Włochy

Włochy

Prawicowa, współrządząca we Włoszech Liga ma coraz więcej zwolenników - wynika z najnowszego sondażu. Od wyborów parlamentarnych w marcu poparcie dla ugrupowania wicepremiera, szefa MSW Matteo Salviniego wzrosło prawie dwukrotnie i jest na pierwszym miejscu w kraju.

W Rzymie runął w czwartek dach kościoła Świętego Józefa Patrona Stolarzy przy Kapitolu. Nikomu nic się nie stało. Kościół z XVII wieku jest wyjątkową świątynią, bo pod jego posadzką znajduje się Więzienie Mamertyńskie, miejsce kultu świętych Piotra i Pawła.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zasugerował w środę, że premier Węgier Viktor Orban i wicepremier, szef MSW Włoch Matteo Salvini słusznie postrzegają go jako swojego "głównego przeciwnika" w Europie w kwestii migracji.

Premier Włoch Giuseppe Conte ostrzegł, że w obecnej sytuacji jego rząd nie może poprzeć nowego budżetu Unii Europejskiej. To odpowiedź władz w Rzymie na brak reakcji ze strony Unii i państw członkowskich na apel o przyjęcie migrantów ze statku stojącego u wybrzeży Sycylii.

Część ze 150 migrantów znajdujących się na pokładzie okrętu włoskiej Straży Przybrzeżnej rozpoczęło głodówkę. Włochy nie chcą pozwolić im na zejście na ląd w Katanii na Sycylii, jeśli inne kraje UE nie zgodzą się ich przyjąć.

Włoski wicepremier Luigi di Maio oświadczył w czwartek, że jego partia będzie głosować za zawieszeniem w przyszłym roku płatności na rzecz Unii Europejskiej, jeśli inne państwa nie przyjmą migrantów znajdujących się na okręcie Straży Przybrzeżnej na Sycylii. Groźby nie działają w Europie, nie prowadzą do niczego - oświadczył w piątek w odpowiedzi rzecznik Komisji Europejskiej Alexander Winterstein.