Ukraina

Ukraina

Ukraina poradzi sobie z obecnymi problemami na wschodzie kraju, a dzięki integracji europejskiej stanie się silniejsza – oświadczył premier Arsenij Jaceniuk, otwierając Dzień Europy w Kijowie. Szef ukraińskiego MSZ wezwał natomiast Niemców, aby zajęli bardziej zdecydowane stanowisko wobec Rosji.

Lider prorosyjskich separatystów, samozwańczy "ludowy gubernator" obwodu ługańskiego Wałerij Bołotow, został w sobotę zatrzymany na granicy z Rosją. - Później został jednak odbity przez swych uzbrojonych zwolenników - poinformowała ukraińska straż graniczna.

O godzinie 11 polskiego czasu odbędzie się kolejny ogólnoukraiński okrągły stół jedności narodowej. Jak poinformował w piątek wiceprzewodniczący ukraińskiego parlamentu Rusłan Koszułynski, rozmowy tym razem odbędą się w Charkowie.

Komisarz UE ds. rozszerzenia Sztefan Fuele ostrzegł w Kijowie, że działania Rosji dotyczące wyborów prezydenckich na Ukrainie wpłyną na ewentualne nowe sankcje UE wobec Moskwy. Potwierdził też zamiar sfinalizowania umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina.

Siły MSW Ukrainy zatrzymały w Ługańsku na wschodzie kraju dowódcę tzw. Armii Północ-Południe Ołeksandra Relkego, który uważany jest za jednego z najbardziej radykalnych bojowników separatystycznych grup prorosyjskich działających w tym regionie. Również w piątek władze Ukrainy uznały samozwańcze republiki ludowe na wschodzie kraju za organizacje terrorystyczne.

Prezydent Rosji Władimir Putin mówi o instrumentalizacji kwestii krymskich Tatarów, obiecując jednocześnie pomoc finansową Moskwy dla tej społeczności. Wszystko na dwa dni przed 70. rocznicą deportacji Tatarów z Krymu przez Stalina.

Obserwatorzy ONZ na Ukrainie stwierdzili alarmujące pogorszenie się sytuacji w zakresie praw człowieka na wschodzie kraju i poważne problemy na Krymie - powiedziała wysoka komisarz NZ ds. praw człowieka Navi Pillay w piątek. Rosja ostro skrytykowała raport.

Prorosyjscy separatyści wycofali się z okupowanych budynków w Mariupolu na wschodzie Ukrainy, gdzie ulice od piątku rano kontrolują patrole złożone z milicji i pracowników lokalnych zakładów przemysłowych, należących do najbogatszego Ukraińca Rinata Achmetowa.

To jeden z najgorętszych "newsów" w ukraińskim internecie w piątek. W kostiumie kąpielowym (lub bez niego), z papierosami i szampanem. A w tle przemysłowe pejzaże Donbasu. To Irina Fiłatowa, świeżo upieczona "minister" separatystycznej Ługańskiej Republiki Ludowej - twierdzi większość użytkowników społecznościowego serwisu VKontakte. Podobnie uważają ukraińskie portale relacjonujące całą sprawę. Ale są też głosy powątpiewające, czy to faktycznie o tę Fiłatową chodzi.

Fraza o strategicznym partnerstwie jest nadużywana, ale spośród państw znajdujących się poza Unią Europejską czy NATO uważamy Ukrainę za naszego jedynego strategicznego partnera - powiedział w Kijowie w piątek szef MSZ Radosław Sikorski podczas wspólnej konferencji prasowej z ukraińskim ministrem Andrijem Deszczycą.