Tysiące wolontariuszy pomaga uchodźcom. Ratusz apeluje: nie przynoście darów na dworce

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Rafał Trzaskowski o pomocy dla uchodźców
Rafał Trzaskowski o pomocy dla uchodźców
TVN24
Rafał Trzaskowski o pomocy dla uchodźcówTVN24

W punktach informacyjnych na stołecznych dworcach, a także w PKiN i Centrum Wielokulturowym osoby przyjeżdżające z Ukrainy mogą uzyskać niezbędne informacje. Znajdą też pomoc przy znalezieniu zakwaterowania. Jak przekazał prezydent stolicy, do pomocy przyjeżdżającym uchodźcom zgłosiło się około tysiąca wolontariuszy.

W związku z atakiem Rosji na Ukrainę oraz napływem uchodźców, stołeczny ratusz utworzył kilka punktów informacyjnych: w Centrum Wielokulturowym na Pradze oraz w Pałacu Kultury i Nauki. Kolejne zorganizowano na dworcach: Wschodnim oraz Zachodnim. W sobotę w jednym z punktów był prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski: pomagamy jak możemy

- Pomagamy jak możemy. Punkty są na dworcu Wschodnim, na dworcu Zachodnim, również otworzyliśmy specjalny punkt na Pradze na placu Hallera i w Pałacu Kultury i Nauki, gdzie kierujemy ludzi z dworca Centralnego. Staramy się odpowiadać na te wszystkie najważniejsze potrzeby. Przede wszystkim informować, bo jest potrzeba informacji związanych z noclegiem, zaopiekowaniem się dziećmi. Padają pytania o szczepionki, o pomoc lekarską - mówił w sobotę dziennikarzom Trzaskowski. Zaznaczył, że czasami są to proste pytania, np. o to gdzie można wymienić pieniądze. - Po to tutaj jesteśmy, żeby w takich doraźnych sytuacjach pomagać. Oprócz tego mamy noclegownie, gdzie kierujemy ludzi, którzy nie mają, gdzie spać. Większość ludzi przyjeżdża do przyjaciół czy znajomych, ale zdarza się też tak, że przyjeżdżają osoby, które nie mają tu nikogo. Wtedy pomagamy jak możemy. Udzielamy również pomocy psychologicznej - dodał Trzaskowski.

Prezydent stolicy poinformował również, że do pomocy zgłosiło się około tysiąca wolontariuszy, w większości z językiem ukraińskim i rosyjskim. - Warszawiacy i warszawianki stanęli na wysokości zadania - podkreślił.

Tysiące miejsc dla uchodźców

Poinformował również o planowanym spotkaniu z przedstawicielami władz centralnych. - Dzisiaj odbędzie się komisja wspólna rząd-samorząd, gdzie będziemy starali się wiele kwestii wyjaśnić. Problem główny polega na kwestiach związanych ze szczepionkami. Duża część Ukraińców jest zaszczepiona tymi samymi szczepionkami co my, ale te certyfikaty niekoniecznie są uznawane, gdzie indziej. A część przecież chce dojechać do rodzin na zachód Europy - powiedział Trzaskowski.- Przygotowaliśmy punkt szczepień, ale tutaj potrzebne jest porozumienie z wojewodą. Chcemy robić testy, bo one są też konieczne - dodał.

Trzaskowski był dopytywany, ile osób jest w stanie przyjąć Warszawa. Konkretnej liczby nie wskazał. - Rządzący zwrócili się do nas, o to żebyśmy przygotowali określoną na tysiące liczbę [miejsc - red.] dla uchodźców, gdzie będzie można ich zakwaterować. Wojewoda wydał tego typu decyzję dziś w nocy, w związku z tym my oczywiście takie miejsca przygotowaliśmy i oddajemy je rządzącym pod opiekę. Natomiast mamy również swoje miejsca, dlatego, że sytuacja doraźna tego wymaga, żeby kogoś zakwaterować. Mieliśmy w nocy taką sytuację, że pojawiła się rodzina z dziećmi, kompletnie zdezorientowana, bez żadnych przyjaciół, rodziny. Mamy takie miejsca, gdzie możemy naszych przyjaciół z Ukrainy przenocować - odpowiedział prezydent Warszawy.

Przypomniał również, że powstała stworzona przez wolontariuszy baza danych z informacjami o mieszkaniach, gdzie mogą zatrzymać się Ukraińcy.

Pomoc w Centrum Wielokulturowym na Pradze Północ

Jak poinformował w komunikacie stołeczny ratusz, w Centrum Wielokulturowym w Warszawie przy Jagiellońskiej 54 działa punkt, w którym można uzyskać informacje w sprawach: legalizacji pobytu w Polsce, wsparcia doradcy zawodowego, pośrednictwa pracy, pomocy w procesie rekrutacji, porad prawnych dotyczących legalizacji pobytu (w tym ochrony międzynarodowej), wsparcia psychologicznego, pomocy w znalezieniu szkoły dla dziecka, nauki języka polskiego, wsparcia procesu adaptacji poprzez uczestnictwo w regularnych spotkaniach i poprzez kontakt z organizacjami pozarządowymi. W punkcie pracują osoby posługujące się językiem ukraińskim. W najbliższych tygodniach placówka uruchomi kursy języka polskiego dla cudzoziemców na poziomie podstawowym.

"Więcej informacji można uzyskać dzwoniąc na infolinię CWW: 22 648 11 11 lub +48 604 932 969. Od dzisiaj działa też dodatkowy numer telefonu – 505 700 701 identyfikowalny jako Warszawska Infolinia dla obywateli Ukrainy. Wszystkie trzy numery telefonu dostępne są w godzinach od 08:00 do 20:00 przez cały tydzień" - czytamy w komunikacie ratusza.

Punkt informacyjny dla uchodźców na Dworcu WschodnimTVN24

Miasto przygotowuje wolne miejsca w placówkach edukacyjnych

Ponadto miasto przygotowuje już wolne miejsca w przedszkolach i szkołach – szykując te placówki na przyjęcie dzieci. W przychodniach i placówkach medycznych trwa przegląd kadr – m.in. pod kątem pracowników znających język ukraiński. Spodziewając się napływu wniosków o pozwolenie na pracę, zwiększone zostało zatrudnienie w Urzędzie Pracy.

W specjalistycznej poradni psychologiczno-pedagogicznej TOP (na Ochocie przy Raszyńskiej 8/10) powstaje Psychologiczne Centrum Wsparcia. Specjaliści z tej poradni od lat pracują z cudzoziemcami i są przygotowani, żeby zapewnić wsparcie psychologiczno-pedagogiczne zarówno dzieciom, młodzieży, jak i dorosłym.

Ratusz przypomina, że chętni do wolontariatu na rzecz Ukraińców mogą się zgłaszać poprzez miejską stronę ochotnicy.waw.pl. Propozycje darów i pomocy można też przesyłać na adres darczyncy@um.warszawa.pl

Poszukiwane są także mieszkania, pokoje czy inne lokale, które mogłyby stać się choćby na krótki czas miejscem zamieszkania dla osób i rodzin uciekających przed wojną na Ukrainie. Zgłoszenia na stronie www.ochotnicy.waw.pl/mieszkania.

Ratusz zaapelował również do wszystkich, aby nie przynosić darów do punktów informacyjnych zlokalizowanych na dworcach. Urzędnicy przypominają, że zbiórki darów organizuje każda ze stołecznych dzielnic oraz liczne organizacje pozarządowe. "To są dworcem, muszą sprawnie funkcjonować" - apelują urzędnicy.

Jak pomóc Ukrainie? Lista zbiórek i akcji charytatywnych.

Autorka/Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Policjanci z Piaseczna w niecałą godzinę dwukrotnie zatrzymali 44-letniego mężczyznę, który prowadził samochód nietrzeźwy i bez prawa jazdy. - Musiałem odwieźć partnerkę do domu - tłumaczył.

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Źródło:
PAP

Auto ciężarowe, dwa busy i samochód osobowy. W środę rano na autostradzie A2 doszło do poważnego wypadku. Są ranni.

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali czterech obywateli Turcji, w tym podejrzanego o brutalny atak nożem. 23-latek usłyszał już zarzuty: usiłowania spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, posiadania narkotyków oraz kierowania samochodem pod ich wpływem.

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd przedłużył areszt kierowcy, który w sierpniu na Mokotowie potrącił pieszą i wjechał w ludzi stojących na przystanku. W wypadku zginęły dwie kobiety, kilka kolejnych osób odniosło obrażenia. Śledztwo – jak przekazuje prokuratura – znajduje się w fazie końcowej.

Zginęły dwie osoby, cztery trafiły do szpitala. Nowe informacje w sprawie tragicznego wypadku na Woronicza

Zginęły dwie osoby, cztery trafiły do szpitala. Nowe informacje w sprawie tragicznego wypadku na Woronicza

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy gasili we wtorek wieczorem auto osobowe, które zapaliło się na Trasie S8 w kierunku Gdańska. Pierwszą informację o pożarze otrzymaliśmy na Kontakt24.

Auto w ogniu na trasie S8

Auto w ogniu na trasie S8

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Nową nawierzchnię zyska ulica Myśliwiecka. Remont będzie się wiązał jednak z utrudnieniami. Zamknięta zostanie pętla Torwar. Autobusy zmienią trasy. Nieczynny będzie też parking hali COS Torwar. Dla kierowców wyznaczono objazd.

Zamknięta pętla Torwar. Utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej

Zamknięta pętla Torwar. Utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej

Źródło:
PAP

Autobus zaparkowany w niedzielę na terenie Uniwersytetu Warszawskiego stoczył się z górki i uderzył w taksówkę oraz budynek. Przy okazji obchodów Święta Niepodległości przechodziło tędy sporo ludzi, nikomu nic się nie stało.

Zaparkowany autobus stoczył się z górki. Uderzył w taksówkę i budynek

Zaparkowany autobus stoczył się z górki. Uderzył w taksówkę i budynek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednej z kamienic na warszawskiej Pradze odkryto ślady po dawnym areszcie komunistycznym. Inskrypcje więźniów mają zostać wpisane do rejestru zabytków.

Ślady po dawnym areszcie komunistycznym w kamienicy na Pradze

Ślady po dawnym areszcie komunistycznym w kamienicy na Pradze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad 300 milionów złotych ma kosztować renowacja i rozbudowa zabytkowych budynków Szpitala Dziecięcego Bersohn i Bauman w Warszawie. Będzie to nowa przestrzeń Muzeum Getta Warszawskiego ze stałą wystawą.

Zielone światło dla nowej siedziby Muzeum Getta Warszawskiego. Wiadomo, ile będzie kosztować

Zielone światło dla nowej siedziby Muzeum Getta Warszawskiego. Wiadomo, ile będzie kosztować

Źródło:
PAP

We wtorek, 12 listopada, w Sądzie Rejonowym w Pruszkowie odbyła się pierwsza rozprawa w sprawie byłego policjanta, który wraz z drugim funkcjonariuszem wiózł radiowozem nastolatki w Dawidach Bankowych. Doszło do wypadku, obie dziewczyny zostały ranne. Sprawa wróciła na wokandę po pięciu miesiącach. Prokurator i oskarżyciel posiłkowy wnioskowali o wyłączenie jawności procesu karnego. Obrona oskarżonego złożyła wniosek o przeprowadzenie mediacji.

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Pierwsza rozprawa w sprawie byłego policjanta

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Pierwsza rozprawa w sprawie byłego policjanta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

23-letni kierujący przejechał swoim bmw przez skrzyżowanie ulic Serockiej z Komisji Edukacji Narodowej w Wyszkowie. Uszkodził znak drogowy i swoje auto. Policja pokazała nagranie ze zdarzenia, ostrzegając kierowców, którzy nie zdejmują nogi z gazu.

Przejechał przez rondo, uszkodził znak drogowy i swoje auto

Przejechał przez rondo, uszkodził znak drogowy i swoje auto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci, którzy reanimowali rocznego chłopca podczas marszu 11 listopada, zostali nagrodzeni przez szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka. Funkcjonariusze otrzymali nagrody finansowe.

Policjanci, którzy reanimowali rocznego chłopca podczas marszu, zostali nagrodzeni

Policjanci, którzy reanimowali rocznego chłopca podczas marszu, zostali nagrodzeni

Źródło:
PAP

W czwartek około południa Łukasz Ż. zostanie przekazany na granicy stronie polskiej – poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba. Łukasz Ż. jest podejrzany o spowodowanie we wrześniu śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej.

Jest termin ekstradycji Łukasza Ż.

Jest termin ekstradycji Łukasza Ż.

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina w ręce straży granicznej wpadły dwie osoby. Konflikt z prawem miał mężczyzna, który przyleciał ze Stambułu. Ścigany był Europejskim Nakazem Aresztowania. Z kolei kobieta, poszukiwana czerwoną notą Interpolu za przestępstwa narkotykowe, chciała lecieć do Londynu. Oboje podróż zakończyli w areszcie.

Ścigani za granicą zatrzymani na lotnisku

Ścigani za granicą zatrzymani na lotnisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło w niedzielę w Skaryszewie. Jak wynika z ustaleń policji, 17-latek wjechał autem w ogrodzenie. Nie miał prawa jazdy. Samochodem podróżowało czterech nastoletnich Bułgarów, trafili do szpitala. Jeden z nich nie przeżył. Śledztwo w sprawie prowadzi prokuratura.

17-latek wjechał w betonowe ogrodzenie. Zmarł nastoletni pasażer

17-latek wjechał w betonowe ogrodzenie. Zmarł nastoletni pasażer

Źródło:
tvnwarszawa.pl,, PAP

31-latek w plecaku miał grzybnię halucynogennej łysiczki kubańskiej, a w mieszkaniu gotowe, już ususzone grzyby tego gatunku. Mężczyzna usłyszał zarzuty. Grozi mu do trzech lat więzienia.

Poważny zarzut z powodu grzybków

Poważny zarzut z powodu grzybków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mężczyzna z powiatu ciechanowskiego po raz drugi padł ofiarą internetowych oszustów. Kilka miesięcy temu stracił tysiąc złotych. Teraz dostał ofertę odzyskania pieniędzy i wpadł w kolejną pułapkę. Tym razem stracił 50 tysięcy złotych.

Chciał odzyskać tysiąc złotych, stracił 50 tysięcy

Chciał odzyskać tysiąc złotych, stracił 50 tysięcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie tylko zabezpieczali marsz. Stołeczna komenda informuje, że policjanci pomogli w poniedziałek sześciolatkowi, który zgubił się na stacji metra. Reanimowali też rocznego chłopca.

Roczne dziecko przestało oddychać, a sześcioletni chłopiec się zgubił. Pomogli policjanci

Roczne dziecko przestało oddychać, a sześcioletni chłopiec się zgubił. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden z poszkodowanych potknął się, idąc Krakowskim Przedmieściem. Drugi leżał na chodniku w alei "Solidarności". Obaj doznali urazów głowy i trafili do szpitali. Policjanci pomogli też kobiecie, która na Chmielnej straciła przytomność i upadła. Wystosowali także apel.

Dwaj mężczyźni z urazami głowy trafili do szpitali. Apel policji

Dwaj mężczyźni z urazami głowy trafili do szpitali. Apel policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Marsz, organizowany przez narodowców, przeszedł przez stolicę pod hasłem "Wielkiej Polski moc to my". Wzięli w nim udział między innymi politycy PiS oraz Konfederacji. Według policji przemarsz był spokojny, choć zabezpieczono wiele, zakazanych w tym roku, materiałów pirotechnicznych. Były też kontrmanifestacje, między innymi "Za wolność Naszą i Waszą!" oraz "Antyfaszyzm bez granic!", zorganizowane przez Koalicję Antyfaszystowską.

Marsz przeszedł ulicami Warszawy

Marsz przeszedł ulicami Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Według szacunków Stołecznego Biura Bezpieczeństwa w tegorocznym Marszu Niepodległości organizowanym przez narodowców wzięło udział około 90 tysięcy osób - przekazała po godzinie 17 zastępca rzecznika stołecznego ratusza Marzena Gawkowska. Według organizatorów, uczestników było "co najmniej 250 tysięcy". Policja nie komentuje danych o frekwencji.

Ile osób wzięło udział w marszu? Szacunki ratusza i organizatorów

Ile osób wzięło udział w marszu? Szacunki ratusza i organizatorów

Aktualizacja:
Źródło:
PAP