USA

USA

35-letni Amerykanin z Utah, który miał usłyszeć decyzję sądu w sprawie złamania przez niego zasad przymusowego leczenia odwykowego, w pewnym momencie rozprawy wstał i - co widać na monitoringu - zaczął kierować się do wyjścia. Był jednak skuty kajdankami, więc ucieczka nie poszła zgodnie z planem. Z rozpędem wpadł na korytarz, uderzając w barierkę. Spadł z wysokości jednego piętra na parter, tuż obok wyjścia.

Prezydent Donald Trump występując w piątek podczas konwencji Krajowego Związku Strzeleckiego (NRA) w Dallas, w stanie Teksas, zapewnił, że "tak długo jak będzie prezydentem" gwarantowane przez II poprawkę do Konstytucji "prawo do posiadania broni palnej nie będzie zagrożone."

Ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek wystosował list do burmistrza Jersey City Stevena Fulopa, który, w związku z kontrowersjami dotyczącymi Pomnika Katyńskiego w tym mieście, zarzucił marszałkowi Senatu Stanisławowi Karczewskiemu antysemityzm i zaprzeczanie Holokaustowi. Ambasador zaapelował do Fulopa o przeproszenie Karczewskiego.

Prezydent Donald Trump spotka się 22 maja w Białym Domu z prezydentem Korei Południowej Mun Dze Inem - poinformował Białym Dom. Spotkanie odbędzie się na krótko przed historycznym szczytem, podczas którego Trump ma spotkać się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem.

Samolot transportowy C-130 Hercules amerykańskiej Gwardii Narodowej rozbił się w środę nieopodal lotniska w pobliżu ruchliwego skrzyżowania koło miasta Savannah w stanie Georgia - poinformowało wojsko USA. W katastrofie zginęło co najmniej pięć osób.

Donald Trump przyjął w Białym Domu prezydenta Nigerii Muhammadu Buhariego. Amerykański przywódca obiecał miliard dolarów pomocy dla Nigerii, która jest najludniejszym krajem Afryki. W zamian oczekuje zniesienia przez Nigerię barier handlowych.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo wezwał Izrael i Palestyńczyków do powrotu do rozmów pokojowych. W reakcji na apele o potępienie pacyfikowania przez siły izraelskie palestyńskich protestów podkreślił, że USA uznają prawo Izraela do samoobrony.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo wyraził przekonanie, że istnieje możliwość osiągnięcia przez Donalda Trumpa i przywódcę Korei Północnej Kim Dzong Una porozumienia w sprawie zakończenia północnokoreańskiego programu prac nad bronią nuklearną.

Rosja od dekady prowadzi agresywną wojnę informacyjną z Zachodem. Nie było zmowy sztabu Trumpa z Kremlem - wynika z odtajnionego w piątek raportu komisji do spraw wywiadu Izby Reprezentantów dotyczącego śledztwa w sprawie ingerencji Moskwy w wybory prezydenckie w USA w 2016 r.

Szef MON Mariusz Błaszczak na zakończenie swojej wizyty w Waszyngtonie wyraził zadowolenie z przebiegu rozmów. - We wszystkich rozmowach przebijało docenienie bardzo dobrej współpracy militarnej Polski z USA - powiedział minister. Poinformował, że zaprosił amerykańskiego ministra obrony do odwiedzenia Polski. - Wszystko wskazuje na to, że zaproszenie zostało przyjęte - stwierdził Błaszczak.