Włochy

Włochy

Karę od dwóch do sześciu lat więzienia za negacjonizm przewiduje uchwalona w środę przez parlament Włoch poprawka do kodeksu karnego. Głosowanie w Izbie Deputowanych zakończyło kilka lat prac nad ustawą, która wchodzi teraz w życie. Za przepisami opowiedziało się 237 deputowanych, przeciwko było 5. Od głosu wstrzymało się 102 parlamentarzystów.

Ponad 40 tysięcy wniosków o azyl złożyli od początku tego roku migranci przybyli do Włoch - poinformowano w środę w parlamencie. Liczba takich próśb wzrosła o 58 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2015 r. Najwięcej wniosków składają Pakistańczycy.

Jeśli na plaży kupuje się fatalnej jakości, ewidentnie nieprawdziwy zegarek za 30 euro od chodzącego brzegiem morza handlarza, to nie można łudzić się, że wyprodukowany został w fabryce drogiej marki w Szwajcarii i czuć się oszukanym, gdy okaże się, że nie jest to oryginał - stwierdził sąd i po trwającym 6 lat procesie uniewinnił obnośnego sprzedawcę od zarzutu handlu fałszywym towarem.

Były premier Włoch Silvio Berlusconi trafił do szpitala w Mediolanie na badania w związku z niewydolnością serca - podały media. Według jego otoczenia 79-letni polityk nie poczuł się źle, a badania były zaplanowane.

Zdjęcia satelitarne i badania z użyciem radaru mają pomóc w ustaleniu przyczyn gigantycznego osuwiska ziemi, do jakiego doszło w środę w historycznym centrum Florencji. Powstała tam głęboka na 5 metrów rozpadlina o długości 200 m i szerokości 7 m.

Gigantyczna rozpadlina o długości 200 metrów i szerokości 7 metrów powstała w środę rano w centrum Florencji na nabrzeżu rzeki Arno, koło Ponte Vecchio i Galerii Uffizi. Lokalne władze informują o olbrzymich stratach. Zagrożone są zabytkowe budynki.

Szef NATO Jens Stoltenberg zapewnił, że Sojusz nie chce nowych napięć z Rosją. Po rozmowie z premierem Włoch Matteo Renzim dodał, że podczas szczytu NATO w Warszawie jednymi z ważniejszych tematów będzie dialog z Moskwą i sytuacja w basenie Morza Śródziemnego. Włoch mówił natomiast, że nie tylko Rosja powinna być priorytetem Sojuszu, ale też terroryzm.

Portugalczyk i Rosjanin zostali zatrzymani w miniony weekend w Rzymie pod zarzutem szpiegostwa - podała we wtorek Europejska Jednostka Współpracy Sądowej (Eurojust) z siedzibą w Hadze.

Politycy rządzącej we Włoszech koalicji centrolewicowej przyznali, że odetchnęli z ulgą na wiadomość o zwycięstwie Alexandra Van der Bellena w wyborach prezydenckich w Austrii. Prezydent Sergio Mattarella zaapelował do niego o wysiłki na rzecz wzmocnienia UE.

Rada włoskiego regionu Wenecja Euganejska przyjęła rezolucję proponującą uznanie Krymu za część Rosji i krytykującą sankcje nałożone na Moskwę. Nawołuje ona zarazem rząd w Rzymie, by zrobił to samo. To pierwsze takie głosowanie na obszarze Unii Europejskiej.

Włoscy karabinierzy odnaleźli skradziony we Florencji list Krzysztofa Kolumba, w którym poinformował o odkryciu Ameryki. Zaginiony list z 1493 r. znajdował się w Bibliotece Kongresu USA w Waszyngtonie, która otrzymała go w darze - wyjaśniła strona włoska.