradu.

Rosyjskie linie lotnicze S7 poinformowały na Facebooku, że odwołują loty do wielu europejskich miast do co najmniej 13 marca.

Aerofłot - największa rosyjska linia lotnicza - zapowiedziała, że odwoła loty do Łotwy i Rumunii przynajmniej do 26 marca, a połączenia do Pragi i Warszawy - do 28 marca oraz - do odwołania - do innych państw, które zapowiedziały zamknięcie swojej przestrzeni powietrznej.

Departament Stanu USA ostrzega o zawieszeniu lotów

Departament Stanu USA wydał w niedzielę alert, w którym wezwał Amerykanów w Rosji do rozważenia niezwłocznego opuszczenia kraju w związku z zamykaniem przez państwa przestrzeni powietrznej dla rosyjskich linii lotniczych.

"Coraz większa liczba linii lotniczych anuluje loty do oraz z Rosji i wiele krajów zamknęło swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich linii lotniczych. Obywatele USA powinni rozważyć natychmiastowe opuszczenie Rosji korzystając z wciąż dostępnych opcji komercyjnych" - napisano w komunikacie.

Z kolei linie Air France zdecydowały o zawieszeniu lotów do Rosji i nad Rosją.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris, fc/ToL

Źródło: PAP, Reuters, BBC

Źródło zdjęcia głównego: Media_works/Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości