Transport

Transport

Wpłynęły oferty na budowę czterech odcinków autostrady A1 w województwie łódzkim i jednego w województwie śląskim. Liczący łącznie 81 km fragment autostrady A1 ma być - według wcześniejszych założeń Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa - gotowy w 2021 roku. Na inwestycję zabezpieczono 4 miliardy złotych z Krajowego Funduszu Drogowego.

10 grudnia na kolei zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów. Podróżni będą mogli skorzystać z nowych przystanków Kraków Zabłocie i Kraków Podgórze na wybudowanej łącznicy w Krakowie, skróci się czas podróży koleją na niektórych trasach. PKP Intercity uruchomi ponadto więcej pociągów, będą nowe połączenia krajowe i międzynarodowe, m.in. w relacji Jelenia Góra – Szczecin i Katowice – Wiedeń.

W nadchodzący weekend w Polsce oraz innych krajach Europy nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. W nocy z 28 na 29 października należy cofnąć wskazówki zegarów z godziny 3:00 na 2:00. W związku z tym 18 pociągów PKP Intercity, będących wówczas w trasie, zatrzyma się na najbliższej stacji, aby dotrzeć do celu zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy.

Polacy na potęgę handlują używanymi autami. Średnia cena wystawionego do sprzedaży używanego auta we wrześniu wyniosła prawie 24,8 tys. złotych - wynika z raportu obejmującego sprzedaż internetową i w komisach. W zeszłym miesiącu najczęściej wystawiano na sprzedaż Opla Astra.

W niedzielę ruch pociągów międzynarodowych z Warszawy i Gdyni do Berlina oraz z Berlina do Warszawy i Gdyni został wznowiony - poinformowało PKP Intercity. W ostatnich dniach składy na tej trasie kursowały na skróconych trasach.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad liczy, że na początku przyszłego roku zakończy się postępowanie, w którym wybrany zostanie wykonawca nowego Krajowego Systemu Poboru Opłat (KSPO) za przejazd drogami krajowymi - poinformował Krzysztof Kondraciuk, dyrektor GDDKiA.

PLL LOT uruchomiły połączenie z Warszawy do szwedzkiego Goeteborga - poinformowała w poniedziałek spółka. Dodano, że loty będą wykonywane sześć razy w tygodniu samolotami Bombardier CRJ900, które na pokład zabierają 90 pasażerów.

Czeski prywatny przewoźnik kolejowy i autobusowy Leo Express chciałby jeszcze jesienią tego roku uruchomić połączenie kolejowe z Krakowa przez Katowice do Pragi. Firma czeka na zgodę Urzędu Transportu Kolejowego przyznającą otwarty dostęp do torów na tej trasie.

Nawet 35 miliardów dolarów rocznie może zaoszczędzić sektor lotniczy na rezygnacji z pilotów i wprowadzeniu bezzałogowych maszyn pasażerskich - tak raporcie pisze szwajcarski bank UBS. Ale z przeprowadzonych na potrzeby raportu badań wynika też, że problemem może być przekonanie pasażerów, bo ponad połowa uczestników ankiety jest niechętna lataniu bez pilotów. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.