Wenezuela

Wenezuela

Były szef wenezuelskiego wywiadu generał Manuel Ricardo Cristopher Figuera przebywa w USA. W wywiadzie dla dziennika "Washington Post" mówi o tajemnicach otoczenia prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro, m.in. nielegalnym handlu złotem czy wpływach kubańskich.

Pięć miesięcy po tym, gdy szef opozycyjnego parlamentu wenezuelskiego Juan Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem, został uznany przez pół setki krajów i zyskał poparcie prawie 57 procent rodaków, sytuacja w Wenezueli znalazła się w impasie.

Tysiące Wenezuelczyków ruszyły na przejścia graniczne w Tumbes, aby przekroczyć granicę między Ekwadorem a Peru, zanim o północy z piątku na sobotę weszła w życie decyzja o wprowadzeniu obowiązku wizowego ogłoszona przed tygodniem przez Limę.

Wenezuelska służba zdrowia jest w opłakanym stanie. Sytuację pogarsza trwający od lat kryzys gospodarczy. W szpitalach brakuje leków i sprzętu, a przeszczepy, dla wielu będące szansą na życie, są niemal niedostępne. Szczególną cenę płacą za to chore dzieci, które w wenezuelskich szpitalach walczą o życie. Ich matki czekają na cud.

Norweskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało w środę, że w Oslo odbyły się rozmowy delegacji rządu i opozycji Wenezueli na temat kryzysu politycznego w tym kraju. Było to drugie spotkanie przedstawicieli stron wenezuelskiego konfliktu w stolicy Norwegii. – Nie osiągnęliśmy porozumienia, więc w dalszym ciągu będziemy protestować na ulicach – powiedział lider opozycji, Juan Guaido w rozmowie z Fox Business Network.

Co najmniej 29 więźniów zginęło w starciach ze strażnikami i żołnierzami w więzieniu w Acarigua, na zachodzie Wenezueli - podaje BBC. W zakładzie karnym w czwartek wybuchł bunt. 19 strażników zostało rannych. Ekspert z organizacji broniącej praw osadzonych powiedział, że więzienie jest przepełnione, a "cele więzienne zostały przekształcone w lochy".