Wykreślenie artykułów o konkordacie i nauce religii w szkołach, uzależnienie liczby posłów od frekwencji oraz zapisy, umożliwiające przyjęcie euro znalazły się wśród propozycji zmian w konstytucji, przedstawionych przez liderów komitetu Europa Plus - Twój Ruch.
Janusz Palikot, Jan Hartman i Krzysztof Iszkowski z komitetu Europa Plus - Twój Ruch zaprezentowali w sobotę swoje pomysły konstytucyjne podczas konferencji prasowej na Placu Zamkowym w Warszawie, krótko przed państwowymi uroczystościami obchodów rocznicy Konstytucji 3 Maja. Zaproponowali, by w ustawie zasadniczej przede wszystkim umieścić zapisy, które umożliwią wprowadzenie w Polsce waluty euro. - Polega to na zmianie obecnego art. 227, tak żeby zapisać, że Narodowy Bank Polski jest częścią europejskiego systemu banków centralnych - podkreślił Iszkowski. Poza tym propozycje prowadzą do likwidacji Senatu oraz zagwarantowania, jak mówili liderzy Europy Plus - Twój Ruch, "rzeczywistego rozdziału państwa od Kościoła". - Chodzi o wykreślenie zapisów przewidujących istnienie konkordatu i dopuszczających nauczanie religii w szkołach publicznych - dodał Iszkowski.
Mniej posłów
Poza tym Europa Plus - Twój Ruch proponuje ograniczenie liczby posłów. Byłaby ona uzależniona od frekwencji wyborczej: za każde 0,25 procenta uprawnionych do głosowania, którzy nie wezmą w nim udziału, odejmować jeden mandat od liczby 460. Projekt przewiduje także wykreślenie art. 18 obecnej konstytucji, przewidującego, że małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny. Liderzy Europy Plus - Twojego Ruchu przekonywali, że swoimi propozycjami "chcą zainicjować debatę nad konstytucją". Taka debata i tak jest konieczna, bo Polska musi przeprowadzić zmiany konstytucyjne, by wprowadzić walutę euro - argumentowali. - Bardzo ważne jest, by wszelkie elementy o charakterze ideologicznym, stojące w sprzeczności z ideologiczną bezstronnością państwa zostały z konstytucji usunięte; niepotrzebna jest preambuła, która ma charakter właśnie światopoglądowy - mówił Jan Hartman. - Trzeba też jednoznacznie w konstytucji nakazać wszystkim związkom wyznaniowym podporządkowanie się prawu polskiemu - dodał.
Prezydent w kościele
Hartman zaznaczył też, że "konstytucja nie może być przedmiotem targów między Rzeczpospolitą Polską, a Stolicą Apostolską".
- Musi być rzeczywistą gwarancją równości i wolności wszystkich obywateli, gwarancją swobód osobistych i politycznych, gwarancją równego traktowania wszystkich, gwarancją powściągliwości państwa i jego bezstronności w zakresie spraw wiary, spraw etycznych i światopoglądowych - argumentował Hartman. - Co jest przed nami do zrobienia w sprawie tych zmian symbolizuje to, że w tej chwili prezydent Bronisław Komorowski jest w kościele. Trudno sobie wyobrazić coś bardziej absurdalnego, niż właśnie taką sytuację - zauważył Janusz Palikot.
- To właśnie pokazuje podległość państwa i konstytucji pod Kościół. Bo właśnie dzisiaj w żadnym wypadku nie uchodzi prezydentowi pójść do kościoła - dodał. Prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w uroczystej mszy św. w intencji ojczyzny, odprawianej w warszawskiej archikatedrze Św. Jana Chrzciciela. Podczas konferencji prasowej działacze komitetu Europa Plus - Twój Ruch rozdali dziennikarzom swoje propozycje konstytucyjne, wpisane w tekst jednolity obecnej ustawy zasadniczej.
Autor: MAC\mtom\kwoj / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24