Włochy

Włochy

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk złożył gratulacje nowemu premierowi Włoch profesorowi Giuseppe Contemu i zaapelował o "jedność i solidarność" krajów Unijnych. O swoim wsparciu dla Rzymu zapewnił również szef Komisji Europejskiej. Conte został w piątek zaprzysiężony przez prezydenta Sergio Mattarellę.

Lider prawicowej włoskiej Ligi Matteo Salvini oświadczył w poniedziałek w wywiadzie telewizyjnym, że rząd, który zamierzał stworzyć z Ruchem Pięciu Gwiazd, chciał zmienić niektóre reguły finansowe w Unii Europejskiej. Nie chodziło o wyjście ze strefy euro - wyjaśnił. Zarzucił politykom unijnym, że dążą do osłabienia Włoch i jak dodał, "w Europie potrzebują Włoch drugiej ligi, które płacą i są zniewolone".

Ekonomista Carlo Cottarelli otrzymał od prezydenta Włoch Sergia Mattarelli misję powołania rządu. Szef państwa chce utworzyć rząd techniczny, który będzie pracował do następnych przyspieszonych wyborów. Mają się one odbyć w sierpniu lub na początku przyszłego roku.

Desygnowany na premiera Włoch Giuseppe Conte zrezygnował z misji tworzenia rządu - ogłosił w niedzielę Pałac Prezydencki po rozmowie Conte z prezydentem Sergio Mattarellą. Nie powstanie zatem rząd prawicowej Ligi i antysystemowego Ruchu Pięciu Gwiazd.

Kary w wysokości od 169 do 679 euro grożą w Rzymie tym, którzy nie będą kosić trawy w swoich prywatnych ogrodach. Grzywny zostały wprowadzone przez władze miejskie w ramach zapobiegania letnim pożarom.

Profesor prawa Giuseppe Conte otrzymał od prezydenta Włoch Sergio Mattarelli misję powołania rządu. Utworzą go prawicowa Liga i antysystemowy Ruch Pięciu Gwiazd w rezultacie wyborów parlamentarnych z czwartego marca. Oba ugrupowania głoszą populistyczne hasła i zapowiadają "rząd zmian".

Plaża dozwolona tylko od 16 do 29 lat zostanie otwarta we włoskiej miejscowości Bellarna-Igea Marina nad Adriatykiem. Tak zwana studencka plaża zaprasza tych, którzy chcą spędzać czas nad morzem w sposób, jaki nie zawsze wszystkim odpowiada: głośno i na zabawie.

Były premier Włoch, przywódca Forza Italia Silvio Berlusconi, zadeklarował gotowość zostania szefem rządu centroprawicy, jeśli nie powstanie gabinet prawicowej Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd. Berlusconi wcześniej zapowiadał, że nie poprze tego rządu.

Włoska Liga i Ruch Pięciu Gwiazd ogłosiły w internecie ostateczną wersję dokumentu programowego, który ma być podstawą ich przyszłego rządu. Umowa zatytułowana "Kontrakt na rzecz rządu zmian" liczy 57 stron i została przedłożona do oceny obywateli.