Ukraina

Ukraina

Co roku do Humania na Ukrainie przyjeżdżają dziesiątki tysięcy chasydów. Czczą żydowski Nowy Rok przy grobie rabina Nachmana. Władze w Jerozolimie chcą, by jego szczątki zostały przeniesione do Izraela - poinformowały tamtejsze media.

Przywódca samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Ołeksandr Zacharczenko zapowiedział, że przeprowadzi kolejne wybory szefa DRL w listopadzie 2018 roku. Zamierza także w nich wystartować.

Polska chce karać ukraińskich urzędników za to, że przestrzegają prawa własnego kraju - oświadczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej Ukrainy Wołodymyr Wiatrowycz. Ocenił, że w relacjach z Kijowem Warszawa "chce pójść nawet dalej niż Rosja". Jest to odpowiedź na słowa szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego, który powiedział w czwartek, że osoby o skrajnie antypolskim stanowisku nie wjadą do Polski.

W związku z "nasileniem działań rosyjskich służb specjalnych" Ukraina zaostrzyła w środę kontrole na swoich granicach. Dowództwo Państwowej Straży Granicznej w Kijowie poinformowało, że dotyczy to przede wszystkim granicy z Rosją.

Do resortu docierały "głosy oburzenia, o tym, że edukacja polskich obywateli na Ukrainie może być zagrożona" - wyjaśniała minister edukacji, tłumacząc, dlaczego spotkała się z szefową ukraińskiego resortu edukacji. Anna Zalewska zapewniła po rozmowach w środę, że "żaden przywilej Polaków mieszkających na Ukrainie, wynikający z umów obustronnych, nie zostanie ograniczony". W ten sposób odniosła się do podpisanej we wtorek przez Polskę i Ukrainę deklaracji dotyczącej nauczania w języku polskim.

Czterech ukraińskich żołnierzy zginęło we wtorek na linii walk z prorosyjskimi separatystami w Donbasie na wschodzie kraju - poinformowała armia w Kijowie. Są to jedne z największych strat poniesionych przez siły rządowe w jednym dniu od początku września.