"Ponowienie zobowiązania" wobec Ukrainy i dalsze sankcje na Rosję. Wspólne oświadczenie przywódców państw G7

Źródło:
PAP

Przywódcy państw G7, którzy spotkali się w Hiroszimie, we wspólnym oświadczeniu podkreślili, że nie będzie pokoju bez całkowitego i bezwarunkowego wycofania rosyjskich wojsk i sprzętu wojskowego z Ukrainy. Liderzy uzgodnili również rozszerzenie sankcji wobec Rosji, które mają objąć wszelkie urządzenia techniczne wykorzystywane przez Rosjan do celów wojskowych.

"Ponawiamy nasze zobowiązanie do zapewnienia Ukrainie wsparcia finansowego, humanitarnego, wojskowego i dyplomatycznego tak długo, jak będzie to konieczne" - głosi oświadczenie wydane przez przywódców państw G7.

Państwa G7 zaznaczyły, że nie będzie pokoju bez całkowitego i bezwarunkowego wycofania rosyjskich wojsk i sprzętu wojskowego z Ukrainy

Liderzy G7 uzgodnili sankcje na Rosję

Liderzy uzgodnili również dalsze sankcje na Rosję, by koszty prowadzenia wojny przez nią - oraz tych, którzy ją wspierają - wzrosły. "Podejmujemy dziś kolejne kroki, aby zapewnić, że nielegalna agresja Rosji przeciwko suwerennemu państwu ukraińskiemu nie powiedzie się i aby wesprzeć naród ukraiński w jego dążeniu do pokoju w poszanowaniu prawa międzynarodowego" - zacytowała przywódców agencja Reutera.

Szczyt G7 w HiroszimiePAP/EPA/G7 Hiroshima Summit Host

Przywódcy stwierdzili, że obowiązujące sankcje przeciwko Rosji zostaną rozszerzone, a wszelki eksport, który mógłby pomóc jej w trwającej od lutego 2022 roku wojnie, zostanie ograniczony we wszystkich krajach należących do najbogatszej siódemki.

"Obejmuje to eksport maszyn przemysłowych, narzędzi i innych zaawansowanych produktów, które Rosja wykorzystuje do odbudowy swojej machiny wojennej" - głosi wspólne oświadczenie.

Liderzy zapewnili też, że w obliczu dowodów na obchodzenie sankcji bardziej "zaangażują się" w rozmowy z krajami, za których pośrednictwem objęte nimi towary i usługi trafiają do Rosji.

"Zachęcamy do przestrzegania zobowiązań podjętych przez te kraje, chcemy mieć pewność, że nasze sankcje nie będą obchodzone i przyniosą zamierzony efekt" - oświadczyli liderzy, nie podając nazwy żadnego państwa zaangażowanego w obchodzenie restrykcji.

W piątek poinformowano, że Wielka Brytania ogłosiła nowy pakiet sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję. Objęto nimi 86 osób i przedsiębiorstw. Także Stany Zjednoczone zapowiedziały, że na ich nowej liście znajdzie się około 300 osób i podmiotów pomagających Rosji w obchodzeniu sankcji i prowadzeniu wojny. Obejmą one nie tylko przedsiębiorstwa i osoby w Rosji, lecz również w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Azji.

Autorka/Autor:ft/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/G7 Hiroshima Summit Host

Tagi:
Raporty: