Włochy

Włochy

"Bzdura wpędzi nas do grobu" - to hasło kampanii krajowej Izby Lekarskiej we Włoszech, która w ten sposób walczy z przesądami i fałszywymi informacjami na temat zdrowia dostępnymi zwłaszcza w internecie. Lekarze apelują, by - będąc chorym - zwracać się do nich.

Centrolewicowa włoska Partia Demokratyczna nie utworzy rządu z antysystemowym Ruchem Pięciu Gwiazd - zdecydowało w czwartek kierownictwo ugrupowania w głosowaniu. Oddala się tym samym szansa szybkiego powołania gabinetu.

Prawie 10 tysięcy turystów przybyło w niedzielę w ciągu kilku godzin na Capri. Władze włoskiej wyspy mówią o oblężeniu i przyznają, że zastanawiają się, czy nie wziąć przykładu z Wenecji, gdzie postanowiono uregulować napływ turystów za pomocą bramek.

Pomyślnie zakończyła się w nocy z wtorku na środę operacja serca 92-letniego byłego prezydenta Włoch Giorgio Napolitano - zapewnił personel szpitala w Rzymie. Kilkugodzinną operację przeprowadzono w trybie pilnym, gdy emerytowany szef państwa źle się poczuł.

Prezydent Włoch Sergio Mattarella powierzył w poniedziałek szefowi Izby Deputowanych Roberto Fico misję sondażową, której celem jest sprawdzenie, czy są szanse na powołanie rządu przez Ruch Pięciu Gwiazd i rządzącą dotąd centrolewicową Partię Demokratyczną.

Włoscy parlamentarzyści mimo kryzysu politycznego i impasu w sprawie powołania rządu są na długim urlopie, co najmniej do 7 maja. Obie izby zamknięto w związku z dwoma długimi weekendami z okazji Święta Wyzwolenia 25 kwietnia i Święta Pracy 1 maja.

Niepowodzeniem zakończyły się starania przewodniczącej włoskiego Senatu Marii Elisabetty Alberti Casellati. Miała ona zbadać szansę na porozumienie sił politycznych, co umożliwiłoby utworzenie rządu. Misję tę powierzył jej prezydent Sergio Mattarella, by przełamać impas po marcowych wyborach parlamentarnych.

Przewodnicząca Senatu Włoch Maria Elisabetta Alberti Casellati otrzymała w środę od prezydenta Sergio Mattarelli "misję sondażową", której celem jest sprawdzenie, czy istnieje szansa na porozumienie ugrupowań politycznych w sprawie powołania rządu po wyborach.