"Broń dla Ukrainy!". Sprzed rosyjskiej przeszli przed ambasadę USA

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Protest w Warszawie
Protest w Warszawie
TVN24
Protest w WarszawieTVN24

W sobotę przed budynkiem ambasady Rosji w Warszawie znów zebrały się setki osób. Potem protestujący przenieśli się przed ambasadę Stanów Zjednoczonych, gdzie domagali się zwiększenia dostaw broni dla ukraińskiej armii.

Organizatorami protestu byli m.in Związek Ukraińców w Polsce i Komitet Obywatelski Solidarności z Ukrainą. "Razem powiedzmy: "Jesteśmy z Ukrainą!" i "Nie zgadzamy się na wojnę" - zaapelowali w mediach społecznościowych organizatorzy. W sobotę około godziny 18 przed budynkiem rosyjskiej ambasady przy ulicy Belwederskiej zebrało się kilkaset osób. Niektórzy przynieśli ze sobą flagi Ukrainy, Polski oraz Unii Europejskiej.

Organizatorzy zapowiadali, że w ramach protestu planowane jest przejście pod ambasadę Węgier. Było to jedno z państw, które nie zgadzały się na odłączenie Rosji z systemu SWIFT w ramach sankcji. W sobotę jednak premier Mateusz Morawiecki przekazał, że premier Węgier Victor Orban zapewnił, że popiera daleko idące sankcje skierowane wobec Rosji. W tym także o zablokowaniu systemu SWIFT. Już w trakcie protestu organizatorzy zdecydowali się skierować marsz kilkadziesiąt metrów dalej w kierunku ambasady Stanów Zjednoczonych.

Czoło pochodu dotarło pod amerykańską placówkę dyplomatyczną około godziny 19.40. Tam wywoływali amerykańskiego ambasadora, aby wyszedł do protestujących. Manifestujący wznosili hasła o potrzebie włączenia Ukrainy do struktur NATO. Apelowali również o to, aby Amerykanie zwiększyli dostawy broni dla ukraińskiej armii. "Broń dla Ukrainy" - krzyczeli protestujący.

Na koniec protestujący odśpiewali hymny Ukrainy i Polski. Zgromadzenie zostało rozwiązane około godziny 20.30. Organizatorzy zapowiedzieli, że kolejny protest przed ambasadą Rosji zaplanowany jest na godzinę 13 w niedzielę.

Manifestacje solidarnościowe odbywały się również w kilku innych polskich miastach, m.in. Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, a także poza granicami Polski. Sprzeciw wobec rosyjskiej agresji wyrażono m.in. na ulicach Wiednia, Goteborga, Hagi oraz Londynu.

KSP: protesty należy określić jako spokojne

Jak przekazał Polskiej Agencji Prasowej rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji Sylwester Marczak, odbywające się od trzech dni protesty przed rosyjską ambasadą są spokojne. - Od kilku dni dbamy o bezpieczeństwo osób biorących udział w zgromadzeniach. Widzimy, jak wielkie emocje towarzyszą protestującym, co w obecnej sytuacji jest zrozumiałe. Jednak w przypadku, gdy mamy do czynienia chociażby z uszkodzeniem mienia, nie jesteśmy zwolnieni z działania - powiedział Marczak.

Jak dowiedziała się PAP, w sobotę nad ranem dwie młode osoby ochlapały czerwoną farbą fragment ogrodzenia ambasady rosyjskiej i strzeliły z procy w stronę budynku. Stołeczna policja poinformowała o podjęciu interwencji w tej sprawie, podkreślając, że dodatkowo chodzi o obiekt mający status zabytku. - Ustalono dwie osoby, z którymi wykonano niezbędne czynności. Obecnie nikt nie jest zatrzymany. Podkreślam, że wszystkie dotychczasowe protesty należy określić jako spokojne - podkreślił rzecznik KSP.

Utrudnienia w ruchu

Wcześniej KSP ostrzegała przed utrudnieniami. "W związku z kolejnymi protestami wyłączony zostanie ruch kołowy na ul. Belwederskiej na odcinku od ul. Gagarina do ul. Bagatela" - napisała KSP.

W kolejnym komunikacie poinformowano o zamknięciu kolejnych odcinków Traktu Królewskiego. "W związku ze stałym napływem osób podjęliśmy decyzję o wyłączeniu ruchu kołowego na Al. Ujazdowskie na odcinku od Placu na Rozdrożu do ul. Bagatela. Możliwe dalsze wyłączenia, aż do Placu Trzech Krzyży" - dodali policjanci.

O utrudnieniach w ruchu i zmianach w kursowaniu niektórych linii autobusowych informował również Zarząd Transportu Miejskiego. "Z powodu zamknięcia ulicy Belwederskiej w obydwu kierunkach lnie 116, 166, 180, 195 i 503 zostają skierowane na trasy objazdowe następującymi ulicami: … Spacerowa – Goworka – Puławska – Szucha …" - przekazano w komunikacie.

Protest przed ambasadą Rosji odbył się również w piątek:

Protest przed ambasadą Rosji
Protest przed ambasadą Rosji TVN24

Autorka/Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Plac zabaw przy Kopie Cwila na Ursynowie został zamknięty. Na huśtawce odkryto gniazdo os. Choć usunęli je strażacy, to władze dzielnicy apelują o ostrożność i unikanie miejsca w najbliższych godzinach. "W ciągu najbliższej doby osy mogą być bardziej rozdrażnione i skłonne użądlić" - ostrzegają.

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Źródło:
PAP

"Oprawy, doping, indywidualne zachowania kibiców na stadionie czy w mediach społecznościowych nie są stanowiskiem klubu" - napisał w poniedziałkowym oświadczeniu stołeczny klub. Choć nie stwierdzono tego wprost należy je traktować jako reakcję na wydarzenia z soboty. Podczas meczu Legii z Zagłębiem Lubin wywieszono oprawę uderzającą w uchodźców. Towarzyszyła jej wulgarna przyśpiewka.

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby wystawiły za nim czerwoną notę Interpolu i Europejski Nakaz Aresztowania. 40-latek z Armenii poszukiwany za przestępstwa narkotykowe wpadł na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypadek w miejscowości Legęzów pod Radomiem. Jak podała policja, siedmioletni rowerzysta wyjechał wprost pod nadjeżdżający samochód, którym kierował 65-latek. Chłopiec został przewieziony do szpitala.

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zderzenie tira z busem na trasie S8. Policja przekazała, że nie ma osób poszkodowanych. Są jednak utrudnienia w ruchu w kierunku Białegostoku.

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Popularna dzika plaża w Nieporęcie nad Jeziorem Zegrzyńskim została objęta tymczasowym zakazem kąpieli. Powodem są sinice. Komunikat w tej sprawie wydał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie.

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje Warszawskie snują plany dotyczące przedłużenia linii tramwajowej, która obecnie kończy się na skrzyżowaniu Gagarina i Czerniakowskiej. W bliżej nieokreślonej na ten moment przyszłości, składy mają zawracać dzięki pętli przy Elektrociepłowni Siekierki.

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura umorzyła trzy postępowania dotyczące incydentów na placu Piłsudskiego. Chodzi o zabieranie kontrowersyjnego wieńca sprzed pomnika smoleńskiego oraz uszkodzenie znajdującej się na nim tabliczki. Policja wciąż prowadzi bliźniacze postępowanie dotyczące ostatniej uroczystości.

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z redakcją Kontaktu 24 skontaktowali się turyści, którzy utknęli na lotnisku w Majorce z powodu odwołanego sobotniego lotu powrotnego do Warszawy. Jedna z kobiet przekazała, że razem z mężem i małymi dziećmi musiała nocować na lotnisku. Powiedziała, że przewoźnik nie zapewnił im noclegu. Godzinę wylotu przesuwano kilka razy, ostatecznie udało się wylecieć w niedzielę po południu.

Koszmarny powrót z Majorki

Koszmarny powrót z Majorki

Źródło:
Kontakt 24

W ciągu jednej doby w województwie mazowieckim utonęły cztery osoby. Wśród ofiar jest mężczyzna, który nie wypłynął po skoku z mola na Jeziorze Zegrzyńskim.

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Woda z wodociągu w miejscowości Brok nie nadaje się do spożycia ani do celów higienicznych - poinformował miejscowy sanepid. Urząd gminy zapewnia wodę butelkowaną oraz z beczkowozu.

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Źródło:
PAP

Agama brodata zaskoczyła mieszkankę warszawskich Bielan, która wyszła na spacer z psem. Czworonóg wytropił egzotyczne zwierzę w parku. Gadem zaopiekowali się strażnicy miejscy.

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

Źródło:
PAP

W czasach Polski Ludowej 22 lipca był świętem państwowym. Tego dnia urządzano huczne imprezy plenerowe, władze otwierały największe inwestycje, m.in. Pałac Kultury i Nauki. W poniedziałek wieczorem odbędzie się niezwykły spacer z przewodnikiem - szlakiem warszawskiego socrealizmu.

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

"Sprawcy uderzali i kopali 32-latka, powodując obrażenia twarzy" - opisuje wydarzenia z soboty Komenda Stołeczna Policji. Powodem bandyckiego ataku było zwrócenie uwagi na zbyt głośne zachowanie w tramwaju.

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skala tej inwestycji - jak na owe czasy - była potężna. Powstały o niej piosenki, zagrała też w wielu filmach. Właśnie mija pół wieku odkąd warszawiacy po raz pierwszy przejechali Trasą Łazienkowską.

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl