Ukraina

Ukraina

Protesty i strzały ostrzegawcze na Ukrainie

Ukraińska policja oddała strzały ostrzegawcze podczas bójki, jaka wybuchła przy próbie zablokowania kolumny samochodów weteranów wojny w Donbasie i wolontariuszy jadących na protest przeciwko wycofaniu wojsk ukraińskich z miasteczka Zołote w obwodzie ługańskim. Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że po szczycie przywódców czwórki normandzkiej będzie znana data kolejnej wymiany więźniów i osób przetrzymywanych między Ukrainą a Rosją.

Kreml: USA mogą wpłynąć na rozwiązanie konfliktu w Donbasie

Rosja nie popiera pomysłu przyłączenia Stanów Zjednoczonych do rozmów czwórki normandzkiej w celu rozwiązania konfliktu w Donbasie, ale liczy na to, że USA wykorzystają swoje wpływy i wywrą nacisk na Ukrainę - powiedział we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Ukraiński minister spraw zagranicznych Wadym Prystajko wyraził opinię, że prezydent Rosji Władimir Putin szuka usprawiedliwień, by nie pojawić się na rozmowach czwórki, bo sytuacja w Donbasie jest dla niego korzystna.

Ukraina wstrzymuje wycofywanie wojsk. "Niestety, Petriwske i Zołote zostały ostrzelane"

Wstrzymano zaplanowane na poniedziałek wycofanie sił i sprzętu z dwóch odcinków frontu w Donbasie na wschodzie Ukrainy. Jak wyjaśnił ukraiński minister spraw zagranicznych Wadym Prystajko, powodem są "ostrzały, które prowadzi przeciwnik". Dzień wcześniej tysiące ludzi zgromadziły się na Majdanie Niepodległości w Kijowie, by zamanifestować obawy, iż ostatnie posunięcia rządu Ukrainy oznaczają kapitulację wobec Rosji.

Media: zgłosił się drugi sygnalista z wiedzą w sprawie Trumpa i Ukrainy

W niedzielę prawnik reprezentujący sygnalistę, który powiadomił o budzącej kontrowersję rozmowie prezydentów Donalda Trumpa i Wołodymyra Zełenskiego, poinformował, że do wewnętrznego nadzoru amerykańskich służb wywiadowczych zgłosił się drugi sygnalista, dysponujący wiedzą z pierwszej ręki o postępowaniu prezydenta USA w sprawie Ukrainy.

Trump: Chiny powinny rozpocząć śledztwo w sprawie Bidenów

Donald Trump oznajmił w czwartek dziennikarzom, że chce, aby władze Ukrainy i Chin przeprowadziły śledztwo w sprawie Joe Bidena i jego syna Huntera. Prezydent USA powiedział, że nie rozmawiał o tym jeszcze z prezydentem Xi Jinpingiem, ale "z pewnością może o tym pomyśleć".

"Uwierzcie mi: nigdy nie zdradzę Ukrainy"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w odpowiedzi na protesty przeciwko zgodzie Kijowa na tak zwaną formułę Steinmeiera w sprawie rozwiązania konfliktu w Donbasie zadeklarował, że "nigdy nie zdradzi Ukrainy".

Sencow nie chce powrotu Rosji do Rady Europy

Ukraiński reżyser Ołeh Sencow, który we wrześniu w ramach wymiany więźniów został wypuszczony z rosyjskiej kolonii karnej, wyraził sprzeciw wobec niedawnego powrotu Rosji do Rady Europy. Skrytykował Moskwę za "nieprzestrzeganie podstawowych praw".

"Nie dla kapitulacji". Protest przeciw decyzjom w sprawie Donbasu

Kilka tysięcy ludzi przyszło w środę wieczorem przed siedzibę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Kijowie, by zaprotestować przeciwko decyzjom w sprawie rozwiązania konfliktu w opanowanym przez prorosyjskich separatystów Donbasie. "Nie dla kapitulacji!" - wznosili okrzyki.

Pompeo: przysłuchiwałem się rozmowie Trumpa z Zełenskim

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo potwierdził, że przysłuchiwał się lipcowej rozmowie Donalda Trumpa i Wołodymyra Zełenskiego. To w tej rozmowie z prezydentem Ukrainy prezydent Stanów Zjednoczonych poruszył temat ewentualnego śledztwa w sprawie Huntera Bidena, syna byłego wiceprezydenta. Joe Biden jest uważany za najbardziej prawdopodobnego kandydata demokratów w najbliższych wyborach prezydenckich.

Formuła Steinmeiera dzieli Ukraińców i cieszy Kreml

Ukraińska opozycja domaga się od prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wyjaśnień, czy zgoda na podpisanie tak zwanej formuły Steinmeiera w sprawie konfliktu w Donbasie nie oznacza kapitulacji Ukrainy przed Rosją. Podpisanie dokumentu pozytywnie ocenił Kreml. Rzecznik prezydenta Władimira Putina, Dmitrij Pieskow, wyraził nadzieję na szybkie wyznaczenie terminu spotkania "czwórki normandzkiej".

Wraca "formuła Steinmeiera", Zełenski składa zapewnienia

Ukraina nie zgodzi się na wybory w zajętym przez separatystów prorosyjskich Donbasie w obecności wojsk - oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski. Poinformował też, że trwają przygotowania nowej ustawa o szczególnym statusie Donbasu, która wyklucza kapitulację w toczącym się tam konflikcie. Tzw. formuła Steinmeiera w sprawie rozwiązania konfliktu nie wejdzie w życie, póki nie będzie uwzględniona w ukraińskim prawie, zapewnił prezydent.

Tom Cruise w Kijowie. "Ta misja jest możliwa!"

Amerykański aktor Tom Cruise przyleciał w poniedziałek do Kijowa na zaproszenie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Obydwaj rozmawiali o kinie i możliwościach kręcenia filmów na Ukrainie - podała administracja ukraińskiego prezydenta.

Pompeo "słyszał rozmowę Trumpa z Zełenskim"

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo słyszał rozmowę telefoniczną Donalda Trumpa i Wołodymyra Zełenskiego z 25 lipca - poinformowała telewizja CNN, powołując się na zaznajomione ze sprawą źródło. Departament Stanu nie odniósł się do prośby tej stacji o komentarz w tej sprawie.